ŽELJKO BELJAN: CARTOON CORE
OTVORENJE: ČETVRTAK, 15.11.2018., 20:00
GALERIJA SIVA, MEDIKA, PIEROTTIJEVA 11, ZAGREB
Poštovani,
Autonomni kulturni centar kroz program galerija Siva poziva vas na otvorenje izložbe Željka Beljana – Cartoon Core, u četvrtak 15. studenoga 2018. godine. Izložba je otvorena do 21. studenog, svaki dan, osim nedjelje od 17.00 – 20.00. sati.
Cartoon Core, projekt je koji je nastao kao vizualni identitet za grupu Crawander i koji je s vremenom nadišao funkciju plakata. Likovni koncept postava predstavljen je kroz naoko grube, vulgarne i groteskne ilustracije. Protagonisti ilustracija su prepoznatljivi likovi iz crtanih filmova smješteni u neočekivane situacije. Ilustracije svojom provokativnošću i groteskom šokiraju i zabavljaju. Radovi u ovom postavu predstavljaju razvoj Cartoon Corea, prvo kao pratećeg identiteta benda, a zatim kao samostalnih ilustracija koje teže daljnjoj nadogradnji.
https://komikaze.hr/issue_attachment/43-benjaminbeljan/
Željko Beljan rođen je 1984. u Vukovaru. Od 2016. studira na Odsjeku za animirani film i nove medije (OZAFIN ALU). Ilustracijom, stripom i izradom plakata bavi se od 2010. Prvu samostalnu izložbu imao je 2016. u Osijeku, a sudjelovao je i na skupnim izložbama Izložba za plakat (2012.), Antisalon (2014.), Street Art Expo (2014.), Poster Extravaganza (2015.), Dan D (2015.) i Beck’s Silent Experience + Secret Garden Exhibition (2016.). Autor brojnih plakata za klubove Močvara, KSET, Spunk, Vintage Industrial Bar, AKC Attack, medije Vizkulturu i Zarez te brojne druge umjetničke inicijative i bendove kojima je član ili suradnik.
Galerija Siva program je AKC-a, financijski podržan sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Zagreba, Zaklade “Kultura nova” i Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva.
http://attack.hr/galerija-siva/
OTVORENJE: ČETVRTAK, 29.11.2018., 20:00
GALERIJA SIVA (AKC MEDIKA, PIEROTTIJEVA 11, ZAGREB)
Autonomni kulturni centar kroz program galerija Siva poziva vas na otvaranje izložbe sarajevskog street art umjetnika Muhameda Baručije. Otvorenje izložbe predviđeno je za četvrtak 29.studenog 2018. od 20.00 sati u galeriji Siva, Pierottijeva 11 (Medika). Izložba je otvorena do 06.prosinca, svaki dan, osim nedjelje od 17.00 – 20.00. sati.
Think twice obuhvaća radove nastale u pričama za vrijeme crtanja grafita, na relaciji Zagreb – Sarajevo. Upravo na toj relaciji najviše se znanja akumuliralo, dok su najveći utjecaj na autora imala sva dešavanja, ljudi koji sudjeluju u graffiti sceni, neprestana putovanja i druženja.
Autorov umjetnički put traje od ’98. Kada, on ulazi u svijet graffiti umjetnosti i od tada ostaje na ovoj sceni. Autora ne opterećuju svakodnevni narativi, prezagušeni politikama i pogrešnim ideologijama. Želi skrenuti pozornost i podignuti javnu svijest o temama vezanim za klimatske promjene, zaštiti ugroženih vrsta životinja i biljaka uz prikazivanje trenutaka koji prikazuju današnje suvremeno društvo i odnose u njemu. Think twice upravo treba ponuditi mogućnost za formiranja mišljenja i kao takav je slobodan za kritike.
