Drainspotting – izložbe i radionice Alexa Fischera u Zagrebu i Karlovcu
Udruga KA-MATRIX u suradnji sa zagrebačkim AKC Attack!, autonomnim kulturnim centrom BEK i Studentskim centrom Karlovac idući tjedan organizira gostovanje nizozemskog umjetnika Alexa Fischera koji će predstaviti svoj rad kroz izložbe, radionice i razgovor s prisutnima.
Nizozemskog umjetnika Alexa Fischera karlovačka publika mogla je upoznati ove godine u svibnju kad je u Karlovcu održao radionicu crtanja otisaka uličnih šahtova. Umjetnik se ovim vidom dokumentiranja gradova bavi već 20 godina i iza sebe ima radove s više od 300 poklopaca u 80-ak gradova iz 26 država na svim kontinentima.
Jesensko gostovanje u Hrvatskoj započinje u zagrebačkom Autonomnom kulturnom centru Medika gdje će u srijedu, 10. listopada održati radionicu crtanja uličnih šahtova. Radionica počinje u 17:00 sati.
Nakon toga, u srijedu 11. listopada u Autonomnom društvenom centru BEK u zagrebačkoj Nazorovoj 53 od 19:00 sati predstavit će se svojom izložbom radova nastalih proteklih godina.
Drugi dio izložbe bit će postavljen u galeriji karlovačkog Studentskog centra, a otvorenje je u petak, 12. listopada u 19.00 sati.
Gostovanje u Zagrebu i Karlovcu uključuje, uz radionice i izložbe radova, i tzv. artist-talk na kojem Alex predstavlja svoje druge projekte, razloge pokretanja programa, upoznaje publiku s nezavisnom scenom i programima okupljenim oko OT301 centra u Amsterdamu u okviru kojeg ima i svoj umjetnički studio.
Gostovanje Alex Fischera i predstavljanje radova Drainspotting provodi se u sklopu projekta udruge KA-MATRIX Street Art autobus 2018. kroz platformu Clubture, a uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Zagreba – gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport, Zaklade Kultura nova i Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva / projekt Centri znanja te programa Nova kultura _ Hibridni grad 018.
Nakon Vukovara, Osijeka i Valpova ARTBEAT Street Art Tour stiže u Karlovac na Malu scenu HD. Ovogodišnja turneja uključuje ARTBeat izložbu, graffiti jam, radionice izrade jednostavnih stickera i radionice sitotiska uz glazbeni program.Na radionici sitotiska polaznici će moći naučiti više o DIY (“uredi sam”) sitotisku te izraditi majice s vlastitim dizajnom dok će radionicu izrade stickera voditi članovi udruga, a posjetitelji će imati priliku da izrade vlastite unikatne stickere koji će se nalijepiti na ploču i time postati dio postave ARTbeat izložbe .
Radionice su besplatne za polaznike, a pozvani su svi koje zanima ovakav vid pristupa uličnoj umjetnosti.
Facebook event – https://www.facebook.com/events/1066000403610714/
Artbeat promovira street art umjetnost koja predstavlja uličnu umjetnost kao urbani fenomen. Nekoć se o umjetničkim radovima na ulici govorilo kao o graffitima, dok se njihovo relativno novo izdanje u medijima redovito navodi kao street art. Značajan terminološki pomak, s nečega što je donedavno povezivano sa specifičnim subkulturama i vandalizmom, označava da se radi o zanimljivom likovnom i društvenom fenomenu aktera novog vala ulične umjetnosti. “Stickere” danas mnogi svrstavaju u podvrstu graffiti kulture, upravo zbog njihove uloge ostavljanja traga ili potpisa u javnom prostoru. Kod stvaranja ovakvih naljepnica i postera, umjetnici se koriste raznim tehnikama kao što su oslikavanje rukom, korištenje šablona, linorez, drvorez, pa sve do sito ili digitalnog tiska, što ih čini vrlo rasprostranjenim medijem izražavanja. Ova neobična izložba, koja je ujedno i jedna od prvih ovakve vrste na našim prostorima, naišla je na odličan odaziv street artista koji su poslali svoje najbolje radove. Sudjelovalo je preko 200 umjetnika iz cijelog svijeta iz više od 80 različitih zemalja svijeta, od Južne Afrike, Meksika, Brazila, SAD-a, preko cijele Europe, pa sve do Filipina i Japana
Projekt “ARTbeat street art tour” provodi Udruga mladih za poticanje kreativnog izražavanja “Revolucija” – Valpovo u partnerstvu s udrugama KA-MATRIX – Karlovac, udrugom Vuka – Vukovar, a uz potporu Ministarstva kulture RH, Grada Zagreba – Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport), Zaklade “Kultura Nova” i Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva / projekt Centri znanja.
