May
21
Wed
Klub putnika + World music slušaonica @ Kset
May 21 @ 17:00

KLUB PUTNIKA PREDSTAVLJA: TRIBINA O PUTOVANJIMA + WORLD MUSIC SLUŠAONICA

 

Tribina o putovanjima? Hm, čini se da će se pričati o putovanjima. Naš Klub putnika će vam reći koju korisnu o putovanjima, o sebi i o našem projektu Putnička kuća. Klub putnika se bavi promicanjem kulture putovanja: geografska poetika i polemika. Svake godine organizira se Putnička kuća – preko interneta se prikupe donacije, unajmi se kuća na određenoj i kroz nju prođu svi putnici namjernici besplatno. Ovogodišnja Putnička kuća je u Tbilisiju. (Gruzija! Nešto novo, nešto divlje!) Dođite i saznajte detalje! Ova tribina nije za svakoga, ali ćemo reći za koga jest.

 

Ako želite putovati:

a nemate veliki budžet

a ne znate gdje biste

a ne znate kako

i želite se družiti s lokalcima

i želite imati legendarne priče za unuke (ili se samo praviti važni pred prijateljima s faksa!)

i nije vam problem spavati na podu jednu noć ili njih pet

i želite upoznati backpackere iz cijelog svijeta

i tražite suputnika.

 

Ako ste označili više od polovice, znači da biste trebali doći! Stoga, dođite, pitajte sve što ste ikad željeli pitati. Ma, dođite s pripremljenom listom pitanja! Znate gdje biste išli, ali ne biste išli sami? Dođite i pronađite svog suputnika!

 

Nakon službenog dijela slijedi World Music slušaonica uz koju ćemo u neformalnoj atmosferi nastaviti druženje, čagati i popiti koje piće.

 

Sa sobom je potrebno imati člansku iskaznicu KSET-a. Zelenu iskaznicu nabavite na ulazu (5kn) ili preko dana na šanku KSET-a (0 kn).

May
23
Fri
Početi najbolje što se može @ Galerija Nova
May 23 @ 16:00

00

Početnica zajedničkog djelovanja, 2013. – 2014.

izložba, Galerija Nova, Teslina 7, Zagreb

autori: Andreja Kulunčić, grupa Direktna demokracija u školi, Novi sindikat, u suradnji s Bazom za radničku inicijativu i demokratizaciju/ BRID
Luka Juras  – autor grafičkog oblikovanja izložbe i koautor signalizacije
Mirna Horvat  – autorica prostornog oblikovanja izložbe i koautorica signalizacije

kustoska podrška i organizacija: Martina Kontošić@WHW i Što, kako i za koga/WHW

petak, 23/05/2014.

18h tribina Plenumi: zašto, kako, gdje?
sudionici: Zdravko Popović, aktivist (Zagreb), Luka Čuljak, aktivist (Prozor/Sarajevo/Zagreb), Ljubomir Grgurević, aktivist (Dubrovnik)
moderator: Hrvoje Jurić, filozof i aktivist (Zagreb)

01

20h otvorenje izložbe

Projekt Početi najbolje što se može dio je dugoročnog multidisciplinarnog istraživačkog projekta Kreativne strategije koji obuhvaća teorijska istraživanja, umjetničku produkciju i procese kritičke refleksije. Projekt je započela Andreja Kulunčić 2010. godine s ciljem mapiranja i poticanja kreativnih strategija i konkretnih platformi za artikulaciju društvenih problema te pružanje podrške traženju njihovih rješenja na mikro i makro razinama. Polazišna točka projekta jest potencijal samorganizacije pojedinaca i grupa za umrežavanje i jačanje zajedničkog političkog djelovanja. Uz istraživačko-aktivistički dio, koji se realizira u suradnji sa širokim brojem sudionika, dio projekta čini i umjetnička produkcija realizirana u nekoliko zasebnih modula.

Dosad su u sklopu Kreativnih strategija realizirana dva modula, a treći se inaugurira u Galeriji Nova pod nazivom Početi najbolje što se može. Treći modul bavi seaktualnom problematikom samoorganiziranja radnika i drugih građanskih inicijativa uhrvatskom kontekstu te razmatra širi niz društvenih tema.
U okviru projekta Andreja Kulunčić pozvala je na suradnju grupu Direktna demokracija u školi i Novi sindikat, te niz formalnih i neformalnih grupa koje su mahom proizašle iz studentskog plenuma 2009. godine, grupe poput BRIDA-a, Ženske Fronte, Fem Fronte ili pak Prava na grad, a uz njih i niz drugih organizacija i pojedinaca koji su u projekt uključeni brojnim diskurzivnim aktivnostima tijekom trajanja izložbe ili su sudjelovali u stvaranju početnice zajedničkog djelovanja.

