Mar
3
Tue
10 godina Trip to Zion kolektiva: EVERYDAY REBELLION + JOURNEY TO JAH @ Kino Europa
Mar 3 @ 18:00

10 g0dina Trip to Zion-a

10 godina Trip to Zion kolektiva

Trip to Zion kolektiv nastao je spontanim udruživanjem grupe mladih entuzijasta u ožujku 2005. godine s ciljem promoviranja dj i soundsystem kulture, te bendova iz domene bass glazbe i srodnih pravaca (dubstep, drum’n’bass, jungle, reggae, dub, breakbeat, psytrance..).

Kroz deset godina postojanja ugostili su gotovo sve eminentne izvođače iz hrvatske i regije poput Dubioza Kolektiva, Antenata, ST!llnessa, Radikal Dub Kolektiva, S.A.R.S.-a,  kao i šaroliku lepezu aktualnih svjetskih izvođača poput Dub Inc.-a, Ez3kiel, Benny Page, Alpha & Omega, Mungos Hi Fi, Soom T, OnDubGround, Aries, Interlope, Braintheft, T_!, Tsunami Wazahari, Psychedelic Orchestra, DJ Bonz, L33, Paul Fox & Jonah Dan i mnogobrojna druga gostovanja manje poznatih Dj-a, bendova i sound systema iz regije i inozemstva….
www.facebook.com/trip2zion
http://soundcloud.com/trip-2-zion

Program proslave deset godina Trip to Ziona:

►► Utorak 3.3. @ Kino Europa, Varšavska 3. Zagreb

Dvorana Muller:
19:00 – SVAKODNEVNA POBUNA/ EVERYDAY REBELLION
Arash T. Riahi, Arman T. Riahi, Austrija/Švicarska, 110’, 2013.
Drugačiji svijet je moguć!

Sinopsis
“Prvo vas ignoriraju, onda vam se smiju, onda se bore s vama, a onda vi pobijedite”, govorio je Ghandi. Njegove riječi kao da su nadahnule braću Arasha i Armana Riahija da snime ‘Everyday Rebellion’, dokumentarni film o modernim i kreativnim oblicima nenasilnog otpora i građanskog neposluha koji mijenjaju svijet.

Što imaju zajedničko pokret Occupy sa srpskim pokretom Otpor! ili Arapskim proljećem? Postoji li veza između iranskog pokreta za demokraciju i sirijske borbe? A što veže ukrajinske toples aktivistice Femen i prosvjede protiv vlade u Egiptu? ‘Everyday Rebellion’ dokazuje da, iako su razlozi za ustanak u tim zemljama različiti, kreativne nenasilne taktike koje se koriste čvrsto su povezane. ‘Everyday Rebellion’ je dokumentarac i krosmedijski projekt koji slavi moć i raznolikost kreativnih nenasilnih prosvjeda i građanskog neposluha diljem svijeta, kakve možemo vidjeti na primjerima u Španjolskoj, Iranu, Siriji, Ukrajini, SAD-u, Velikoj Britaniji i Srbiji. U filmu se analiziraju metode nenasilnog otpora i prikazuju akcije i razmišljanja aktivista ukrajinskog Femena, srpskog Otpora, američkog Occupy, španjolskih Indignadosa, Arapskog proljeća, Zelene revolucije u Iranu, britanske grupe Everything Is OK….

Nagrade i festivali:
BIOGRAFILMFESTIVAL 2014, Bologna – Audience Award
CINEMA FOR PEACE 2014 – Most Valuable Documentary of the Year Winner
CPH:DOX – Copenhagen International Documentary Festival – Politiken Audience Award

 

Iz kritika:

„Everyday Rebellion’ slavi i činjenicu da strastveni miroljubivi aktivisti mogu pokušati – a ponekad i uspjeti – promijeniti svijet!
Mark Adams, Screen Daily

„Autentični filmski doživljaj, (…) alat novih generacija za pristup i razumijevanje aktivizma i snage koja s njim dolazi. „
Ilse de Mucha Herrera, The Arts Guild

21h- JOURNEY TO JAH
Noël Dernesch i Moritz Springer, 92′, Njemačka / Švicarska, 2013.
Redatelj: Noël Dernesch, Moritz Springer
Alborosie i Gentleman – bijelci u ritmu jamajčanskog reggaea

Sinopsis
Jedan Nijemac i jedan Talijan odlučili su svojim reggae pjesmama osvojiti Jamajku. Možda zvuči kao nemoguća misija, ali Gentleman i Alborosie su u tome i uspjeli! Redatelji Noël Dernesch i Moritz Springer proveli su čak sedam godina snimajući ovu dvojicu netipičnih reggae umjetnika koji tragaju za autentičnošću u Jamajci, zemlji rastafarijanstva i reggae glazbe, daleko od zapadnjačkog potrošačkog društva.

Tillmann Otto njemački glazbenik poznatiji kao Gentleman i talijanski glazbenik Alberto D’Ascola znan kao Alborosie dijele ljubav prema reggae glazbi i duhovnosti koju su pronašli na karipskom otoku blagoslovljenom fascinantnim prirodnim ljepotama, ugodnom klimom i kreativnim ljudima, ali i izmučenom oružanim sukobima i siromaštvom. Zajedno s protagonistima uranjamo u svijet gdje glazba služi kao ventil u borbi protiv siromaštva, kriminala i nedostatka perspektive, no ujedno i svijet obilježen dubokim i ohrabrujućim duhovnim vezama. Svijet o kojem Alborosie kaže: “Ovdje živi Bog. Ali i Sotona.” Dobrodošli!

Nagrade i festivali:
MAUI FILM FESTIVAL (SAD) – nagrada publike
ZURICH FILM FESTIVAL (Švicarska) – nagrada publike
MAX OPHULS FESTIVAL (Njemačka) – nagrada DEFA fundacije

Iz kritika:

„Višeslojno i uravnoteženo ostvarenje, s dubokim, duhovitim i promišljenim stavovima.“ Andrea Lüthi, Cineman.ch

„Redateljima nije uspjela samo jedna obična muzička reportaža, već je ‘Jouney to Jah’ uz to i društveno-politički snapshot ove karipske države-otoka, njene bogate kulture ali i svih njenih kontradiktornosti.
Zvjezdan Marković, Reggae.hr

Cijene ulaznica: 25,00 kn
Učenici, studenti i umirovljenici – 22,00 kn

Ulaz je besplatan za osobe u invalidskim kolicima i njihovu pratnju uz prethodno podignutu ulaznicu.

+++

http://subsite.hr/ai1ec_event/10-godina-trip-to-zion-kolektiva-jungle-skola-u-attacku/?instance_id=

+++

http://subsite.hr/ai1ec_event/10-godina-trip-to-zion-kolektiva-bass-explosion-420/?instance_id=

Mar
12
Thu
9.DORF 2015 – popis filmova u programu @ u Vinkovcima - Gradsko kazalište i Centar znanja, Osijeku – Kino Urania i Vukovaru – CineStar
Mar 12 @ 18:00 – Mar 15 @ 22:45

dorf 2

9.FESTIVAL DORF 2015 – FILMOVI U PROGRAMU

 

Festival dokumentarnog rock filma – DORF održava se ove godine 12-15.3. u Vinkovcima, Vukovaru i Osijeku/Uz projekcije 30 glazbenih dokumentaraca iz 12 zemalja – 9.DORF Intro izložba plakata, promocije knjiga, Re:Volt, skrivene projekcije/ Ponovo program DORF:EDIT, namijenjen mlađima

 

Deveti festival dokumentarnog rock filma – DORF 2015 održati će se od 12. do 15. ožujka 2015. u Vinkovcima, Vukovaru i Osijeku. Na ovogodišnjem Festivalu posjetitelje čekaju projekcije 29 glazbenih dokumentaraca iz 12 zemalja raspoređenih u 3 programa – Regionalni/Međunarodni/Tajna povijest rocka, uz  bogat popratni program.

 

Projekcije filmova će biti organizirane u Vinkovcima –  Gradsko kazalište i Centar znanja, Osijeku – Kino Urania i Vukovaru – CineStar.

 

Festival će 12.3. u Gradskom kazalištu Vinkovci otvoriti ekskluzivna europska premijera filma „Morphine – Putovanje snova“ autora Mark Shumana iz SAD, o istoimenom kultnom bandu. Autor je gost festivala.

