Glazbionice: priča o stoneru i ostalim sporostima
20.00h
Sticky situation vol. I
stoner/sludge/metal/rock s vinila
Steps vs Chupson
21.30h
14.3.2019.
AKC Attack
“Glazbionice” su tematske večeri pričanja o glazbi. Jednom mjesečno ćemo se posvetiti teorijskom pristupu i razradi određena glazbena žanra.
Stoner rock ovdašnjoj publici nije stran. Svira se još od kraja 90-tih, a nekoć mladi bendovi koji su početkom nultih godina nove ere tek stvarali rifove danas u Zagrebu rasprodaju klubove u kojima sviraju.
Stoner i ostale sporosti je razgovor o tim bendovima i lokalnoj stoner doom sludge sceni s akterima koji su “scenu” gradili i još uvijek na njoj djeluju.
Koji je prvi hrvatski stoner bend? Kako se uopće razvijao lokalni stoner i ostale sporosti? Gdje je zvuk danas? Gdje su generator partiji? I ključno jeli ova glazba i danas relevantna?
Ovo su pitanja na koje će pokušati odgovoriti sljedeći momci:
Damir Batarelo: AKC Attack
Gordan Tomić: Cojones,Seven That Spells itd.
Stjepan Kolobarić: Stonebride, Pozitivan ritam
FB event: https://facebook.com/events/306916146689828
Nakon diskusije o stoneru, ostanite na vinilnoj slušaonici u režiji dvojice zanesenjaka koji su prethodno o žanru pričali!
Pripremili smo posebnu vinilnu set listu koja se sastoji od mnogih velikana žanra i njihovih nešto manje poznatih kolega. Proći ćemo dakako i domaće klasike ali i posvetiti se svim “sporostima” jednakim intenzitetom.
Puštati ćemo:
Crowbar•Down•Colour Haze•Eyehategod•Black Sabbath•Kyuss•Alice in chains•Queens of the stoneage•Neurosis•Mastodon•Lvmen•Unida•Soundgarden•Bastinado•Chang Ffos•Motorhead•Black Flag•
I još mnogo toga što dječaci ponesu taj dan u torbi.
Ponesi dobru volju, malo zelenila i zabavi se na vožnji kroz pustopoljine suvremenog sporog zvuka.
Satnica:
Ulaz: 20.00
Glazbionice: priča o stoneru i ostalim sporostima 20.00 – 21.30
Sticky situation vol. I 21.30 – ???
FB Event: https://facebook.com/events/383994252184655/
Program je realiziran kroz Attackovpoligon!
www.facebook.com/Attackovpoligon
Prati nas i na Instagramu:
www.instagram.com/Attackov_poligon
Organizacija:
Akc Attack
www.attack.hr // www.facebook.com/akc.attack // www.instagram.com/akcattack
U petak, 10. svibnja s početkom u 20 sati u Dnevnom boravku Rojca otvara se izložba umjetničkog kolektiva i punk rock benda Crass. Izložbu će otvoriti Penny Rimbaud – pisac, pjesnik, filozof, slikar, glazbenik i aktivist, član grupe EXIT i Ceres Confusion, suosnivač Stonehenge free festivala te suosnivač anarhističkog punk benda Crass. Odmah nakon otvorenja izložbe slijedi razgovor s Penny Rimbaudom kojeg moderira pulska umjetnica Iva Horvat.
Crass, kao umjetnički kolektiv i punk rock bend, nastao je 1977. godine u Velikoj Britaniji i promovirao je anarhizam kao političku ideologiju, način života i pokret otpora, popularizirao anarho-punk zagovarajući izravnu akciju, prava životinja, feminizam, antifašizam i ekologiju te zagovarao DIY etički pristup u svojim albumima. Sa svojim djelovanjem prestaju 1984. godine.
Izložba prikazuje slobodno eksperimentiranje kolaža, grafika, xerox arta (fotokopija), riječi, poezije, vinila, knjiga, filma i videa umjetničkog kolektiva Crass. Postav izložbe potpisuju Denis Sardoz i Marko Vojnić.