Kontekst trećeg modula određen je erozijom socijalne sigurnosti, masovnom nezaposlenošću i nestabilnim uvjetima tržišta rada u Hrvatskoj unutar čega se izdvajaju ključne teme: novo siromaštvo, samoorganiziranje radnika, direktna demokracija, društvena solidarnost, samoorganizirane građanske inicijative i kontekstualna teologija. Uz niz aktivnosti koje uključuju radionice, predavanja, tribine i projekcije vezane uz glavne teme projekta, središnji element projekta koji se predstavlja u Galeriji Nova realizira se u formi prenosive modularne prostorne jedinice koju su kreirali svi sudionici projekta. To je prostorna i prenosiva instalacija koja uz to što kreira prostorni okvir diskurzivnih događanja istodobno funkcionira i kao svojevrsna početnica –”toolkit” – s pojmovnikom, arhivom dosadašnjih borbi i literaturom iz područja sindikalizma, direktne demokracije, feminizma, praktične teologije i angažirane umjetnosti s ciljem edukacije, informiranja i otvaranja dijaloga. Model početnice metafora je i poticaj zajedničkom djelovanju ali i konkretan edukativni alat namijenjen korisnicima koji potiče stjecanje znanja u iznalaženju alternativnih rješenja u političkinefunkcionalnoj svakodnevici.
Iz Galerije Nova “toolkit” putuje po manjim gradovima Hrvatske i regije s ciljem edukacije, informiranja, otvaranja dijaloga, umrežavanja i prezentacije, te arhiviranja dotadašnjih materijala.

Izložba u Galeriji Nova, uz treći modul, predstavlja i dijelove prethodnih modulaKreativnih strategija koji su bili vezani uz teme javnog prostora i zajednice. Izložba pokušava izdvojiti iz prethodnih modula one elemente koji aktivno rezoniraju s temama  samoorganiziranja pojedinaca u različitim zajednicama te strategije otpora usmjerene prema transformaciji društva. Prvi modul je tijekom 2010/2011. analizirao status i funkciju javnih prostora, a na temelju tih istraživanja realizirana je izložba Otkloni svakodnevice o samoorgaziranju stanara zagrebačke Mamutice u poboljšanju svakodneviceu galerija Emil Filla (Usti nad Labem). Realizacija drugog modula od 2011. do 2014. bavila se temom zajednica u specifičnom kontekstu samoorganiziranja unutar deprivilegiranih dijelova Mexico Cityja.
Na temelju tog istraživanja nastala je izložba Conquering and Constructing the Commom koja je uključila i predstavila brojne lokane zajednice u Museo Universitario da Arte Contemporaneo u Mexico Cityju. Iako je Meksiko, primjerice, specifična sredina s dugom tradicijom samoorganiziranja unutar deprivilegiranih zajednica, analizom oblika samoograniziranja recentni zagrebački projekt izravno se nadovezuje na iskustva i ideje meksičkog projekta te, kao i u Meksiku, uključuje kao svoj središnji dio niz diskurzivnih aktivnosti tijekom trajanja izložbe.

Kako intervencije u socijalnim prostorima djeluju u umjetničkom sustavu te kako koristeći resurse svijeta umjetnosti intervenirati u socijalni pejsaž – ključna su pitanja koja kontinuirano određuju Andrejin rad. Njen je rad od samog početka inkluzivnog karaktera, bilo da surađuje s radnicama u firmi pred stečajem (Nama-1908 zaposlenika,  15 robnih kuća); radnicima imigrantima (Bosanci van!), bivšim zatvorenicima (Novi zatvor); ilegaliziranim ljudima(1franak=1glas);  maloljetnim trudnicama (Tinejdžerska trudnoća) ili oboljelima od depresije i shizofrenije (U Krugu, Vrapčanski jastuci, Destigmatizacija) za umjetnicu je ključno artikulirati potisnute, prešućene i često krivo interpretirane društvene probleme, senzibilizirati javnost ali i aktivno uključiti i osnažiti društveno marginalizirane subjekte i zajednice.

Čitav niz prethodno realiziranih projekata (poput O stanju nacije  ili Sightseeing)činili su vidljivijima sive zone neoliberalnih desnih europskih politika i markirali njihove fašistoidne tendencije. Nakon serije srodnih radova umjetnica se 2009. okrenula drukčijoj vrsti angažmana koji se temelji na mogućnostima zajedničkog djelovanja na široj platformi, a upravo je to pokretačka idejaKreativnih strategija. Svjesno koristeći resurse umjetnosti kako bi se uspostavila šira infrastrukturna podrška oblicima društvenog djelovanja, ovaj projekt ne odbacuje umjetnost kao svoju ishodišnu točku, većpočinjući najbolje što može koristi izložbu kao moguće mjesto kritičke pedagogije u kojoj umjetnost nije isključivo sredstvo reprezentacije već i kohezivna sila sposobna mobilizirati ideje, otvoriti diskusiju i potaknuti akcije djelovanja.