 

U regionalnoj selekciji biti će prikazano 14 filmova, od kojih izdvajamo film „Izgubljeno dugme“ o Goranu Ipi Ivandiću, legendarnom bubnjaru Bijelog Dugmeta autora Renata Tonkovića, Marija Vukadina i Roberta Bubala.

 

U međunarodnom programu od 10 filmova izdvajamo hrvatske premijere filmova „Naš vinil ima težinu“ autora Jeffa Broadwaya (SAD) o kultnoj Stones Throw Records – hip hop etiketi koja je  objavila neke od najvažnijih hip hop albuma (Madlib, Questlove, Talib Kweli…), te „Zapravo, Johnny Moped“ autora Freda Burnsa (Velika Britanija) o legendarnom punk rockeru, jedan od najboljih suvremenih dokumentarnih filmova o britanskom punk rocku.

 

U selekciji Tajna povijest rocka ove godine biti će prikazano 5 filmova, a izdvajamo filmove „Scarce – Dani poput ovih“ Sally Irvine (Velika Britanija) o istoimenom indie-rock bandu koji je početkom 90-ih zabljesnuo na indie sceni, te „Blaga Long Gone Johna“ Gregga Gibbsa (SAD) o Long Gone Johnu, neobičnom kolekcionaru i vlasniku kultne neovisne etikete SFTRI za koju su objavljivali White Stripes, Turbonegro…

 

9.DORF INTRO otvara tjedan u Vinkovcima već 9.3. kada će u Centru znanja Vinkovci biti svečano otvaranje izložbe plakata poslije kojega će biti prikazan filmovi „Kult Mance“ o kultnom zagrebačkom kantautoru Manceu, studentski rad Velimira Rodića (Hrvatska), te „Lijepa umjetnost zrcaljenja“ o čuvenoj plakatnoj aferi iz 1987. za Dan mladosti i Neue Slowenische Kunst, autora Tome Bačića i Corrine Enquist (Hrvatska).

Posebna zanimljivost je premijerno hrvatsko predstavljanje makedonskog projekta Re:Volt, koji su prije 5 godina u Skopju pokrenuli Gjorgji Janevski i Flora Pitrolo. Film će biti emitiran 10.3. uz glazbenu pratnju Dječaka iz Vode, mladog autora koji će nakon projekcije održati i koncert u Centru znanja.

 

Novost ovogodišnjeg DORF izdanja su skrivene projekcije pod nazivom „Pronađi DORF u centru grada“. Organizirane su 2 ekskluzivne projekcije filmova 11.3. i 13.3. na nepoznatim lokacijama u centru Vinkovaca – „Pannonian Challenge“ autora Vedrane Pribačić i Kristijana Mrkocija (Hrvatska) te „Bising/Noise Indonesia Adythia Utame (Indonezija) o eksperimentalnoj i noise sceni u Indoneziji.

 

DORF nagradu za životno djelo Zdenku Franjiću izradio je Arpad Slančik iz Subotice, a nagrada za najbolji film djelo je Marije Miloševske iz Skopja.

DORF 2015 plakat napravio je Igor Hofbauer iz Zagreba.

DORF-9 1

9.Festival dokumentarnog rock filma – DORF 2015 i program EDIT organizira Udruga ljubitelja filma ‘Rare’ iz Vinkovaca.

Festival podržavaju Hrvatski audiovizualni centar, Grad Vinkovci, Vukovarsko-srijemska županija, a program EDIT  Zaklada Kultura nova.

 

www.filmfestivaldorf.com

 

POPIS FILMOVA DORF 2015

Regionalni DORF 2015

[REG] Lijepa umjetnost zrcaljenja ……………….53′ (Hrv)

[REG] Pannonian Challenge…………………………75′ (Hrv)

[REG] Izgubljeno dugme……………………………..92′ (Hrv, BiH, Austrija)

[REG] Vrijeme za improvizaciju…………………..82′ (Slo)

[REG]  ?=Mi2 ……………………………………………89′ (Slo)

[REG] Nek je dan radostan ………………………….65′ (Mak)

[REG] Sudar u dvorcu …………………………………36′ (Hrv)

[REG] Posljednjih 100………………………………….36′ (Hrv)

[REG] Marzidovšek Minimal Laboratorium …..29′ (Slo)

[REG] Vidimo se na kazanu …………………………35′ (Srb)

[REG] Sonic Doom: Film …………………………….49′ (Hrv)

[REG] Veruda – Film o Bojanu …………………….33′ (Hrv)

[REG] Mizar – zvijezda nade……………………….. 18′ (Mak)

[REG] Šutka Roma Rap ………………………………. 26′ (Mak)

 

Međunarodni DORF 2015

[INTER] Morphine: Putovanje snova ………………. 93′ (SAD)

[INTER] Naš vinil ima težinu …………………………..94′ (SAD)

[INTER]Zapravo, Johnny Moped ……………………..77′ (UK)

[INTER] TOT-ART …………………………………………80′ (POL)

[INTER] Bising / Noise Indonesia ……………………. 67′ (Indonesia)

[INTER]Koji ja k…. radim na ovom bojištu? ………53′ (Francuska)

[INTER]Mjesto za umiranje ……………………………..64′ (Španjolska)

[INTER]Ujak Essy …………………………………………..21′ (Iran/UK)

[INTER] Prokletstvo i simfonija ………………………. 20′ (SAD)

[INTER] Aubade ………………………………………………6′ (Švicarska)

 

Tajna povijest rocka

[TPR] Kult Mance…………………………………………….. 13′ (Hrv)

[TPR] Blaga Long Gone Johna …………………………..  95′ (SAD)

[TPR] MC.Čovjek s vinilom ………………………………  20′ (POL)

[TPR] Scarce – Dani poput ovih …………………………  53′ (UK)

[TPR] Endrigo47 ……………………………………………… 57′ (Hrv)

[OFF] Re:Volt, 30′ …………………………………………….(Mak)

KRATKE SLIKE / POSTFEST: Sisak Eko Film Festival – Festivali bez ugljičnog otiska @ MM Centar
Mar 12 @ 18:30

Facebook cover KS

 

Postfest je programska cjelina Kratkih slika koja predstavlja manje, ali ne i manje važne, hrvatske filmske festivale koji se ističu svojom kvalitetom i jasnim programskim fokusom te kojoj je namjera otvoriti šira pitanja socioekonomskog konteksta kulture filmskih festivala. Uglavnom će biti riječ o festivalima lociranima izvan Zagreba, a koji osim što imaju regionalni značaj, pružaju i primjere dobre prakse privlačenja nove publike i prezentacije filmova izvan klasičnog okružja kinodvorana kojih u tim mjestima najčešće niti nema.

Prvi na programu, 12. ožujka sisački je SEFF – međunarodni festival profesionalnih i amaterskih video i filmskih uradaka koji svojim sadržajem promiču ideje zaštite okoliša i održivog razvoja. Posebnost festivala je što njegov organizacijski tim u suradnji s volonterima svake godine na biciklima obiđe dvadesetak mjesta u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini prikazujući u njima filmski program, a potom službeno završava u Sisku. Ekologiji posvećeni filmski festivali nisu raritet u svijetu pa je SEFF tako i dio saveza Green Film Network koji okuplja više od 20 festivala na svim meridijanima, promiče filmski diskurs o zaštiti okoliša te istovremeno problematizira i zelenu proizvodnju, kako filmova, tako i samih – filmskih festivala.

U prvoj epizodi Postfesta gledamo danski dokumentarac Planet RE: think, redatelja Eskila Hardta te razgovaramo s osnivačem i voditeljem SEFF-aDanielom Pavlićem o mogućnostima ekoaktivizma kroz film, kojim metodama privlačiti ciljanu, u ovom slučaju ruralnu, publiku te kako uopće mjeriti i evaluirati konkretni socijalni i okolišni učinak angažiranih festivala ovakvog tipa. Trailer na http://planetrethink.com/trailer/

Moderator: Uroš Živanović

Vidimo se u MM centru u 19.30 sati. Ulaz je besplatan.

Program je realiziran uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra.

Kratke slike pratite na www.facebook.com/kratkeslike.

