10:00 akcija čišćenja okoliša i unutarnjeg prostora
11:00 kretivne radionice za djecu i odrasle (izrada i ukrašavanje namještaja od paleta, izrada oglasnog panela)
14:00 pauza uz topli obrok
16:00 radionice “U zdravom tijelu zdrav duh” (slackline, žongliranje, gumi-gumi / lastiš, akrobacije na svili); DJ radionice na otvorenom
KulinarKA – priprema roštilja i graha na otvorenom (donesite svoj kotlić, roštilj i lonac)
20:00 projekcija filmova Kinokluba Karlovac
23:00 DJ program na Skeni (Retro disko
24:00 Infinity revival fiends
DJ PhillDam, Uminal, Matej Hulak i drugi
Akcija se provodi uz potporu Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva u okviru programa Naš doprinos zajednici te pomoć
(Predavanje se odvija na engleskom jeziku; ulaz je slobodan.)
Hakeri – kao tehnolozi, teoretičari, umjetnici i pretpostavljena avangarda, također rade “bullshit” poslove [D.Graeber: “Bullshit jobs”] kako bi opstali. Većina ne samo da živi život podređen logici recentnih neoliberalnih kapitalističkih društava, već ih i unapređuju.
Zbog svoje uvjetovanosti politikom financiranja, trenutni tipovi institucija koji nude potencijal za razvoj mehanizma promjene – nevladine ili akademske organizacije, “etički” startupi, kao i trenutni hackerspaceovi – nedovoljni su za da bi se ta promjena dogodila za većinu.
Dodatno, već ograničeni resursni kapaciteti [carrying capacity] tih institucija, u pogledu prenošenja i skaliranja – često su izloženi sustavnoj opasnosti upravo proporcionalno mjeri u kojoj je njihov rad transformativan. To se očituje u zatvaranju sveučilišnih humanističkih programa diljem svijeta, ciljanoj razgradnji regulatornih agencija, kampanjama diskreditiranja nevladinih organizacija itd.
Međutim, hackbases – “hakerske baze” ili samo “baze” – mogu ponuditi upravo onaj kritično potreban, prenosiv i održiv model rada i življenja koji bi svima omogućio život integralne političke i tehničke prakse na dobrovoljnoj osnovi [opt-in] i uz puno zaposlenje [full-time].
Ovi prostori za hakiranje, teoriju, umjetničku, političku praksu i život [live-in] – eksperimentiraju, razvijaju i nude nove temelje za pobunu – ne bi li preokrenuli negativan trend kojime tehnologija transformira društva i prirode.
Glazbionice: priča o stoneru i ostalim sporostima
20.00h
Sticky situation vol. I
stoner/sludge/metal/rock s vinila
Steps vs Chupson
21.30h
14.3.2019.
AKC Attack
“Glazbionice” su tematske večeri pričanja o glazbi. Jednom mjesečno ćemo se posvetiti teorijskom pristupu i razradi određena glazbena žanra.
Stoner rock ovdašnjoj publici nije stran. Svira se još od kraja 90-tih, a nekoć mladi bendovi koji su početkom nultih godina nove ere tek stvarali rifove danas u Zagrebu rasprodaju klubove u kojima sviraju.
Stoner i ostale sporosti je razgovor o tim bendovima i lokalnoj stoner doom sludge sceni s akterima koji su “scenu” gradili i još uvijek na njoj djeluju.
Koji je prvi hrvatski stoner bend? Kako se uopće razvijao lokalni stoner i ostale sporosti? Gdje je zvuk danas? Gdje su generator partiji? I ključno jeli ova glazba i danas relevantna?
Ovo su pitanja na koje će pokušati odgovoriti sljedeći momci:
Damir Batarelo: AKC Attack
Gordan Tomić: Cojones,Seven That Spells itd.
Stjepan Kolobarić: Stonebride, Pozitivan ritam
FB event: https://facebook.com/events/306916146689828
Nakon diskusije o stoneru, ostanite na vinilnoj slušaonici u režiji dvojice zanesenjaka koji su prethodno o žanru pričali!
Pripremili smo posebnu vinilnu set listu koja se sastoji od mnogih velikana žanra i njihovih nešto manje poznatih kolega. Proći ćemo dakako i domaće klasike ali i posvetiti se svim “sporostima” jednakim intenzitetom.
Puštati ćemo:
Crowbar•Down•Colour Haze•Eyehategod•Black Sabbath•Kyuss•Alice in chains•Queens of the stoneage•Neurosis•Mastodon•Lvmen•Unida•Soundgarden•Bastinado•Chang Ffos•Motorhead•Black Flag•
I još mnogo toga što dječaci ponesu taj dan u torbi.
