Jul
22
Sun
Supertoon #8 @ Supertoon - International Animation Festival
Jul 22 @ 07:00 – Jul 28 @ 02:00

8. izdanje Supertoona, međunarodnog festivala animacije, održat će se u Šibeniku od 22. do 27. srpnja 2018. U pet festivalskih kategorija kratkih filmova (profesionalni kratki, studentski, filmovi za djecu, animirani glazbeni spotovi i namjenski filmovi) u šest dana bit će prikazano 175 filmova iz 21 zemlje diljem svijeta, a festival ugošćuje preko 50 stranih i domaćih autora filmova.

Filmski festival u gradu bez kina zvuči kao nemoguća misija, ali glavni natjecateljski programi ponovno će se odvijati u “ljetnim kinima” za ovu prigodu napravljenima na već odlično prihvaćenim lokacijama Maloj Loži i Gorici. Festivalski centar bit će u ex Galeriji Matija (Studio galerije sv. Krševan), koja će biti mjesto susreta svih posjetitelja i autora, ali i mjesto učenja, razmjene ideja i događanja bogatog popratnog programa.

Popratni programi rasprostranjeni su na još tri lokacije u gradskoj jezgri, a novost je festivalski ljetni bar za after partyje na Gorici, gdje će se svake večeri nakon završetka projekcija uz piće moći poslušati koncerti ili DJ nastupi.

U glavnoj natjecateljskoj konkurenciji, onoj kratkih animiranih filmova, publiku očekuje 27 filmova, a mnogi su dosad već požnjeli zavidnu količinu nagrada na najznačajnijim svjetskim festivalima. Među njima su “Biciklisti” / “Cyclists” Veljka Popović (HR-FRA), “Kako se kalio čelik Igora” / “How Steel Was Tempered” Igora Grubića (HR), “Prošlost raste” / “Past Is Growing” Dee Jagić (HR), “Two for Two” Jelene Oroz (HR), “Negative Space” Maxa Portera i Ru Kuwahata (FRA), nominiran za nagradu Oscar 2018. u kategoriji kratkih animiranih filmova, te “The Hunt” Alexeya Alekseeva (FRA).

U kategoriji Animirani filmovi za djecu prikazat će se 31 film, između ostalih “Crvena jabuka” / “Red Apple” Ane Horvat (HR), “Bijela vrana” / “White Crow” Mirana Miošića (HR), “Two trams” Svetlane Andrianove (RUS), “Chiripajas” Olge Poliektove (ŠPANJ/RUS). Šibenik, kao sjedište međunarodnog festivala djeteta, ima najmlađu filmsku publiku najvećih očekivanja pa Supertoon posebnu pozornost posvećuje izboru dječjeg programa u nadi da će Gorica i ovoga ljeta biti pretijesna za sve one koji s radošću prate ovu kategoriju.

Ono po čemu je Supertoon prepoznat i po čemu iskače od drugih festivala, osim šarma lokacije i spontane atmosfere samog festivala, kategorija je Animirani glazbeni videospotovi, koja je i dalje vodeća u svijetu po broju filmova u konkurenciji.
Među 54 filma koji će se natjecati za nagradu, prikazat će se i oni za pjesme “The Story of O.J.” rap superstara JAY-Z-ja, autora Marka Romaneka (USA), “Things It Would Have Been Helpful To Know Before The Revolution” u izvedbi Fathera Johna Mistyja, autora Chrisa Hopewella (USA), “3PM” benda pipschips&videoclips, autorice Martine Mestrović, “Želim robota” sastava U pol 9 kod Sabe, autorice Ane Horvat, i mnogi drugi sjajni filmovi koji spajaju glazbu i animaciju. 

Po 30 filmova bit će prikazano u kategorijama Animirani namjenski film, u kojoj se može vidjeti na koje sve načine kompanije koriste animaciju i njezine blagodati u svojem oglašavanju i približavanju proizvoda i usluga potrošačima, te Animirani studentski film, koja obuhvaća većinom diplomske filmove studenata animacije, koji ih stvaraju rasterećeni pritisaka komercijalnog uspjeha i s velikom slobodom izraza.

Supertoon sustavno i kroz cijelu godinu radi na edukaciji djece i mladih na polju vizualnih umjetnosti i animacije te su njegove radionice za djecu i mlade među najposjećenijim dijelovima programa. Ovoga ljeta bit će organizirane dvije. Dječja, za koju je već sada izvjesno da će se tražiti stolica više i koju vodi mladi animator Martin Babić, te radionica VJ-inga namijenjena mladima, na koju su pozvani studenti regionalnih i međunarodnih fakulteta i sveučilišta.

Za festivalski vizualni identitet zaslužne su Dunja Janković kao autorica vizuala i ilustratorica, čija će izložba biti postavljena u Šibeniku za trajanja festivala, te Nives Sertić kao dizajnerica i animatorica.

Ulaz je besplatan na sva događanja.

Raspored događanja:

FESTIVALSKI CENTAR: ex. GALERIJA MATIJA
11.00 – 12.00 – Razgovori s članovima žirija 
12.00 – 13.00 – Repriza natjecateljskog programa filmova za djecu
13.00 – 14.00 – Repriza natjecateljskog programa studentskih filmova
14.00 – 15.00 – Repriza natjecateljskog programa kratkih filmova

GALERIJA KRŠEVAN – Ul. don Krste Stošića
(otvaranje u nedjelju 22. 7. u 19:00, radno vrijeme svaki dan 10.00 – 13.00 / 18.00 – 21.00 ) – Izložba SELFIE : DUNJA JANKOVIĆ

GRADSKA KNJIŽNICA – trg POLJANA
( od utorka do petka)
10.00 – 12.00 – Planktoon, dječja radionica animacije

GRADSKA VIJEĆNICA – trg REPUBLIKE
( od utorka do petka)
15.00 – 21.00 – Supervision, studentska radionica animacije

MALA LOŽA – trg IVANA PAVLA II 
(otvaranje festivala 22.7. u 21:00 – projekcije dosadašnjih pobjednika na Supertoonu)
(zatvaranje festivala 27.7. u 21:00 – projekcije pobjedničkih filmova na Supertoonu 2018)

20.30 – 21.00 – Razgovori s autorima filmova
21.00 – 22.00 – Natjecateljski program studentskih filmova 
22.00 – 23.00 – Natjecateljski program kratkih filmova

SKALE GORICA – Ul. don Krste Stošića
21.00 – 22.00 – Natjecateljski program filmova za djecu 
22.00 – 22.30 – Koyaa : popratni filmski program za djecu
22:30 – 23:00 – Popratni muzički program
23.00 – 23.30 – Natjecateljski program namjenskog filma 
23.30 – 00.30 – Natjecateljski program animiranog glazbenog videa 
00.30 – 02.00 – Festivalski party (svaku večer)

Detaljna PDF satnica s rasporedom prikazivanja svih filmova po danima – uskoro.