Muhamed Baručija slika i crta u različitim formama još od 1998. Veliki je prijatelj prirode i kao takav se često u svojim radovima bavi problematikom okoliša i prirode. Završio je studij Pejsažne arhitekture i trenutno živi u Sarajevu. Svoje uzore pronalazi u prijateljima i poznanicima s kojima voli da radi i kao takve često spominje ELAH, MANE MEI, HOLICK, ZIPO, HERZIE, CHEZ, SARME, FUCK1, JAZZ, RULOF, WAMZONE, BOJAN STOJCIC, JASAOSA, SANA i mnogi drugi.
https://www.facebook.com/events/178734469738874/
Galerija Siva program je AKC-a, financijski podržan sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Zagreba, Zaklade “Kultura nova” i Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva.
http://attack.hr/galerija-siva/
U prosinačkom programu prikazujemo selekciju filmova koji su nastali na radionicama ili kroz druge naše programe u sezoni 2017./2018. Autori ovih filmova su znanja i vještine rada s filmskom vrpcom stekli ili razvijali u Klubviziji. Iako filmska produkcija nije glavna aktivnost našeg laboratorija, riječ je o jedinstvenom prostoru eksperimentiranja i rada na filmskoj vrpci otvorenom zajednici, mjestu gdje su pokrenuti i realizirani ovi zapaženi filmski radovi, prikazivani na filmskim festivalima i drugim manifestacijama. U eksperimentiranju s filmom pružili smo podršku u realizaciji i raznim multimedijskim projektima i program ćemo zatvoriti jednim takvim 16 mm audio-vizualnim performansom.
River in Castle, Fotografija: Carolyn Funk
Program otvara River in Castle (r: Sandy Ding). Ovaj film je inovativan primjer korištenja tehnike kontaktnog kopiranja, gdje je autor sam osmislio DIY alat za kopiranje, na kojem je kratki found footage isječak transformirao u posvetu samom materijalu i procesu rada.
Ding Dong
Ding Dong (r: Maja Milić) je eksperimentalno poetski film, nastao na temelju romana. Isječci poetske proze i zvuk i eksperimentalno korištenje montaže stvaraju ritmičku spiralu kojom uranjamo u nesvjesno.
Planine
Film Planine Hrvoslave Brkušić uzima za polazište dijapozitive, snimljene 1950-ih godina (Zora film) u svrhu školske edukacije iz geografije. Autorica odabire motiv planinskih krajolika te složenim postprodukcijskim procesima fotografije oživljava i pretvara u pokretnu sliku.
01/12/18 svježi je izdanak sisačke muzičke scene kojeg na dani datum čine trojica aktera inače znanih po imenima ### i Zarkoff. Nove legure poznatih elemenata. Kao i dosadašnje nastupe ###, i ovaj će proširiti Hrvoje Spudić uz pomoć Sare Salamon projekcijama 16 mm filma modificiranog u trenutku projekcije.
U četvrtak 6. prosinca 2018. u 19 sati u galeriji Contra na novoj adresi (Strossmayerov trg 6) otvara se velika grupna izložba međunarodno poznatih suvremenih njemačkih umjetnika.
Na otvorenju izložbe moći ćete razgledati djela ukupno 16 njemačkih umjetnika uključujući i djela jednog od najvećih i najskupljih živućih autora Gerharda Richtera. Valja istaknuti i Rainera Fettinga, Salomé, Bernda Zimmera, Helmuta Middendorfa – članove poznate grupe umjetnika Moritzboys koja se pojavila krajem 1970tih godina u Berlinu označavajući svojevrsni “povratak slikarstvu” kao mediju, a početkom 80tih na međunarodnoj sceni poznati su pod nazivom Neue Wilde. Rainer Fetting je i danas jedan od međunarodno najpoznatijih suvremenih njemačkih umjetnika. U istom umjetničkom pokretu djelovali su Walter Dahn i Dokoupil u Kölnu. Na izložbi se svojim djelima predstavljaju i berlinski autori mlađe generacije koji su se već etablirali na svjetskoj sceni. Najmlađi među njima je Kolja Gollub koji niže uspjeh za uspjehom. Između ostaloga, izlagao je u Deutsche Bundesbank u Frankfurtu i KBH Kunsthal in Skive u Danskoj gdje je zapažen kao vrlo perspektivan autor, te su njegova djela otkupljena za dotične kolekcije.
