Apr
29
Tue
U RITMU DODIRA… @ Galerija Klovićevi dvori
Apr 29 @ 17:00 – May 25 @ 20:00

pozivnica_web_u_ritmu_dodira

U  RITMU DODIRA…

 

Multimedijska izložba U ritmu dodira…, za videće osobe, osobe s oštećenjem vida i sve one koji su prekoračili svoja ograničenja ili to žele, prati mlađu generaciju umjetnika nastojeći apostrofirati autore koji aktivno uključuju posjetitelja u svoj rad,  pa tako publika postaje integralnim dijelom umjetničkog doživljaja.

Ideja se pojavila još  2010. godine, kada je tema Muzejsko-edukativne akcije, koju priređuju muzejski pedagozi na razini cijele Hrvatske, bila Dodir. Upravo je ona bila  pokretač u osmišljavanju izložbe za osobe s oštećenjem vida, kojima se zbog nemogućnosti vizualne percepcije aktiviraju druga osjetila, ponajprije dodir. Ujedno bismo njome i drugim našim posjetiteljima zadovoljili potrebu taktilnog percipiranja umjetničkih djela, iako je to po muzeološkim standardima strogo zabranjeno. Stoga je organizirati takvu izložbu bio pravi izazov koji me cijelo vrijeme vodio do cilja, u želji da dobijem odgovore na postavljena pitanja: kako osobama s oštećenjem vida nemogućnost vizualnog doživljaja oplemeniti taktilnom dimenzijom kojom započinje reakcija na materijalni svijet koji nas okružuje, a pritom i sve druge potaknuti na interakciju s umjetničkim radom, i recepciju novih spoznaja koje se ne mogu doživjeti u prirodi niti u svakodnevnom životu.                                                                                                                                                 Iako je uobičajeno da se za osobe s oštećenjem vida rade tradicionalne kiparske izložbe skulptura, na ovoj su izložbi osim kipara zastupljeni grafičari, slikari, umjetnici koji se bave videoumjetnošću, device artom, a to su: Ana Kovačić, Vitar Drinković, Nikolina Zanoški, Petar Popijač, Dalia Finek, Petra Kovačić, M_1300 iza čijeg se imena kriju Maja Blažek i Marita Stanić, Vana Gaćina, Luka Hrgović & Duje Medić, Monika Meglić, Iva Čurić, Iva Haramina, Jenny Brosinsky iz Berlina i draga gošća Sanja Fališevac, gluhoslijepa kiparica, jednom riječju, umjetnici mlađe generacije koji su imali nešto „reći“ na zadanu temu. Upravo je raznolikost njihovih poetika omogućila da se umjetnost iskusi drugačije nego vizualno.

Prilagoditi izložbu U ritmu dodira… osobama s invaliditetom prirodan je slijed dosadašnjih susreta u našoj Galeriji, jer većina su dragi gosti naših izložaba i stalni polaznici likovnih radionica. Promatrajući njihov rad, ubrzo shvatite da nisu oni ti koji imaju problema u komunikaciji, nego svi mi ostali koji nismo dovoljno educirani kako se približiti ili izdići iz   okvira nametnutih kroz život i obrazovanje u kojima se mi više ili manje uspješno nalazimo i krećemo. Da bismo te utabane staze premostili, izbrisali granice koje smo sami nesvjesno stvorili, potrebno je početi drugačije gledati i misliti, kretati se u smjeru integracije osoba s poteškoćama, a posebice onih kojima je vizualni doživljaj uskraćen. Time ćemo pomoći i videćim osobama koje istovremeno maksimalno koriste i druga osjetila, pa dolazi do „ujedinjenja osjetila“, tzv. sinestezijskog efekta koji prihvaćamo „zdravo za gotovo“, pa se u skladu s tim i dobar vid prihvaća kao Bogom dani dar i tada se ne pridaje dovoljno pažnje detaljima, što rezultira smanjenjem potpunog doživljaja. Mogli bismo se upitati i preispitati: da li sve što gledamo i vidimo?

Stoga ova izložba uvjetuje sasvim novi način ponašanja, ona traži interakciju dodirom, opipavanje bez ograničenja, potencira istraživanje, nudi videćim osobama da stave povez preko očiju i time iskažu empatiju prema osobama oštećena vida uz vodstvo videće osobe bez poveza, jednostavno, navodi posjetitelja na iskustvenu pustolovinu.                                                                                   Mladi umjetnici kreirajući djela vizualno-taktilnih senzacija u novonastalom podrumskom ambijentu zasigurno će promijeniti frekvencije naših misli i podići atmosferu na neku višu dimenziju. Ako netko od videćih osoba želi prošetati gradom sa slijepom osobom može se javiti umjetnici Ani Kovačić na mail adresu setnja@gmail.com, koja će im to omogućiti.