Postfest, SEFF 2014

Postfest, Planet Re_think

 

 

* Kratke slikenovi filmski program Kulture promjene SC, četvrtkom u 19:30 u MM Centru kroz četiri cjeline donosi najzanimljivije i najsuvremenije iz područja domaćeg kratkog filma, domaćeg i inozemnog eksperimentalnog filma i videa, postavlja pitanja vezana uz antropologiju filmskih festivala te secira mlade video umjetnike.  Iz kratke baze 25 FPS-a; Postfest; The younger, the better  i Runda kratkog dovode goste, propitkuju trendove i teorije, prikazuju filmove i otvaraju prostor imaginacije za (kratke) slike i zvukove.

U potrazi za Felom @ Dokukinu KIC
Mar 12 @ 20:00

maxresdefault

„U potrazi za Felom“ u kino distribuciji

FELA KUTI: OTPOR, SEX I MUZIKA

Nevjerojatna životna priča i snažan politički angažman legendarnog afričkog glazbenika i aktivista Fele Kutija u središtu su novog filma, „U potrazi za Felom“ slavnog, Oscarom nagrađenog, dokumentariste Alexa Gibneya. Nakon premijere na Sundance-u i hrvatske premijere na Human Rights Film Festivalu, „U potrazi za Felom“ kreće u kino distribuciju diljem Hrvatske.

Zagreb, 4. ožujka – Dokumentarni film „U potrazi za Felom“ Oscarom nagrađenog redatelja Alexa Gibneya, kreće u kino distribuciju 12. ožujka 2015. Domaća publika imat će priliku vidjeti film nedugo nakon hrvatske premijere na Human Rights Film Festivalu koja je izazvala veliki interes publike.

“U potrazi za Felom“ priča je o životu, glazbi te društvenoj i političkoj ulozi Fele Anikulapa Kutija, utjecajnog nigerijskog umjetnika i tvorca afrobeata. Oscarom nagrađeni redatelj Alex Gibney istražuje Felin kontroverzni život obilježen mnogoženstvom i na koncu kobnom zarazom virusom HIV-a, sjajnu glazbu koja je i danas jednako aktualna kao i u vrijeme nastanka, te neosporan kulturni i politički utjecaj koji ga je nerijetko činio žrtvom nasilja i zlostavljanja od strane nigerijskog vojnog režima. Za Felu, glazba je bila sredstvo izražavanja revolucionarnih stavova i borbu protiv diktatorske nigerijske vlade 1970-ih i 1980-ih. Odigrao je važnu ulogu u pokretanju demokratskih promjena u toj zemlji, no snaga njegovih poruka i danas je aktualna.

Gibneyev film nudi fascinantan uvid u intimu ovog velikog umjetnika i istaknutog aktiviste, razotkrivajući ga kao intrigantnu i kompleksnu ličnost, obilježenu kontradikcijama. Priča o njegovom aktivističkom angažmanu nadahnjujuća je, a njegova glazba i danas je jednako moćna i hipnotizirajuća kao i u vrijeme dok je neumorni Fela snimao album za albumom.

Fela_web3

Film je režirao dobitnik Alex Gibney, jedan od najcjenjenijih dokumentarista današnjice poznat po svojim napetim i duboko pronicljivim dokumentarcima. Njegov film iz 2008. godine, „Taksi do tamne strane“ («Taxi to the Dark Side») osvojio je Oscara za najbolji dugometražni dokumentarac., a dvije godine kasnije nominiran je za još jedan dokumentarac „Enron: najpametniji momci u prostoriji“ («Enron: The Smartest Guys in the Room»). Hrvatskoj publici poznat je i po filmovima «Gonzo:_ život i djelo dr. Huntera S. Thompsona», «Armstrongova laž» i «Casino Jack».

Nakon premijere na Sundanceu i opsežne festivalske turneje te hrvatske premijere na HRFF-u od 12.3. vidjet će ga i hrvatska publika u 20-tak hrvatskih kina.

Fela_web2

Film će imati kino premijeru 12. ožujka u 21 h u Dokukinu KIC, nakon čega nastavlja igrati u redovnoj kino distribuciji diljem Hrvatske. Povodom lansiranja filma u kinima, spremamo i posebnu muzičku poslasticu. Samo za ovu priliku ponovno se okuplja kultni afrobeat-jazz-funk dj tim Moovare (dj-i Ivan i Bojan) koji je početkom 2000-tih dupke punio Močvaru. U petak, 13.3.2014. u Čakinoj birtiji, AKC medika (Pierottijeva 11) održat će ekskluzivni ‘Fela lounch party’. Moovare je poseban upravo po tome što su popularizirali Felinu muziku i Afrobeat kod nas. Ulaz je 15 kn, ali ako dođete s kino ulaznicom filma iz Dokukina, ulaz je besplatan. Ako pak prvo dođete na party, s Moovare ulaznicom ostvarujete popust za daljnje projekcije filma ‘U potrazi za Felom’ u Dokukinu KIC.

 

Distributer filma je Restart Label.

TRAILER:


RESTART LABEL:
 http://restartlabel.net/o_filmu?id=170

Mar
19
Thu
Luka Hrgović, gostuje na Kratkim slikama! @ MM Centar
Mar 19 @ 18:30

luka hrgovic

19. ožujka u okviru novog filmskog programa (Kratke slike) i projekta The younger, the better, MM Centar, ugošćuje jednog od najzanimljivijih i najoriginalnijih filmskih autora – Luku Hrgovića. Uz razgovor s L. Hrgovićem prikazat ćemo i 6 njegovih radova: Krvavi spustServusEtidaNick & CoolMagnumZetstapo, Construction workers lunching on a crossbeam. Razgovor moderira kustosica Marta Kiš.

Program počinje u 19:30, a ulaz je besplatan.

construction workers lunching on a crossbeam 2008

Formalno obrazovanje završio je 2012. godine magisterijem na smjeru animiranog filma i novih umjetnosti pri Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, a njegov interes za film i nove medije usko je povezan s vizualnim umjetnostima kroz teme koje ga okupiraju i inspiriraju, ali i umjetnike, prijatelje, koji u njegovim filmovima često glume. Na primjeru video rada Radnici na gredi iz 2008. godine (reinscenacije originalne fotografije iz 1932. godine) odlično se mogu očitati svi elementi koje istražuje i u kasnijim radovima: specijalni efekti, korištenje predložaka te igranje s vlastitim likom koji pretvara u različiti alter ego, ovisno o potrebama pojedinog projekta. I dok mu vještina vladanja specijalnim efektima može osigurati egzistenciju, upravo je ta istraživačka pokretačka snaga koja briše granice medija nametnula Luku Hrgovića kao prvog gosta našeg programa.


Više informacija potražite na: www.sczg.unizg.hr/kultura/projekti/kratke-slike,https://www.facebook.com/kratkeslike

Galerija Inex Film @ Galerija Siva @ AKC Medika/Galerija Siva
Mar 19 @ 19:00

galerija inex vizual 1

19.03.2015.
Galerija Inex Film @ Galerija Siva

Galerija Siva predstavlja umjetnički kolektiv okupljen oko Inex Filma!!!

Ovim projektom Galerija Siva prezentira stvaralaštvo nezavisnih umjetnika koji djeluju u sličnom prostoru po sličnim principima. ali koji nam dolaze iz drugih krajeva regije. Ovaj put Galerija Siva nam dovodi u goste ekipu iz beogradskog Inex Filma.

Galerije danas pružaju jedan ustaljeni način funkcioniranja koji se nije mjenjao desetljećima, i u moru tih galerija umjetnici postaju neprimjetni i pošto ne postoji tržište umjetnosti, oni su okrenuti sami sebi. Zaokupljeni tim problemima ljudi iz Ineks filma stvaraju galeriju Ineks, umjetnici preuzimaju odgovornost na stanje u umjetnosti kreirajući kulturni centar koji funkicionira na principu ”uradi sam”. Ineks film jeste jedan oblik skvota, alternativnog mjesta koje je uvijek rađalo novu umjetnost jer kod iste postoji jedna vrsta slobode koja ne postoji u institucionaliziranim galerijama.

Glavni ciljevi projekta Inex galerije su: pružanje podrške umjetnicima u njihovom stvaralaštvu kao i poboljšavanje komunikacije na relaciji umjetnik – umjetničko dijelo – publika; prepoznavanje umjetnosti kao kulturno dobro kod ljudi i nadležnih u kulturi, a pogotovo u dijelovima gdje takav sadržaj ne postoji.

