(Predavanje se odvija na engleskom jeziku; ulaz je slobodan.)
Hakeri – kao tehnolozi, teoretičari, umjetnici i pretpostavljena avangarda, također rade “bullshit” poslove [D.Graeber: “Bullshit jobs”] kako bi opstali. Većina ne samo da živi život podređen logici recentnih neoliberalnih kapitalističkih društava, već ih i unapređuju.
Zbog svoje uvjetovanosti politikom financiranja, trenutni tipovi institucija koji nude potencijal za razvoj mehanizma promjene – nevladine ili akademske organizacije, “etički” startupi, kao i trenutni hackerspaceovi – nedovoljni su za da bi se ta promjena dogodila za većinu.
Dodatno, već ograničeni resursni kapaciteti [carrying capacity] tih institucija, u pogledu prenošenja i skaliranja – često su izloženi sustavnoj opasnosti upravo proporcionalno mjeri u kojoj je njihov rad transformativan. To se očituje u zatvaranju sveučilišnih humanističkih programa diljem svijeta, ciljanoj razgradnji regulatornih agencija, kampanjama diskreditiranja nevladinih organizacija itd.
Međutim, hackbases – “hakerske baze” ili samo “baze” – mogu ponuditi upravo onaj kritično potreban, prenosiv i održiv model rada i življenja koji bi svima omogućio život integralne političke i tehničke prakse na dobrovoljnoj osnovi [opt-in] i uz puno zaposlenje [full-time].
Ovi prostori za hakiranje, teoriju, umjetničku, političku praksu i život [live-in] – eksperimentiraju, razvijaju i nude nove temelje za pobunu – ne bi li preokrenuli negativan trend kojime tehnologija transformira društva i prirode.
Pravo vreme da drage ljude oko sebe obradujete novogodišnjim poklonima je Fijuk sajam malih i samostalnih izdavača i izlagača, koji će se održati u petak, 21. decembra 2018. od 17h, pa do duboko u noć, u već dobro poznatim prostorijama Imago CLUBa, u samom centru grada (Dečanska 14)
Meni svaki Fijuk k’o praznik. Ma i meni! Ali ovo je najprazničniji Fijuk do sad ili bar u 2018. godini! Pre nego što svi odu na skijanje ili sankanje, pre nego što se svi ponovo vrate, pre nego što se zamore petardi i lubardi, novogodišnji Fijuk – u petak u 5, u Imagu, za ceo svet. Ove nove godine smo imali mnogo uspeha na svim poljima. Želimo da sa vama proslavimo i podelimo ono što smo zajedno sa vama postigli, i pravi način je da svi dođemo na Fijuk. Plodovi našeg rada videće se u našem izlagačkom i muzičkom programu. Doći će svi oni koji žele da pokažu šta su napravili za opstanak, uživanje i rad zajednice. Zašto ne bi nova godina bila mesto našeg druženja i zašto bismo se stideli da pokažemo kakav je naš doprinos druženju?, kad vam kaže Denić. Novi i stari izlagači, pokloni za najdraže i za njih i za vas, za nju i njega i ono, muzički program iznenađenja, ma haos! Vidimo se znate gde ;) Stellarcompanion will bring you to the star and even more high.
Učesnici sajma:
Minipogon * Burevesnik * Ulična džukela * Belgrade Raw * Pesničenje * KIZ Baraba * CLS * LOM * Deve * Beogradski Graffitti * Amanita Dodola * Kosmogina * Kvartum * Petar Nikolić * Konvoj bonton bajkera * ATAVIST * Confusion Specialist * Arhivist * Asterijan * Studiostrip * Miloš Petrović (Naša Kuća) * Aleksandar Denić * Mubareć * Omča * Marko Malk * Jadranka Ahlgren – Studio Ji * Novo doba * Fijuk * Cyberpunk Accessories * Lavirint art * Morbus Gravis * Vladimir Mojsilović, Atelje2 * Dobra kappa + * Prava priča * Kaboom lampe * MamaMaya * The Way of the Colors * Atelje Mehanizam * L Unique Design * Starchildcrafts * Sunry Art / Zlo & Naopako *
Ivent na Fb: https://www.facebook.com/events/1934647999915558/
Dreg stiže na Fijuk! Dive i divovi beogradske dreg scene nastupaju za vas na dan žena na najraznovrsnijem sajmu stripova i grafika u Beogradu, Srbiji… Jugi… Od ženstvenog plesa do mizoginog besa, od lipsinka do pevanja sa falšom bez pardona i stresa, ove gigantkinje i gigatroni znaju da će vas ostaviti bez daha. Počinjemo sa programom, kao što ste i navikli, u 5-ak u 5, u Imago klubu, 8. marta (Dečanska 14).