02

Andreja Kulunčić je vizualna umjetnica, živi u Zagrebu. U svojim radovima propituje različite aspekte društvenih odnosa i angažirane umjetničke prakse koje aktivno uključuju različite publike, procese rada temeljene na kolektivnosti i multidisciplinarne suradnje, njen rad inicira interdisciplinarne mreže i često zahtijeva od publike aktivnu suradnju i “dovršavanje” djela. www.andreja.org
Sudjelovala je na brojnim značajnim međunarodnim izložbama: Documenta 11, Kassel; Manifesta 4, Frankfurt; 8. istanbulski Bijenale, Istanbul; 10. trienale Indije, Jaipur; Liverpoolski Bienale, Liverpool; Day Labor, P.S.1, New York…

Radno vrijeme Galerije Nova
utorak-petak: 12-20h,  subota: 11-14h
Izložba je otvorena do 30/6/2014.

Čitaonica Početi najbolje što se može

Kao prateći sadržaj izložbe Početi najbolje što se može u prostoru Showrooma Galerije Nova biti će organizirana čitaonica. Glavninu sadržaja čitaonice činit će knjige koje su, prema izboru partnera projekta, nužna literatura za početak ozbiljnog proučavanja područja radničkih prava i sindikalizma, feminističkih praksi, teologije oslobođenja i angažirane umjetnosti.  Publikacije su preporučili i sudjelovali u njihovu prikupljanju: grupa Direktna demokracija u školi, BRID i Novi sindikat, Ženska fronta za radna i socijalna prava, Branko Sekulić, Irena Bekić, Tomislav Medak, Centar za ženske studije, zarez i  WHW.

Radno vrijeme čitaonice
četvrtak i petak: 12-20h,  subota: 11-14h
Čitaonica je otvorena do 30/6/2014.

Direktna demokracija u školi

Dijana Ćurković, koautorica početnice direktne demokracije, lektorica i jedna od voditeljica diskurzivnog programa

Hrvoje Jurić, koautor početnice direktne demokracije i jedan od voditelja diskurzivnog programa

Bruna Nedoklan, koautorica početnice direktne demokracije i autorica Karte svjetskih primjera promjena

Sanela Planinčević, koautorica početnice direktne demokracije i web karata

Zdravko Popović, koautor početnice direktne demokracije i jedan od voditelja diskurzivnog programa

Izvor Rukavina, koautor početnice direktne demokracije i web karata

Novi sindikat
Tomislav Kiš, stručni savjetnik projekta

Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju (BRID)

Bojan Nonković, koautor sindikalne početnice
Igor Livada, koautor arhiva borbe
Jovica Lončar, koautor sindikalne početnice i moderator filmske projekcije i diskusije

ZMAG
Gordana Dragičević , Sunčana Pešak i Dražen Šimleša, autori početnice održivog življenja

Katerina Duda, koautorica istraživanja samoorganiziranih zajednica i koautorica početnice za samoorganiziranje

Željka Kelkedi, koautorica istraživanja samoorganiziranih zajednica

Irena Bekić, autorica početnice angažirane umjetnosti

Branko Sekulić, autor početnice za kontekstualnu teologiju i jedan od voditelja diskurzivnog programa

Feministička fronta, koautori/ce feminističke početnice

Ženska fronta za radna i socijalna prava, koautori/ce feminističke početnice i koncepta tribine Perspektive novog sindikalizma

Tomislav Medak, autor početnice Pravo na grad

Feri Alija, Karlo Babić, Igor Bezinović, Ljubomir Grgurević, Juraj Katalenac, Davor Kristijan, Davor Popdanovski, Nikola Ptić i Hrvoje Radovanović, koautori tekstova Karte svjetskih primjera promjena

Ivica Hrg, programiranje web sučelja
Dejan Janković, dizajn weba

produkcija: MAPA i Što, kako i za koga/WHW
Martina Kontošić, asistentica produkcije @WHW

Video Što je meni naša borba dala?

autorica koncepta: Andreja Kulunčić
snimatelji: Martin Beroš i Bruna Nedoklan
montaža: Maida Srabović
koordinator sudionika: Bojan Nonković
sudionik videa, suradnik na konceptu i sukoordinator sudionika: Tomislav Kiš
sudionici u videu: Dragutin Varga (Itas); Ivan Grošek (Jedinstvo); Minja Saracco (Pirotehničari); Marinko Vidaković (bivši zaposlenik Croatia Busa)
asistentica produkcije: Martina Kontošić / WHW
produkcija: Što, kako i za koga/WHW i Udruga MAPA
Kinoklub Zagreb, najam opreme
Zagreb, 2014.

Izložba te program predavanja, tribina, radionica i projekcija dio su višegodišnjeg suradničkog projekta Početi najbolje što se može (kako govorimo o fašizmu?) u suradnji s programom Estetike otpora i arhiva WHW-a.