ENGLISH VERSION COMING SOON

Supertoon međunarodni festival animacije organiziran je uz potporu Grada Šibenika, Turističke zajednice Grada Šibenika i Hrvatskog audiovizualnog centra.

Aug
8
Wed
Načini viđenja (prema toplini), performativni esej o prirodi toplinskog nadzora, Maya Simkin i Riley Cavanaugh @ hacklab01 / Filmski studio/AKC Medika
Aug 8 @ 20:00

Načini viđenja (prema toplini)
Performativni esej o prirodi toplinskog nadzora, Maya Simkin i Riley Cavanaugh

Sri – 8.8.2018, 20:00 hacklab01 / Filmski studio, AKC, Pierottijeva 11, Zagreb
Ulaz slobodan

Pozivamo vas na izvedbu performativnog eseja razvijanog kroz desetodnevnu rezidenciju u okviru programa “hackn3t” projekta hacklab01. Esej istražuje poetike nadzora toplinskim snimanjem. Efemerna priroda topline i nastojanja njezinog mjerenja za lokalizaciju opasnosti oslikava žarišta žutom, narančastom i crvenom bojom i tako prikazuje vizualizaciju podatkovnih točaka koja efektivno “svim tijelima daje nejasnu ljudsku morfologiju kojima je, u konvencionalno vidljivom svjetlosnom snopu, nemoguće razlikovati pokazatelje roda, rase ili klase… te uzrokuje normalizaciju nadzora pošto sva tijela pod njegovim pogledom djeluju isto.” (Lisa Parks). Ovaj performativni esej postavlja pitanja o korištenju vizuala, govora i topline.

U predmetu Kyllo v. SAD (2001), Vrhovni je sud presudio da je za termalno snimanje potreban nalog za pretragu, pošto otkriva previše intimnih detalja unutar zidova domova kao što su “točno vrijeme u kojem se gospođa kuće kupa” (Justice Scalia). Esej će secirati povijesne i suvremene primjene termalnog snimanja kako ga koriste SAD, u kojima je pravo na privatnost zajamčeno standardom “razumnosti” u odnosu na tehnologiju koja se koristi, te je zato u stalnom stanju promjene.

We hope you come out and get hot with us.

Maya Simkin radi u Londonu, Chicagu i na WWW-u. Zanima ju pomoć umjetnicima, intervjui, značaj vizualne i zvučne kulture za politiku, izrada vlastitog kiselog kupusa i umaka, knjige i papir, te suradnja s drugim dragim ljudima.

Riley Cavanaugh je umjetnica iz Chicaga. Rad joj je trenutno fokusiran na istraživanje legalnosti, humora i estetike raznih tipova nadzora i prikupljanja podataka kao i “zaštitu” od istih. Uživa u prikupljanju iskrivljenih slika s Google Street View-a, organiziranju događanja i neprekidnim pokušajima učenja novih stvari.

Sri – 8.8.2018, 20:00 hacklab01 / Filmski studio, AKC, Pierottijeva 11, Zagreb

Ulaz slobodan

Hacklab01 je projekt AKC Attack i financijski je podržan sredstvima Ministarstva kulture RH, Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, te Zaklade Kultura nova.

http://attack.hr/
https://hacklab01.org/
https://hacklab01.org/hackn3t

Sep
18
Tue
Reunited – festival hip hop kulture @ AKC Medika
Sep 18 @ 17:00 – Sep 22 @ 23:45

U organizaciji Autonomnog kulturnog centra  Attack  od 18. do 22. rujna u prostorima AKC Medika, održat će se 3. Reunited festival hip hop kulture.  Festival će kroz pet dana ponuditi bogat program koncipiran na kombinaciji edukativnog, prezentacijskog i glazbenog programa koji proizlazi iz svih elemenata hip hop kulture. Festival teži objediniti sve bitne čimbenike hip hopa u Hrvatskoj i dati mogućnost razvoja i edukacije mladim neafirmiranim umjetnicima/icama pripadnicima/cama hip hop subkulture, kao i istražiti sve izričaje, razvoj i produkcije ove subkulture.

U pet dana trajanja festivala posjetitelji/ce će biti u mogućnosti sudjelovati na radionicama koje objedinjuju 5 važnih elemenata hip hopa: grafiti, break dance, djing , beatbox , mc radionica. Radionice su za sve sudionike/ce besplatne.

U sklopu festivala u galeriji Siva, bit će otvorena izložba – Hip hop priča. Na izložbi će biti predstavljene fotografije, video snimke koje vjerno dokumentiraju razdoblje vrhunca hip hop scene u Hrvatskoj, razdoblje od druge polovice devedesetih do ranih dvijetisućitih. Vikend nudi graffiti jam na kojem će sudjelovati rezidenti Medike i njihovi gosti, Break it Out Jam  – otvoreni bboy break dance jam na kojem će se demonstrirati vještine ovog plesa uz glazbenu podlogu dj-a Toni Ton (ZG), KranjSkee (SLO) i Dziga (SLO).

U subotu popodne na tribini s temom staro vs novo gostovat će SašaTBF/Tibor (MC) , El Rock/Mariano (BREAK DANCE) , PhatPhillie/NokiNole (DJ) , ManeMei/Seick (WRITER) uz Hard i Sorta.

Večernji program u petak obilježen je najatraktivnijim programom Grey Sketch Battle. Battle je zapravo nadmetanje grafiti umjetnika/ca u izradi skica. Natjecatelji se natječu jedan na jedan i za izradu skice imaju 3 minute. Publika je uz pomoć web kamera u mogućnosti sve detaljno pratiti budući da se čitav proces prenosi live na veliko platno. Prva večer vikenda završit će glazbenim programom i to  Ddm Showcase, na kojem će nastupiti svi polaznici/ce programa “Dajte djeci mikrofona“ koji se tijekom proljeća održavao u klubu Attack. Glazbenu večer će na kraju upotpuniti nastupi KRUG (Zagreb), GREEN HILL & IRONWORX (Sisak), SUICIDAL (Zagreb).

Završna večer festivala održat će se u subotu u klubu Attack. Reunited festival je i ove godine okupio eminentna imena underground hip hopa koji se će se predstaviti zagrebačkoj publici. U klubu Attack od 22 sata nastupit će: SIKY (Vinkovci), ŽUVI (Split),MRIGZ N GHET (Velenje), INKOGNITO POPARA (Zagreb), MLATA SICK TOUCH (Beograd ), JANTAR + gosti (Ivanec).

http://attack.hr/  

https://www.facebook.com/events/525062494597771/

 

VIŠE O RADIONIČARSKOM PROGRAMU:

 

DJ RADIONICA

DJ-anje je tehnika manipulacije zvukovima i stvaranje glazbe pomoću gramofona i DJ miksera. Uglavnom se koriste dva gramofona istovremeno koji su spojeni na DJ mikser i zvučnike te drugu elektroničku opremu. DJ se služi raznim tehnikama da bi zvuk s dvije različit ploče spojio u jedan. Rezultat je jedinstven zvuk dobiven spajanjem dvije pjesme u jednu.