Svoj rad predstavljaju:

DARKO STOJKOV

Diplomirao na Fakultetu Likovnih Umjetnosti u Beogradu; odsjek za slikarstvo u klasi Jovana Sivačkog. Samostalni umjetnik i član udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), kao i osnivač udruženja MOBA i projekta Visibillty i rezidencijalnog programa RAJ u Banatskoj Dubici. Jedan od osnivača Galerije Inex i rezidencijalnog programa u nezavisnom prostoru Inex Film, Beograd. Jedan od osnivača projekta Belgrade art fair – prezentacija umjetničkih prostora koji su organizirani od strane umjetnika iz cijelog svijeta.

LUKA MIHAJLOVIĆ

2012. upisao treću godinu studija Etnologije i antropologije. Jedan od inicijatora i realizatora projekta “Kulturnog centra Inex Film” kao i osnivač jednog alternativnog društvenog centra u Beogradu koji se sastoji iz nekoliko celina: Inex Galerija, Inex klub, Inex Bioskop. Bavi se filmskom režijom kao socio-kulturnim fenomenom, gaji simpatije prema mitovima i religiji u kontekstu običaja. Isto tako se bavi umjetničkim performansima, proučavanjem predmeta iz najrazličitijih domena materijalne kulture koja se proteže od numizmatike, filatelije, heraldike, arheologije, paleontologije…”

VLADIMIR STANOJEVIĆ

Vladimir Stanojević predstavlja izložbu pod nazivom “Smrt Drveća”. koja je inspirirana Karl Marxovom izjavom “Razvoj civilizacije, industrije i umjetnosti uvijek se pokazuje tako aktivnim u uništavanju šuma, tako da sve što se čini za njihovo očuvanje i razvoj potpuno je beznačajno”.

ANA-MARIJA CUPIN

Bavi se pretežno muzikom, od 2005.  svira bas gitaru u bendu Repetitor (studijski albumi: Sve što vidim je prvi put 2008., Dobrodošli na okean 2012.). Trenutno radi u domeni kolaža, grafike, ilustracije, dizajn plakata, dizajn omota za ploče i diskove, grafičko oblikovanje knjige, crtanje po različitim predmetima iz svakodnevice, analogna fotografija…”

ORJEN ĐURIĆ

Orjen Đurić, rođen u Zagrebu 1987 godine. Pohađao je srednju tehničku školu za pejsažnu arhitekturu i unutrašnju dekoraciju drveta – smjer drvorezbar. Diplomirao na fakultetu primjenjenih umjetnosti u Beogradu 2012 godine i to animaciju u klasi profesora Rastka Ćirića. Autor mnogobrojnih grafita i murala u Beogradu i regiji. Živi i stvara u Beogradu.

JOVAN ĆURČIĆ

Jovaj Ćurčić student je treće godine na fakultetu primjenjene umjetnosti u Beogradu. Autor mnogobrojnih grafita, skulptura, murala, egzibicija i radionica što u Beogradu, što u regiji. Živi i stvara u Beogradu.

KINO PLEME

Samotrag

AV performans koji uključuje projeciranje filma u digitalnom i analognom obliku na super 8 projektoru u kombinaciji sa egzibicijom fotografija i popratnim zvučnim performansom.

galerija inex vizual 2

Projekcija kratkih filmova Kino Pleme kolektiva

Projekcija kratkih filmova nastalih 2014. u produkciji Kino Pleme kolektiva.

Linkovi:
https://www.facebook.com/galleryinex
https://www.youtube.com/channel/UCssiCC4X0iCftuv8EK3djCg

Facebook event: https://www.facebook.com/events/928326343867488/

Apr
2
Thu
Međunarodni festivalski hit “A Million Miles Away” na Kratkim slikama! @ MM Centar
Apr 2 @ 17:30

Kratkometražni film američke redateljice Jennifer Reeder A Million Miles Away, koji je predstavljen na više od 30 festivala diljem svijeta od Rotterdama, Obernhausena do Sundancea, bit će prikazan 02. travnja u 19:30 u MM Centru (Savska 25) na programu Kratkih slika.  Uz A Million Miles Away na rasporedu je i film Buffalo Juggalos Scotta Cummingsa, kojega je Filmmaker Magazine proglasio  jednim od 25 novih lica nezavisnog filma.

 

Ulaz na program je besplatan.

 

Pratite nas i na facebook stranici https://www.facebook.com/kratkeslike

 

Milijun malih drama i još jedno iscrpljivanje vječne američke filmske teme odrastanja tinejdžerica središnji su fokus ovog višestruko nagrađivanog filma. Srednjoškolska proba zbora zbog jedne SMS poruke pretvara se u dramu. Odnosi mlade i stare generacije sporogoreći se transformiraju, a zbunjenost, nerazumijevanje, tajni tinejdžerski jezik SMS-ova i šaputanja kulminiraju u živčanom slomu i kolektivnoj katarzi na heavy metal klasik Judas Priest. Iznova pronađeno samopouzdanje i još jedan novi početak metode su preživljavanja ne samo na Srednjem Zapadu. Film je na engleskom jeziku, bez hrvatskih podnaslova.

 A_Million_Miles_Away_1

 

https://www.youtube.com/watch?v=zSb8QTnEyn8

 

Uz A Million Miles Away na rasporedu je i film Buffalo Juggalos Scotta Cummingsa, kojega je Filmmaker Magazine proglasio  jednim od 25 novih lica nezavisnog filma. Cummings se infiltrirao  u jednu od najozloglašenijih američkih supkulturnih zajednica i kroz trideset jednominutnih statičnih kadrova zahvatio aktivnosti svakodnevnog dokoličarenja njenih protagonista, izazivajući u nama iznenađenje, smijeh, nevjericu, nelagodu pa čak i zgražanje.

Buffalo_Juggalos_2

 

https://www.youtube.com/watch?v=nBq5PC9JBY4

 

Apr
9
Thu
Kratke slike/ Opuzen Film Festival u Zagrebu! @ MM Centar
Apr 9 @ 17:30

kratke slike logo

 

9.4., 19:30, MM Centar: Kratke slike – Postfest: Opuzen film festival – Na rubu Europe

Ulaz slobodan

 

Filmovi:

U džepu kaputa (Nella tasca del cappotto), Marco di Gerlando, 2014., ITA, 12’

Fantastika / Dječji. Luca je introvertirani dječak koji uz pomoć dvaju lutaka pokušava obraniti svoje imaginarno kraljevstvo od zle princeze.

 

Zrak pomiče stvari (L’air fait bouger les choses), Emilia Ruiz, 2013., FRA/SPA, 10’

Zrak pomiče stvari
Povijesni / Drama. U okrilju nepodnošljive ljetne vrućine dvije mlade žene, francusku volonterku i izbjeglicu iz Španjolske, spojit će političke okolnosti na koje nisu mogle utjecati.

 

Pada kiša (Piove), Francesco Zucchi, Lu Pulici, 2013., ITA, 15’

Pada kisa (1)

 

Komedija. Kiša će biti točka na „i“ kada se jedan posve običan dan doktora u malom gradiću pretvori u niz neočekivanih događaja.

 

Izak (Isacco), Federico Tocchella, 2013., ITA, 15’

Komedija / Fantastika. Izak je dječak koji se raduje što će otići s ocem na izlet u planine. Izak je plastelinska figurica.

U tvojem je interesu… (Bättre ränta), Jimmy Olson, 2012., SWE, 10’

U tvojem je interesu

 

Komedija / Drama. Kada se suprotstavi mladom pljačkašu, službenica na bankovnim šalteru postat će junakinja dana

Svi filmovi imaju podnaslove na hrvatskom jeziku.

 

 

Apr
11
Sat
FILMSKI PROGRAM KLUBVIZIJE SC // FOTOGENIČNI EKSPERIMENTI @ MM Centar
Apr 11 @ 18:00

lyls_3

Klubvizija SC poziva na projekciju izbora kratkih filmova i AV performans ”Ghost Tapes”, ovu subotu, 11. travnja, s početkom u 20h, u MM centru.

