(Predavanje se odvija na engleskom jeziku; ulaz je slobodan.)
Hakeri – kao tehnolozi, teoretičari, umjetnici i pretpostavljena avangarda, također rade “bullshit” poslove [D.Graeber: “Bullshit jobs”] kako bi opstali. Većina ne samo da živi život podređen logici recentnih neoliberalnih kapitalističkih društava, već ih i unapređuju.
Zbog svoje uvjetovanosti politikom financiranja, trenutni tipovi institucija koji nude potencijal za razvoj mehanizma promjene – nevladine ili akademske organizacije, “etički” startupi, kao i trenutni hackerspaceovi – nedovoljni su za da bi se ta promjena dogodila za većinu.
Dodatno, već ograničeni resursni kapaciteti [carrying capacity] tih institucija, u pogledu prenošenja i skaliranja – često su izloženi sustavnoj opasnosti upravo proporcionalno mjeri u kojoj je njihov rad transformativan. To se očituje u zatvaranju sveučilišnih humanističkih programa diljem svijeta, ciljanoj razgradnji regulatornih agencija, kampanjama diskreditiranja nevladinih organizacija itd.
Međutim, hackbases – “hakerske baze” ili samo “baze” – mogu ponuditi upravo onaj kritično potreban, prenosiv i održiv model rada i življenja koji bi svima omogućio život integralne političke i tehničke prakse na dobrovoljnoj osnovi [opt-in] i uz puno zaposlenje [full-time].
Ovi prostori za hakiranje, teoriju, umjetničku, političku praksu i život [live-in] – eksperimentiraju, razvijaju i nude nove temelje za pobunu – ne bi li preokrenuli negativan trend kojime tehnologija transformira društva i prirode.
Drainspotting – izložbe i radionice Alexa Fischera u Zagrebu i Karlovcu
Udruga KA-MATRIX u suradnji sa zagrebačkim AKC Attack!, autonomnim kulturnim centrom BEK i Studentskim centrom Karlovac idući tjedan organizira gostovanje nizozemskog umjetnika Alexa Fischera koji će predstaviti svoj rad kroz izložbe, radionice i razgovor s prisutnima.
Nizozemskog umjetnika Alexa Fischera karlovačka publika mogla je upoznati ove godine u svibnju kad je u Karlovcu održao radionicu crtanja otisaka uličnih šahtova. Umjetnik se ovim vidom dokumentiranja gradova bavi već 20 godina i iza sebe ima radove s više od 300 poklopaca u 80-ak gradova iz 26 država na svim kontinentima.
Jesensko gostovanje u Hrvatskoj započinje u zagrebačkom Autonomnom kulturnom centru Medika gdje će u srijedu, 10. listopada održati radionicu crtanja uličnih šahtova. Radionica počinje u 17:00 sati.
Nakon toga, u srijedu 11. listopada u Autonomnom društvenom centru BEK u zagrebačkoj Nazorovoj 53 od 19:00 sati predstavit će se svojom izložbom radova nastalih proteklih godina.
Drugi dio izložbe bit će postavljen u galeriji karlovačkog Studentskog centra, a otvorenje je u petak, 12. listopada u 19.00 sati.
Gostovanje u Zagrebu i Karlovcu uključuje, uz radionice i izložbe radova, i tzv. artist-talk na kojem Alex predstavlja svoje druge projekte, razloge pokretanja programa, upoznaje publiku s nezavisnom scenom i programima okupljenim oko OT301 centra u Amsterdamu u okviru kojeg ima i svoj umjetnički studio.
Gostovanje Alex Fischera i predstavljanje radova Drainspotting provodi se u sklopu projekta udruge KA-MATRIX Street Art autobus 2018. kroz platformu Clubture, a uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Zagreba – gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport, Zaklade Kultura nova i Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva / projekt Centri znanja te programa Nova kultura _ Hibridni grad 018.
Glazbionice: priča o stoneru i ostalim sporostima
20.00h
Sticky situation vol. I
stoner/sludge/metal/rock s vinila
Steps vs Chupson
21.30h
14.3.2019.
AKC Attack
“Glazbionice” su tematske večeri pričanja o glazbi. Jednom mjesečno ćemo se posvetiti teorijskom pristupu i razradi određena glazbena žanra.