Programi u Dnevnom boravku realizirani su sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Pule i Zaklade Kultura nova.
Organizator događaja je Savez udruga Rojca.
Dođite i presjecite radni tjedan uz prve nastupe sasvim novih DJ-a čije vrijeme tek dolazi! Svirati će: Hint, Mirna, Lalila Kali, Dj BUDOCK, Haktal!
“Glazbionice” se ovoga puta bave metal zajednicom u Zagrebu, no s pogledom prema Rijeci i Puli u kojima je ovaj zvuk i zajednica vrlo živahna.
Klub Močvara organizira skup radionica objedinjenih pod nazivom “Močvarna aura – Sretna škola na Savi u tri koraka” u nedjelju, 8. rujna od 14 do 19 sati. Projekt je nastao u suradnji s udrugama Avokado, Centrar za zaštitu životinja i prirode – Key te udrugom Tricycle Trauma.
Program je namijenjen djeci i odraslima, a sastoji se od niza interaktivnih radionica!
Kroz interaktivnu radionicu kuhanja, koju vodi Ana Stuparić iz udruge Avokado, bit će prikazano kako jednostavno pripremiti zdrave i fine zalogaje biljnog porijekla prikladne za užinu u školi ili pak na poslu. Sudionici će pritom naučiti kako pripremiti brze i ukusne namaze te polpete za najfinije burgere i sendviče, a sve skupa trajat će od 14 do 18 sati.
Radionica izrade nastambi, pod voditeljstvom Marijane Vidmar iz Centra za zaštitu životinja i prirode – Key, svoj će mali pogon smjestiti na nasipu ispod drveća i pokazati kako izraditi kućice i hranilišta za ptice, ježeve, mačke i hotel za kukce, a tijekom radionice moći će se naučiti važnost postavljanja kućica i hranilišta, gdje ih postavljati, u koje godišnje doba, s kojom hranom i slično. Izrađene kućice i hranilišta sudionici mogu ponijeti sa sobom, a radionica će se održati od 14 do 19 sati.
Pred sam kraj događanja, od 17 do 19 sati, Ivana Pedljo i Lidija Šola iz udruge Tricycle Trauma održat će vođeni trening na zračnim aparatusima – poput svile i trapeza.
Sudjelovanja na radionicama i treningu su besplatna, a radi bolje organizacije molimo da se zainteresirani obavezno unaprijed prijave na one radionice ili trening za koji su zainteresirani. Prijave se vrše putem mail-a: udruga.avokado@gmail.com.
|
|
|
DUMP – digitalna umjetnička praksa — prezentacijski okvir za prikazivanje umjetničkog rada, prakse i djela koji tematiziraju i / ili koriste digitalnu tehnologiju. Prezentacijama, razgovorima i panelima približava digitalnu umjetničku praksu zainteresiranima koji/e se namjeravaju baviti digitalnom umjetnošću i zanima ih kako izgleda praksa iz prve ruke.
Posebna pozornost posvećuje se uključivanju publike koja uz vodstvo i moderaciju hacklaba01 i gostiju predlaže i producira kolaborativan digitalni rad.
Publiku se poziva da ponese prijenosno računalo i pridruži se produkciji.
DUMP#0001
Vrijeme: 21.9.2019., 17:00
Mjesto: hacklab01, AKC, Pierottijeva 11, Zg
Artist talk / prezentacija: Ivana Tkalčić
https://ivanatkalcic.com/
Ivana Tkalčić (1987.) diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti (MA) u Zagrebu i magistrirala ekonomiju na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu (mag.oec.). Akad. god. 2015/2014 boravi na Akademiji likovnih umjetnosti u Münchenu. Finalistica Erste fragmenata 12, dobitnica nagrade RCAA young european award i Rektorove nagrade za samostalni umjetnički rad.