Zagreb, 1. lipnja 2020. – Prijateljski povezani festivali Ferragosto JAM i Graffiti Na Gradele unatoč trenutnoj situaciji brzo su reagirali i 6. lipnja vraćaju se sa svojim tradicionalnim Block party druženjem u ljetnom vrtu Vintage Industriala. U planu je popodnevno crtanje grafita, zabavne nagradne igre, DJ nastupi i večernja svirka. Ulaz je slobodan.
Peti Block party pred zidove u dvorištu Vintage Industriala i ove godine dovodi Graffiti na Gradele tim grafitera u postavi Chez186, Sarme, Casino i Royal. Graffiti su već odavno prepoznatljiv dio identiteta kluba i dvorišta, stoga graffiteri pripremaju tematski zid prilagođen okružju u kojem se nalazi. Kulise jednog od omiljenih zagrebačkih klubova tako će postati prava galerija na otvorenom. Ujedno će to biti i sjajna prilika svim zainteresiranima da vide proces nastajanja graffita i na taj se način pripreme za nadolazeće GNG aktivnosti tijekom ljeta, kao i Ferragosto JAM koji bi se trebao održati od 5. do 9. kolovoza uz i dalje aktualnu mogućnost prebacivanja festivala na rujan ove godine ili ljeto 2021 o čemu će obavijestiti pravovremeno.
Malady Lane – „Kissing Mirrors“ (Acoustic Live Session)
Program počinje u 16h uz ležerno dnevno DJ zagrijavanje. Oko 20h na pozonicu se penje Zembo Latifa koji će premijerno izvesti nekoliko svojih solo pjesama s nadolazećeg albuma, nakon čega slijedi akustična svirka na ljetnoj pozornici uz rado viđene članove Vintage obitelji, Malady Lane aka Chris Ian i H. Baudoin. Za afterparty i poneka iznenađenja zadužen je Zembo.
Zembo Latifa – „Nemoj Pitat Me Za Nju“
FB event: facebook.com/events/1177331029288138/
dostavazvuka.hr/
facebook.com/FerragostoJAM
facebook.com/events/681109782372532/
instagram.com/ferragostojam/
facebook.com/dostavazvuka/
Reunited festival već šestu godinu za redom ugošćuje brojne ljubitelje hip hopa i svih njegovih grana. Festivalom se pokušava što više udružiti underground zajednicu i stvoriti sigurno mjesto za miješanje stilova i priliku za promociju već poznatih i novopečenih umjetnika.
Prvi dan festivala (17.09.)
započinje besplatnim radionicama: GRAFFITI (by Manemei), MC (by Pendrek), BEATBOX (by Yoebox), DJ (by Groove playaz) i HIP HOP DANCE (by Anis) od 17 h.
Završava izložbom ‘KLASIKS’ od 20 h koja ove godine predstavlja najbolje od hrvatskog hip hopa od začetka države, ali što je to točno otkriti će se na dan izložbe.
Mc Pendrek održava i ‘Hip hop kviz’ u sklopu izložbe. Za DJ pultom nas prate DJ Groove playaz.
Drugi dan festivala (18.09.)
otvara se DDM open mic projektom u 17 h
(Dajte djeci mikrofona), koji se već godinama održava kako bi, kako i sam naziv kaže, mladi mogli pred live publikom izvesti svoje nove stvari, pokazati svoje freestyle sposobnosti i sve ostale talente.
Večer se nastavlja s LIVE NASTUPIMA underground upcoming i već poznatih izvođača kao što su:
DINASTIJA
NIGHTAVIAN (Inkognito Popara, DJ Bero Zmay + Target)
GUERILLA SYSTEM (Njem)
ZIMSKI
DJ BERO ZMAY – JET ENGINE LIVE
*nastupi kreću od 19 h
Treći dan festivala (19.09.)
već od 13 h druži se na Grafiti jamu uz roštilj i stvaranje grafita na zidovima Medike od strane eminentnih grafiti umjetnika.