Program su podržali:
Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport
Evropska kulturna fondacija/ECF
Ministarstvo kulture RH
Program Evropske Unije Kultura 2007-2013
Hrvatski audiovizualni centar/HAVC

Program Galerije Nova i udruge WHW podržavaju
Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva
Zaklada Kultura nova

Program Galerije Nova suorganiziraju WHW i AGM

May
29
Thu
TURBINA – TURBO TRIBINA @ Klub Močvara
May 29 @ 18:30

JAZZOLOGIJA WITH VID JERAJ

Gost: VID JERAJ (Zagreb)
Moderira: MARIO KOVAČ (Zagreb)

Naš gost predavač na ovoj Turbini biti će glazbenik, pjesnik i umjetnik opće prakse Vid Jeraj koji će pričati, odgovarati na vaša pitanja ali i puštati glazbu u večeri koju sam opisuje ovim riječima:  BRICS – sinkopirana književnost zemalja pokreta nesvrstanih sa songovima Orijenta i Levanta DJ CARPE NOCTEM ruši vas s koljena / hip-hop za globtroterski autostop!

Sep
8
Mon
Penjati se mora: Bodet+Petit @ Medijateka Francuskog instituta
Sep 8 @ 17:00

 

penjati2

U rujnu u Zagreb na poziv francuskog veleposlanstva dolaze Stephanie Bodet i Arnaud Petit gdje će u Medijateki Francuskog instituta, Preradovićeva 5, održati predavanje o svom iskustvu penjanja po svijetu: Život je za penjanje! Une vie pour grimper! Ulaz je slobodan.

penjati

Sep
12
Fri
ZagrebOpenArt Festival @ Zagrebački plesni centar
Sep 12 @ 17:00 – Sep 14 @ 21:45

photo.phpZagrebOpenArt Festival
// Zagrebački plesni centar // Ilica 10 // 12. – 14. rujna 2014. //
Zagreb Open Art Festival (ZOAF) novi je trodnevni multimedijalni festival koji će se
održati od 12. do 14. rujna u Zagrebačkom plesnom centru (Ilica 10), u sklopu ‘Dana
otvorenih vrata’.
Festival je osmišljen kao novo kulturno gradsko utočište za predstavljanje i izlaganje
radova izvrsnih mladih umjetnika uz kvalitetni glazbeni program, a sve u cilju
populariziranja kulture i umjetnosti te približavanja umjetnika različitih medija zajednici
kao i njihovo međusobno povezivanje.
Autori projekta su Davor Doležal, Borko Rupena i Nikola Vukmanić koji su uz potporu
četrdesetak sudjelujućih umjetnika odlučili organizirati društveno angažiran umjetnički
festival, otvoren za sve umjetničke medije sa sadržajem koji je besplatan i dostupan
svima.
Na prvom Zagreb Open Art-u imat ćete priliku pogledati skupnu izložbu slika na kojoj
izlaže 14 mladih domaćih autora – Nina Ivezić, Miro Župa, Paulina Jazvić, Ivica Malčić,
Ivona Jurić, Lovro Lapuh, Vedrana Cirkveni, Vilim Žlender, Mario Romoda, Leonard
Lesić, Stipan Tadić, Danijel Drakulić, Marin Marinić, Alma Trtovac i Nikola Vukmanić, te
izložbu skulptura kipara Marina Marinića.
Publiku očekuje 5 vrhunskih jazz koncerata (Kruno Levačić, Ivan Kapec, Joe Kaplowitz,
Branko Sterpin, Borko Rupena, Davor Doležal, Grga Savić…) uz dva koncerta klasične
glazbe.
Zagreb Open Art Festival također donosi i deset ponajboljih eksperimentalnih filmova iz
produkcije Kinokluba Zagreb te tri „Razgovora s umjetnikom“, zamišljena u formi
otvorenih tribina. Prvog dana festivala na programu je tribina „Kritika uživo“ kazališnog
kritičara Tomislava Čadeža (Jutarnji list), a tri renomirane hrvatske književnice – Darija
Žilić, Lidija Dujić i Irena Lukšić – predstavit će publici svoje radove u nedjelju, 14. rujna.
U programu su i dvije plesne predstave u produkciji Zagrebačkog plesnog centra.
Festival se otvara u petak, 12. rujna u 19 sati, a izložba će tijekom subote i nedjelje biti
otvorena za posjetitelje od 10 do 22 sata.
Ulaz na Zagreb Open Art Festival u potpunosti je besplatan.