 

 

Autorica projekta

Liljana Velkovski, kustosica, viša muzejska pedagoginja

May
22
Thu
Septica + promocija stripa ‘Lavanderman 6’ @ Vintage Industrial Bar
May 22 @ 19:00

Septica u Vintageu! Upad 30 / 40 kn
Promocija stripa ‘Lavanderman 6’ početak 21 sat

Atrakcija u našem gradu, vinkovački glazbeni sastav poznat po originalnim i duhovitim pjesmama na čelu s legendarnim strip crtačem Dubravkom Matakovićem stižu u Zagreb u kojem će održati koncert za pamćenje. Upad u pretprodaji košta 30 kn, a na dan koncerta 40 kn. Karte se u pretprodaji mogu kupiti u samom klubu.

Prije koncerta, s početkom u 21 sat, i s besplatnim upadom, održat će se promocija stripa ‘Lavanderman 6’ u čijem je nastajanju svoj doprinos dao i sam Mataković. Na čelu stripa koji je prvi put na izronio na svjetlo dana u bablje ljeto 2008. godine stoji hvarski heroj Lavanderman. Prvi broj, plod je suradnje crtača Vanče Rebeca i scenarista Tonija Favera.
U narednih pet godina kroz četiri broja dvojcu se priključuju: Damir Steinfl, Vinko Barić, Alem Ćurin, Igor Hofbauer, Kenji Masamura, Esad Tomislav Ribić, Miro Župa, Štef Bartolić, Ana Kolega, Ana Schaub, Damir Markovina i Igor Kordej.
Po stripu je snimljen i igrani film u kojem glavnog junaka Borisa Bačungu – Lavandermana utjelovljuju Damir Markovina i Zoran Prodanović Prlja, a njegovu partnericu Anja Alavanja.

U ovom jedinstvenom broju naslovljenom ‘Lavanderman 6’ bore se po prvi puta zajedno, rame uz rame, tajice uz tajice, tri najveća hrvatska superheroja – Protman, Superhrvoje i Lavanderman.
30 kn / 40 kn

May
23
Fri
Početi najbolje što se može @ Galerija Nova
May 23 @ 16:00

00

Početnica zajedničkog djelovanja, 2013. – 2014.

izložba, Galerija Nova, Teslina 7, Zagreb

autori: Andreja Kulunčić, grupa Direktna demokracija u školi, Novi sindikat, u suradnji s Bazom za radničku inicijativu i demokratizaciju/ BRID
Luka Juras  – autor grafičkog oblikovanja izložbe i koautor signalizacije
Mirna Horvat  – autorica prostornog oblikovanja izložbe i koautorica signalizacije

kustoska podrška i organizacija: Martina Kontošić@WHW i Što, kako i za koga/WHW

petak, 23/05/2014.

18h tribina Plenumi: zašto, kako, gdje?
sudionici: Zdravko Popović, aktivist (Zagreb), Luka Čuljak, aktivist (Prozor/Sarajevo/Zagreb), Ljubomir Grgurević, aktivist (Dubrovnik)
moderator: Hrvoje Jurić, filozof i aktivist (Zagreb)

01

20h otvorenje izložbe

Projekt Početi najbolje što se može dio je dugoročnog multidisciplinarnog istraživačkog projekta Kreativne strategije koji obuhvaća teorijska istraživanja, umjetničku produkciju i procese kritičke refleksije. Projekt je započela Andreja Kulunčić 2010. godine s ciljem mapiranja i poticanja kreativnih strategija i konkretnih platformi za artikulaciju društvenih problema te pružanje podrške traženju njihovih rješenja na mikro i makro razinama. Polazišna točka projekta jest potencijal samorganizacije pojedinaca i grupa za umrežavanje i jačanje zajedničkog političkog djelovanja. Uz istraživačko-aktivistički dio, koji se realizira u suradnji sa širokim brojem sudionika, dio projekta čini i umjetnička produkcija realizirana u nekoliko zasebnih modula.

Dosad su u sklopu Kreativnih strategija realizirana dva modula, a treći se inaugurira u Galeriji Nova pod nazivom Početi najbolje što se može. Treći modul bavi seaktualnom problematikom samoorganiziranja radnika i drugih građanskih inicijativa uhrvatskom kontekstu te razmatra širi niz društvenih tema.
U okviru projekta Andreja Kulunčić pozvala je na suradnju grupu Direktna demokracija u školi i Novi sindikat, te niz formalnih i neformalnih grupa koje su mahom proizašle iz studentskog plenuma 2009. godine, grupe poput BRIDA-a, Ženske Fronte, Fem Fronte ili pak Prava na grad, a uz njih i niz drugih organizacija i pojedinaca koji su u projekt uključeni brojnim diskurzivnim aktivnostima tijekom trajanja izložbe ili su sudjelovali u stvaranju početnice zajedničkog djelovanja.