17h start
20h sitoštampa uživo
23h nagradna igra
23:15h DRAG
PERFORMERKE I PERFORMERI:
Lady K + Dekadenca je kabaretski dvojac koji sarađuje već par godina. Uz jedan klavir i dva mikrofona, vode vas popularnim pesmama kroz svoje latentne ljubavi i egzotične putešestvije!
Lady K – šljokičava rasplamsacija, virtuozna dama za klavirom; biće, muzički sjaj i ton glamuroznih razmera
Dekadenca – proizvod velike ljubavi prema sceni, mjuziklu, brodvejskim i holivudskim divama koje su „veće od života” i koje zahvaljući svojoj veličini opstaju uprkos prolaznosti vremena. Svojim nastupom pokazuje kako je dreg forma umetnosti koja obuhvata scenski pokret, glumu, slikanje i pevanje.
https://dekadenca.com
mrs. Lillycafé – Panonska diva, vernica pokojnica, večita udovica, posnija od hleba, a masnija od svega. Svoju karijeru započinje kao Ljubica kafekuvarica u menzi Subotičkog zatvora, gde je naučila sve tajne uspešne žene. Pozom joj je sledio Centralni zatvor, a na kraju crevni.
U menzi upoznaje biznismena sumnjivog poslovanja, nakon čije iznenadne smrti stiče duboki džep, a svoj mir pronalazi u raznim umetničkim oblicima.
www.instagram.com/mrs.lillycafe/
DREKI kro – Dejan Kro je očuHo Dajaninih Sinova, životno pogubljen i verovatno će prebiti onog ko je rekao to za njega a i tebe što to sad čitaš
Nikkoletta Starleta – peti Dajanin Sin, solidarna starleta, slepa za muškarce, premijerno izvodi za vas svoj prvi singl
Dragitza Braditza – osmi Dajanin Sin, želi vaše pare na svojoj bradi i to će i dobiti
Indi’saisi – jedanaesti Dajanin Sin, valjda neodlučni/a DJ (?) nije sigurna da li želi da dođe uopšte…
Radna Verzija – Work In Progress – dvanaesti Sin.. i tako…
Glazbionice: priča o stoneru i ostalim sporostima
20.00h
Sticky situation vol. I
stoner/sludge/metal/rock s vinila
Steps vs Chupson
21.30h
14.3.2019.
AKC Attack
“Glazbionice” su tematske večeri pričanja o glazbi. Jednom mjesečno ćemo se posvetiti teorijskom pristupu i razradi određena glazbena žanra.
Stoner rock ovdašnjoj publici nije stran. Svira se još od kraja 90-tih, a nekoć mladi bendovi koji su početkom nultih godina nove ere tek stvarali rifove danas u Zagrebu rasprodaju klubove u kojima sviraju.
Stoner i ostale sporosti je razgovor o tim bendovima i lokalnoj stoner doom sludge sceni s akterima koji su “scenu” gradili i još uvijek na njoj djeluju.
Koji je prvi hrvatski stoner bend? Kako se uopće razvijao lokalni stoner i ostale sporosti? Gdje je zvuk danas? Gdje su generator partiji? I ključno jeli ova glazba i danas relevantna?
Ovo su pitanja na koje će pokušati odgovoriti sljedeći momci:
Damir Batarelo: AKC Attack
Gordan Tomić: Cojones,Seven That Spells itd.
Stjepan Kolobarić: Stonebride, Pozitivan ritam
FB event: https://facebook.com/events/306916146689828
Nakon diskusije o stoneru, ostanite na vinilnoj slušaonici u režiji dvojice zanesenjaka koji su prethodno o žanru pričali!
Pripremili smo posebnu vinilnu set listu koja se sastoji od mnogih velikana žanra i njihovih nešto manje poznatih kolega. Proći ćemo dakako i domaće klasike ali i posvetiti se svim “sporostima” jednakim intenzitetom.
Puštati ćemo:
Crowbar•Down•Colour Haze•Eyehategod•Black Sabbath•Kyuss•Alice in chains•Queens of the stoneage•Neurosis•Mastodon•Lvmen•Unida•Soundgarden•Bastinado•Chang Ffos•Motorhead•Black Flag•
I još mnogo toga što dječaci ponesu taj dan u torbi.
Ponesi dobru volju, malo zelenila i zabavi se na vožnji kroz pustopoljine suvremenog sporog zvuka.
Satnica:
Ulaz: 20.00
Glazbionice: priča o stoneru i ostalim sporostima 20.00 – 21.30
Sticky situation vol. I 21.30 – ???