ZAGREB OPEN ART 2014. – DRUŠTVENO ANGAŽIRANI UMJETNIČKI FESTIVAL


PROGRAM FESTIVALA
1. dan: petak, 12. 9. 2014.
19h Otvorenje festivala – otvorenje skupne izložbe (15 autora):
NINA IVEZIĆ, MIRO ŽUPA, PAULINA JAZVIĆ, IVICA MALČIĆ, IVONA JURIĆ, LOVRO LAPUH, VEDRANA
CIRKVENI, VILIM ŽLENDER, MARIO ROMODA, LEONARD LESIĆ, STIPAN TADIĆ, DANIJEL DRAKULIĆ,
MARIN MARINIĆ, ALMA TRTOVAC, NIKOLA VUKMANIĆ.
20h Plesna predstava (ZPC) „YOU“, Aleksandra Mišić & Ognjen Vučinić
20.30h Tomislav Čadež – “Kritika uživo”
21h Zagreb Open Art Jazz Orchestra (Rupena, Savić, Bočić, Leljak, Doležal)
22h Eksperimentalni film Kinokluba Zagreb
23h Završetak 1. dana ZOA
2. dan: subota, 13. 9. 2014.
10h Kava u ZOA – Razgovor s umjetnikom. Tema: sredstva za umjetnost i umjetnika.
10.30h Koncert klasične glazbe
11.30h Razgovor s umjetnikom – kipar Marin Marinić
19h Glazbeni performans Sax & DrumZZZ (Kruno Levačić, Grga Savić)
20h Plesna predstava (ZPC) „YOU“ Aleksandra Mišić&Ognjen Vučinić
20.30h Glazbeni performans 4in3 + 1 Quartet (J.Kaplowitz, M.Bočić, B.Rupena, D.Doležal)
22h Eksperimentalni film Kinokluba Zagreb
23h Završetak 2. dana ZOA
3. dan: nedjelja 14.9.2014.
10h Kava u ZOA – Razgovor s umjetnikom. Tema: Tržište za umjetnika
10.30h Koncert klasične glazbe
11.30h Razgovor s umjetnikom
17h Kava u ZOA – Razgovor s umjetnikom
18h Književnost – „TRI AUTORICE JEDAN SVIJET“ – Darija Žilić, Lidija Dujić,Irena Lukšić
20h Glazbeni performans Sonic Diptych (Ivan Kapec, Borko Rupena)
21h Glazbeni performans- Bop Syndicate
22h Zatvaranje ZOA
Napomena: glazbeni program te dio video projekcija i izložbenog programa održava se u dvorištu
Zagrebačkog plesnog centra. U slučaju kiše, ukupan program održat će se u zgradi ZPC-a.

Nov
14
Fri
11. Antifa Fest @ Monteparadiso Hacklab i Monteparadiso Klub
Nov 14 @ 04:00 – Nov 16 @ 03:00

11-aff-no-logo-web

14.-15.11.2014.

Monteparadiso Hacklab i Monteparadiso Klub

 

Jedanaestu godinu za redom, Udruga Monteparadiso u svojim prostorijama (Monteparadiso Hacklab i Monteparadiso Klub) predstavlja još jedno izdanje Antifa festivala, koji će se ove godine održati  u petak i subotu, 14. i 15. studenog.

 

Program 11. Antifa Festivala:

 

Petak, 14.11.2014.

Monteparadiso Hacklab

17:00 sati – Okrugli stol i predstavljanje projekta NASLIJEĐE BORBE 2014.

Projektom se želi propitati naslijeđe antifašističke borbe 20. stoljeća kroz odnos spram spomeničke baštine, raširenosti, pozicija, stanja i stvarne umjetničke vrijednosti postojećih objekata.

Velik broj spomenika devastiran je ili uništen početkom devedesetih pa će se tijekom projektnih aktivnosti kontaktirati relevantne institucije, organizacije i stručnjake kako bi se ažurirao registar trenutnog stanja u tri grada/županije. Projekt se odvija u Puli, Karlovcu, Rijeci i Splitu kroz tri segmenta: otvorenu debatu o stanju i odnosu spram spomenika, fotoradionicu – dokumentiranja i označavanja lokaliteta na Google Map, izradu online galerije na Facebook stranici te izložbu fotografija uz prateći program.

U ovom dijelu projekta želi se pobuditi interes građana za pitanja kao što su očuvanje spomenika antifašizma kroz njima zanimljive metode te propitati naslijeđe antifašističke borbe na ovim prostorima bez nacionalnih, dnevnopolitičkih i demagoških prizvuka.

19:00 sati – predavanje “ANTIFAŠIZAM I POSTJUGOSLAVENSKI FILM”

Jugoslavenski film antifašizma je stalnim podsjećanjem na tekovine borbe stvorio naučen diskurs pobjede prema kojem se snaga ideologije mjerila snagom vizualne produkcije. Na koji se način jedan pogled mijenja državotvornom politikom Hrvatske Demokratske zajednice 90-ih godina te kako izgleda “ratna” produkcija danas? Predavanje će obuhvatiti pregled filmskog sadržaja, razgovor i diskusiju koju moderira Damir Batarelo, uz kroatistu Sašu Stanića te filmskog kritičara Dragana Rubešu.

Predavanje se održava u sklopu projekta ANTIFAŠISTIČKI DANI.

Monteparadiso Club

koncert, start: 22:00 h

SUMMONING MORBID HEAD – sludge/stoner metal (Rijeka)


LEFT TO STARVE –
hardcore/crust (Karlovac, Duga Resa)

BOSONOGO DJETINJSTVO – hardcore/d-beat (Zadar)

Subota, 15.11.2014.