Kontekst trećeg modula određen je erozijom socijalne sigurnosti, masovnom nezaposlenošću i nestabilnim uvjetima tržišta rada u Hrvatskoj unutar čega se izdvajaju ključne teme: novo siromaštvo, samoorganiziranje radnika, direktna demokracija, društvena solidarnost, samoorganizirane građanske inicijative i kontekstualna teologija. Uz niz aktivnosti koje uključuju radionice, predavanja, tribine i projekcije vezane uz glavne teme projekta, središnji element projekta koji se predstavlja u Galeriji Nova realizira se u formi prenosive modularne prostorne jedinice koju su kreirali svi sudionici projekta. To je prostorna i prenosiva instalacija koja uz to što kreira prostorni okvir diskurzivnih događanja istodobno funkcionira i kao svojevrsna početnica –”toolkit” – s pojmovnikom, arhivom dosadašnjih borbi i literaturom iz područja sindikalizma, direktne demokracije, feminizma, praktične teologije i angažirane umjetnosti s ciljem edukacije, informiranja i otvaranja dijaloga. Model početnice metafora je i poticaj zajedničkom djelovanju ali i konkretan edukativni alat namijenjen korisnicima koji potiče stjecanje znanja u iznalaženju alternativnih rješenja u političkinefunkcionalnoj svakodnevici.
Iz Galerije Nova “toolkit” putuje po manjim gradovima Hrvatske i regije s ciljem edukacije, informiranja, otvaranja dijaloga, umrežavanja i prezentacije, te arhiviranja dotadašnjih materijala.

Izložba u Galeriji Nova, uz treći modul, predstavlja i dijelove prethodnih modulaKreativnih strategija koji su bili vezani uz teme javnog prostora i zajednice. Izložba pokušava izdvojiti iz prethodnih modula one elemente koji aktivno rezoniraju s temama  samoorganiziranja pojedinaca u različitim zajednicama te strategije otpora usmjerene prema transformaciji društva. Prvi modul je tijekom 2010/2011. analizirao status i funkciju javnih prostora, a na temelju tih istraživanja realizirana je izložba Otkloni svakodnevice o samoorgaziranju stanara zagrebačke Mamutice u poboljšanju svakodneviceu galerija Emil Filla (Usti nad Labem). Realizacija drugog modula od 2011. do 2014. bavila se temom zajednica u specifičnom kontekstu samoorganiziranja unutar deprivilegiranih dijelova Mexico Cityja.
Na temelju tog istraživanja nastala je izložba Conquering and Constructing the Commom koja je uključila i predstavila brojne lokane zajednice u Museo Universitario da Arte Contemporaneo u Mexico Cityju. Iako je Meksiko, primjerice, specifična sredina s dugom tradicijom samoorganiziranja unutar deprivilegiranih zajednica, analizom oblika samoograniziranja recentni zagrebački projekt izravno se nadovezuje na iskustva i ideje meksičkog projekta te, kao i u Meksiku, uključuje kao svoj središnji dio niz diskurzivnih aktivnosti tijekom trajanja izložbe.

Kako intervencije u socijalnim prostorima djeluju u umjetničkom sustavu te kako koristeći resurse svijeta umjetnosti intervenirati u socijalni pejsaž – ključna su pitanja koja kontinuirano određuju Andrejin rad. Njen je rad od samog početka inkluzivnog karaktera, bilo da surađuje s radnicama u firmi pred stečajem (Nama-1908 zaposlenika,  15 robnih kuća); radnicima imigrantima (Bosanci van!), bivšim zatvorenicima (Novi zatvor); ilegaliziranim ljudima(1franak=1glas);  maloljetnim trudnicama (Tinejdžerska trudnoća) ili oboljelima od depresije i shizofrenije (U Krugu, Vrapčanski jastuci, Destigmatizacija) za umjetnicu je ključno artikulirati potisnute, prešućene i često krivo interpretirane društvene probleme, senzibilizirati javnost ali i aktivno uključiti i osnažiti društveno marginalizirane subjekte i zajednice.