Izložba ostaje otvorena do 15. siječnja 2019. Može se pogledati od utorka do petka od 16 do 19 sati.
SubScena za kazalište, izvedbene umjetnosti i ostale hibride poziva vas na izvedbu predstave
„Surface“ , 08. prosinca 2018. u 20.00 sati u prostoru DZIU Medika (Pierottijeva 11, Zagreb).
Surface je multimedijalna predstava koje se bazira na istraživanju poveznice između svjetla, zvuka, pokreta i plesa. Oblikovana oko laserske harfe predstava obrađuje suživot tehnologije i čovjeka kroz kibernetički pristup. Pokretom i plesom stvaraju se zvukovne i svjetlosne slike koje tvore zajednički izričaj površinom laserske mreže. Pogled u dubinu kroz val površine osnovna je premisa ove predstave.
Izvođači: Tanja Puklek i Filip Borelli
Dizajn laserske harfe: Leo Bettinelli
Dizajn zvuka: Leo Bettinelli i Filip Borelli
Koreografija: Tanja Puklek i Filip Borelli
Kostimografija i scenografija: Tanja Puklek i Filip Borelli
Ukratko o autorima
Tanja Puklek je hrvatska autorica i izvođačica koja istražuje interakciju plesa, cirkuske umjetnosti i matematičkih principa. Kombiniranjem navedenog traži nove metode i ishode u izvođačkom, autorskom i edukacijskom smislu. Studij matematike završila je 2012. godine na Prirodoslovno matematičkom fakultetu u Zagrebu i od tada djeluje kao profesorica, plesačica i žonglerka koja promiće svjesnost o vezi između matematike i žongliranja.
Filip Borelli (rođen 23.12.1984.) je hrvatski autor koji istražuje interakciju između svjetlosti, zvuka, pokreta i glazbe. Student je druge godine diplomskog studija smjera Novih medija na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu gdje je prethodno završio Ekonomski fakultet. Od 2009. godine djeluje kao izvođač, glazbenik i autor.
Leo Bettinelli je argentinski autor glazbenih i svjetlosnih koncepata s rezidencijom u Austriji. Završio je glazbenu kompoziciju elektroakustičnih medija u Quilmes National University te je 2012. osnovao organizaciju Circus Lumineszens koja je aktivna na polju kulture, edukacije i umjetnosti. Djeluje kao inovator, performer, glazbenik i producent. Organizira festival svjetla Blocheide leuchtet i festival eksperimentalne glazbe Niños Consentidos u Austriji. Dobitnik je Guthman nagrade 2016. Georgia instituta u SAD-u za inovativni glazbeni instrument.
https://www.facebook.com/events/1962335460527977/
****************
SubScena za kazalište, izvedbene umjetnosti i ostale hibride projekt je kojeg u partnerstvu provode Autonomni kulturni centar Attack i Udruga Cirkorama unutar AKC Medika. Projekt je neprofitnog karaktera, a za cilj ima afirmiranje i povezivanje avangardnih i eksperimentalnih izvedbenih umjetnika/ca iz Hrvatske, regije i svijeta, neovisno o žanru, stilu i razdoblju kojem pripadaju. Razvija i promovira eksperimentalne strategije za privlačenje nove publike i uspostavljanje suvremenog umjetničkog diskursa. SubScena za kazalište, izvedbene umjetnosti i ostale hibride potiče svaki umjetnički opravdan, radikalan ili suptilan, postupak stvaranja izvedbe. Projekt financijski podržavaju Grad Zagreb – Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, te Zaklada Kultura Nova i Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva koje podržavaju rad AKC.
GLA SANJE
“Predstava Nikoline Komljenović i Božidara Šumija promišljanjem odnosa objekta i subjekta postavlja tako relevantna pitanja u kontekstu izvedbenih umjetnosti a doseže i dosad nerazrješivu enigmu ljudskoga postojanja..”