Radionica je fokusirana na rad s gramofonima (turntabels-ima).Upoznavanje polaznika kako se služiti gramofonima, objašnjava se razlika u puštanju glazbe s ploča i uz pomoć Serato-a. Također se priča i o odabiru pjesama, izradi “mix tape-ova” te korištenju dodatne opreme. Uz demonstracije mix-anja, scratch-anja objašnjava  kako sve ukomponirati na nastupu u živo.

Voditelj radionice: Dj Noki Nole

MC RADIONICA

MC-ijanje kulturi mladih, ovaj vid izvedbe poznat je još kao i “rappanje”, što znači izgovaranje teksta uz prateću instrumentalnu muzičku podlogu. Teme ovakvih tekstova su uglavnom socijalne i kritički postavljene prema društvu u kojem živimo.

Cilj ove radionice je pronaći mladu ili neafirmiranu izvođačku nadu, stvaranje novih   tekstova (rima), pisanje Bar-ova (povezani dijelovi teksta). Radionica će upoznati polaznike/ice  s tehnikama koje počinju od samog brainstrominga i prvih ideja preko pisanja tekstova, barova (povezani dijelovi teksta), stvaranja hooka ( refren pjesme ili dio prije samog refrena), pa sve do vježba pravilnog udisaja. Završni rad s radionice za polaznike će biti live nastup koji će povezati sve ove elemente u jednu cjelinu s naučenim pravilnim držanjem mikrofona, načinom brzog i sporog pjevanja i cjelokupnom live izvedbom na pozornici.

Voditelj radionice je Pendrek

GRAFFITI RADIONICA

Graffiti umjetnost u SAD-u u ranim 60-im godinama prošlog stoljeća graffiti su bili samo način obilježavanja teritorija raznih bandi i služili su kao propaganda od strane političkih aktivista. S vremenom su nastali potpisi (tag-ovi) od strane pojedinaca. Prvo u Philadelphiji od strane Cornbread-a, Top Cat-a i Cool Earl-a, a poslije i u New Yorku od strane Taki 183-a i Tracy 168. Tijekom 70-ih graffiti su postali urbani oblik umjetničkog izražavanja. Razni stilovi slova i načini bojanja razlikovali su jedne umjetnike od drugih. Uz slova su također išli i razni likovi po uzoru na likove iz animiranih filmova i stripova, kreirani od strane samih umjetnika, kako bi društvu dočarali svoje ideje. Na početku su grafiti bili uglavnom ilegalni i crtani su po vagonima njujorške podzemne željeznice, da bi se potom crteži preselili na zidove na kojima je crtanje graffita bilo dozvoljeno. Smatra se da su graffiti dio vizualne prepoznatljivosti rap glazbe. Cilj radionice je prezentirati mladima graffite kao oblik umjetnosti, a ne kao vandalizam. Pri tome ih usmjeriti na izražavanje kroz graffite na mjestima na kojima je crtanje graffita dozvoljeno, a ne kao uništavanje tuđe imovine. Radionica će pokriti područje vizualnih umjetnosti, direktno vezanih u samu hip hop subkulturu. Radionica se sastoji od teoretskog i praktičnog dijela. Teoretski dio će kroz projekcije dokumentarnih filmova dati uvod u povijest aerosol umjetnosti i njezinu povezanost s hip – hopom. Praktični dio upoznat će polaznike/ice s formama slova, osnovama i različitim graffiti stilovima, razradom i smišljanjem imena (tag-a). Cilj je stvoriti skicu na papiru koja će se kasnije prenijeti na zidove. Voditelj radionice je Mane Mei 

BEATBOX RADIONICA

 “Beatbox” je tehnika vokalne perkusije, fokusirana na umjetnost proizvodnje ritma koristeći se samo ljudskim ustima. Uz pomoć muskulature lica i grkljana osoba stvara zvukove, imitirajući time instrumente, druge ljude ili zvukove iz okoliša te tako formira muzičku podlogu ili melodiju. Ta melodija obično istovremeno služi kao podloga MC-iju (osobi koja izgovara stihove). Ovaj stil daje nam pravi uvid u način kreiranja hip-hop glazbe.

Radionica će pružiti pregled povijesnog razvoja tehnike beatboxa. Kroz video projekcije polaznicima/icama radionice bit će predstavljene osnove tehnike kao što su različite tehnike disanja ili upoznavanje s ritmom. Nakon osnova beatboxa prijeći će se na napredni dio uz učenje proizvodnje posebnih zvukova uz vocal scratch i throat bass, da bi se na kraju svaki polaznik/ica kreirao i razvio osobnu tehniku s vlastitim setom – showcase.

Voditelj radionice: Lil Bear

BREAKDANCE RADIONICA

Breakdance je poznat i kao “breaking” ili “b-boying”. On je fizički vid izražaja rap muzike, a karakterizira ga dinamični ples, koji najčešće uključuje i razne akrobacije na ravnoj podlozi, u počecima najčešće na ulici. Inspiraciju nalazi u mnogim plesovima i kulturama poput afričke, brazilske, ruskog narodnog plesa i borilačkih vještina. Jednim dijelom je inspiriran i plesnim pokretima Jamesa Browna i Michaela Radionica će pratiti strukturu breakdance izraza od top-rocka, preko go-downa, footworka, powermovea i freeza. Naglasak radionice bit će na odnosu  s muzikalnošću i savladavanjem osnova poput glavnih pozicija, dobrih i loših načina kretanja i sudjelovanja u grupnom plesu. Polaznici/e će se upoznati s poviješću breakdancea uz projekcije filmova i nastupa. Radionica će pratiti strukturu breakerskog izlaza, krećući se od “top-rocka”, preko go-downa, footworka, powermovea i konačno freeza.

Voditelj radionice: Atomic

DETALJAN PROGRAM FESTIVALA

18.9. UTORAK

18:00-20:00 GRAFFITI RADIONICA w. Mane Mei @ Infoshop Pippilotta

18:00-19:30 BREAK DANCE RADIONICA w. Atomic @Filmska

18:00-19:30 DJ RADIONICA w. DJ Noki Nole @ Attack

20:00- 21:00 BEATBOX RADIONICA w. Lil Bear @ Attack

19:30-21:00 MC RADIONICA w. Pendrek @ Attack

19.9. SRIJEDA

18 00-20:00 GRAFFITI RADIONICA w. Mane Mei @ Infoshop Pippilotta

18:00-19:30 BREAK DANCE RADIONICA w. Atomic @Filmska

18:00-19:30 DJ RADIONICA w. DJ Noki Nole @ Attack

20:00- 21:00 BEATBOX RADIONICA w. Lil Bear @ Attack

REUNITED SPECIAL

19:30-21:00 MC RADIONICA – RECORDING PROCESS w. Pendrek @ Studio Depth

 

REUNITED MOVIE SPECIAL

21:30 Style Wars 2 @ Terasica

Style wars 2 film, snimili su veliki ljubitelji originalnog filma Style Wars Veli i Amos. 30 godina nakon originalnog filma, autori, uz dozu humora  prikazuju daljnji razvitak grafita i aerosol umjetnosti.