Čitav niz prethodno realiziranih projekata (poput O stanju nacije  ili Sightseeing)činili su vidljivijima sive zone neoliberalnih desnih europskih politika i markirali njihove fašistoidne tendencije. Nakon serije srodnih radova umjetnica se 2009. okrenula drukčijoj vrsti angažmana koji se temelji na mogućnostima zajedničkog djelovanja na široj platformi, a upravo je to pokretačka idejaKreativnih strategija. Svjesno koristeći resurse umjetnosti kako bi se uspostavila šira infrastrukturna podrška oblicima društvenog djelovanja, ovaj projekt ne odbacuje umjetnost kao svoju ishodišnu točku, većpočinjući najbolje što može koristi izložbu kao moguće mjesto kritičke pedagogije u kojoj umjetnost nije isključivo sredstvo reprezentacije već i kohezivna sila sposobna mobilizirati ideje, otvoriti diskusiju i potaknuti akcije djelovanja.

02

Andreja Kulunčić je vizualna umjetnica, živi u Zagrebu. U svojim radovima propituje različite aspekte društvenih odnosa i angažirane umjetničke prakse koje aktivno uključuju različite publike, procese rada temeljene na kolektivnosti i multidisciplinarne suradnje, njen rad inicira interdisciplinarne mreže i često zahtijeva od publike aktivnu suradnju i “dovršavanje” djela. www.andreja.org
Sudjelovala je na brojnim značajnim međunarodnim izložbama: Documenta 11, Kassel; Manifesta 4, Frankfurt; 8. istanbulski Bijenale, Istanbul; 10. trienale Indije, Jaipur; Liverpoolski Bienale, Liverpool; Day Labor, P.S.1, New York…

Radno vrijeme Galerije Nova
utorak-petak: 12-20h,  subota: 11-14h
Izložba je otvorena do 30/6/2014.

Čitaonica Početi najbolje što se može

Kao prateći sadržaj izložbe Početi najbolje što se može u prostoru Showrooma Galerije Nova biti će organizirana čitaonica. Glavninu sadržaja čitaonice činit će knjige koje su, prema izboru partnera projekta, nužna literatura za početak ozbiljnog proučavanja područja radničkih prava i sindikalizma, feminističkih praksi, teologije oslobođenja i angažirane umjetnosti.  Publikacije su preporučili i sudjelovali u njihovu prikupljanju: grupa Direktna demokracija u školi, BRID i Novi sindikat, Ženska fronta za radna i socijalna prava, Branko Sekulić, Irena Bekić, Tomislav Medak, Centar za ženske studije, zarez i  WHW.

Radno vrijeme čitaonice
četvrtak i petak: 12-20h,  subota: 11-14h
Čitaonica je otvorena do 30/6/2014.

Direktna demokracija u školi

Dijana Ćurković, koautorica početnice direktne demokracije, lektorica i jedna od voditeljica diskurzivnog programa

Hrvoje Jurić, koautor početnice direktne demokracije i jedan od voditelja diskurzivnog programa

Bruna Nedoklan, koautorica početnice direktne demokracije i autorica Karte svjetskih primjera promjena

Sanela Planinčević, koautorica početnice direktne demokracije i web karata

Zdravko Popović, koautor početnice direktne demokracije i jedan od voditelja diskurzivnog programa

Izvor Rukavina, koautor početnice direktne demokracije i web karata

Novi sindikat
Tomislav Kiš, stručni savjetnik projekta

Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju (BRID)

Bojan Nonković, koautor sindikalne početnice
Igor Livada, koautor arhiva borbe
Jovica Lončar, koautor sindikalne početnice i moderator filmske projekcije i diskusije

ZMAG
Gordana Dragičević , Sunčana Pešak i Dražen Šimleša, autori početnice održivog življenja

Katerina Duda, koautorica istraživanja samoorganiziranih zajednica i koautorica početnice za samoorganiziranje

Željka Kelkedi, koautorica istraživanja samoorganiziranih zajednica

Irena Bekić, autorica početnice angažirane umjetnosti

Branko Sekulić, autor početnice za kontekstualnu teologiju i jedan od voditelja diskurzivnog programa

Feministička fronta, koautori/ce feminističke početnice

Ženska fronta za radna i socijalna prava, koautori/ce feminističke početnice i koncepta tribine Perspektive novog sindikalizma

Tomislav Medak, autor početnice Pravo na grad

Feri Alija, Karlo Babić, Igor Bezinović, Ljubomir Grgurević, Juraj Katalenac, Davor Kristijan, Davor Popdanovski, Nikola Ptić i Hrvoje Radovanović, koautori tekstova Karte svjetskih primjera promjena

Ivica Hrg, programiranje web sučelja
Dejan Janković, dizajn weba

produkcija: MAPA i Što, kako i za koga/WHW
Martina Kontošić, asistentica produkcije @WHW

Video Što je meni naša borba dala?

autorica koncepta: Andreja Kulunčić
snimatelji: Martin Beroš i Bruna Nedoklan
montaža: Maida Srabović
koordinator sudionika: Bojan Nonković
sudionik videa, suradnik na konceptu i sukoordinator sudionika: Tomislav Kiš
sudionici u videu: Dragutin Varga (Itas); Ivan Grošek (Jedinstvo); Minja Saracco (Pirotehničari); Marinko Vidaković (bivši zaposlenik Croatia Busa)
asistentica produkcije: Martina Kontošić / WHW
produkcija: Što, kako i za koga/WHW i Udruga MAPA
Kinoklub Zagreb, najam opreme
Zagreb, 2014.