Prikazujemo odabrane radove članova nastale kroz 2014. i 2015., koji predstavljaju eksperimentalni i DIY pristup u radu s filmskom vrpcom i dijele fascinaciju u otkrivanju mogućnosti filmskog medija, kombinirajući niz tehnika i fotokemijskih procesa.

AV performans ”Ghost Tapes” nastao je iz zvučne kompozicije inspirirane pronađenim vrpcama, terenskim snimcima, beatovima i radijskim frekvencijama. U suradnji El Mahdya Jr i Maje Rezoug zvuk se nadograđuje fragmentiranim filmovima (S8 &16 MM) u formi live vizuala.

Performans ”Ghost Tapes” premijerno je izveden na izložbi The Laboratory of Hearing u Helsinkiju.

Facebook event: https://www.facebook.com/events/1583450525253010/1583450711919658/

Ulaz na program je besplatan!

Apr
16
Thu
OHOHO FESTIVAL UNDERGROUND D.I.Y. STRIPA I ULIČNE UMJETNOSTI @ AKC Medika/Attack
Apr 16 @ 10:00 – Apr 19 @ 21:45

 

OHOHO FESTIVAL UNDERGROUND D.I.Y. STRIPA I ULIČNE UMJETNOSTI

U organizaciji Autonomonog kulturnog centra Attack! festival će se održati od 16.-19.travnja 2015. u prostorima bivše tvornice Medika u Pierottijevoj 11.

Ohoho festival zamišljen je prventstveno kako bi se omogućio prostor neafirmiranim umjetnicima/cama i umjetnicima/cama koji/e stvaraju u undergroundu, a koji su za svoj medij stvaranja odabrali ilustraciju, strip ili pak uličnu umjetnost. Svrha festivala je neometano izlaganje, ali i razmjena iskustava, te edukacija.

Zašto ovakav festival? Prisustvujući kao aktivni akteri na ovoj sceni unatrag pet godina, svjedoci/kinje smo njezinog naglog razvoja, ali i sve većeg zanimanja šire publike za produkciju umjetnika/ca koji su obuhvaćeni/e ovim granama underground umjetnosti. S obzirom da je umjetnost tzv. Street arta rubna i često se vidi u obliku “potpisa” tj. writinga koji mogu neugledno djelovati na fasadama, jedna od ideja ovog festivala je edukacija mladih, te osvještavanje ulične estetike legalnim putem. Umjetnost na ulici može biti jak estetski segment koji bi poboljšao vizualni identitet sivih gradskih četvrti – što je veliki svjetski trend!

S druge strane strip stvaralaštvo ima golemu komercijalnu produkciju širom svijeta (najjače su u SAD-u, Japanu i Francuskoj). Osim komercijalne produkcije postoji isto tako i međunarodna scena autorskog, umjetničkog i nezavisnog stripa. Njihovi stripovi nisu orijentirani na masovnu publiku i komercijalni učinak i zato se upravo tu događaju zanimljivi eksperimenti i pomaci bitni za razvoj medija. Na svim postojećim strip festivalima u Hrvatskoj glavni je problem što ne postoji prostor za neafirmirane strip crtače/ce, već se većinom izlaže i promovira komercijalno strip izdavaštvo koje prezentira rad već afirmiranih strip umjetnika/ca. OHOHO festival će zato pokušati otvoriti prostor svima onima koji/e stvaraju na nezavisnoj sceni.

Trend smanjivanja sredstava za nezavisne kulturne programe od strane Grada Zagreba i Gradskog ureda za kulturu obrazovanje i sport kao i Minstarstva kulture nije zaobišao i naš festival, stoga smo bili primorani odustati od dijela programa koji je trebao ugostiti još neke inozemne kolektive. Unatoč tome, festival smo ipak odlučili održati u skromnijim uvjetima stoga se nadamo da ovogodišnji Ohoho festival nije ujedno i zadnji Ohoho festival.

Festival počinje burzom stripa i izdanja na kojem će nam se predstaviti nekoliko strip izdavača, autora/ica i kolektiva iz Hrvatske i regije pa i šire. Neki od njih su KOMIKAZE, GARAGE L iz Francuske, Tvrdokorne mrlje, Kolektiv Sitotisak, Damir Steinfel i Enver Krivac iz Rijeke, te SLUŠAJ NAJGLASNIJE!.

U djelu festivala posvećenom uličnoj umjetnosti, osim zagrebačkih umjetnika/ca na Jam-u će gostovati graffiti kolektiv 1170 iz Ljubljane, Džedaj i Tifani Rubi iz Rijeke, Avet iz Banja Luke i Fat Kid Benny iz Beograda.

Na ovogodišnejm Ohoho Festivalu biti će otvorene dvije izložbe; Prva je “Poster Extravaganza” u Mikrogaleriji, a to je skupna izložba autora koji svoj izričaj grade kroz plakate. Druga izložba je izložba stripa riječkih autora Damira Steinfela i Envera Krivca i doržat će se u galeriji Sivoj.

Tokom sva tri dana posjetitelji/ce će moći prisustvovati i edukacijama kroz strip stencil radionice, radionice linoreza i radionice izrade naljepnica.

Trodnevni grafiti jam počinje u četvrtak 16. travnja u 12:00, a ove godine ugošćuje preko 50 umjetnika/ca koji će oslikavati i crtati po unutrašnjim i vanjskim zidovima prostora Medike. Na jam-ovom grafiti dijelu sudjeluju gosti iz Slovenije, BIH, Srbije i Hrvatske: Animals, Guns Crew, 1107 klann uz potporu brojnih zagrebačkih grafitera. Na street art dijelu jam-a sudjeluje tridesetak umjetnika/ca: Linnch It, Maja Maar, Lonac, Stipan Tadić, Panda 186 samo su neki od sudionika/ca.

Prvi dan festivala kolektiv Sitostisak održati će svoj performans, a svečano otvaranje festivala nastavlja se glazbenim programom u klubu Attack! na kojem će nastupati gosti BABILONCI, Marko i Dj Zdena.

Večernji program rezerviran je i za glazbene programe u Chakka’s Room ili redovnom programu kluba Attack!.

Realizaciju festivala omogućili su Grad Zagreb, Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport; Ministarstvo kulture republike Hrvatske i Nacinalna zaklada za razvoj civilnog društva i Zaklada kultura nova.

Program realiziran uz potporu Autonomnog kulturnog centra – Attack, udruge Otompotom, Mikro Galerije, udruge Cirkorame, kolektiva sito(S)tisak i svih stanovnika, volontera i rezidenata AKC MEDIKE.

PROGRAM FESTIVALA: 

ČETVRTAK 16.04.2015.

12:00 DVORIŠTE: GRAFITTI JAM
Ovogodišnji dvodnevni Graffiti jam osim domaćih rezidenta aerosol umjetnosti i klasičnog street arta ugostiti će umjetnike/ce iz Beograda, Ljubljane, Sarajeva, Zagreba i Rijeke.

Crtaju street art umjetnici/e:

Lonac (Zagreb)- specijalizirao na muralima, vrlo vidljiv umjetnik na ulicama, prepoznatljiv po svom stilu, i to ne samo u Hrvatskoj. Radovi mu hiperrealistično prikazuju osobna stanja svijesti, kojima vrlo zanimljivo propitkuje, provocira, šokira i potiče na razmišljanje.
http://www.jasam.hr/lonac-stvarajuci-na-ulici-uzivam-u-osjecaju-slobode/
http://www.jasam.hr/ambush-novi-mural-prepoznatljivog-i-sjajnog-lonca/
https://www.facebook.com/LONACart
http://lonac.blogspot.com/

Artez (Beograd) – rođen 1988. godine, diplomirao je na Arhitektonskom Fakultetu Univerziteta u Beogradu 2013. godine. Proteklih 12 godina bavi se uličnom umjetnošću pod pseudonimom ‘Artez’ i trenutno je jedan je od najistaknutijih srpskih uličnih umjetnika. Tokom proteklih nekoliko godina aktivan je na internacionalnoj sceni ulične umetnosti – svoj trag je ostavio u mnogim europskim gradovima – Berlinu, Zagrebu, Helsinkiju, Rimu, Bukureštu, Parizu, ali u u brojnim gradovima širom Brazila i Indije. U pauzama između putovanja živi i radi u Beogradu.
https://www.facebook.com/ArtezStreetArt/photos_stream
http://www.streetartutopia.com/?p=12518