Stoner rock ovdašnjoj publici nije stran. Svira se još od kraja 90-tih, a nekoć mladi bendovi koji su početkom nultih godina nove ere tek stvarali rifove danas u Zagrebu rasprodaju klubove u kojima sviraju.
Stoner i ostale sporosti je razgovor o tim bendovima i lokalnoj stoner doom sludge sceni s akterima koji su “scenu” gradili i još uvijek na njoj djeluju.
Koji je prvi hrvatski stoner bend? Kako se uopće razvijao lokalni stoner i ostale sporosti? Gdje je zvuk danas? Gdje su generator partiji? I ključno jeli ova glazba i danas relevantna?
Ovo su pitanja na koje će pokušati odgovoriti sljedeći momci:
Damir Batarelo: AKC Attack
Gordan Tomić: Cojones,Seven That Spells itd.
Stjepan Kolobarić: Stonebride, Pozitivan ritam
FB event: https://facebook.com/events/306916146689828
Nakon diskusije o stoneru, ostanite na vinilnoj slušaonici u režiji dvojice zanesenjaka koji su prethodno o žanru pričali!
Pripremili smo posebnu vinilnu set listu koja se sastoji od mnogih velikana žanra i njihovih nešto manje poznatih kolega. Proći ćemo dakako i domaće klasike ali i posvetiti se svim “sporostima” jednakim intenzitetom.
Puštati ćemo:
Crowbar•Down•Colour Haze•Eyehategod•Black Sabbath•Kyuss•Alice in chains•Queens of the stoneage•Neurosis•Mastodon•Lvmen•Unida•Soundgarden•Bastinado•Chang Ffos•Motorhead•Black Flag•
I još mnogo toga što dječaci ponesu taj dan u torbi.
Ponesi dobru volju, malo zelenila i zabavi se na vožnji kroz pustopoljine suvremenog sporog zvuka.
Satnica:
Ulaz: 20.00
Glazbionice: priča o stoneru i ostalim sporostima 20.00 – 21.30
Sticky situation vol. I 21.30 – ???
FB Event: https://facebook.com/events/383994252184655/
Program je realiziran kroz Attackovpoligon!
www.facebook.com/Attackovpoligon
Prati nas i na Instagramu:
www.instagram.com/Attackov_poligon
Organizacija:
Akc Attack
www.attack.hr // www.facebook.com/akc.attack // www.instagram.com/akcattack
U petak, 10. svibnja s početkom u 20 sati u Dnevnom boravku Rojca otvara se izložba umjetničkog kolektiva i punk rock benda Crass. Izložbu će otvoriti Penny Rimbaud – pisac, pjesnik, filozof, slikar, glazbenik i aktivist, član grupe EXIT i Ceres Confusion, suosnivač Stonehenge free festivala te suosnivač anarhističkog punk benda Crass. Odmah nakon otvorenja izložbe slijedi razgovor s Penny Rimbaudom kojeg moderira pulska umjetnica Iva Horvat.
Crass, kao umjetnički kolektiv i punk rock bend, nastao je 1977. godine u Velikoj Britaniji i promovirao je anarhizam kao političku ideologiju, način života i pokret otpora, popularizirao anarho-punk zagovarajući izravnu akciju, prava životinja, feminizam, antifašizam i ekologiju te zagovarao DIY etički pristup u svojim albumima. Sa svojim djelovanjem prestaju 1984. godine.
Izložba prikazuje slobodno eksperimentiranje kolaža, grafika, xerox arta (fotokopija), riječi, poezije, vinila, knjiga, filma i videa umjetničkog kolektiva Crass. Postav izložbe potpisuju Denis Sardoz i Marko Vojnić.
Programi u Dnevnom boravku realizirani su sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Pule i Zaklade Kultura nova.
Organizator događaja je Savez udruga Rojca.
Dođite i presjecite radni tjedan uz prve nastupe sasvim novih DJ-a čije vrijeme tek dolazi! Svirati će: Hint, Mirna, Lalila Kali, Dj BUDOCK, Haktal!
“Glazbionice” se ovoga puta bave metal zajednicom u Zagrebu, no s pogledom prema Rijeci i Puli u kojima je ovaj zvuk i zajednica vrlo živahna.