Izložba te program predavanja, tribina, radionica i projekcija dio su višegodišnjeg suradničkog projekta Početi najbolje što se može (kako govorimo o fašizmu?) u suradnji s programom Estetike otpora i arhiva WHW-a.

Program su podržali:
Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport
Evropska kulturna fondacija/ECF
Ministarstvo kulture RH
Program Evropske Unije Kultura 2007-2013
Hrvatski audiovizualni centar/HAVC

Program Galerije Nova i udruge WHW podržavaju
Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva
Zaklada Kultura nova

Program Galerije Nova suorganiziraju WHW i AGM

May
24
Sat
Neckar @ Ribnjak
May 24 @ 17:30

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Predstava je odabrana za sudjelovanje na Međunarodnom festivalu amaterskih kazališta FITAG u Gironi (Španjolska) i s kojom krajem kolovoza predstavljamo Hrvatsku. U nastavku slijedi kratki opis predstave čija je središnja tema obezglavljeni umjetnik:
Režija: Irena Boćkai

Izvode: Monika Baotić, Juraj Barkić, Irena Boćkai, Gabriela Krtalić, Vilim Ostović, Ivan Tudek, Daniel Varela

Scenografija: Ivan Tudek

Ton majstorica i voditeljica svjetla: Ksenija Rožman

Neckar je likovno-scenski projekt koji se dotiče pjesništva našega avangardnog pjesnika Drage Ivaniševića (1907-1981) i njemačkoga romantičarskog pjesnika Friedricha Hölderlina (1770-1843), ali i obezglavljenosti koje nameće struktura društvene prisile. Motive iz Ivaniševićevih pjesama postavljamo na scenu u formi fizičkoga teatra. U predstavi koristimo životinju kao simbol pa se na sceni pojavljuju skulpture labudova odsječenih glava. Simbol obezglavljenih labudova u predstavi upućuje na tankoćutnost umjetnika koji se na ritualan način lišava provjernih formula i statusnih simbola koji će ga plasirati u sam vrh društveno prihvatljivih, krajnje prostituiziranih obrazaca ponašanja. Također, Neckar referira na izvedbu samu. Jezik je izvedbe autoreferencijalan; on je samokritički i autodidaktički stroj koji nas preispituje, baš kao što Jon McKenzie preispituje izvedbene prakse. Naslov njegove knjige (Izvedi – ili snosi posljedice) izravni je citat Forbesove naslovnice na kojoj dominira muški lik, a kuka štapa zavijena oko njegova vrata upućuje na prijeteću gestu i mogućnost „eliminacije“. Grafičko rješenje Forbesove naslovnice igra na podudarnost kazališne i rukovodilačke izvedbe. Naime, dizajn naslovnice simbolično korisi štap sa kukom, kakvim su se na vodviljskim izvedbama na početku dvadesetoga stoljeća povlačili s pozornice glumci koje je publika izviždala. McKenzie upozorava na činjenicu da izvedbu treba shvatiti kao stratum moći i znanja koji se upravo profilira te da će izvedba u 20. i 21. stoljeću biti ono što je u 18. i 19. stoljeću bila disciplina, to jest ontopovijesna formacija moći i znanja. Izvodimo, dakle jesmo! Obezglavljenost je sveprisutna, a naše postojanje u besramnom, neartikuliranom i besplodnom tapkanju, „oponašanju“ i stalnom umnažanju loših odluka, nikako ne vodi na pravi put. U skladu s tom tvrdnjom, izvedba kulminira autoironijskim poklikom. (Irena Boćkai i Ivan Tudek)


Ulaz na predstavu je slobodan!

Humanitarni tjedan za Slavoniju i Baranju u Ritam Grada Zagreb @ Klub Ritam Grada
May 24 @ 18:00 – Jun 1 @ 01:45

HUMANITARNI TJEDAN UZ PLESNE PREDSTAVE I GLAZBENE SLUŠAONICE ZA SLAVONIJU I BARANJU OD 24. DO 31. SVIBNJA U ZAGREBAČKOM KLUBU RITAM GRADA

Udruga Avyakta vas poziva na „Humanitarni tjedan za Slavoniju i Baranju: Artisti za Gunju“ koji će se održati svaki dan od subote 24. svibnja do subote 31. svibnja u zagrebačkom klubu Ritam grada koji se nazi u Gajevoj ulici broj 2. Na programu će biti plesene predstave od trbušnog plesa, tribala pa sve do salse i sambe uz prikladne glazbene slušaonice i video projekcije koje će odrađivati i neki od poznatih dj-eva.