FB Event: https://facebook.com/events/383994252184655/
Program je realiziran kroz Attackovpoligon!
www.facebook.com/Attackovpoligon
Prati nas i na Instagramu:
www.instagram.com/Attackov_poligon
Organizacija:
Akc Attack
www.attack.hr // www.facebook.com/akc.attack // www.instagram.com/akcattack
U petak, 10. svibnja s početkom u 20 sati u Dnevnom boravku Rojca otvara se izložba umjetničkog kolektiva i punk rock benda Crass. Izložbu će otvoriti Penny Rimbaud – pisac, pjesnik, filozof, slikar, glazbenik i aktivist, član grupe EXIT i Ceres Confusion, suosnivač Stonehenge free festivala te suosnivač anarhističkog punk benda Crass. Odmah nakon otvorenja izložbe slijedi razgovor s Penny Rimbaudom kojeg moderira pulska umjetnica Iva Horvat.
Crass, kao umjetnički kolektiv i punk rock bend, nastao je 1977. godine u Velikoj Britaniji i promovirao je anarhizam kao političku ideologiju, način života i pokret otpora, popularizirao anarho-punk zagovarajući izravnu akciju, prava životinja, feminizam, antifašizam i ekologiju te zagovarao DIY etički pristup u svojim albumima. Sa svojim djelovanjem prestaju 1984. godine.
Izložba prikazuje slobodno eksperimentiranje kolaža, grafika, xerox arta (fotokopija), riječi, poezije, vinila, knjiga, filma i videa umjetničkog kolektiva Crass. Postav izložbe potpisuju Denis Sardoz i Marko Vojnić.
Programi u Dnevnom boravku realizirani su sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Pule i Zaklade Kultura nova.
Organizator događaja je Savez udruga Rojca.
Dođite i presjecite radni tjedan uz prve nastupe sasvim novih DJ-a čije vrijeme tek dolazi! Svirati će: Hint, Mirna, Lalila Kali, Dj BUDOCK, Haktal!
“Glazbionice” se ovoga puta bave metal zajednicom u Zagrebu, no s pogledom prema Rijeci i Puli u kojima je ovaj zvuk i zajednica vrlo živahna.
Program kulturne razmjene “Subotica Express” se ove 2019. godine održava sedmi put u Subotici (19.10.) i Zagrebu (16.11.). Projekt su pokrenuli Udruženje za razvoj kulture “URK” i Fondacija za omladinsku kulturu i stvaralaštvo “Danilo Kiš” iz Subotice, a od prošle godine subotički partner projekta je Udruženje “Klara i Rosa”.
“Subotica Express” stiže u Zagreb 16. studenog 2019. godine i u suradnji sa Začaranom Močvarom predstavlja zanimljive putnike iz Subotice – kantautoricu Anne Marie, likovnu umjetnicu Marijanu Buljovčić, pisca Pera Peića Tukuljcai režiserku Mašu Šarović. Lokalnu podršku pružit će likovni umjetnik Marin Remić/Smelly Feet Guy iz Zagreba.
ANNE MARIE (Subotica)
Web: Youtube, Youtube
Subotička kantautorica Anamarija Tumbas, pod umjetničkim imenom “Anne Marie”, svojim pjesmama je osvojila pažnju ljubitelja indie i alter pop zvuka. Poznata je kao suradnica mnogih autorskih “underground” bendova kao što su Zli jezici, Sputnik i Wooden Ambulance. Svoj stil opisuje kao sladunjavi dark pop oslanjajući se na emotivne tekstove, električnu gitaru i vokalne loopove, dok u punom sastavu uz nju sviraju i Dragan Vidaković Rista (bas) i Aleksa Otašević (bubanj).
DINO SAURIĆ (Zagreb)
Web: Facebook, Instagram, YouT
Dino Saurić je glazbenik koji se unazad 5 godina aktivno bavi glazbom. Svoju inspiraciju nalazi u melankoličnim blues melodijama, ali i u reggae ritmovima koje pomoću svojeg loopera vješto uklapa u svoje autorske pjesme. Njegovo glazbeno stvaralaštvo objedinjuje više različitih stilova pa od njega možete očekivati fuziju glazbenih izričaja – minimalizam uz intimnu akustiku, ritmičnost uz loopove i beatboxing te primjese psihodelije koju vješto kombinira uz svoj snažan vokal. Odradivši brojne nastupe u Zagrebu i okolici dobiva inspiraciju da se intenzivnije posveti svojoj glazbi te se fokusira na snimanje autorskih pjesama koje uskoro planira objediniti u album prvijenac.