Ivana Slunjski, Kulturpunkt.hr
Ideja: Nikolina Komljenović
Igra i izvedba: Nikolina Komljenović i Božidar Šumi
Dizajn svjetla i izvedba: Bruno Pocheron
Grafičko oblikovanje i fotografija: Tomislav Turković
Produkcija: ekscena
Podrška: POUZ Zagreb i Tala plesni centar
Financije: Ministarstvo kulture RH
Predstava GLA SANJE dio je većeg projekta naziva Objekt u subjekt prelazi koji je počeo 2013. godine a bavi se procesom, tijelom, međuprostorom, samostvaranjem. Prva predstava serije radova vezana je uz kralježnicu i njen subjektivitet konkretnog tijela. Gla sanje, koje je druga predstava istoimenog serijala, bavi se glasom tijela u stvarnom i metaforičkom značenju.
Autopoiesis međuprostora djelovanja igra se s iskakanjem tijela pred misao. Božidar, Nikolina i Bruno ne proizvodeći samo i sami, bivaju proizvedeni u odnosu o gledanja, gla sanja, po kretanja i razmjeni pozicija. Redoslijed događaja potpuno je neovisan od njihova poretka u prostoru i vremenu.. Besformno koketiraju sa sadržajem, smiješe se gledanju, sanjaju o glasu, odnose se u vremenu i svijetle u prostoru. Igra je to spirale improspekcija koje se skupljaju u kolaž sastavljene razglednice, tijelom ispisane. Ekspresije su koje ništa ne predstavljaju osim čistog energetskog potencijala a time čine multiplicitet sadržaja, želja i shvaćanja. To je Koreografska praksa zatečene dramaturgije te koreografske trenutačnosti koja kao zadano polazište koristi 7 pojmova: POGLED, GLAS, POKRET, PROSTOR, SVJETLO, ODNOS, VRIJEME.
Datum: subota 15.12.2018.
Vrijeme: 17:00 – 19:00 h
Lokacija: http://www.our-org.hr/network/
Projekt Opservatorij umjetničkog rada (OUR) razvija se s ciljem stvaranja digitalnog arhiva suvremene vizualne umjetnosti i poticanja primjene kvantitativnih i digitalnih metoda u (povijesti) umjetnosti.
U subotu 15. prosinca 2018. od 17:00 do 19:00h možete postaviti bilo kakvo pitanje o svrsi, ciljevima, metodologiji i/ili opsegu projekta te ostaviti svoj komentar ili prijedlog.
///
Projekt “Opservatorij umjetničkog rada” u 2018. je sufinanciran od strane Grada Zagreba; provodi ga Umjetnička organizacija “Format C” a u vodstvu Tihane Puc i u suradnji s Galerijom SIZ.
Autorica i voditeljica projekta “Opservatorij umjetničkog rada” – Tihana Puc – povjesničarka je umjetnosti i etnologinja; doktorirala je upravljanje i razvoj kulturne baštine na IMT Lucca, suradnica je i voditeljica na muzejskim, edukacijskim izložbenim projektima.
SIZ (Samoupravna interesna zajednica) okuplja domaće i međunarodne umjetnike/ce i umjetničke grupe, a galerija je osmišljena kao artist run gallery u kojoj su svi umjetnici zapravo dioničari galerije te odlučuju o programu, gostovanjima, promociji itd.
Format C je neprofitna umjetnička organizacija aktivna u području likovnog i multimedijalnog umjetničkog stvaralaštva, fokusirana prema novomedijskom umjetničkom istraživanju i eksperimentalnom suradničkom stvaralaštvu.
Cirkultura izvodi “rad u nastajanju” čije elemente su pronašli kroz dvotjedno istraživanje u sklopu rezidencije kroz platformu Subscene. Prvi rad u nastajanju izveden je u lipnju 2018. godine. Tu/bez: TAKE2 je najava za sljedeće etape umjetničkog istraživanja unutar projekta Tu/bez.