Vanja Vikalo (Herceg Novi) – poznatiji kao Linnch, ilustrator je i dizajner karaktera, a dolazi iz Herceg Novog. Za sebe kaže da bi najradije samo to i radio; ilustrirao, kreirao storytelling svojih karaktera i stvarao animirane filmove. Već godinama je prisutan na umjetničkoj sceni u Crnoj Gori, Srbiji, ali i Hrvatskoj. Zajedno sa dizajnerom Mirkom Lazarevićem, 2008. godine osniva D-Bend studio, sa fokusom na alternativnijem kreativnom izrazu, uz izbegavanje korporativnog pristupa dizajnu. Sa istomišljenicima iz Herceg Novog i Beograda pokretač je festivala suvremene umjetnosti u Herceg Novom pod nazivom Sinestezija, koji se održava od 2011. U posljednje vrijeme ogroman fokus posvećuje crtanoj animaciji kroz novo-nastali studio za video produkciju – Rudnik Film. Sa animatorom Noyz-om, nedavno je završio ilustrirani spot za crnogorski hip hop bend Who See i numeru “Dinamida”. Hrvatskoj publici se predstavio kroz učešće na Muzeju Ulicne Umjetnosti 2013, dok je u studenom 2013 održao svoju drugu samostalnu izložbu pod nazivom “Baaad Dog” u galeriji Boonika u Zagrebu. Linnchov rad je duhovita i oštroumna kritika društva u kojem živi. Radovi su mu satirični, ironični, a poruke u njegovim crtežima i njihova višeslojnost su nešto što ga u velikoj mjeri razlikuje od brojnih ilustratora mlađe generacije.
www.linnch.it
http://vizkultura.hr/ilustracije-kao-kritika-drustvu/
http://www.vijesti.me/caffe/ilustrator-vanja-vikalo-crta-zivot-talenti-bez-podrske-109892
http://www.vijesti.me/caffe/ilustrator-vanja-vikalo-crta-zivot-talenti-bez-podrske-109892

Džedaj / Mislav Lešić (Županja) – završio je Osnovnu školu u Bošnjacima, Opću Gimnaziju u Županji i kasnije se upisao Akademiju Primijenjenih Umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, gdje trenutno pohađa 3.godinu; smjer slikarstvo. Stvara u slikarstvu, grafici, street artu, dizajnu, fotografiji, kolažu… Za sebe kaže da mu uzori potječu iz impresionističkog slikarstva i moderne na prijelazu pomješane sa psihodeličnom secesijskom i Durerovskom grafikom (posteri i street art), dadaističkim kolažima i filozofiji koja se bazira na nevjerovatnoj slučajnosti i nelogičnosti koja povezuje sve to.

Magna Mater (Zagreb) – mlada zagrebačka likovna umjetnica, prvotno grafička dizajnerica (završila je odjel grafike u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna) a nastavila je svoje umjetničko formiranje na nastavničkom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu.
Njezin nesvakidašnji pseudonim (lat. Magna Mater – Velika iliti Vrhovna Majka) drevno je ime najstarijeg poznatog štovanog božanstva iz kojeg su se kroz povijest razvila mnoga ženska božanstva. Velika Majka označava moćnu žensku energiju, davateljicu života, snažnu strastvenu ženu i zaštitnicu. Ona je prijateljica i majka nadnaravnih bića, životinja i ljudi, prirode i cijelog svemira. Rad Magna Mater je svestran i intermedijalan (intermedijalnost – korištenje više tehnika pri stvaranju jednog rada). Tehnike bira kao najadekvatnije oruđe za izražavanje svojih ideja. Njezin kreativan um bez prestanka stvara. Odraz toga su brojne grafike, crteži, slike, kolaži, murali, dizajni i videi-i.

Iva Milaković (Pula) – Rođena u Dubrovniku 1986. godine. 2004. završava školu primijenjenih umjetnosti i dizajna u Puli; smjer grafički dizajn. 2010. godine završava dodiplomski studij pri Accademia di belle arti di Venezia, a 2013. pri istoj akademiji i diplomski studij, smjer nove umjetničke tehnologije- multimedijsko projektiranje s ocjenom 110 e lode. Do sada imala dvije samostalne izložbe i sudjelovala je na više grupnih. Njezini radovi odišu istom poetikom, bilo da se radi o crtežu, instalaciji ili video instalaciji, bez obzira na medij, svojom linearnošću podržavaju osnovnu Ivinu (pra)tehniku crteža, a uporabni predmeti koji su dio instalacija podupiru ideju glavnog motiva.

Crtaju još Tifani Rubi http://vokitoki.blogspot.com/, Lav , Smelly Feet, Kopito Zla i Mop Hap aka Artuditu, GaZzz, Panda 160, Filip Pilj, Nada Dimić, Lea Kralj Jager.

17:00 DVORIŠTE: BURZA STRIPA
Burza strip izdanja dati će pregled samoizdatih albuma i materijala vezanih uz strip, različitih kolektiva iz regije. Sudjeluju Slušaj najglasnije, Tvrdokorne mrlje, Sitostisak kolektiv, Komikaze, Garage L

17:00 MIKROGALERIJA : RADIONICA GERILLA MARKETINGA: NALJEPNICE/STICKERI
Gerila marketing može se opisati kao ‘nekonvencionalna i neuobičajena metoda promocijskih aktivnosti kojima se s vrlo malo uloženih sredstava brzo postižu značajni rezultati. Ovaj način oglašavanja i senzibiliziranja javnosti o aktivnostima, prisutan je kao jeftina, a učinkovita metoda koja uz to ima i umjetnički karakter. Gerila marketing proteže se od stencil i graffiti ulične umjetnosti, do izrade uličnih stickera (naljepnica) i murala, plakata, transparenata, majica i video arta. Zbog svoje praktične upotrebe, stikeri (naljepnice) su veoma popularan način izražavanja u svijetu ulične umjetnosti. Umjetnici se pri izradi uglavnom koriste računalom za dizajn i obradu naljepnica te printerom da bi ih prenijeli u fizički oblik. U ovom slučaju na radionici će se koristiti starija manualna metoda izrade naljepnica pomoću samoljepljivih folija raznih boja, skalpela i podloga za rezanje.
Voditelj radionice – Mario Miličić graffiti umjetnik i grafički dizajner
PRIJAVE ZA RADIONICE VRŠE SE NA MAIL: ohohofestival@gmail.com ZAKLJUČNO S 15.TRAVNJEM; sudjelovanje na radionici je potpuno besplatno

17:00 – 18:00 DVORIŠTE: DRUŽBA sito(S)tisak
DRUŽBA sito(S)tisak očekuje vaš dolazak na naš događaj u sklopu događaja – sito(S)tisak na OHOHO, sve u službi hepeninga začinjeno performansom bez spektakla na kraju!
5 umjetnika daje po 1 rad – umjetnici radnici – pratite okolo pa ćeš saznati koji su umjetnici RADNICI! VI dođete – platite 50 kuna – donesete robu (majice, košulje, torbe, pregače i ostalo…) – birate 1/5 ili 5/1 – Mi štampamo! Umjetnici radnici i izvođači radova umjetnosti za narod – narod za tvornicu čuda!
Sav prihod je benefitiran za AKC MEDIKU – dakle vašim novcem krpamo rupe u proračunu i omogućujemo daljnju – vašu i našu egzistenciju u prostoru! Svi radovi su limitirani na Sad i Više nikad – dakle štampamo ih taj dan, nakon čega uništavamo sita i lomimo ruke umjetnicima i izvođačima radova, nakon čega više neće biti mogućnosti za naknadna tiskanja, dotiskivanja i potiskivanja!

Primamo narudžbe od 17:00 do 18:00 nakon čega zatvaramo šalter. Vi nam ostavljate vaše za ovu priliku pripremljene konfekcijske proizvode (majice, šalove, pregače i torbe, cekere kao i ostalo…), minimalno jedan, a maksimalno pet proizvoda. Izvođenje radova je od 18:00 do 20:00, a uključuje: tiskanje RADOVA , sušenje i peglanje istih kao i konačna isporuka RADA naručitelju, odnosno vama.

Svi sretni i zadovolnji u 20:00 zatvaramo!