Udruga Avyakta Je skupina raznih umjetnika/ performera okupljenih sa istim ciljem – organizirati plesne i glazbene dane/večeri u svrhu okupljanja ljudi za podršku, solidarnost i podizanje svijesti o ljudskom zajedništvu u svrhu pomaganja.

Humanitarni tjedan je tjedan tematskih programa svakog dana u kojem su ulaznice  u obliku donacije u iznosu od 50,00kn sa upisom u knjigu donacije te dobivanjem potvrde o doniranom kao počasno članstvo i zahvalnicom. Cilj je skupiti sredstva koja se uplaćuju na račune oštećenih, ovaj put stanovnicima Gunje jer će sredstva ići direktno na njihove račune te će ih dobiti odmah bez čekanja procjene štete. Svaka kuna znači.

RASPORED PROGRAMA:

SUBOTA 24.05. 
ARABIAN Nights vol. 1 – Orijentalni party uz 2 dj.-a i orijentalne plesačice
NEDJELJA 25.05. 
ARABIAN Nights vol. 2 – Orijentalni party uz 2 dj.-a i orijentalne plesačice
PONEDJELJAK 26.05. 
ARABIAN Nights vol. 3 – Orijentalni party uz orijentalne plesačice
UTORAK 27.05. 
TRIBAL Night – party & dance
SRIJEDA 28.05. 
80’s PARTY uz TRIBAL Night uz video projekcije i plesčice
ČETVRTAK 29.05. 
A’MARIYAH Night – plesni party
PETAK 30.5. 
BRASILIAN Night – samba, capoiera, salsa… i još puno toga :)
SUBOTA 31.5.
ORIENTAL Night – Dj svirke uz beatbox i orijentalni show

PROGRAMI POČINJU U 20 SATI.

Molimo Vas da podržite mlade umjetnike u djelovanju s dobrim ciljem !

______________________________________________________________________

TWILIGHT PROMOTION & MH CONCERTS NAJAVLJUJU:

23.5. RAW POWER – Dropkick Murphys warm up @ gk Jabuka, Zagreb
24.05. LAIBACH @ SKC, Beograd
24. – 31. 05. HUMANITARNI TJEDAN ZA SLAVONIJU @ Ritam Grada, Zagreb
05.06. ARGIES @ Vintage Industrial Bar, Zagreb
06.06. ARGIES @ Fort Punto Christo, Štinjan – Pula
16.06. LAIBACH @ HNK, Split
16.06. DROPKICK MURPHYS @ ŠRC Šalata, Zagreb
20.6. METALDAYS Warm Up – HUNTRESS + BATLECROSS @ Orto Bar, Ljubljana
21.6. METALDAYS Warm Up – HUNTRESS + BATLECROSS @ Attack, Zagreb
05.- 08. 06. UNDERWALL FESTIVAL @ Jazine, Zadar
16.06. DROPKICK MURPHYS @ SRC Šalata, Zagreb
24.06. BILLY IDOL @ Hala Tivoli, Ljubljana
15.07. DEEP PURPLE + GIBONNI – Jazine, Zadar
16.07. DEEP PURPLE + GIBONNI – Kongresni Trg, Ljubljana
20. – 26.07. METALDAYS @ Tolmin, Slovenija
05. – 09.08. PUNK ROCK HOLIDAY @ Tolmin, Slovenija
_____________________________________________________________________

May
28
Wed
VANA GAĆINA & MIRO ŽUPA @ Galerija Nano
May 28 @ 17:00 – May 30 @ 16:00

sedma poplava

Galerija Nano

Vas poziva na otvorenje
——————

SEDMA POPLAVA

——————-

VANA GAĆINA & MIRO ŽUPA

——————-

Srijeda, 28.05.2014., 19-21 h

Gajeva 26, Zagreb

——————-

Izložbu možete pogledati do 30.05.2014.
14-18 sati

——————–

Izložba SEDMA POPLAVA predstavlja haiku skulpture Mire Župe i interaktivnu video instalaciju Vane Gaćine.