Ima realizirane brojne samostalne i grupne izložbe od kojih su neke: samostalne: 2019. BWPWP / BACK WHEN PLUTO WAS A PLANET, Lauba, Zagreb; 2019. Paradise now_ _twilight zone, snapchat, camera, text to speech, Kazamat, Osijek; 2018. Obiteljska mitologija, Gradska galerija Striegl, Sisak; 2018. Paradise now_, izložbeni salon Izidor Kršnjavi, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna, Zagreb; 2017. Error in Utopia v 0.2, Jan Arnold gallery, Museums Quartier, Beč; 2017. Error in Utopia v 0.1, Showroom Karlplatz, RCAA, Beč; 2016. Nepročitane knjige, Šira, Zagreb; grupne: 2019. Black Box, Mikser Festival; Fakultet primenjenih umetnosti, Beograd, Srbija; 2019. 4th Edition of GrisiaYOUTH, Rovinj, Croatia; 2019. Global vs. Endemic, C3 Centro de Ciencias de la Complejidad, UNAM, Mexico City; 2018. Summer Sessions 2018 (Kunstavond XL), V2_ Lab, Rotterdam; 2018. Zlatna lubenica 2.0, 20 Media Mediterranea festival, SKUC, Pula; 2018. 34. Salon Mladih, Panoptikon, HDLU, Zagreb; 2018. Platforma za eksperiment, Galerija VN, Zagreb; 2017. The Wrong New Digital Art Biennale- Homeostasis Lab, Sao Paulo; 2017. 4. bijenale slikarstva, HDLU, Zagreb; 2017. Memories II, galerija Huong Ngo, Hanoi, Vijetnam; 2017. 5. Odessa bijenale suvremene umjetnosti, Muzej moderne i suvremene umjetnosti Odessa, Ukrajina; 2016. 25. slavonski biennale, Granice vidljivosti, Muzej likovnih umjetnosti, Osijek; Gradski muzej Požega, Požega; 2016. Transform 2016: Transformation of image, Muzej suvremene umjetnosti, Zagreb.
Sudjelovala je na brojnim projektima umjetničkih rezidencija u Austriji, Belgiji, Grčkoj, Norveškoj, Nizozemskoj, Italiji i Poljskoj.
Moderiraju: Dina Karadžić (Format C) i Vedran Gligo (hacklab01)
Dina Karadžić (1986.) – MFA na ALU Zg 2012. Od 2011. članica HDLU-a; počev s 2018. članica HZSU-a; od 2014. suosnivačica i umjetnička voditeljica umjetničke organizacije Format C (https://formatc.hr), organizacije s fokusom na umjetničkom istraživanju, eksperimentalnom multimedijskom djelovanju i suradničkom stvaralaštvu.
Aktivno (su)djeluje u području suvremenih transmedijskih edukativnih praksi; inicira događanja i izlaže u području vizualne | digitalne | internetske umjetnosti; radi u projektima stop-animacije, te kao projektna asistentica AKC. Trenutno je rezidentica pri Akademie Schloss Solitude, u kategoriji “Web-based Media” te članica radne grupe CTHR i članica UO Operacije Grad.
Vedran Gligo (1984.) – samouki DIY haker / umjetnik / organizator / projektni voditelj. U svojoj svakodnevnoj praksi snažno primjenjuje principe slobodnog softvera i osnažuje lokalnu zajednicu održavajući besplatne i otvorene digitalne radionice u zagrebačkom AKC, putem hacklab01 (https://hacklab01.org/) projekta.
Djeluje u području slobodne kulture, promocije GNU / Linux sustava, glitch stvaralaštva, suradničke online umjetnosti velikog razmjera, nezavisne kulturne produkcije, (h)aktivizma (…). Jedan je od kustosa i osnivača Fubara – godišnjeg novomedijskog okupljanja u zagrebačkom AKC-u.