20.9. ČETVRTAK

18 00-20:00 GRAFFITI RADIONICA w. Mane Mei @ Infoshop Pippilotta

18:00-19:30 BREAK DANCE RADIONICA w. Atomic @Filmska

18:00-19:30 DJ RADIONICA w. DJ Noki Nole @ Attack

20:00- 21:00 BEATBOX RADIONICA w. Lil Bear @ Attack

19:30-21:00 MC RADIONICA w. Pendrek @ Attack

REUNITED SPECIAL

21:00 IZLOŽBA: “ Hip – hop priča “ by Hard @ Galerija Siva

Hip-Hop se sastoji od priča, mjesta i osobnih doživljaja. Preko kultnog oktogona do trga i Jamova, Hip-Hop je pričao priče i s onima kojih više nema. Nije do nostalgije, budite dio ove priče koja kroz fotografije prati razne Hip-Hop generacije.

21:30 LIVE @ Galerija Siva

MC : Pendrek

DJ : Noki Nole, Chill

21.9. PETAK

20:00 H GREY SKETCH BATTLE

Najatraktivniji događaj na Reunitedu – Grey Sketch Battle!!!

Battle u izradi skica, natjecatelji se natječu jedan na jedan i za izradu skice imaju 3 minute. Ove godine biramo 16 natjecatelja koji se izvlače iz šešira (vjerojatnije neke kutije ili džepa), kao i riječi koje se crtaju. Da sve skupa bude napetije pomoću web kamera sve se live prenosi na zid, kako bi publika mogla pratiti cijeli proces izrade skica i lakše donijeti odluku koji je natjecatelj bolji. Uz glas publike, pribrajamo i glasove dvojice kompetentnih sudaca. Prva tri mjesta dobivaju nagradu. I ove godine osim live sketch battlea , organiziramo online verziju koja bi se trebala odvijati u tjednima koji slijede…uskoro više o tome !

22:30 DDM SHOWCASE

Svi polaznici programa “Dajte djeci mikrofona” , koji se održavao u Medici kroz prošlu godinu izvesti će zajednički show

NAPOMENA : pripremljen show od sat vremena

23:30 LIVE ON STAGE :

KRUG (Zagreb)

Skupina umjetnika koji su povezani krugom ljudi koji poznaju, predstavljaju filozofiju osobnog napretka za kolektivno dobro, u svakoj interpretaciji te izjave. Svi su sa zapadne strane grada. Članovi su brojni: MC -i (Bobie, Leo, Duki420 i Lucibatina ), producenti (Sain Victory , Kugla i MasterMind )

FACEBOOK: https://www.facebook.com/KrugZg/

YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UCLrJJGvs5hOEQEL0mS9BTwA/videos

GREEN HILL & IRONWORX (Sisak)

Green Hill trenutno broji dva aktivna mc-ija: Feb i Rose. Rose ujedno ima ulogu i producenta ovog dvojca. Obojica imaju u  pripremi i samostalne projekte koji bi trebali biti objavljeni do kraja tekuće godine. Osim samostalnih projekata zajedno rade na pripremanju albuma i s braćom iz Iron Worxa s kojima čine novi glazbeni kolektiv Fullhouse.

FACEBOOK: https://www.facebook.com/greenhillsisak/  

YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UCqu3BJFeP9IJpcCbS0XLrTA

IronWorx je rap grupacija iz Siska odnosno Željezare osnovana 2017. godine od strane 2 MC-ija, Usce-ta & Kubrick-a. Od tada su izdali preko 50+ pjesama i sessiona. Kubrick je producent većine djela na kanalu, dok je Usce zadužen za vokalni dio i  freestyleat. Odradili su par nastupa u tandemu s Green Hill-om iz Siska, gdje kao zajednička grupa pod nazivom “Fullhouse” trenutno kuhaju novi EP.

FACEBOOK: https://www.facebook.com/Ironworxx/  

YOUTUBE: https://www.youtube.com/c/ironworx

SUICIDAL ( Zagreb )

Suicidal je zagrebački reper i već dobro poznato ime na hip hop sceni.

Od ranih 2000-tih, Suicidal gradi svoje ime kroz brojne singlove, nastupe, freestyle battle natjecanja, suradnje s brojnim eminentnim imenima regionalne scene, te s izdanjima “1405” i “Srce Grada mixtape vol.1”

Nakon trogodišnje pauze koja je uslijedila u 2012. godini, Suicidal se vraća u studio i  konstantnim izbacivanjem singlova (Jedino što znam, Ko si mi ti, Nada, Ne diraj, Tu sam doma, Psi iz rezervoara), mixtapeom (Srce Grada vol. 2) najavljuje svoj prvi službeni album “Jedino što znam”, koji uskoro izlazi za izdavačku kuću Dallas Records.

FACEBOOK: https://www.facebook.com/Suicidal.Zagreb/?ref=br_rs

YOUTUBE: https://www.youtube.com/watch?v=W9ZCAOXKpig  

LOBJE w. 40industry (Zagreb)

Član ozloglašenog hip hop kolektiva 40industry, iza sebe ima nekoliko projekata, singlova, EP-ija i albuma. Prvi projekt na kojem se našao bio je Furi Canesov mixtape, nakon kojeg izbacuje samostalni album “Grad i ja” 2011. godine. Zatim slijedi EP “Terasa 1” 2012.godine i EP “Terasa 2“ 2016. Trilogiju će završiti ove godine s EP-ijem “ Terasa 3”. Upravo će  na Reunitedu ekskluzivno publika imati priliku čuti novi autorski rad. Na bini će mu se pridružiti  i neki od članova 40industry kolektiva.

DJs: NokiNole / Gfk

22.9. SUBOTA

12:00 GRAFFITI JAM

17:00 BREAK IT OUT! JAM je otvoreni bboy jam koji se organizira s ciljem okupljanja ljudi koji se žele okušati u break danceu, a ujedno se i dobro zabaviti.  Sve generacije su pozvane na druženje i zabavu uz dobar zvuk za koji će se pobrinuti naši DJi Toni Ton (ZG), KranjSkee (SLO),i Dziga (SLO).

20:00 HIP – HOP TRIBINA w. Hard & Sorta @ Infoshop Pippliotta

Kao i svake godine organiziramo hip hop tribinu na kojoj pozivamo eminente ljude iz svih elemenata hip hopa. Ove godine tema je OLD VS. NEW. Na tribini nam gostuju: SašaTBF/Tibor (MC) , El Rock/Mariano (BREAK DANCE) , PhatPhillie/NokiNole (DJ) , ManeMei/Seick (WRITER). Za sva škakljiva pitanja i ostale vruće teme bit će zaduženi Hard i Sorta. Vidimo se!