Ponesi dobru volju, malo zelenila i zabavi se na vožnji kroz pustopoljine suvremenog sporog zvuka.
Satnica:
Ulaz: 20.00
Glazbionice: priča o stoneru i ostalim sporostima 20.00 – 21.30
Sticky situation vol. I 21.30 – ???
FB Event: https://facebook.com/events/383994252184655/
Program je realiziran kroz Attackovpoligon!
www.facebook.com/Attackovpoligon
Prati nas i na Instagramu:
www.instagram.com/Attackov_poligon
Organizacija:
Akc Attack
www.attack.hr // www.facebook.com/akc.attack // www.instagram.com/akcattack
U petak, 10. svibnja s početkom u 20 sati u Dnevnom boravku Rojca otvara se izložba umjetničkog kolektiva i punk rock benda Crass. Izložbu će otvoriti Penny Rimbaud – pisac, pjesnik, filozof, slikar, glazbenik i aktivist, član grupe EXIT i Ceres Confusion, suosnivač Stonehenge free festivala te suosnivač anarhističkog punk benda Crass. Odmah nakon otvorenja izložbe slijedi razgovor s Penny Rimbaudom kojeg moderira pulska umjetnica Iva Horvat.
Crass, kao umjetnički kolektiv i punk rock bend, nastao je 1977. godine u Velikoj Britaniji i promovirao je anarhizam kao političku ideologiju, način života i pokret otpora, popularizirao anarho-punk zagovarajući izravnu akciju, prava životinja, feminizam, antifašizam i ekologiju te zagovarao DIY etički pristup u svojim albumima. Sa svojim djelovanjem prestaju 1984. godine.
Izložba prikazuje slobodno eksperimentiranje kolaža, grafika, xerox arta (fotokopija), riječi, poezije, vinila, knjiga, filma i videa umjetničkog kolektiva Crass. Postav izložbe potpisuju Denis Sardoz i Marko Vojnić.
Programi u Dnevnom boravku realizirani su sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Pule i Zaklade Kultura nova.
Organizator događaja je Savez udruga Rojca.
Dođite i presjecite radni tjedan uz prve nastupe sasvim novih DJ-a čije vrijeme tek dolazi! Svirati će: Hint, Mirna, Lalila Kali, Dj BUDOCK, Haktal!
“Glazbionice” se ovoga puta bave metal zajednicom u Zagrebu, no s pogledom prema Rijeci i Puli u kojima je ovaj zvuk i zajednica vrlo živahna.
Klub Močvara organizira skup radionica objedinjenih pod nazivom “Močvarna aura – Sretna škola na Savi u tri koraka” u nedjelju, 8. rujna od 14 do 19 sati. Projekt je nastao u suradnji s udrugama Avokado, Centrar za zaštitu životinja i prirode – Key te udrugom Tricycle Trauma.
Program je namijenjen djeci i odraslima, a sastoji se od niza interaktivnih radionica!
Kroz interaktivnu radionicu kuhanja, koju vodi Ana Stuparić iz udruge Avokado, bit će prikazano kako jednostavno pripremiti zdrave i fine zalogaje biljnog porijekla prikladne za užinu u školi ili pak na poslu. Sudionici će pritom naučiti kako pripremiti brze i ukusne namaze te polpete za najfinije burgere i sendviče, a sve skupa trajat će od 14 do 18 sati.
Radionica izrade nastambi, pod voditeljstvom Marijane Vidmar iz Centra za zaštitu životinja i prirode – Key, svoj će mali pogon smjestiti na nasipu ispod drveća i pokazati kako izraditi kućice i hranilišta za ptice, ježeve, mačke i hotel za kukce, a tijekom radionice moći će se naučiti važnost postavljanja kućica i hranilišta, gdje ih postavljati, u koje godišnje doba, s kojom hranom i slično. Izrađene kućice i hranilišta sudionici mogu ponijeti sa sobom, a radionica će se održati od 14 do 19 sati.
Pred sam kraj događanja, od 17 do 19 sati, Ivana Pedljo i Lidija Šola iz udruge Tricycle Trauma održat će vođeni trening na zračnim aparatusima – poput svile i trapeza.