O misterijima umjetničkih, ženskih i drugih identiteta na Filmskoj večeri u Močvari
Klub Močvara organizira novu filmsku večer u ponedjeljak, 25. studenog s početkom u 20 sati. Ova će se filmska večer pod nazivom „One se traže” baviti nepresušnim tajnama i nepredvidivim putanjama ženskog srca i uma. Uz projekcije triju kratkometražnih filmova redatelja Tomislava Šobana, program će sadržavati i razgovor sa samim redateljem te gošćama Ivanom Perčinlić i Magdalenom Ptiček.
Program započinje projekcijom filma Kako je Iva otišla 16. rujna 2016. (2016.). U ovom radikalno dokumentaristički fragmentarnom filmu svjedočimo nekolicini izrazito sugestivnih situacija što ih doživljava naslovna junakinja pred svoj odlazak na rad u Norvešku. Idući film koji će se prikazati jest Nije odgoj (2017.) u kojem Šoban stišće narativ fokusirajući se na jednu dramaturški potentnu situaciju u kojoj junakinja Dunja provodi večer sa svojim profesorom s Akademije. Treći i posljednji film koji će gledatelji moći vidjeti jest Krhko (2019.), Šobanov diplomski film. U njemu je udružio snage s glumicom i pjevačicom Majom Posavec kako bi najodvažnije do sada zaronio u žensku psihu i tamo pronašao Almu, mladu ženu koja poput istoimene Bergmanove junakinje, tvrdoglavo ulazi i izlazi iz uloga odbijajući da ijednu poistovjeti s nepreglednim prostranstvima svog jastva. Mladi redatelj Tomislav Šoban svoja je tri najintrigantnija kratka igrana filma posvetio mladim ženama koje se traže ispitujući granice vlastitog identiteta u susretu s oporom realnošću tranzicijskog svijeta.
Nastavno na projekcije u 21 sat voditeljica Filmskih večeri u Močvari Višnja Vukašinović moderirat će razgovor s autorom i gošćama.
Program su sufinancirali Grad Zagreb i Hrvatski audiovizualni centar, a ulaz je slobodan.
Facebook događaj: https://www.facebook.com/events/1461923397289479/
Web stranica: http://mochvara.hr/program/info/filmske-veceri-u-mocvari-191125
Program Turbina – turbo tribina kluba Močvare organizira tribinu o black metal sceni pod nazivom „Crni mundiri“ u četvrtak 28. studenog u 19 sati u prostorima Kluba. O temi će raspravljati: Mirela Travar, Filip Pacak (Subsonic Events, Oluja Fest) i Antonio Lacko (NASTY Events) dok će moderator biti Luka Antić, ujedno i voditelj turbo tribina. Sudjelovanje je besplatno.
Tom prilikom sudionici će odgovoriti na pitanja poput: koje su se promjene dogodile unazad par godina u glazbenoj strukturi ove opskurne vrste metala? Koja tematika prevladava u tekstovima i glazbi te na koji način publika percipira to što sluša? Koliko često se organiziraju koncerti, kakva je situacija s bendovima, klubovima i publikom u Hrvatskoj ali i inozemstvu? Je li se išta promijenilo ili scena i dalje stagnira?
Turbina tematizira pitanja suvremene kulture, civilnog društva te društvenog i kulturnog života u Hrvatskoj na izravan način i uz interakciju s publikom.
Ideja za pokretanje projekta tribina u klubu Močvara potekla je iz činjenice da u javnom i kulturnom prostoru Zagreba i Hrvatske ne postoji adekvatno mjesto koje bi služilo kao siguran prostor za otvaranje javnog dijaloga uživo – tako je nastala Turbina.
Stoga ako želite saznati gdje je sada i u kojem se smjeru kreće black metal scena vidimo se u četvrtak u Močvari.
Više o događaju:
Facebook: https://www.facebook.com/events/2475071142547874/
Stranica Kluba: http://www.mochvara.hr/program/info/turbina—turbo-tribina-191128
Autonomni kulturni centar kroz program Javne galerije poziva Vas na promociju i izložbu Ohoho fanzina, koja će se održati u subotu 21.prosinca u Caffe baru Vespa u Ilici 8, od 19.00 sati.