22:00 LIVE ON STAGE:

SIKY (Vinkovci, Hrvatska)

Iz Vinkovaca nam dolazi mladi glazbenik, producent, dj i ponajprije MC.

Josip Džijan poznatiji kao Siky ili Siky Beats započinje svoje putovanje glazbom još od malih nogu gdje je kao klinac upisao glazbenu školu. Nakon glazbene škole njegovo putovanje nije se usmjerilo  prema klasičnoj glazbi, već prema hip/hopu. Štancanje beatova, pisanje tekstova, godina i godina skilovanja i usavršavanja

22011. upada u Našu Stvar s Filipom Meštrovićem i Mislavom Medićem Lil’Bear/m gdje vode svoju emisiju na lokalnom radiju znanom kao radio “VFM”.

Organiziraju veliki broj događanja u gradu na Bosutu, s velikim uspjehom kod publike. “Naša stvar” partiji se i dalje s velikim uspjehom održavaju.

Produkcija je uvijek bila njihova jača strana tako da se na sonudcloudu može pronaći veliki broj singlica koje vas masiraju kroz vaše stereo sistemce. Iza sebe Siky ima dva albuma (Vinkovci dobro jutro / 2009 – 2010 / Kvalitet / 2016-2017), dva EP-a (Jazzy hip-hop iz male Bosne & the new project /2012-2013), dva instrumentalna izdanja (Back To 2014 / 2013-2014 / Elysium/2015-2016).

Zajedno s Ivanom Krpanom imaju mnogobrojne nastupe, a ujedno su i  dva glavna organizatora “NAŠA STVAR OPEN AIR-a”. Sikiy je i voditelj hip-hop emisije “NAŠA STVAR” na radio Vinkovci

YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UCsjGWCT5RPLxKImdLB-P5HA

ŽUVI (Split, Hrvatska)

Drito iz Splita, dolazi nam Žuvi. Karijeru je započeo s Ruganjem, nakon toga posvetio se samostalnoj karijeri. Izdao je mnoge singlove, spotove i suradnje, a posebno zapažen bio mu je projekt “Brokva” s Krešom Bengalkom. Nakon toga izbacuje veliki broj  singlova i suradnji od kojih se ističe singl “Pare ili muf”. Žuvi nam donosi dašak splitske hip hop scene na Reunited.

FACEBOOK: https://www.facebook.com/zuvii/

YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UCO2yVFGUe6xxvP5V4sDHE6g  

MRIGZ N GHET (Velenje, Slovenija)

Mrigz & Ghet su dvojica  velenjskih rap teškaša, koji su svoju zastavu na hip – hop mapu beskompromisno zaboli 2011. godine s albumom “Mrigz n Ghet Hitz” . Ovaj album je bez sumnje jedan od najboljih slovenskih rap abuma. Krajem 2012. Ghet izlazi s mixtapeom “Ghet Banga RapI” i videospotom “Z bloka snajper”, koji je prešao milijun pregleda na Youtubeu. 2013. iz zvučnika bengao je još jedan Veleborski album “Božja gamad”, koji su Mrigo i Ghet zakuhali s Mariborčanima Emekejem i Mitom za Wudisban Records. Izdali su još mnogo singlova i suradnji, a nastup na Reunitedu im je ujedno premijerni u Hrvatskoj

FACEBOOK: https://www.facebook.com/groups/171941939515885/  

YOUTUBE: https://www.youtube.com/user/mrighet

INKOGNITO POPARA (Zagreb, Hrvatska)

Bivši član Elementala i Sinesteta, godinama daje neizmjeran doprinos hip hop sceni. Počeo je kao writer, da bi se nakon toga pridružio Shotu i Remi s kojima je oformio kultni hip hop sastav Elemental. S Elementalom 2000. izdaje albume “Moj , njegov i njen svijet “ i “ Tempo velegrada – Demiurg “, nakon kojeg napušta bend. Počinje doba Sinesteta, te sa Magellanom stvara Doppler Efekt, s kojim izbacuje 2 projekta: “ Majstori mračnih misli “ 2003. i “ Noćnoptićni “ 2006. Zatim slijedi solo album “Skandalozno” 2007., te legendarni “ Hologram funk LP “ s cijelim kolektivom Sinestet 2008. godne. 2013. izdaje solo album “ INK “, također pod etiketom Sinesteta. Ove godine izlazi “ Nightevian “ u suradnji sa dj Bero Zmayom , projekt s kojeg ćemo par stvari premijerno čuti upravo na Reunitedu.

FACEBOOK: https://www.facebook.com/NIGHTAVIANmusic/

YOUTUBE: https://www.youtube.com/user/Nocnopticni  

MLATA SICK TOUCH (Beograd, Srbija)

Član i osnivač Sick Touch kolektiva i etikete, iza  sebe dosad ima već nekoliko projekata. Prvi materijal “Mlata je trso “ izašao je pod etiketom LTDFM 2010., a posebno se ističe singl “33 stil” koji u ovom trenutku broji preko milijon YouTube pregleda. Nakon epizode sa LTDFMom, osniva vlastiti label “Sick Touch” za kojeg i danas izdaje. Udružuje snage sa Cobranom te zajedno izbacuju čak 3 albuma : “ Ma da” , “ Sick Touch Era” i “ Firmirana beda “. 2015. izbacuje zapaženi solo album “ Psycho Boogie”, koji će nam i predstaviti na Reunitedu. Uz sve to izdao je mnogo singlova, spotova i suradnji s kojima će se publika imati priliku uživo upoznati na ovogodišnjem festivalu.

YOUTUBE: https://www.youtube.com/user/SickTouchOfficialTV

JANTAR + gosti (Ivanec, Hrvatska)

Underground reper, koji je svojim stilom utjecao na mnoge, ove godine na Reunitedu sprema show s gostima koji su obilježili dosad njegovu karijeru. 2007. izbacuje svoj prvi projekt “ Ukratko “, a nakon njega album “ Jedna ljubav , a kurva “ s kojim se u potpunosti predstavio hip hop sceni. Slijedi “ Svetište svinja “ 2011. , Skunk “Mauzolej” 2012.godine. Oba albuma popraćeni su fantastičnim dizajnom koji je također važan za Jantarovu priču. 2015. postaje član grupe Oni sa Scriptorom i Kalijem kada izbacuju album “ Lajtmovtiv “ , koji se smatra klasikom hrvatskog hip hopa. 2017.poklonio nam je suradnje s Fundamentom “ Uspavanka za smrt” , i s Krakenom (KLIN) “ S kiln si , takav si “.

Rijetko ima solo nastup, ali  učinit će iznimku za ovogodišnji Reunited

FACEBOOK: https://www.facebook.com/Jantar-287623444745038/

YOUTUBE: https://www.youtube.com/channel/UCXqFeIexhExxJvUUvYfx-hQ

Sep
27
Thu
Hackbases – Hakerske baze: replikabilna životna i radna infrastruktura za radikalnu teoriju i praksu @ AKC Medika/hacklab01
Sep 27 @ 19:00

 

(Predavanje se odvija na engleskom jeziku; ulaz je slobodan.)