Nakon Vukovara, Osijeka i Valpova ARTBEAT Street Art Tour stiže u Karlovac na Malu scenu HD. Ovogodišnja turneja uključuje ARTBeat izložbu, graffiti jam, radionice izrade jednostavnih stickera i radionice sitotiska uz glazbeni program.Na radionici sitotiska polaznici će moći naučiti više o DIY (“uredi sam”) sitotisku te izraditi majice s vlastitim dizajnom dok će radionicu izrade stickera voditi članovi udruga, a posjetitelji će imati priliku da izrade vlastite unikatne stickere koji će se nalijepiti na ploču i time postati dio postave ARTbeat izložbe .
Radionice su besplatne za polaznike, a pozvani su svi koje zanima ovakav vid pristupa uličnoj umjetnosti.
Facebook event – https://www.facebook.com/events/1066000403610714/
Artbeat promovira street art umjetnost koja predstavlja uličnu umjetnost kao urbani fenomen. Nekoć se o umjetničkim radovima na ulici govorilo kao o graffitima, dok se njihovo relativno novo izdanje u medijima redovito navodi kao street art. Značajan terminološki pomak, s nečega što je donedavno povezivano sa specifičnim subkulturama i vandalizmom, označava da se radi o zanimljivom likovnom i društvenom fenomenu aktera novog vala ulične umjetnosti. “Stickere” danas mnogi svrstavaju u podvrstu graffiti kulture, upravo zbog njihove uloge ostavljanja traga ili potpisa u javnom prostoru. Kod stvaranja ovakvih naljepnica i postera, umjetnici se koriste raznim tehnikama kao što su oslikavanje rukom, korištenje šablona, linorez, drvorez, pa sve do sito ili digitalnog tiska, što ih čini vrlo rasprostranjenim medijem izražavanja. Ova neobična izložba, koja je ujedno i jedna od prvih ovakve vrste na našim prostorima, naišla je na odličan odaziv street artista koji su poslali svoje najbolje radove. Sudjelovalo je preko 200 umjetnika iz cijelog svijeta iz više od 80 različitih zemalja svijeta, od Južne Afrike, Meksika, Brazila, SAD-a, preko cijele Europe, pa sve do Filipina i Japana
Projekt “ARTbeat street art tour” provodi Udruga mladih za poticanje kreativnog izražavanja “Revolucija” – Valpovo u partnerstvu s udrugama KA-MATRIX – Karlovac, udrugom Vuka – Vukovar, a uz potporu Ministarstva kulture RH, Grada Zagreba – Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport), Zaklade “Kultura Nova” i Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva / projekt Centri znanja.
O misterijima umjetničkih, ženskih i drugih identiteta na Filmskoj večeri u Močvari
Klub Močvara organizira novu filmsku večer u ponedjeljak, 25. studenog s početkom u 20 sati. Ova će se filmska večer pod nazivom „One se traže” baviti nepresušnim tajnama i nepredvidivim putanjama ženskog srca i uma. Uz projekcije triju kratkometražnih filmova redatelja Tomislava Šobana, program će sadržavati i razgovor sa samim redateljem te gošćama Ivanom Perčinlić i Magdalenom Ptiček.
Program započinje projekcijom filma Kako je Iva otišla 16. rujna 2016. (2016.). U ovom radikalno dokumentaristički fragmentarnom filmu svjedočimo nekolicini izrazito sugestivnih situacija što ih doživljava naslovna junakinja pred svoj odlazak na rad u Norvešku. Idući film koji će se prikazati jest Nije odgoj (2017.) u kojem Šoban stišće narativ fokusirajući se na jednu dramaturški potentnu situaciju u kojoj junakinja Dunja provodi večer sa svojim profesorom s Akademije. Treći i posljednji film koji će gledatelji moći vidjeti jest Krhko (2019.), Šobanov diplomski film. U njemu je udružio snage s glumicom i pjevačicom Majom Posavec kako bi najodvažnije do sada zaronio u žensku psihu i tamo pronašao Almu, mladu ženu koja poput istoimene Bergmanove junakinje, tvrdoglavo ulazi i izlazi iz uloga odbijajući da ijednu poistovjeti s nepreglednim prostranstvima svog jastva. Mladi redatelj Tomislav Šoban svoja je tri najintrigantnija kratka igrana filma posvetio mladim ženama koje se traže ispitujući granice vlastitog identiteta u susretu s oporom realnošću tranzicijskog svijeta.