Publikacija Ohoho fanzin, nastala je tijekom istoimenoga Ohoho festivala stripa i street arta.
Kako je ove godine datum održavanja festivala pao na Dan antifašističke borbe, tema festival bila je upravo subverzija i antifašizam i to u modernom kapitalističkom društvu.
Također, u istom ruhu je objavljen i javni poziv za crtanje za OHOHOzin na sto je odgovorila cijela silina fantastičnih autora/ica kao što su Aleksandar Zograf, Iztok Sitar, Ivana Geček, Jana Adamović, Mihaela Erceg, Karla Skok, Klara Rusan, Korina Hunjak, Lucija Mitar, Dragana Kuprešanin, Stipan Tadić, Matija Pisačić, Lea Kralj Jager i Marko Dješka.
Naš moderator Darko Josipović će na vruće stolice posjesti Mihaelu, Itzoka, Janu i Draganu koji će nam reći nešto o svom radu.
Uz ovaj razgovor s autorima priredili smo za vas i izložbu na kojoj ćete moći pogledati selekciju najboljih tabli iz Zina.
Ohoho festival program je Autonomnog kulturnog centra Attack.
Program Javne galerije provodi se kroz projekt Korak dalje prema uključivoj kulturi. Organizacija događaja sufinancirana je u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali, iz Europskog socijalnog fonda.
Projekt Korak dalje – prema uključivoj kulturi AKC provodi u partnerstvu s organizacijama: Kulturtreger, Savez udruga Operacija grad, Multimedijalni institut (MI2), Udruženje za razvoj kulture – URK, WHW / Što, kako i za koga, KONTEJNER | biro suvremene umjetničke prakse i Centar za mirovne studije.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Sadržaj događaja isključiva je odgovornost Udruge za promicanje kultura Kulturtreger.
Fašizam nije samo povijesna prijetnja: Promocija „Antifašističkog vodiča za ljepši svijet“
Sedamdeset i pet je godina prošlo od Drugog svjetskog rata, a odnos prema fašizmu i antifašizmu i dalje je jedna od ključnih dnevnopolitičkih tema u zemljama regije. I to nije samo naš problem: u Italiji se posljednjih mjeseci deseci tisuća ljudi okupljaju na trgovima da pjevaju partizanske pjesme dok vođa opozicije kuca na vrata sugrađana “čudnog imena”. U Americi predsjednik odbija osuditi političko ubojstvo antifašističke prosvjednice, dok su njemačke tajne službe nedavno utvrdile da preko 550 pripadnika tamošnjih oružanih snaga ima aktivne simpatije prema nacizmu.
Fašizam nije samo povijesna prijetnja. Njegovi su oblici sastavni dio naše svakodnevice i ne smiju se ignorirati. To je shvaćanje bilo jedan od ključnih motiva autorskom kolektivu, sastavljenom od različitih aktivista iz regije, ali i Njemačke, da sastave „Antifašistički vodič za ljepši svijet“ ne bi li pokušali odgovoriti na neka bitna teorijska i praktična pitanja vezana uz antifašističko djelovanje. Skupite svoj besplatni primjerak Antifašističkog vodiča i pridružite nam se u petak (31.01.2020.) u 19:00 sati u dvorani Privrednika u Zagrebu (Preradovićeva 18) na drugarskoj raspravi i druženju povodom promocije Vodiča.
Na promociji govore:
Tamara Opačić, urednica Novosti (Zagreb)
Zoran Restović, Udruga antifašističkih boraca i antifašista Šibenik (Šibenik)
Katarina Peović, bivša gradska vijećnica i predsjednička kandidatkinja (Zagreb/Rijeka)
Rastko Močnik, sociolog (Ljubljana)
Izdavanje „Antifašističkog vodiča za ljepši svijet“ i njegovu promociju organizira Rosa Luxemburg Stiftung Southeast Europe.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.