PERO PEIĆ TUKULJAC (Subotica)
Web: Wikipedia
Pero Peić Tukuljac (1983.) ističe kako je imao vrlo sretno djetinjstvo, koje je ostavilo lijep trag u njegovim uspomenama, a bio je mirno i povučeno dijete. Po završetku osnovne škole bio je neodlučan i nije znao što upisati, kao niti što bi želio raditi u životu. Upisao je školu za kuhara, nakon čega je dopunski završio i četvrtu godinu srednje škole. Ta izvanredna godina školovanja bila je, kako ističe, značajna i po tome što je u tom razdoblju počeo pisati pjesme.
“Poglavito sam “spavao” na satima u školi i kad sam se povremeno budio dolazili su mi na pamet stihovi, koje sam počeo sakupljati. Prva zbirka koja je objavljena zvala se Ulica cvijeća il’ raj na zemlji.”
Pisanje mu se stalno isprepletalo tijekom svih promjena radnih mjesta. Prekidom kuharske karijere, obnovio je suradnju s Predragom Opalićem i dobio potporu fondacije Fokus za objavljivanje knjige pjesama Skitanja. Ta knjiga predstavlja povijest njegova pješačenja kroz grad – Suboticu. Pero je pravi šetač, jer ne šeće samo po korzu “kad se dotjera”, već i po malim i zabačenim ulicama, jednako kao i velikim i bitnim, a ta šetanja ponekad potraju i do sedam sati. Glazba koju sluša također se prilično oslikava na njegovo pisanje.
MAŠA ŠAROVIĆ (Subotica)
Web: ImDb
Maša Šarović je rođena 1993. godine u Subotici. Diplomirala je na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, gdje je studirala filmsku režiju. Njen kratki film Grad (2016.) premijerno je prikazan na Filmskom festivalu u San Sebastianu, nakon čega je prikazivan i nagrađivan na mnogim filmskim festivalima. Njen drugi kratki film Najtopliji ljetni dani (2018.) premijerno je prikazan na Sarajevo Film Festivalu i putovao je na mnoge druge festivale: FID Marseille, Ljubljana FEKK (Grand Prix za Najbolji film), Winterthur International Short Film Festival, TAU Student Film Festival, Early Bird… 2019. godine učestvuje u The Factory projektu Kanskog festivala, gdje režira segment omnibusa snimljenog u Sarajevu pod nazivom U tvojim rukama. Trenutno završava master studije na FDU i razvija svoj prvi dugometražni film.
Najtopliji dani leta (2017.) – 22″
Igraju: Jovana Gavrilović, Marko Vasiljević, Davor Golubović
Sinopsis filma:
Mladi par živi sa roditeljima momka. Frustrirani ovom situacijom često se prepiru. U jednom momentu odlučuju uraditi nešto povodom toga pitanja.
MARIJANA BULJOVČIĆ (Subotica)
Web: saatchiart.com/marijana.
Marijana Buljovčić rođena je 1991. godine u Subotici. Diplomirala je 2015. godine na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, smjer slikarstvo u klasi Dragana Matića. 2017. godine diplomirala je na master studijima pod mentorstvom istog profesora.
Nagrade i stipendije:
Nagrada “Dragan Rakić” za najuspješniji umjetnički rad iz predmeta Digitalna slika i oblasti Novi likovni mediji u školskoj 2014./15. godini
Dositejeva stipendija, Fond za mlade talente Republike Srbije, 2014.
“Top 5”, Fondacija Danilo Kiš, 2013.
Osim brojnih kolektivnih sljedeće su samostalne izložbe:
2019. “Space shuffle”, izložba slika i cijanotipija, Savremena galerija Subotica
2018. Izložba slika i grafika, social bar & art gallery “Klein house”, Subotica
2018. “Space shuffle”, galerija “TERRA”, Kikinda
2018. Izložba master rada “Space shuffle”, galerija “Hol”, AUNS
2017. Izložba slika “Flashback”, filmski klub “Orijent”, Lifka, Subotica
2015. Izložba slika, “N-REM”, SKCNS, “Fabrika”, Novi Sad
MARIN REMIĆ/SMELLY FEET GUY (Zagreb)
Web: Instagram, Komikaze
Rođen 1995. Jedan od najaktivnijih i trenutačno najatraktivnijih zagrebačkih ilustratora. Također se bavi tetoviranjem i animacijom. Prisutan je na sceni otprilike zadnjih 5 godina kada je bio jedan od suorganizatora jednovečernje guerilla izložbe kolektiva Trash will smash koja se održala još tri puta na različitim lokacijama, a prošle je godine organizirao sličnu izložbu u zagrebačkom skvotu Bek pod nazivom Pero Zloba i Tinu Ninu. Osim toga, autor je vizuala za majice zagrebačkih bendova Porto Morto, Peglica i Komandos, Fire in Cairo, a zaslužan je i za sve vizuale benda Pseća Plaža. Ove su godine dva njegova stripa uvrštena u online izdanje strip-mreže Komikaze.