Monteparadiso Hacklab

17:00 sati – predavanje ŽENE PROTIV ŽENSKIH PRAVA: JAČANJE DESNICE I NJEZINE GLASNOGOVORNICE”

Iako desničarskim pokretom tradicionalno dominiraju muškarci, u posljednje vrijeme sve češće primjećujemo žene koje istupaju sa snažno definiranim stajalištima radikalno desne opcije. Ovaj regresivni trend porasta nacionalizma i ksenofobije simptomatičan je za Hrvatsku, kao i Europu, te donosi val političarki, aktivistica i predstavnica desne opcije koje osvajaju simpatije i odobravanje širokih razmjera. Kroz diskusiju ćemo se baviti pitanjem kako žene koje u javno – političkom životu zastupaju radikalnu desnicu utječu na društvo i koji su mogući uzroci tog fenomena. Moderaciju diskusije vode čalanovi/ice Škatule.

Predavanje se održava u sklopu projekta ANTIFAŠISTIČKI DANI.

20:00 sati – videoprojekcija – “Ivan – in memory of our friend”

Dokumentarni film o Ivanu Khutoskoiju, ubijenom u studenome 2009. godine u Moskvi. Saznajte priču o Ivanu i njegovoj ulozi u stvaranju moskovske nezavisne punk i hardcore scene. Film uključuje intervjue s Ivanovim prijateljima, njegovom obitelji, arhivske materijale te posljednji intervju s Ivanom.

Monteparadiso Club

koncert, start: 22:00

SHIN – hardcore (Zagreb)

JADED – hardcore (Zagreb)

REANIMACIJA – streetpunk (Pula)

14. -15.11.2014. Monteparadiso Hacklab – IZLOŽBA od 16:00 -20:00

 

Izložba fotografija spomenika antifašističkoj borbi. Fotografije su nastale tijekom godine kao rezultati akcije fotodokumentiranja u Puli, Rijeci i Karlovcu gdje su sudionici snimili preko 50 spomeničkih lokacija.

Organizator programa 11. Antifa festivala: Udruga Monteparadiso

Program 11. Antifa festivala odvija se uz potporu Grada Pule.

Partneri u Projektu: Centar za mirovne studije, White Angels Zagreb, KA-Matrix Karlovac, Udruga Škatula Rijeka.

Projekt Naslijeđe borbe odvija se uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Zagreba – gradskog ureda za kulturu, obrazovanje i sport i Zak`lade Kultura nova. Projekt Naslijeđe borbe provode udruge Škatula iz Rijeke, KA-Matrix iz Karlovca, Monteparadiso iz Pule i Info-zona/Kum iz Splita kroz platformu Clubture.

Projekt Antifašistički dani provodi se kroz platformu Clubture. Uz potporu Ministarstva kulture RH, Grada Zagreba – gradskog ureda za kulturu, obrazovanje i sport i Zaklade Kultura nova. Projekt provode udruge Škatula iz Rijeke, KA-Matrix iz Karlovca te Attack iz Zagreba.

Jan
17
Sat
Antifašistički dani u Zagrebu @ AKC Medika/Infoshop Pippilota
Jan 17 @ 16:00

Plakat 2

 

Škatula predstavlja:
Antifašistički dani u Zagrebu
17.1.2015 Infoshop Pippilota @ AKC ATTACK, Pierottijeva 11

„Diskusije za “bolje” sutra koje nikad ne dolazi“

Koalicija „desnih“ stranaka na učmaloj demokratskoj sceni raste. Nakon ponovnog zaoštravanja retorike i povratka u epizodu radikalizacije ponosne i jake nacije, predsjednički izbori postaju pokazatelj koliko daleko je prosječan građanin/ka spreman s uma smetnuti nekoliko gotovo neizbježnih činjenica. Odjednom nestaju tragovi privatizacijskih pljački političkih figura koji su činili tu istu vlast čiji povratak postaje sveprisutna mašta većine. Njihovi „vitezovi“ traže vlastita prava na jednom od najdužih prosvjednih skupova novije povijesti, a vladajuća koalicija nema spremnog rješenja. U takvom slomu, korjenito se vraćamo ideji stvaranja neprijetelja nikad ne shvaćajući da suštinski problem leži upravo u toj istoj vlasti.

Škatula tada čini suprotno. Nastoji stovoriti područje političkog dijaloga u javnom prostoru, politizirajući nevladin sektor u trenutku kada bi se morala stvoriti koherentna i snažna grupacija neistomišljenika. U našoj priči o antifašizmu nalazimo jedno od potencjalnih rješenja.