Sudjelovanja na radionicama i treningu su besplatna, a radi bolje organizacije molimo da se zainteresirani obavezno unaprijed prijave na one radionice ili trening za koji su zainteresirani. Prijave se vrše putem mail-a: udruga.avokado@gmail.com.
|
|
|
DUMP – digitalna umjetnička praksa — prezentacijski okvir za prikazivanje umjetničkog rada, prakse i djela koji tematiziraju i / ili koriste digitalnu tehnologiju. Prezentacijama, razgovorima i panelima približava digitalnu umjetničku praksu zainteresiranima koji/e se namjeravaju baviti digitalnom umjetnošću i zanima ih kako izgleda praksa iz prve ruke.
Posebna pozornost posvećuje se uključivanju publike koja uz vodstvo i moderaciju hacklaba01 i gostiju predlaže i producira kolaborativan digitalni rad.
Publiku se poziva da ponese prijenosno računalo i pridruži se produkciji.
DUMP#0001
Vrijeme: 21.9.2019., 17:00
Mjesto: hacklab01, AKC, Pierottijeva 11, Zg
Artist talk / prezentacija: Ivana Tkalčić
https://ivanatkalcic.com/
Ivana Tkalčić (1987.) diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti (MA) u Zagrebu i magistrirala ekonomiju na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu (mag.oec.). Akad. god. 2015/2014 boravi na Akademiji likovnih umjetnosti u Münchenu. Finalistica Erste fragmenata 12, dobitnica nagrade RCAA young european award i Rektorove nagrade za samostalni umjetnički rad.
Ima realizirane brojne samostalne i grupne izložbe od kojih su neke: samostalne: 2019. BWPWP / BACK WHEN PLUTO WAS A PLANET, Lauba, Zagreb; 2019. Paradise now_ _twilight zone, snapchat, camera, text to speech, Kazamat, Osijek; 2018. Obiteljska mitologija, Gradska galerija Striegl, Sisak; 2018. Paradise now_, izložbeni salon Izidor Kršnjavi, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna, Zagreb; 2017. Error in Utopia v 0.2, Jan Arnold gallery, Museums Quartier, Beč; 2017. Error in Utopia v 0.1, Showroom Karlplatz, RCAA, Beč; 2016. Nepročitane knjige, Šira, Zagreb; grupne: 2019. Black Box, Mikser Festival; Fakultet primenjenih umetnosti, Beograd, Srbija; 2019. 4th Edition of GrisiaYOUTH, Rovinj, Croatia; 2019. Global vs. Endemic, C3 Centro de Ciencias de la Complejidad, UNAM, Mexico City; 2018. Summer Sessions 2018 (Kunstavond XL), V2_ Lab, Rotterdam; 2018. Zlatna lubenica 2.0, 20 Media Mediterranea festival, SKUC, Pula; 2018. 34. Salon Mladih, Panoptikon, HDLU, Zagreb; 2018. Platforma za eksperiment, Galerija VN, Zagreb; 2017. The Wrong New Digital Art Biennale- Homeostasis Lab, Sao Paulo; 2017. 4. bijenale slikarstva, HDLU, Zagreb; 2017. Memories II, galerija Huong Ngo, Hanoi, Vijetnam; 2017. 5. Odessa bijenale suvremene umjetnosti, Muzej moderne i suvremene umjetnosti Odessa, Ukrajina; 2016. 25. slavonski biennale, Granice vidljivosti, Muzej likovnih umjetnosti, Osijek; Gradski muzej Požega, Požega; 2016. Transform 2016: Transformation of image, Muzej suvremene umjetnosti, Zagreb.
Sudjelovala je na brojnim projektima umjetničkih rezidencija u Austriji, Belgiji, Grčkoj, Norveškoj, Nizozemskoj, Italiji i Poljskoj.
Moderiraju: Dina Karadžić (Format C) i Vedran Gligo (hacklab01)
Dina Karadžić (1986.) – MFA na ALU Zg 2012. Od 2011. članica HDLU-a; počev s 2018. članica HZSU-a; od 2014. suosnivačica i umjetnička voditeljica umjetničke organizacije Format C (https://formatc.hr), organizacije s fokusom na umjetničkom istraživanju, eksperimentalnom multimedijskom djelovanju i suradničkom stvaralaštvu.
Aktivno (su)djeluje u području suvremenih transmedijskih edukativnih praksi; inicira događanja i izlaže u području vizualne | digitalne | internetske umjetnosti; radi u projektima stop-animacije, te kao projektna asistentica AKC. Trenutno je rezidentica pri Akademie Schloss Solitude, u kategoriji “Web-based Media” te članica radne grupe CTHR i članica UO Operacije Grad.