19:00 GALERIJA SIVA: IZLOŽBA STRIPA DAMIRA STEINFELA
Damir Steinfl – rođen u Rijeci. Bavi se stripom, ilustracijom, organiziranjem i vođenjem strip radionica. Bio je član strip skupina Variete Radikale (1995-1999) i Emisija Emocija (2004-2009), te je surađivao sa strip kolektivom Komikaze. Radove je objavljivao u raznim tiskovinama i internet stranicama u Hrvatskoj, Austriji, Francuskoj, Italiji, Latviji, Mađarskoj, Makedoniji, Njemačkoj i Srbiji. Izlagao je na brojnim izložbama u zemlji i inozemstvu. Nagrade: 1995, Najbolji mladi autor, Salon stripa Vinkovci ’95. 1997, Grupa Variete Radikale osvaja nagradu za inovaciju u stripu. Tijekom školske godine svake subote u Opatiji vodi Kreativnu radionicu stripa i ilustracije namijenjenu osnovnoškolskom uzrastu. Živi i radi u Opatiji!

20:00 MIKRO GALERIJA: OTVARANJE IZLOŽBE POSTER EKSTRAVAGANZZA
IZLAŽU: Tvrdokorne Mrlje, Miro župa, Garage L, Miron Milić, Tifani Rubi, This town needs posters, Posteri *PRIGODNI, AUTORSKI, UPORABNI* iz ateljea Radione Sito(S)tiskarske&MoreZadruge…

22.30 KLUB ATTACK: OHOHO ZABAVA ILI SVEČANO OTVORENJE FESTIVALA
Babilonci – bend/projekt osnivača nezavisne kuće “Slušaj najglasnije!”, legendarnog Zdenka Franjića. Slušaj najglasnije je tijekom više od 20 godina djelovanja izdao više od 300 albuma iz cijelog svijeta, a manje je poznato da je upravo ta etiketa po prvi puta objavila albume Majki, Overflowa, Bambi Molestersa, Satana Panonskog, Goribora, Damira Avdića i mnogih drugih bendova koji su u međuvremenu ostvarili status priznatih glazbenika i oživjeli domaću scenu. Zdenko je i pokretač je nezavisne naklade knjiga “Bratstvo Duša” u kojoj se nalaze knjige pjesama Satana Panonskog, Aleksandra Stojkovića, kao i roman Pitija iz Goribora, Damira Avdića, Loua Profe te idejni začetnik kompilacije “Bombardiranje New Yorka”, koja je od svog prvog izdanja s kraja osamdesetih, pa sve do danas doživjela čak 14 izdanja te pružila značajan proboj brojnim domaćim bendovima na svjetsku scenu.

U njegovom bendu Babilonci povremeni postav čine i vokal Goribora Aleksandar Stojković St, Hrvoje Stančina – Hrc, koji vodi glavnu produkcijsku riječ u bendu te Robert Bušić – Buš, inače frontman prve postave Kojota. Glazba koju sviraju može se opisati kao zanimljiva mješavina kraut-rocka, elektronike, duba, psihodelije, trip-hopa i reggaea.

U glazbenom programu za otvaranje festivala nastupiti će i Marko i Darko; bend iz Zagreba. Sviraju vlastiti materijal koji se može opisati kao glasni, prljavi i ritmični garage-blues-punk s free-noise elementima. Ili jednostavnije: Marko i Darko je rock’n’roll bend iz Zagreba.

Nakon bendova zabavlja svojim odabirom funka Dj Zdena.

PETAK 17.4. 

12:00 DVORIŠTE: GRAFITI JAM
Street art umjetnicima u petak se na graffiti jam-u pridružuju i grafiteri.

Gosti festivala su:
1107 KLAN — LJUBLJANA
https://www.facebook.com/pages/1107-Klan/136096679897333?fref=ts
GUNS CREW — LJUBLJANA
http://infamousgunscrew.tumblr.com/
ZEK CREW — LJUBLJANA
http://www.zek.si/category/fresh/
TRU SKOOL KOLEKTIV — SARAJEVO
https://www.facebook.com/tru.skool.3?fref=ts

Crtaju još street art umjetnici/e:

Lonac (Zagreb) specijalizirao na muralima
http://lonac.blogspot.com/
Artuditu (Zagreb) slikarski mladi dvojac široko vidjiv na ulicama
http://artu-ditu.blogspot.com/
Bins (Zagreb)
Lav (Zagreb)
Panda 160 (Velika Gorica)
Džedaj (Rijeka)
Tifani Rubi (Rijeka)

Grafiteri/aerosol umjetnici/e /zagrebački crew: Mane mei, Kole one, Sarmer, Rinok, Chuck, Fakat, Flyer, Casino, Royale, Chez186, Equipment, Modul 8, Kaktus

15:00 GALERIJA SIVA: IZLOŽBA STRIPA DAMIRA STEINFELA

15:00 MIKRO GALERIJA: OTVARANJE IZLOŽBE POSTER EKSTRAVAGANZZA

IZLAŽU: Tvrdokorne Mrlje, Miro Župa, Garage L, Miron Milić, Tifani Rubi, This town needs posters, Posteri *PRIGODNI, AUTORSKI, UPORABNI* iz atelje-a / radione Sito(S)tiskarske & MoreZadruge.

Garage L – organizacija je koja je svoj prostor za realizaciju osigurala u garažama Laurens grada Forcalquier u južnoj Francuskoj. Nekadašnje auto zastupništvo, 90-tih godina umjetnici/ce pretvaraju u umjetnički studio, a od 2006. postaje radionica posvećena izdavaštvu i grafici. Radionica je otvorena za izložbe, rezidencije, tisak i kreativni rad. Jedan on načina samofinaciranja udruge Garage L je profesionalni tisak knjiga, restauracija i ilustracije. Umjetnici koji stvaraju u okviru ovog kolektiva specijalizirani su za grafiku, litografiju i sitotisak. Neki od umjetnika/ca koji stvaraju u Garage L su: Vanessa Krolikowski (ilustratorica), Romuald Sourisse (restaurator), Alkbazz (slobodni umjetnik), Philippe Moreau (ilustrator), Catherine Georgarakis (grafičar), Timothy Georgarakis (grafički dizajner), Eric Ferrier (ilustrator), Fanny Pageaud (ilustratorica).

This Town Needs Posters – dvojac je koji se bavi oblikovanjem i tiskom plakata. Smatrajući se nedizajnerima, grafičko oblikovanje svode na same osnove, a naglasak stavljaju na proces fizičke izrade plakata. Materijali, vrsta boje i tip papira postaju glavni alati u procesu nedizajna. Svaka nepreciznost, nesavršenost i zanatska nevještina prihvaćene su kao dodatne vrijednosti.
Od 2012. godine fokusiraju se na izradu ručnih plakata tehnikom visokog tiska, među ostalima rade za bendove poput Die! Die! Die!, Storms, Criple and Casino, Punčke, ###, Joan of Arc, VVhile, Umor, Gone Bald i druge, te za klubove AKC Attack!, Močvaru, Spunk i nama nepoznata mjesta na Novom Zelandu. Na Danu D, 2014. godine, u sklopu izložbe “Dizajn na rubu” nagrađeni su od strane žirija prvim mjestom za najbolje izlagače na manifestaciji.

17.00 MIKROGALERIJA : RADIONICA GERILLA MARKETINGA: NALJEPNICE/STICKERSI
PRIJAVE ZA RADIONICE VRŠE SE NA MAIL: ohohofestival@gmail.com ZAKLJUČNO S 15.TRAVNJEM; sudjelovanje na radionici je potpuno besplatno

17:00 GALERIJA SIVA: STENCIL – STRIP radionica
Radionica spaja medij stripa i stencil grafita u jedno. Na radionici će se razraditi strip u njegovom jednostavnijem obliku, s posebnim naglaskom na likovnim i likovno-narativnim prikazima, gegovima i porukama u jednom do tri kadra. Stripu se reducira veličina i sadržaj kako bi se prilagodio stencil tehnici.