“U pseudomorfnom ograđju Daruvara iskrinih lokvi pod naponom dlanova ustanovilo se koncentrinčo brdo blagoglagoljivih sjena…. sad ga korodiraj Dijana… jer spiralno se sabilo uvis i neda stropu da pusti očnjake. Onkraj Pijevijetnice kornubila kaplika, čagalj kao i fen uznemiruju ga, kao i njegovog bližnjeg metatron odjarboljenog poskoka. Ekstenzija korozije prima vodu sve do perifernih kostiju dlanova zagorenog zemljopisa.
Ako hoćes stavi isto u vodu i izvuci sebi mogući kraj, tojest krajolik bez zaleđa kolonizarih kometa.
Jer Dalekoobzorju i kolonjskim pećima neupadljivo kontrapunktira maslačkov sjever i polurafinirane orahove potočiće…ali bez prikupljanja plemenske saharoze, jer sedam minuta od Lisabona i Pribuda nestalo je bezbroj mjehurića… svakog večeg od žutog mungosa u južnom temelju.
I kao govori: trojedino te frkči vidro kajmana, odjagodičnjenih jarbola i krempitinih trgova, a ti nadbiskupe skvikni! Kakav bi sendvič? Jer ozračila nas je vodena leća za pokusne karmeličane Fabio. Svatko ovdje okrugao živčan i bez pokučstva poručuje: Divljač ne bira uvijek čistinu, jer sunca se nagutao sakralni beskučnik, i preplanuo na septicnoj mjesečini sam rezbari frulu za religiozni krivolov mitološke tunjevine i drugorazrednog pretjerivanja… ali opet bez kolonijalnih hvataljki i jogunastih vodokradica ….
E pa kaže: izlijmo si gvozden oblak u punoj spremi gustog svitla i procitanog krumpira… Čelav prorok zeca prati a sve je malo ukoso…….. Pustinjskih mi rana….zašto san se nasmija? Ali nema veze… vruč bajam lako ispari …………… ”

————-

Vana Gaćina diplomirala je slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, a potom završava magisterij na Akademiji likovnih umjetnosti i dizajna u Ljubljani, smjer video. Bavi se multimedijalnim instalacijama u kojima povezuje klasičnu umjetnost sa suvremenom tehnologijom.

Miro Župa diplomirao kiparstvo na Akadmiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 2002.
Jedan je od vodeći haiku strip-autor ovih krajeva.
Autor je haiku stripa Lavanderman, član je kolektiva Komikaze te sudjeluje u oblikovanju i koncepciji Udruge PERON8.

——————
Multimedijalna galerija Nano
nano@artenativa.hr
www.artenativa.hr

 

KNJIŽEVNOST U MOČVARI – RANI RADOVI @ Klub Močvara
May 28 @ 18:30

Gosti: IVANA KOVAČIĆ (Zagreb) i RUJANA JEGER (Zagreb).
Moderira: ROBERT PERIŠIĆ (Zagreb).

Program Književnost u Močvari u 2014. godini odvija se pod nazivom “Radi radovi”.
Ciklus “Rani radovi” na svakoj će tribini, uz mlade autore koje promovira, ugošćavati i jednog starijeg autora. Uz razgovor s piscem Robertom Perišićem, koji je i koncipirao ovaj ciklus tribina, mladi autori će čitati svoje radove, a stariji autor također svoje mlade radove, te se prisjetiti svojeg književnog debija, što će biti i prilika za usporedbu književnih prilika, generacijskih razlika i drugih tema koje otvara ovakvo “sučeljavanje”. Nije isključeno da može biti i zabavno.

Više informacija uskoro!

May
29
Thu
PREDSTAVLJANJE ART PROJEKTA ŠKVER /FILMSKI I VIDEO PROGRAM/ @ Kino MM
May 29 @ 18:00
filmskiProgramSkver-copy

Klubvizija SC vas poziva u četvrtak, 29. svibnja od 20 h u kultno kino MM centra na projekciju kratkih eksperimentalnih video radova iz Undervolt & Co video labela, po izboru Dunje Janković, idejne začetnice i voditeljice projekta ŠKVER te premijeru(!) 16 mm filma multimedijalne umjetnice Vane Gaćine.

FILMSKI & VIDEO PROGRAM

MICRO KINETIC, Vana Gaćina, uz glazbenu pratnju benda  .::.  (Jana Buljan,Tvrtko Dujmović)

DEVILS REIGN, Yoshihide Sodeoka

AURAE, Sabrina Ratte

PUSH BUTTONS, Jennifer Juniper Stratford

AM I EVIL, Extreme Animals

BREAKAWAY, Johnny Woods

SECURITY THROUGH OBSCURITY, A. Bill Miller

THE HARM OF COMING INTO EXISTENCE, Giselle Zatonyl

HAPPINESS IS A WARM KITTEN, Cristopher Cichocki

FAKE TRAP, Peter Burr

WELCOME HOME JIMMY, Joe Roche

SN-01-004, Spectral Net (Brenna Murphy, Birch Cooper, Sabrina Ratte)

——————————————————-

ŠKVER je međunarodni umjetnički projekt iz eksperimentalne i rubne umjetnosti koji se odvija unutar brodogradilišta i po otoku Lošinju, od 4. do 14. lipnja.