Bonus:
Moći će se nabaviti posljednji broj kultnog subotičkog časopisa Symposion, čiji omot je ilustrirao Igor Hofbauer.
O misterijima umjetničkih, ženskih i drugih identiteta na Filmskoj večeri u Močvari
Klub Močvara organizira novu filmsku večer u ponedjeljak, 25. studenog s početkom u 20 sati. Ova će se filmska večer pod nazivom „One se traže” baviti nepresušnim tajnama i nepredvidivim putanjama ženskog srca i uma. Uz projekcije triju kratkometražnih filmova redatelja Tomislava Šobana, program će sadržavati i razgovor sa samim redateljem te gošćama Ivanom Perčinlić i Magdalenom Ptiček.
Program započinje projekcijom filma Kako je Iva otišla 16. rujna 2016. (2016.). U ovom radikalno dokumentaristički fragmentarnom filmu svjedočimo nekolicini izrazito sugestivnih situacija što ih doživljava naslovna junakinja pred svoj odlazak na rad u Norvešku. Idući film koji će se prikazati jest Nije odgoj (2017.) u kojem Šoban stišće narativ fokusirajući se na jednu dramaturški potentnu situaciju u kojoj junakinja Dunja provodi večer sa svojim profesorom s Akademije. Treći i posljednji film koji će gledatelji moći vidjeti jest Krhko (2019.), Šobanov diplomski film. U njemu je udružio snage s glumicom i pjevačicom Majom Posavec kako bi najodvažnije do sada zaronio u žensku psihu i tamo pronašao Almu, mladu ženu koja poput istoimene Bergmanove junakinje, tvrdoglavo ulazi i izlazi iz uloga odbijajući da ijednu poistovjeti s nepreglednim prostranstvima svog jastva. Mladi redatelj Tomislav Šoban svoja je tri najintrigantnija kratka igrana filma posvetio mladim ženama koje se traže ispitujući granice vlastitog identiteta u susretu s oporom realnošću tranzicijskog svijeta.
Nastavno na projekcije u 21 sat voditeljica Filmskih večeri u Močvari Višnja Vukašinović moderirat će razgovor s autorom i gošćama.
Program su sufinancirali Grad Zagreb i Hrvatski audiovizualni centar, a ulaz je slobodan.
Facebook događaj: https://www.facebook.com/events/1461923397289479/
Web stranica: http://mochvara.hr/program/info/filmske-veceri-u-mocvari-191125
Program Turbina – turbo tribina kluba Močvare organizira tribinu o black metal sceni pod nazivom „Crni mundiri“ u četvrtak 28. studenog u 19 sati u prostorima Kluba. O temi će raspravljati: Mirela Travar, Filip Pacak (Subsonic Events, Oluja Fest) i Antonio Lacko (NASTY Events) dok će moderator biti Luka Antić, ujedno i voditelj turbo tribina. Sudjelovanje je besplatno.
Tom prilikom sudionici će odgovoriti na pitanja poput: koje su se promjene dogodile unazad par godina u glazbenoj strukturi ove opskurne vrste metala? Koja tematika prevladava u tekstovima i glazbi te na koji način publika percipira to što sluša? Koliko često se organiziraju koncerti, kakva je situacija s bendovima, klubovima i publikom u Hrvatskoj ali i inozemstvu? Je li se išta promijenilo ili scena i dalje stagnira?
Turbina tematizira pitanja suvremene kulture, civilnog društva te društvenog i kulturnog života u Hrvatskoj na izravan način i uz interakciju s publikom.
Ideja za pokretanje projekta tribina u klubu Močvara potekla je iz činjenice da u javnom i kulturnom prostoru Zagreba i Hrvatske ne postoji adekvatno mjesto koje bi služilo kao siguran prostor za otvaranje javnog dijaloga uživo – tako je nastala Turbina.
Stoga ako želite saznati gdje je sada i u kojem se smjeru kreće black metal scena vidimo se u četvrtak u Močvari.
Više o događaju:
Facebook: https://www.facebook.com/events/2475071142547874/
Stranica Kluba: http://www.mochvara.hr/program/info/turbina—turbo-tribina-191128
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.