Otvara se zanimljiva tema na ovogodišnjoj TRIBINI u 18 h, na kojoj se uvijek predstavljaju legendarni gosti.
Tema je ‘Sloboda izražavanja vs cenzura‘ koja je doista prisutna u hip hop svijetu.
Najveća zabava za sve su HIP HOP NATJECANJA:
BEAT BATTLE 17 h – (prvi u Hrvatskoj)
-natjecanje između beat makera/glazbenih producenata
MC BATTLE 19 h
-freestyle rap battle između repera
GREY SKETCH BATTLE 20 h
-natjecanje između grafitera u izradi skice LIVE
Festival se zatvara službenim BLACKOUT HIP HOP after partijem na kojem pušta DJ Noki Nole,
od 22 h.
Dodatne informacije o izvođačima i programu na našem FB eventu: https://www.facebook.com/events/684283582160495
KONTAKT
https://www.facebook.com/festivalhiphopkulture
@FESTIVAL_HIP_HOP_KULTURE
https://www.instagram.com/festival_hip_hop_kulture/
EVENT LINK
Radionica je besplatna, a poziv za sudjelovanje otvoren je svim građanima, a posebno se pozivaju djeca i mladi da sudjeluju u izradi paste-up i sticker radova.
Radovi se mogu lijepiti na licu mjesta, na slobodna mjesta u javnom prostoru ili odnijeti kući.
Organiziranjem radionice želi se djecu i mlade upoznati s uličnom umjetnošću, otvoriti prostor komunikacije s umjetnicima i aktivistima iz drugih gradova i potaknuti razvoj street arta u Karlovcu. Naravno, poziv je otvoren za sve zainteresirane bez obzira na uzrast.
Na radionicu se možete prijaviti putem maila 31artikal@gmail.com do 17.lipnja 2021.
Sukladno odlukama Stožera, obavezno je pridržavanje propisanih mjera, stoga skrećemo na poštivanje protuepidemijskih mjera, održavanje razmaka između sudionika i obavezno nošenje maski.
Suosnivačica je Platforme HR u Hrvatskoj, a od 2000.g. umjetnička je direktorica Plesnog centra TALA. Osnivačica je NDA Hrvatska, aktivna je članica NOMAD DANCE ACADEMY, regionalne mreže koja radi na razvoju suvremenog plesa i nezavisne scene. U 2021. suosniva 741 – Udrugu za promicanje plesa, umjetnosti i kvalitete življenja kroz koju kreira programe koji u fokusu imaju svjesno, kreativno, kvalitetno i ispunjeno življenje. Organizatorica je različitih akcija i projekata vezanih za razvoj suvremenog plesa i plesno stvaralaštvo. Fokus njenog rada je na integraciji plesa u svakodnevni život, primarno kroz edukaciju kao alat za uspostavljanje otvorenog, svjesnog i kreativnog društva. Ples smatra jednim od važnih čimbenika za osobni razvoj i razvoj društva.
prema svijetu i drugima. Film “Sklonište” dio je kurirane zbirke europskog art filma na platformi CinEd: https://www.cined.eu/collection. CinEd 2.1 “Gledajmo zajedno” je europski projekt edukativnog karaktera, koji učiteljima, profesorima i kulturnim medijatorima olakšava podučavanje djece i mladih o filmu i kroz film. U projekt je uključeno 12 europskih zemalja, a partner u Hrvatskoj je umjetnička Udruga Bacači sjenki.
Radionice su inspirirane projektom Turbul´en Chap` koji cirkuska škola Turbul´provodi već duži niz godina na margini grada Nimesa, u četvrti Valdegour, a kroz koji je leteći trapez probalo više od dvije tisuće djece i odraslih.
Od tada, aktivnosti koje Cirkorama provodi, stekle su regionalni i međunarodni značaj, kroz brojne suradnje sa sličnim organizacijama i umjetnicima iz cijelog svijeta.
Liniju 109 čine Sara Vorberger (gitara, vokal), Zana Bubica (bas gitara), Ana Gavran (gitara) i Lucija Pranjić (bubnjevi).
Bend čine Filip Radaljac (gitara, vokal), Jakov Damjanović (bas gitara), Bruno Petanović (bubnjevi) i Stjepan Nemec (klavijature).
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.