Hakeri – kao tehnolozi, teoretičari, umjetnici i pretpostavljena avangarda, također rade “bullshit” poslove [D.Graeber: “Bullshit jobs”] kako bi opstali. Većina ne samo da živi život podređen logici recentnih neoliberalnih kapitalističkih društava, već ih i unapređuju.

Zbog svoje uvjetovanosti politikom financiranja, trenutni tipovi institucija koji nude potencijal za razvoj mehanizma promjene – nevladine ili akademske organizacije, “etički” startupi, kao i trenutni hackerspaceovi – nedovoljni su za da bi se ta promjena dogodila za većinu.

Dodatno, već ograničeni resursni kapaciteti [carrying capacity] tih institucija, u pogledu prenošenja i skaliranja – često su izloženi sustavnoj opasnosti upravo proporcionalno mjeri u kojoj je njihov rad transformativan. To se očituje u zatvaranju sveučilišnih humanističkih programa diljem svijeta, ciljanoj razgradnji regulatornih agencija, kampanjama diskreditiranja nevladinih organizacija itd.

Međutim, hackbases – “hakerske baze” ili samo “baze” – mogu ponuditi upravo onaj kritično potreban, prenosiv i održiv model rada i življenja koji bi svima omogućio život integralne političke i tehničke prakse na dobrovoljnoj osnovi [opt-in] i uz puno zaposlenje [full-time].

Ovi prostori za hakiranje, teoriju, umjetničku, političku praksu i život [live-in] – eksperimentiraju, razvijaju i nude nove temelje za pobunu – ne bi li preokrenuli negativan trend kojime tehnologija transformira društva i prirode.

https://totalism.org/

https://hacklab01.org/blog/hackbases-replicable-live-and-work-infrastructure-for-radical-theory-and-practice

Oct
4
Thu
Rajko Grlić gostuje u MM centru! @ MM Centar
Oct 4 @ 19:30

Poštovani,

u četvrtak, 4. listopada u kultnom zagrebačkom MM centru bit će prikazani rani radovi velikana hrvatskog filma, Rajka Grlićauz gostovanje samog redatelja. Program počinje u 19:30, uz besplatan ulaz, a dio je projekta Kratke slike posvećenog inovativnim filmskim strujanjima, prateći tokove suvremene produkcije, ali i klasičnih ostvarenja koja su ostavila neizbrisiv trag na različite svjetske kinematografije. Rani Grlićevi radovi predstavljaju se u sklopu programske cjeline Runda kratkogposvećene hrvatskom kratkometražnom filmu.

Redatelj Rajko Grlić u svojoj je, više od pola stoljeća dugoj karijeri snimio pozamašan broj dugometražnih igranih filmova (Samo jednom se ljubi, U raljama života, Karaula, Ustav Republike Hrvatske…), osvojio neke od najuglednijih međunarodnih filmskih nagrada te pokrenuo jedan od najpopularnijih domaćih festivala, onaj u Motovunu. Ove se godine okitio i nagradom Vladimir Nazor za životno djelo što je sjajna prilika da otkrijemo kako su izgledali sami počeci njegove filmske odiseje. Program uključuje njegove prve radove nastale u Kinoklubu Zagreb. Tu je i film s kojim je ostvario prve značajne međunarodne uspjehe, a koji je snimio za legendarni Filmski autorski studio Sve jedno drugo pojede u kojem u samo jednom kadru iznalazi bespoštednu alegoriju ljudskog stanja. Program zatvara Grlićev zabranjeni dokumentarac Pitka voda i sloboda (1974) koji je dobio još dva nastavka, jedan 1986, a drugi 1998. godine. 

Rajkom Grlićem filmska kritičarka Višnja Vukašinović uživo razgovara o njegovim autorskim počecima, traženju autorskog jezika i izazovima s kojima se susretao kao mladi filmaš koji je tek kretao u profesionalne vode.

Više informacija potražite na službenoj web stranici MM centra  i na Facebook eventu.

Oct
25
Thu
António Reis i Margarida Cordeiro, portugalski filmski vizionari u MM centru! @ MM Centar
Oct 25 @ 19:30

Poštovani,

u četvrtak, 25. listopada u 19:30 u kultnom MM centru prikazuje se film Trás-os-Montes svojevrsnog oca suvremene portugalske kinematografije Antónia Reisa, koji je sa suprugom Margaridom Cordeiro neupitno utjecao na generacije filmskih autora u Portugalu i ostavio neizbrisiv trag na portugalski nezavisni film.

Ulaz na program je besplatan, a više informacija potražite na http://mmcentar.sczg.hr/ i www.facebook.com/kratkeslike/

Prve asocijacije pri spomenu portugalske kinematografije za većinu su, vjerojatno, Manoel de Oliviera, Pedro Costa, João Pedro Rodrigues i Joaquim Saphino. Stvaralaštvo svih ovih značajnih autora neupitno je povezano s Antóniom Reisom (1927-1991) koji se zbog originalnosti stila smatra jednim od najvažnijih portugalskih redatelja, no, koji je izvan granica svoje zemlje gotovo nepoznat. Imao je veliki utjecaj na portugalski filmski preporod u post Salazarskom razdoblju i na autore stasale u 80ima i 90ima. Rèisov je filmski jezik radikalno surov i jedinstven, on je spoj dokumentarizma i fikcije, etnologije i poezije, stvarnosti i fantazije, prošlost i sadašnjost su u vremenskom kontinuitetu. Posebnost njegovog stila očituje se i u istraživanju granica montaže koje proizvode vizualne rime, asocijacije i skrivena značenja. Njegovi su filmovi lirska potraga za dušom portugalske kulture i povijesti kroz mitologiju i ruralni folklor. Filmski mu opus nije velik, a većinu je filmova stvarao sa suprugom Margaridom Cordeirom (1938). Njihov drugi zajednički film, Trás-os-Montes (1976.), kojeg gledamo u MM-u, dokumentarno je igrani etnografski film, prepun izleta u apstrakciju i literarne sfere u prikazu istoimene sjeveroistočne portugalske provincije, kroz seriju dugačkih kadrova i često odsustvo dijaloga u prikazu tradicionalnih običaja u nestajanju.

Rad A. Reisa i M. Cordeiro bit će predstavljen u suradnji s Portugalskom kinotekom, a u okviru Kratkih slika, projekta posvećenog inovativnim filmskim strujanjima, koji prati tokove suvremene produkcije, ali i klasičnih ostvarenja koja su ostavila neizbrisiv trag na različite svjetske kinematografije.

Oct
28
Sun
Subotica Express #6: kulturna razmjena Subotice i Zagreba! @ Klub Močvara
Oct 28 @ 20:00

SUBOTICA EXPRESS #6

Program kulturne razmjene “Subotica Express” se ove 2018. godine održava šesti put u Subotici (19.10.) i Zagrebu (28.10.). Projekt su pokrenuli Udruženje za razvoj kulture “URK” i Fondacija za omladinsku kulturu i stvaralaštvo “Danilo Kiš” iz Subotice, a od ove godine subotički partner projekta je Udruženje “Klara i Rosa” iz Subotice.