Time, nakon Pule i Rijeke stajemo u Zagrebu, na zadnjoj postaji dugačkog procesa. U subotu 17.11.2014 u Infoshopu Pippilota s početkom u 17h razmišljamo kroz diskusiju o dvjema temama:

17.00h : Žene protiv ženskih prava: jačanje desnice i njezine glasnogovornice
Gošće: Dijana Čurković (Radnička Fronta), Mirna Ravnić (Druga Rijeka)

Iako desničarskim pokretom tradicionalno dominiraju muškarci, u posljednje vrijeme sve češće primjećujemo žene koje istupaju u javnost sa snažno definiranim stajalištima radikalno desne opcije. Ovaj regresivni trend porasta nacionalizma i ksenofobije, simptomatičan za Hrvatsku kao i za Europu donosi val političarki, aktivistica i predstavnica sa samog ruba desne opcije koje osvajaju simpatije i odobravanje širokih razmjera. Kroz diskusiju ćemo se baviti pitanjem kako žene koje u javno-političkom životu zastupaju radikalnu desnicu utječu na društvo i koji su mogući uzroci ovog fenomena.

18.30h : Strategije antifašizma
Gosti/šće: aktivisti/ice Mreža antifašitkinja Zagreb, Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju, Ka Matrix, AKC Attack, Škatula

Koji su relevantni čimbenici danas oko kojih se tvori otpor, kako se postaviti prema problemu te koji je izlaz iz novonastale situacije rasta fašizma u lokalnoj sredini? Može li civilno društvo biti ta spona između nezadovoljstva i reakcije? Da li je uopće nužno raditi na stvaranju zajedničkih platformi djelovanja? Diskusija je zamišljena kao prikaz trenutnog stanja otpora i pokušaj razvoja novih načina suočvanja s izrazito desnim elementima društva.

Diskusije moderira: Damir Batarelo (Škatula)

19.30h: Besplatno oslikavanje vaših majci anti fa motivima
Za sve prisutne smo pripremili i sitotisak akciju kako bismo vaše komade odjeće učinili što ljepšima s svježe otisnutim anitfa motivima. Potrebno je samo ponesti nešto robe, zamoliti ljubazne aktiviste/kinje da vam pripomognu s odabirom i u tren oka ćete imati uspomenu vječna trajanja.

20.00h: Vegan večera za sve okupljene
Kolektiv veselih anarho kuhara AKC Attack će nas ovim putem počastiti obilatim obrokom. Na trpezi će se naći maneštra od raznog povrća, salata, polpete i sve ono što nam kuhari ponude.

Nakon produktivna dana, selimo u prostore kluba Attack na još jednu dozu hardcore punka. Svirati će:
BOLESNO GRINJE (Pula, grind/core), JESUS AIN’T IN POLAD (Italija, grind/punk), Culto De Cargo (Italija, crust/punk).

Više o eventu na linku!

http://subsite.hr/ai1ec_event/grind-punk-hell-xyz-w-bolesno-grinje-culto-del-cargo-jesus-aint-in-poland/?instance_id=1545

Projekt “Antifašistički dani” provodi se kroz platformu CLUBTURE.

Uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Zagreba – gradskog ureda za kulturu, obrazovanje i sport i Zaklade ‘Kultura nova’

Apr
9
Thu
Začarana Močvara: MARKO BRECELJ @ Klub Mochvara
Apr 9 @ 19:00

10952070_407707466061853_8757936474949861496_n
MARKO BRECELJ (Slovenija)
http://sl.wikipedia.org/wiki/Marko_Brecelj
https://www.youtube.com/watch?v=o2yW_hzC32Q

Marko Brecelj, kultni slovenski kantautor i društveni aktivist, nakon sedam godina se ponovo vraća u Močvaru, u okviru programa Začarana Močvara. Gostovanje, zamišljeno kao multimedijalni događaj, sadržajno će obuhvatiti diskusiju o položaju civilnog društva u Sloveniji, predstavljanje duhovite, provokativne i politički angažirane akcije “Meki terorizam” te koncert, na kojem će Marko odsvirati svojevrstan presjek svog kantautorskog rada.

Osebujna autorska ličnost i jedan od najboljih i najkarizmatičnijih kantautora na ovim prostorima, Marko je široj publici poznat prvenstveno kao pjevač kultne grupe Buldožer iz njihovih najboljih dana (albumi “Pljuni istini u oči” i “Zabranjeno plakatirati”). Na opće iznenađenje, nakon uspjeha kojeg je ostvario s Buldožerom, Brecelj se odlučuje na eklektičnu solo karijeru nastupajući kako samostalno, tako i unutar projekata s grupama Marjanov Čudni Zajec, Javna Dvaja, Strelnikoff… Također, uz intenzivan društveni angažman, Marko je preko 25 godina i sve donedavno u Kopru vodio MKC, jedan od najdugovječnijih i najboljih slovenskih klubova.