Vedran Gligo (1984.) – samouki DIY haker / umjetnik / organizator / projektni voditelj. U svojoj svakodnevnoj praksi snažno primjenjuje principe slobodnog softvera i osnažuje lokalnu zajednicu održavajući besplatne i otvorene digitalne radionice u zagrebačkom AKC, putem hacklab01 (https://hacklab01.org/) projekta.
Djeluje u području slobodne kulture, promocije GNU / Linux sustava, glitch stvaralaštva, suradničke online umjetnosti velikog razmjera, nezavisne kulturne produkcije, (h)aktivizma (…). Jedan je od kustosa i osnivača Fubara – godišnjeg novomedijskog okupljanja u zagrebačkom AKC-u.
O misterijima umjetničkih, ženskih i drugih identiteta na Filmskoj večeri u Močvari
Klub Močvara organizira novu filmsku večer u ponedjeljak, 25. studenog s početkom u 20 sati. Ova će se filmska večer pod nazivom „One se traže” baviti nepresušnim tajnama i nepredvidivim putanjama ženskog srca i uma. Uz projekcije triju kratkometražnih filmova redatelja Tomislava Šobana, program će sadržavati i razgovor sa samim redateljem te gošćama Ivanom Perčinlić i Magdalenom Ptiček.
Program započinje projekcijom filma Kako je Iva otišla 16. rujna 2016. (2016.). U ovom radikalno dokumentaristički fragmentarnom filmu svjedočimo nekolicini izrazito sugestivnih situacija što ih doživljava naslovna junakinja pred svoj odlazak na rad u Norvešku. Idući film koji će se prikazati jest Nije odgoj (2017.) u kojem Šoban stišće narativ fokusirajući se na jednu dramaturški potentnu situaciju u kojoj junakinja Dunja provodi večer sa svojim profesorom s Akademije. Treći i posljednji film koji će gledatelji moći vidjeti jest Krhko (2019.), Šobanov diplomski film. U njemu je udružio snage s glumicom i pjevačicom Majom Posavec kako bi najodvažnije do sada zaronio u žensku psihu i tamo pronašao Almu, mladu ženu koja poput istoimene Bergmanove junakinje, tvrdoglavo ulazi i izlazi iz uloga odbijajući da ijednu poistovjeti s nepreglednim prostranstvima svog jastva. Mladi redatelj Tomislav Šoban svoja je tri najintrigantnija kratka igrana filma posvetio mladim ženama koje se traže ispitujući granice vlastitog identiteta u susretu s oporom realnošću tranzicijskog svijeta.
Nastavno na projekcije u 21 sat voditeljica Filmskih večeri u Močvari Višnja Vukašinović moderirat će razgovor s autorom i gošćama.
Program su sufinancirali Grad Zagreb i Hrvatski audiovizualni centar, a ulaz je slobodan.
Facebook događaj: https://www.facebook.com/events/1461923397289479/
Web stranica: http://mochvara.hr/program/info/filmske-veceri-u-mocvari-191125
Program Turbina – turbo tribina kluba Močvare organizira tribinu o black metal sceni pod nazivom „Crni mundiri“ u četvrtak 28. studenog u 19 sati u prostorima Kluba. O temi će raspravljati: Mirela Travar, Filip Pacak (Subsonic Events, Oluja Fest) i Antonio Lacko (NASTY Events) dok će moderator biti Luka Antić, ujedno i voditelj turbo tribina. Sudjelovanje je besplatno.
Tom prilikom sudionici će odgovoriti na pitanja poput: koje su se promjene dogodile unazad par godina u glazbenoj strukturi ove opskurne vrste metala? Koja tematika prevladava u tekstovima i glazbi te na koji način publika percipira to što sluša? Koliko često se organiziraju koncerti, kakva je situacija s bendovima, klubovima i publikom u Hrvatskoj ali i inozemstvu? Je li se išta promijenilo ili scena i dalje stagnira?
Turbina tematizira pitanja suvremene kulture, civilnog društva te društvenog i kulturnog života u Hrvatskoj na izravan način i uz interakciju s publikom.
Ideja za pokretanje projekta tribina u klubu Močvara potekla je iz činjenice da u javnom i kulturnom prostoru Zagreba i Hrvatske ne postoji adekvatno mjesto koje bi služilo kao siguran prostor za otvaranje javnog dijaloga uživo – tako je nastala Turbina.
Stoga ako želite saznati gdje je sada i u kojem se smjeru kreće black metal scena vidimo se u četvrtak u Močvari.
Više o događaju:
Facebook: https://www.facebook.com/events/2475071142547874/
Stranica Kluba: http://www.mochvara.hr/program/info/turbina—turbo-tribina-191128
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.