Za podlogu koriste se zidovi, a tehnike za izradu motiva su sprej i tamponi s bojom.Stencil grafit (šablona, matrica) je oblik grafita koji omogućuje korištenje matrice izrađene od papira, kartona ili drugih medija za stvaranje slike ili teksta koja je lako ponavlja. Željeni dizajn se izrezuje iz odabranog medija koji može zadržati formu (papir, plastika, drvo ili metal), dok se motiv prenosi na površinu pomoću spreja, valjka ili tampona koji se umaču u boju. Boja prolazi kroz izrezane rupe i ostavlja trag na površini ispod šablone. Za stvaranje višebojnog prikaza koristi se više različitih šablona. Matrice se sastoje od izrezanog crteža -rupe i pune površine s “mostovima” -tankim trakama materijala koji drže na okupu neizrezani dio matrice.Šablonom se mogu raditi i negativni prikazi kao što su prikazi ruku u špiljskim slikama, kada se pigment raspršuje oko motiva. Ova tehnika naziva se i aerografija.

Šablone su kroz povijest imale mnoge praktične primjene od prapovijesti u špiljskim crtežima, oslikavanja tkanine u starom Japanu, u grafikama starih majstora, ilustracijama knjiga i slikovnica, za štampanje masovnih publikacija (novina, letaka, naljepnica, igraćih karata..), za izradu prometnih znakova, za razne industrijske, vojne, trgovačke, stambene, komunalne, rekreacijske i druge potrebe, kao zidni ukrasi, te kao novi medij u suvremenoj uličnoj umjetnosti.
Voditeljica radionice: Ivana Zubović

PRIJAVE ZA RADIONICE VRŠE SE NA MAIL: ohohofestival@gmail.com ZAKLJUČNO S 15.TRAVNJEM; sudjelovanje na radionici je potpuno besplatno

17:00 DVORIŠTE: BURZA STRIPA Burza strip izdanja dati će pregled samoizdatih albuma i materijala vezanih uz strip, različitih kolektiva iz regije. Sudjeluju Slušaj najglasnije, Tvrdokorne mrlje, Sitostisak kolektiv, Komikaze, Garage L

17:00 DVORIŠTE: KOMIKAZE Komikaze beđomatik akcija! radionica unikat beđeva/štand + izložba napravljenih ohoho! beđeva pod pokroviteljstvom Zaklada Kultura Nova.
http://www.komikaze.hr/

17:00 INFOSHOP /KNJIŽNICA PIPILOTTA : PREDSTAVLJANJE NOVE ETIKETE BRATSTVO DUŠA ZDENKA FRANJIĆA
Bratstvo duša nova je etiketa za strip i književnost. Osnivač etikete je Slušaj najglasnije!, prva nezavisne kuće u regiji. Franjić je rekorder po broju objavljenih naslova, od kraja osamdesetih do danas objavio je oko 500 albuma alternativnih izvođača. Ovog zagriženog, po mnogočemu specifičnog alternativca, ne zanimajunačini funkcioniranja glazbenog tržišta, no upravo je on na svojoj etiketi prvi put izdao mnoge od kasnije afirmiranih underground bendova. Smatra li nužnim da nezavisni izvođač u trenutku rasta svog utjecaja i dosega potpiše ugovor s većom kućom i tako na neki način izgubi 100% nezavisni status? “Mislim da to nije nezaobilazno. Izvođači koji krenu tim putom obično imaju u cilju da stignu do većeg broja slušatelja, a i nadaju se nekoj konkretnoj koristi od rada koji su uložili no obično se ubrzo i ono umjetničko i pokretačko (po meni dobro) pretvori u rad, odrađivanje i kolotečinu. No, ima i autora kojima je važnija sloboda izražavanja i umjetnička sloboda i kojib ostaju na mojoj etiketi i nastavljaju sa radom. Takvi autori imaju i po dvadesetak albuma i jako su produktivni jer ih ne ograničavaju zakoni biznisa. Takvi autori su po meni najkvalitetniji”, tvrdi čovjek koji nikad nije težio podizanju svoje kuće na neku komercijalniju razinu.

19:00 DVORIŠTE: RADIONICA LINOREZA
Linorez je tradicionalna grafička tehnika, koja danas, u rukama underground umjetnika postiže nevjerojatnu ekspresivnu snagu. Linorez se ponovo javlja kroz jezik suvremenog stripa i plakata, bok uz bok sa sitotiskom, s kojim dijeli jos jednu osobinu – mogućnost do it yourself- kućne produkcije, sto ih čini značajnim autorskim pa čak i subverzivnim sredstvom. Upravo zbog sve veće revitalizacije ove klasične tehnike u suvremenoj umjetnosti i njezine sve veće uporabe, francuski umjetnik Alkabazz održati će radionicu. Radionica će obuhvatiti čitav proces stvaranja grafike, od rezanja linoleuma, dizajna ilustracije do tiskanja. Cilj je proizvesti seriju autorskih grafika koje ce biti izložene tokom festivala, tempom kojim budu nastajale. Dakle, ostvariti novu formu radionicu-izložbu. Prijave za radionicu će biti objavljane prije samog festivala, ali tokom festivala radionica će imati otvoren karakter, model work in progressa s ciljem da se u stvaranju priključe posjetitelji i posjetitelji/ce festivala i na taj način utječu na dinamičnost stvaranja.

Voditelji radionice Garage L – Francuska

20:30 MIKROGALERIJA: DADAnti SPLIT VS ZAGREBAČKI SLAMERI – večer slam poezije

Nakon svega zabava i slušaona u Mikru!

SUBOTA 18.04.2015.

12:00 DVORIŠTE: GRAFITI JAM

15:00 GALERIJA SIVA: IZLOŽBA STRIPA DAMIRA STEINFELA

15:00 MIKRO GALERIJA: OTVARANJE IZLOŽBE POSTER EKSTRAVAGANZZA IZLAŽU: Tvrdokorne Mrlje, Miro župa, Garage L, Miron Milic , Tfani Rubi, This town needs posters, Posteri *PRIGODNI,AUTORSKI,UPORABNI* iz atelje-a/radione Sito(S)tiskarske & MoreZadruge.

17:00 DVORIŠTE: KOMIKAZE Komikaze beđomatik akcija! radionica unikat beđeva/štand + izložba napravljenih ohoho! beđeva pod pokroviteljstvom Zaklada Kultura Nova.

17.00 MIKROGALERIJA : RADIONICA GERILLA MARKETINGA: NALJEPNICE/STICKERSI

17:00 GALERIJA SIVA: STENCIL – STRIP radionica

17:00 DVORIŠTE: RADIONICA LINOREZA
PRIJAVE ZA RADIONICE VRŠE SE NA MAIL: ohohofestival@gmail.com ZAKLJUČNO S 15.TRAVNJEM; sudjelovanje na radionici je potpuno besplatno

17:00 DVORIŠTE: BURZA STRIPA Burza strip izdanja dati će pregled samoizdatih albuma i materijala vezanih uz strip, različitih kolektiva iz regije. Sudjeluju Slušaj najglasnije, Tvrdokorne mrlje, Sitostisak kolektiv, Komikaze i Garage L.

20:00 MIKRO GALERIJA: DADAnti Split vs zagrebački slemeri – članovi udruge DADAnti iz središnjice u Splitu i iz Zagreba na sceni se natječu u angažiranoj izvedbenoj slam poeziji protiv slam skupine Marija Kovača.

Događaj služi i kao generalna proba za 1. nacionalno prvenstvo u slam poeziji kojeg u zagrebačkoj Močvari tijekom lipnja organizira udruga DADAnti u suradnji s udrugom URK. Pobjednik prvenstva predstavljati će Hrvatsku na europskom prvenstvu u Estoniji.

Program se održava u MIKROgaleriji u suradnji sa udrugom Otompotom.

NEDJELJA 19.04.2015.

14:00 DVORIŠTE: BURZA STRIPA Burza strip izdanja dati će pregled samoizdatih albuma i materijala vezanih uz strip, različitih kolektiva iz regije. Sudjeluju Slušaj najglasnije, Tvrdokorne mrlje, Sitostisak kolektiv, Komikaze, Garage L…

14:00 MIKRO GALERIJA: IZLOŽBE POSTER EKSTRAVAGANZZA

IZLAŽU: Tvrdokorne Mrlje, Miro župa, Garage L, Miron Milić, Tifani Rubi, This town needs posters, Posteri *PRIGODNI,AUTORSKI,UPORABNI* iz atelje-a/radione Sito(S)tiskarske & MoreZadruge…

Službeni website:

http://attack.hr/ohoho

https://www.facebook.com

Leave a Reply