Marko u Močvari nastupa samostalno uz pratnju gitare – kako je i započeo karijeru daleke 1974. godine, objavljujući debitantski album Cocktail. Snimljen u suradnji s renomiranim kompozitorom Bojanom Adamičem, Cocktail je Marka pozicionirao kao jednog od najvažnijih kantautora u bivšoj Jugoslaviji. Iako Markova karijera diskografski nije toliko bogata, kvalitetom je teško nadmašiva. Cocktail tako stoji rame uz rame s kultnim albumima “Odpotovanja” Tomaža Pengova, “Pjesme s planine” Drage Mlinarca i “Homo Volans” Arsena Dedića.

marko16

Netipičnu glabenu karijeru, Marko je kroz posljednje desetljeće obilježio i nizom akcija nazvanih “Meki terorizam”. Tako je između ostalog izveo simbolično bombardiranje američke ambasade i slovenske vlade u Ljubljani. Izveo je to papirnatim avionima i balonima na zrak, pokazavši što misli o agresivnoj USA i NATO politici. “Meki terorizam” je onesposobio i zvona na koparskoj crkvi, upozorivši pritom na trend klerofašizama u Sloveniji. Brecelja je javni sukob s osuđivanim koparskim gradonačelnikom Borisom Popovičem na koncu stajao i dozvole za korištenje prostora kluba MKC u kojem je djelovao sa svojim Društvom prijateljev zmernega napredka.

Glazbeno društveni aktivizam Marka Brecelja jedinstvena je pojava na ovim prostorima. Uz sve nabrojano, razlog je to da njegovo gostovanje u Močvari nikako ne propustite.

Začarana Močvara je projekt koji nastavlja tradiciju organiziranja koncerata intimnijeg ugođaja, pod umjetničkim vodstvom Nine Romić. Program je realiziran uz potporu HDS ZAMP-a.

Apr
18
Sat
DAN PROTIV GRANICA @ AKC Medika/Attack
Apr 18 @ 15:00

Dani protiv granica

18.4.2015. DAN PROTIV GRANICA
Akc Medika, Pierottijeva 11

Pozivamo vas da sudjelujete u programu kreiranom od strane izbjeglica za izbjeglice!

Program:

Info punkt : leci, fanzini, informativni materijali o inicijativi „No Border“

Informacije i rasprava o sustavu prihvaćanja tražitelja/ca azila u Hrvatskoj i o zatvoru za migrante u Ježevu.

Radionica sitotiska – tisak na vašu majicu prigodnih motiva

17.00h – druženje, razmjena informacija i iskustava

19.30h – anti-nacionalna večera sa specijalnim desertom.

večera je na donacije, a sva prikupljena sredstva upotrijebiti će se za osnovne životne potrebe izbjeglica koje žive u Hrvatskoj

22.00h – party u klubu Attack!

Nastupaju:

Dj Maher (Somalija) – pušta popularnu glazbu od hip hopa do popa

Dj Prince (najpoznatiji afrički Dalmatinac) i Dj Balde članovi udruge Društvo Afrikanaca Hrvatske – puštaju sve od R&B, hip hopa pa do african beata…

Vibrice – bubnjarski kolektiv/bend

Vaše ideje i pitanja su dobrodošle na:
noborderzagreb@riseup.net

Program organiziraju No Border Zagreb i Akc Attack.

May
5
Tue
TURBINA – TURBO TRIBINA BRAIN DRAIN – SHOULD I STAY OR SHOULD I GO @ Klub Močvara
May 5 @ 18:30

TURBINA-5_2015-FB-851x315-pix

 

Gosti: DRAGO ŽUPARIĆ-ILJIĆ (Zagreb), KREŠIMIR DUJMOVIĆ (Zagreb), DEAN DEREŽIĆ (Zagreb), EMA KNEŽEVIĆ (Zagreb).
Vodi i moderira: VID JERAJ (Zagreb).

Ne tako davno, u ružičasto-blaženim danima adolescencije “Should I Stay or Should I Go?”, pjevali su isti oni koji danas s istim pitanjem stupaju u status prekarnog radništva. Dok im poslodavci obnavljaju ugovore na određeno, a istodobno iz zemlje odlaze liječnici, piloti i inženjeri brodogradnje, može se činiti istinitom fama o travi koja je zelenija sa susjedove strane ograde. A još ako nema granica?

Gosti:
Drago Župarić-Iljić znanstveni je novak na Institutu za migracije i narodnosti zaposlen na programu Sociologija migracija. Prati tematiku azila i prisilnih migracija. Ujedno je i na doktoratu na FF-u SvuZg.

Novinar Krešimir Dujmović je na T-portalu imao zapaženu seriju o strancima u Hrvatskoj. Sam je višestruki emigrant i povratnik, radio je i obrazovao se u europskim zemljama uoči priključenja Republike Hrvatske Europskoj zajednici.

Dean Derežić je radnik-povratnik iz Švedske, koji je s aktivistima izbjegličkog pokreta u Njemačkoj sudjelovao u okupaciji i skvotiranju berlinskih trgova i škola. Trenutno je koordinator platforme nevladinih organizacija Zaustavimo TTIP i član Radničke fronte.

Ena Knežević će predstaviti feminističku organizaciju CESI koja se zalaže za unapređenje društvenog položaja žena i ostvarenje spolne i rodne ravnopravnosti, čije recentno istraživanje, upućuje na znakovit broj mladih koji razmišljaju o odlasku iz Hrvatske.

www.mochvara.hr // www.facebook.com/turbinaturbotribina

Leave a Reply