“Subotica Express” stiže u Zagreb 28. listopada 2018. godine s jako zanimljivim putnicima iz Subotice – Ivana Matić, likovna umjetnica, Lea Vidaković, multimedijalna umjetnica, bend Neprijatno mi je i redakcija časopisa Symposion. Domaćini su Marshmallow Notebooks i ilustrator Željko Beljan.

21:00 Izložba: Ivana Marić & Željko Beljan
21:00 Symposion
21:15 Film: Lea Vidaković – “The Vast Landscape – porcelain stories”
21:30 Koncert: Marshmallow Notebooks
22:30 Koncert: Neprijatno mi je

IVANA MARIĆ (Subotica, 1991.) diplomirala je 2016. godine na master studijama Akademije umetnosti u Novom Sadu, smjer slikarstvo. Trenutno živi i radi u Subotici. Predstavit će se sa serijom radova nastalih pod utjecajem vaporwave-a, plakata, pop kulture i sirovog crtačkog izraza. Tematiku radova čini spoj likovnih utisaka, štamparske samovoljnosti mašine i drugih nepredvidljivih faktora, koji ovim radovima daju razigranu likovnu estetiku i spontanost. Radovi okupljeni u cjelini čine apstraktne forme u kojima se pojavljuju pojedini prepoznatljivi motivi stimulirani slučajnošću. Ivana je izlagala na četiri samostalne izložbe, na brojnim grupnim izložbama i učestvovala na projektima i likovnim kolonijama.

LEA VIDAKOVIĆ (Subotica, 1983.) je multimedijalna umjetnica koja se bavi kreiranjem animiranih instalacija, u tehnici tradicionalne lutka stop-animacije. 2010. godine završila je studij animacije u Norveškoj, a 2011. diplomirala na grafičkom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu. Master studije audio vizualne umjetnosti polaže 2012. godine na Royal Academy of Art KASK, u Belgiji. Od 2014. pohađa doktorske studije na temu fragmentiranog narativa u animiranim instalacijama na Nanyang Technological University, School of Art, Design and Media u Singapuru. Izlagala je na brojnim izložbama i festivalima u zemlji i inozemstvu te je više puta nagrađivana. Član HDLU-a (Hrvatskog društva likovnih umjetnika) i SULUV-a (Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine). U Zagrebu će prikazati kratki animirani film “THE Vast Landscape – porcelain stories”.
www.leavidakovic.com
Sinopsis: Lovac na lisice, prodavačica porculana, braća naučnici, dječak, tuljan i muzička kutija. Šest likova zarobljenih u prostorima čežnje i kontemplacije. Četiri priče o ljubavi, istraživanju i (samo)destrukciji. Film je nastao 2014. godine s potporom Hrvatskog audiovizualnog centra i Grada Zagreba.

NEPRIJATNO MI JE
Web: YouTube

Bend Neprijatno mi je je nastao iz potrebe za izuzetno prijatnom muzikom, ali mu to nije polazilo za rukom, jer iz njegovih ćelija izlaze zvuci na tragu The Pop Group-a, psihodeličnog Milesa, PiL-a i sličnih doajena lakih nota. Konačni, vječito kotrljajući zvuk grupe uobličen je pod mentorstvom gurua Karlheinza Stockhausena i dirigentske palice Miljenka Prohaske. Pomaknuta atmosfera benda priziva zvuk nikad prežaljenih subotičkih legendi Ludolf Neum i njegov paranormalni džuboks. Šestolavu inkarnaciju benda čine: Dušan Pualić – bubanj, Stojan Grubić – saks, vokal, Boško Purković – udaraljke, Uroš Jagodić – bas, Draško Korać – saks i Toni Markulj – gitara.

ČASOPIS SYMPOSION predstavlja jedinstveni kulturni produkt koji balansira na granicama vizualne umjetnosti, pisane riječi i muzike. Cilj redakcije časopisa je da promovira (i prodaje) unikatni, ručno izrađeni magazin čiji sadržaj ispunjavaju eminentni svjetski umjetnici (iz Srbije, Mađarske, Francuske, Brazila, Njemačke, itd). Posljednje izdanje je u obliku “Bio-trash” manifesta, dvojezično (mađarki i engleski jezik), a čine je monografije umjetnika: Ricz Geza, Davor Gromilović, Attila Štark i Aleksandra Waliszewska. Pored časopisa tu su i digitalni printovi, bedževi, majice i ostale stvarčice s motivima iz štampanog izdanja. Symposion čine jedinstveni stil, dizajn i tipografija.

THE MARSHMALLOW NOTEBOOKS
Web: themarshmallownotebooks.comBandcampYouTube

Krapinski prakantautor Matija Habijanec vraća se u Močvaru kako bi vam odsvirao i otpjevao neke sad već punoljetne i skoro pa punoljetne pjesmice, neke mikro-pop hitove s hvaljenog albuma The Marshmallow Notebooks koji je nakon objavljivanja na bandcampu i službenom websiteu (themarshmallownotebooks.com) doživio dva vinilna izdanja (originalna, rasprodana ploča objavljena je za Noisy Night u Hrvatskoj, a druga, s novim coverom i bonusom trackom, za Ill in the Head Records u Kanadi), neke pjesmice s nadolazećeg albuma Destruction (prvi singl samo što nije) i neke skroz friške pjesmice.

ŽELJKO BELJAN ŽAC

Ekstravagantni frontman ekstravagantnih bendova kao što su Panche Panache, Crawander ili Contract još je ekstravagantniji u svom likovnom izričaju. Budući da takav talent ne može proći nezamijećeno, na likovnu akademiju primljen je odmah po završetku srednje škole – s navršenih 30 godina! Željko Beljan, umjetnik i ilustrator, autor je brojnih plakata za klubove Močvara, KSET, Spunk, Vintage Industrial Bar, AKC Attack, medije Vizkulturu i Zarez te brojne druge umjetničke inicijative i bendove kojima je član ili suradnik. Radovi predstavljeni izložbom dio su horror-porn-cartoon likovnog koncepta Cartoon Core koji svojom provokativnošću i groteskom istodobno šokira i zabavlja, i vrše funkciju plakata za intergalaktički unikatan cartoon core bend Crawander. Željko Beljan rođen je 1984. u Vukovaru. Završio je školu za komercijalista, ali se nije pronašao u prodaji, pa se prije osam godina počeo baviti ilustracijom, stripom i izradom plakata. Njegovo umjetničko i izvedbeno djelovanje mahom je vezano na glazbu raznih bendova, među kojima su neki čiji je osnivač i član (npr. Contract, Crawander, MFC i Panache Panache te Owie Pockshull). Trenutno studira na trećoj godini Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, smjer animacija i novi mediji.
Njegov rad jednako je utemeljen u umjetničkom performansu i klasičnom narativnom crtežu te konstantno teži nadogradnji i daljnjem eksperimentiranju. Sudjelovao je na skupnim izložbama Izložba za plakat (2012.), Antisalon (2014.), Street Art Expo (2014.), Poster Extravaganza (2015.), Dan D (2015.), Split Art Convention (2018.), Sound Art Inkubator (2018.) i Tko radi scenu? — Dizajn za nezavisnu glazbu u Hrvatskoj 2011. – 2018. (2018.). Samostalno je izlagao u Osijeku 2016. godine, u organizaciji umjetničke organizacije Format C.