Umjetnici raznih disciplina radom na svojim projektima uključuju lošinjsko brodogradilište kao temu/motiv/prostor zbivanja, kao i ostale javne prostore i lokacije po otoku Lošinju te tako pridonose izgradnji neinstitucionaliziranog kulturnog momenta na otoku i, kroz suvremenu umjetnost, izlažu brodogradilište, kao vitalnu gospodarsku i vizualno atraktivnu lokaciju, javnosti, u tkivo grada i u svijest građana i slučajnih namjernika.

Više o ovogodišnjem programu pročitajte ovdje.

——————————————————-

Undervolt & co je distribucijska i kuratorska organizacija osnovana nedavno od strane samih video umjetnika Yoshishide Sodeokae, Johnny Woodsa i Nicholas O’Briena, koji djeluju na području novog eksperimentalnog videa i animacije.

Kao video label, Undervolt & Co okuplja i pomaže distribuciji radova nekim od najintrigantnijih imena na novijoj svjetskoj sceni u domeni eksperimentalnog videa i progresivne kompjuterske animacije, kao što su Cristopher Cichocki, Extreme Animals, Brenna Murphy, MSHR, Sabrina Ratte, Peter Burr i mnogi drugi.

Više informacija o Undervolt & co potražite na službenoj stranici.

Vidimo se u četvrtak!

TURBINA – TURBO TRIBINA @ Klub Močvara
May 29 @ 18:30

JAZZOLOGIJA WITH VID JERAJ

Gost: VID JERAJ (Zagreb)
Moderira: MARIO KOVAČ (Zagreb)

Naš gost predavač na ovoj Turbini biti će glazbenik, pjesnik i umjetnik opće prakse Vid Jeraj koji će pričati, odgovarati na vaša pitanja ali i puštati glazbu u večeri koju sam opisuje ovim riječima:  BRICS – sinkopirana književnost zemalja pokreta nesvrstanih sa songovima Orijenta i Levanta DJ CARPE NOCTEM ruši vas s koljena / hip-hop za globtroterski autostop!

Jun
4
Wed
5. ŠKVER ART PROJEKT @ Mali Lošinj, Croatia
Jun 4 @ 14:00 – Jun 14 @ 21:45

skver_info_gif

 

\\\ 5. ŠKVER ART PROJEKT ///

eksperimentalna i rubna umjetnost u brodogradilištu

Mali Lošinj, 4 – 14.6.2014

 

Malološinjsko brodogradilište i ove će se godine, u periodu od 4. do 14. lipnja, pretvoriti u kreativnu oazu petog po redu međunarodnog umjetničkog projekta – ŠKVER. Tih će dana brodogradilište brojati čak četrdeset osoba više, pristiglih iz Hrvatske i inozemstva (Slovenija, Srbija, Švedska, Francuska, Portugal, SAD…) Interdisciplinarnost je jedna od karakteristika ovoga projekta, tako da će od zastupljenih medija biti prisutni animacija i video, nezavisni strip i ilustracija, murali i street-art, fotografija, glazba i novi mediji.

 

Kao i svake godine, naglasak je na proces stvaranja, a fokus na rubnim i eksperimentalnim vidovima umjetničkog izražavanja koji će ŠKVER učiniti mjestom spontane suradnje, brodogradilište umjetničkom oazom, javne prostore poprištem umjetničkih intervencija i interakcije s otočanima, a umjetnost sastavnim dijelom otočke svakodnevice. Gostujući umjetnici, inače sudionici progresivne internacionalne umjetničke scene, na deset će dana uskladiti svoje eksperimentalne prakse s ritmom otoka, svoje ateljee zamijeniti će halama škvera, a galerijske prostore otočkim ambijentima s publikom koja je već naučena očekivati neočekivano.

 

O Škverskom potencijalu inkluzivnosti i ove će godine svjedočiti umjetničke intervencije u tipične otočke manifestacije kao što su ribarska fešta i boćanje, a osim toga, bogat program uključivat će projekcije eksperimentalnog videa i animacije na raznovrsnim lokacijama, prezentacije gostujućih umjetnika i umjetničkih projekata, sajam knjiga i plakata, edukativne radionice te tradicionalnu završnu feštu na Otvorenim vratima ŠKVER-a, gdje se uz novonastale radove, performanse i koncerte pruža jedinstvena prilika zaviriti u prostore još uvijek aktivnog remontnog brodogradilišta Mali Lošinj.

 

 

www.skver-art.com

Leave a Reply