Nastavno na projekcije u 21 sat voditeljica Filmskih večeri u Močvari Višnja Vukašinović moderirat će razgovor s autorom i gošćama.
Program su sufinancirali Grad Zagreb i Hrvatski audiovizualni centar, a ulaz je slobodan.
Facebook događaj: https://www.facebook.com/events/1461923397289479/
Web stranica: http://mochvara.hr/program/info/filmske-veceri-u-mocvari-191125
Program Turbina – turbo tribina kluba Močvare organizira tribinu o black metal sceni pod nazivom „Crni mundiri“ u četvrtak 28. studenog u 19 sati u prostorima Kluba. O temi će raspravljati: Mirela Travar, Filip Pacak (Subsonic Events, Oluja Fest) i Antonio Lacko (NASTY Events) dok će moderator biti Luka Antić, ujedno i voditelj turbo tribina. Sudjelovanje je besplatno.
Tom prilikom sudionici će odgovoriti na pitanja poput: koje su se promjene dogodile unazad par godina u glazbenoj strukturi ove opskurne vrste metala? Koja tematika prevladava u tekstovima i glazbi te na koji način publika percipira to što sluša? Koliko često se organiziraju koncerti, kakva je situacija s bendovima, klubovima i publikom u Hrvatskoj ali i inozemstvu? Je li se išta promijenilo ili scena i dalje stagnira?
Turbina tematizira pitanja suvremene kulture, civilnog društva te društvenog i kulturnog života u Hrvatskoj na izravan način i uz interakciju s publikom.
Ideja za pokretanje projekta tribina u klubu Močvara potekla je iz činjenice da u javnom i kulturnom prostoru Zagreba i Hrvatske ne postoji adekvatno mjesto koje bi služilo kao siguran prostor za otvaranje javnog dijaloga uživo – tako je nastala Turbina.
Stoga ako želite saznati gdje je sada i u kojem se smjeru kreće black metal scena vidimo se u četvrtak u Močvari.
Više o događaju:
Facebook: https://www.facebook.com/events/2475071142547874/
Stranica Kluba: http://www.mochvara.hr/program/info/turbina—turbo-tribina-191128
Autonomni kulturni centar kroz program Javne galerije poziva Vas na promociju i izložbu Ohoho fanzina, koja će se održati u subotu 21.prosinca u Caffe baru Vespa u Ilici 8, od 19.00 sati.
Publikacija Ohoho fanzin, nastala je tijekom istoimenoga Ohoho festivala stripa i street arta.
Kako je ove godine datum održavanja festivala pao na Dan antifašističke borbe, tema festival bila je upravo subverzija i antifašizam i to u modernom kapitalističkom društvu.
Također, u istom ruhu je objavljen i javni poziv za crtanje za OHOHOzin na sto je odgovorila cijela silina fantastičnih autora/ica kao što su Aleksandar Zograf, Iztok Sitar, Ivana Geček, Jana Adamović, Mihaela Erceg, Karla Skok, Klara Rusan, Korina Hunjak, Lucija Mitar, Dragana Kuprešanin, Stipan Tadić, Matija Pisačić, Lea Kralj Jager i Marko Dješka.
Naš moderator Darko Josipović će na vruće stolice posjesti Mihaelu, Itzoka, Janu i Draganu koji će nam reći nešto o svom radu.
Uz ovaj razgovor s autorima priredili smo za vas i izložbu na kojoj ćete moći pogledati selekciju najboljih tabli iz Zina.
Ohoho festival program je Autonomnog kulturnog centra Attack.
Program Javne galerije provodi se kroz projekt Korak dalje prema uključivoj kulturi. Organizacija događaja sufinancirana je u okviru Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali, iz Europskog socijalnog fonda.
Projekt Korak dalje – prema uključivoj kulturi AKC provodi u partnerstvu s organizacijama: Kulturtreger, Savez udruga Operacija grad, Multimedijalni institut (MI2), Udruženje za razvoj kulture – URK, WHW / Što, kako i za koga, KONTEJNER | biro suvremene umjetničke prakse i Centar za mirovne studije.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Sadržaj događaja isključiva je odgovornost Udruge za promicanje kultura Kulturtreger.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.