Nov
8
Thu
Kratke slike – Runda kratkog / Sonja i Marina: Genijalne prijateljice @ MM Centar
Nov 8 @ 19:30

četvrtak, 8. 11. na Kratkim slikama u sklopu programa Runda kratkog gledamo filmove redateljice Sonje Tarokić,  Crveno(2009), Kurvo! (2011) i Ja sam svoj život posložila (2012). Nakon projekcija, filmska kritičarka Višnja Vukašinović razgovarat će s redateljicom Sonjom Tarokić i glumicom Marinom Redžepović.

Program se održava u MM centru, a početak je u 19:30.

Redateljica Sonja Tarokić i glumica Marina Redžepović surađuju već cijelo jedno desetljeće, a njihovo je profesionalno prijateljstvo iznjedrilo kratke igrane filmove u kojima se filigranski precizno razlaže ženska intima. Zahvaljujući njima ponuđenim uvidima o sadomazohističkoj prirodi međuženskih odnosa, neiskorjenjivosti iluzija u izgradnji identiteta i tami takozvanog prostora slobode u hrvatski je film na velika vrata ušla slika žene lišena svih do tada prisutnih stereotipa. S redateljicom Sonjom Tarokić i glumicom Marinom Redžepović filmska krtičarka Višnja Vukašinović razgovara o temama koje ih zaokupljaju u umjetničkom i privatnom smislu kao i o njihovom vlastitom genijalnom prijateljstvu kojeg se uskoro pripremaju sublimirati u iskustvo dugog metra. Sonja Tarokić za par mjeseci kreće u snimanje svog dugo pripremanog dugometražnog prvijenca Zbornica čiji je scenariji od početka razvijala u suradnji s Marinom kojoj će, kao i u kratkišima, pripasti glavna uloga naizgled snažne i samopouzdane žene. Ovakvo intenzivno prijateljstvo glumice i redateljice usmjereno kreiranju moćnih portreta žena na intimnim prekretnicama jedinstveno je i u kontekstu svjetskog filma pa nam je čast ugostiti ove dvije nerazdvojne dame i otkriti u kojem su filmu s novim filmom kao i što su naučile iz svih dosadašnjih.

 

Kurvo, trailer https://www.youtube.com/watch?v=ZoprIAb79Xg

Ja sam svoj život posložila, https://www.youtube.com/watch?v=csUDlL66iag

Nov
9
Fri
The Rocky Horror Picture show uz House of Flamingo @ MM Centar
Nov 9 @ 20:00

petak, 9. studenog u programu Kratkih slika –Prezreni žanr, prošireni žanr gledamo klasik The Rocky Horror Picture Showkojeg će nam nakon projekcije približiti filmski kritičar Mario Kozina i jedinstven umjetnički kolektiv House of Flamingo. Vidimo se u 20 sati u MM centru, ulaz besplatan.

The Rocky Horror Picture Show mjuzikl je s elementima SF-a, komedije i horora iz 1975., nastao u režiji Jima Sharmana. Scenarij su napisali Sharman i Richard O’Brien, a temelji se na istoimenom kazališnom mjuziklu Richarda O’Briena iz 1973. Produkcija je satirična posveta SF i horor filmovima B produkcije nastalima između 1930. i 1970. U filmu glume Tim Curry, Susan Sarandon i Barry Bostwick te članovi postave kazališnoga mjuzikla. Priča se vrti oko tek zaručena para čiji se automobil kvari u kišnoj noći pokraj dvorca u kojem će potražiti pomoć. Dvorac je pun neobičnih, kostimiranih ljudi, a vodi ga Dr. Frank N. Furter, ludi znanstvenik. Film je svoju popularnost stekao 1976. kad ga je publika počela prikazivati u Waverly kinu u New Yorku. Četrdeset godina poslije, to je najduže prikazivan film u filmskoj povijesti. Često ga se prikazuje u vrijeme Noći vještica. Danas, film uživa ogromnu međunarodnu popularnost. 2005. United States National Film Registry, Library ofCongress uvrstio ga je u red filmova za očuvanje.

Dec
1
Sat
Filmski program Klubvizije SC: Prostor, tragovi svjetla @ MM Centar
Dec 1 @ 20:00

U prosinačkom programu prikazujemo selekciju filmova koji su nastali na radionicama ili kroz druge naše programe u sezoni 2017./2018. Autori ovih filmova su znanja i vještine rada s filmskom vrpcom stekli ili razvijali u Klubviziji. Iako filmska produkcija nije glavna aktivnost našeg laboratorija, riječ je o jedinstvenom prostoru eksperimentiranja i rada na filmskoj vrpci otvorenom zajednici, mjestu gdje su pokrenuti i realizirani ovi zapaženi filmski radovi, prikazivani na filmskim festivalima i drugim manifestacijama. U eksperimentiranju s filmom pružili smo podršku u realizaciji i raznim multimedijskim projektima i program ćemo zatvoriti jednim takvim 16 mm audio-vizualnim performansom.

River in Castle, Fotografija: Carolyn Funk

Program otvara River in Castle (r: Sandy Ding). Ovaj film je inovativan primjer korištenja tehnike kontaktnog kopiranja, gdje je autor sam osmislio DIY alat za kopiranje, na kojem je kratki found footage isječak transformirao u posvetu samom materijalu i procesu rada. 

Ding Dong

Ding Dong (r: Maja Milić) je eksperimentalno poetski film, nastao na temelju romana. Isječci poetske proze i zvuk i eksperimentalno korištenje montaže stvaraju ritmičku spiralu kojom uranjamo u nesvjesno.

Planine

Film Planine Hrvoslave Brkušić uzima za polazište dijapozitive, snimljene 1950-ih godina (Zora film) u svrhu školske edukacije iz geografije. Autorica odabire motiv planinskih krajolika te složenim postprodukcijskim procesima fotografije oživljava i pretvara u pokretnu sliku.

01/12/18 svježi je izdanak sisačke muzičke scene kojeg na dani datum čine trojica aktera inače znanih po imenima ### i Zarkoff. Nove legure poznatih elemenata. Kao i dosadašnje nastupe ###, i ovaj će proširiti Hrvoje Spudić uz pomoć Sare Salamon projekcijama 16 mm filma modificiranog u trenutku projekcije.

Leave a Reply