Podsjetimo se:
Istraživački zadatak je bio naći mogućnosti iskorištavanja poluproizvoda za prikazivanje vlastitih stanja, emocija i ekspresija kroz ples, fizički teatar, manipulaciju objektom, glazbu i multimediju.Područje istraživanja može se opisati pod domenom suvremenog cirkusa.
Umjetnici su zatvoreni u prostor ispunjen cijevima – ostatcima građevnih jedinica nekih gotovih proizvoda. Svaki od njih ima svoj pogled na iskoristivost ovog materijala, i svi dijele isti problem – nedostatak jednog od alata za vlastito izražavanje…
Izvode: Matija Vuletić, Aleksandar Đikić ,Tatjana Vuletić, Vladimira Šančić
Zvuk: Sven Senečić
Video: Tibor Grujić
https://attack.hr/tu-bez-umjetnicko-istrazivanje/
https://www.facebook.com/events/320024941928554/
SubScena za kazalište, izvedbene umjetnosti i ostale hibride neprofitni je projekt kojeg u partnerstvu provode Autonomni kulturni centar Attack i Udruga Cirkorama unutar AKC Medika, a s ciljem afirmiranja i povezivanja avangardnih i eksperimentalnih izvedbenih umjetnika/ca iz Hrvatske, regije i svijeta, neovisno o žanru, stilu i razdoblju kojem pripadaju. Projekt financijski podržavaju Grad Zagreb, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, te Zaklada “Kultura Nova” i Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva.
Pravo vreme da drage ljude oko sebe obradujete novogodišnjim poklonima je Fijuk sajam malih i samostalnih izdavača i izlagača, koji će se održati u petak, 21. decembra 2018. od 17h, pa do duboko u noć, u već dobro poznatim prostorijama Imago CLUBa, u samom centru grada (Dečanska 14)
Meni svaki Fijuk k’o praznik. Ma i meni! Ali ovo je najprazničniji Fijuk do sad ili bar u 2018. godini! Pre nego što svi odu na skijanje ili sankanje, pre nego što se svi ponovo vrate, pre nego što se zamore petardi i lubardi, novogodišnji Fijuk – u petak u 5, u Imagu, za ceo svet. Ove nove godine smo imali mnogo uspeha na svim poljima. Želimo da sa vama proslavimo i podelimo ono što smo zajedno sa vama postigli, i pravi način je da svi dođemo na Fijuk. Plodovi našeg rada videće se u našem izlagačkom i muzičkom programu. Doći će svi oni koji žele da pokažu šta su napravili za opstanak, uživanje i rad zajednice. Zašto ne bi nova godina bila mesto našeg druženja i zašto bismo se stideli da pokažemo kakav je naš doprinos druženju?, kad vam kaže Denić. Novi i stari izlagači, pokloni za najdraže i za njih i za vas, za nju i njega i ono, muzički program iznenađenja, ma haos! Vidimo se znate gde ;) Stellarcompanion will bring you to the star and even more high.
Učesnici sajma:
Minipogon * Burevesnik * Ulična džukela * Belgrade Raw * Pesničenje * KIZ Baraba * CLS * LOM * Deve * Beogradski Graffitti * Amanita Dodola * Kosmogina * Kvartum * Petar Nikolić * Konvoj bonton bajkera * ATAVIST * Confusion Specialist * Arhivist * Asterijan * Studiostrip * Miloš Petrović (Naša Kuća) * Aleksandar Denić * Mubareć * Omča * Marko Malk * Jadranka Ahlgren – Studio Ji * Novo doba * Fijuk * Cyberpunk Accessories * Lavirint art * Morbus Gravis * Vladimir Mojsilović, Atelje2 * Dobra kappa + * Prava priča * Kaboom lampe * MamaMaya * The Way of the Colors * Atelje Mehanizam * L Unique Design * Starchildcrafts * Sunry Art / Zlo & Naopako *
Ivent na Fb: https://www.facebook.com/events/1934647999915558/
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.