Škatula predstavlja:
Antifašistički dani u Zagrebu
17.1.2015 Infoshop Pippilota @ AKC ATTACK, Pierottijeva 11
„Diskusije za “bolje” sutra koje nikad ne dolazi“
Koalicija „desnih“ stranaka na učmaloj demokratskoj sceni raste. Nakon ponovnog zaoštravanja retorike i povratka u epizodu radikalizacije ponosne i jake nacije, predsjednički izbori postaju pokazatelj koliko daleko je prosječan građanin/ka spreman s uma smetnuti nekoliko gotovo neizbježnih činjenica. Odjednom nestaju tragovi privatizacijskih pljački političkih figura koji su činili tu istu vlast čiji povratak postaje sveprisutna mašta većine. Njihovi „vitezovi“ traže vlastita prava na jednom od najdužih prosvjednih skupova novije povijesti, a vladajuća koalicija nema spremnog rješenja. U takvom slomu, korjenito se vraćamo ideji stvaranja neprijetelja nikad ne shvaćajući da suštinski problem leži upravo u toj istoj vlasti.
Škatula tada čini suprotno. Nastoji stovoriti područje političkog dijaloga u javnom prostoru, politizirajući nevladin sektor u trenutku kada bi se morala stvoriti koherentna i snažna grupacija neistomišljenika. U našoj priči o antifašizmu nalazimo jedno od potencjalnih rješenja.
Time, nakon Pule i Rijeke stajemo u Zagrebu, na zadnjoj postaji dugačkog procesa. U subotu 17.11.2014 u Infoshopu Pippilota s početkom u 17h razmišljamo kroz diskusiju o dvjema temama:
17.00h : Žene protiv ženskih prava: jačanje desnice i njezine glasnogovornice
Gošće: Dijana Čurković (Radnička Fronta), Mirna Ravnić (Druga Rijeka)
Iako desničarskim pokretom tradicionalno dominiraju muškarci, u posljednje vrijeme sve češće primjećujemo žene koje istupaju u javnost sa snažno definiranim stajalištima radikalno desne opcije. Ovaj regresivni trend porasta nacionalizma i ksenofobije, simptomatičan za Hrvatsku kao i za Europu donosi val političarki, aktivistica i predstavnica sa samog ruba desne opcije koje osvajaju simpatije i odobravanje širokih razmjera. Kroz diskusiju ćemo se baviti pitanjem kako žene koje u javno-političkom životu zastupaju radikalnu desnicu utječu na društvo i koji su mogući uzroci ovog fenomena.
18.30h : Strategije antifašizma
Gosti/šće: aktivisti/ice Mreža antifašitkinja Zagreb, Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju, Ka Matrix, AKC Attack, Škatula
Koji su relevantni čimbenici danas oko kojih se tvori otpor, kako se postaviti prema problemu te koji je izlaz iz novonastale situacije rasta fašizma u lokalnoj sredini? Može li civilno društvo biti ta spona između nezadovoljstva i reakcije? Da li je uopće nužno raditi na stvaranju zajedničkih platformi djelovanja? Diskusija je zamišljena kao prikaz trenutnog stanja otpora i pokušaj razvoja novih načina suočvanja s izrazito desnim elementima društva.
Diskusije moderira: Damir Batarelo (Škatula)
19.30h: Besplatno oslikavanje vaših majci anti fa motivima
Za sve prisutne smo pripremili i sitotisak akciju kako bismo vaše komade odjeće učinili što ljepšima s svježe otisnutim anitfa motivima. Potrebno je samo ponesti nešto robe, zamoliti ljubazne aktiviste/kinje da vam pripomognu s odabirom i u tren oka ćete imati uspomenu vječna trajanja.
20.00h: Vegan večera za sve okupljene
Kolektiv veselih anarho kuhara AKC Attack će nas ovim putem počastiti obilatim obrokom. Na trpezi će se naći maneštra od raznog povrća, salata, polpete i sve ono što nam kuhari ponude.
Nakon produktivna dana, selimo u prostore kluba Attack na još jednu dozu hardcore punka. Svirati će:
BOLESNO GRINJE (Pula, grind/core), JESUS AIN’T IN POLAD (Italija, grind/punk), Culto De Cargo (Italija, crust/punk).
Više o eventu na linku!
Projekt “Antifašistički dani” provodi se kroz platformu CLUBTURE.
Uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Grada Zagreba – gradskog ureda za kulturu, obrazovanje i sport i Zaklade ‘Kultura nova’
MARKO BRECELJ (Slovenija)
http://sl.wikipedia.org/
https://www.youtube.com/
Marko Brecelj, kultni slovenski kantautor i društveni aktivist, nakon sedam godina se ponovo vraća u Močvaru, u okviru programa Začarana Močvara. Gostovanje, zamišljeno kao multimedijalni događaj, sadržajno će obuhvatiti diskusiju o položaju civilnog društva u Sloveniji, predstavljanje duhovite, provokativne i politički angažirane akcije “Meki terorizam” te koncert, na kojem će Marko odsvirati svojevrstan presjek svog kantautorskog rada.
Osebujna autorska ličnost i jedan od najboljih i najkarizmatičnijih kantautora na ovim prostorima, Marko je široj publici poznat prvenstveno kao pjevač kultne grupe Buldožer iz njihovih najboljih dana (albumi “Pljuni istini u oči” i “Zabranjeno plakatirati”). Na opće iznenađenje, nakon uspjeha kojeg je ostvario s Buldožerom, Brecelj se odlučuje na eklektičnu solo karijeru nastupajući kako samostalno, tako i unutar projekata s grupama Marjanov Čudni Zajec, Javna Dvaja, Strelnikoff… Također, uz intenzivan društveni angažman, Marko je preko 25 godina i sve donedavno u Kopru vodio MKC, jedan od najdugovječnijih i najboljih slovenskih klubova.
Marko u Močvari nastupa samostalno uz pratnju gitare – kako je i započeo karijeru daleke 1974. godine, objavljujući debitantski album Cocktail. Snimljen u suradnji s renomiranim kompozitorom Bojanom Adamičem, Cocktail je Marka pozicionirao kao jednog od najvažnijih kantautora u bivšoj Jugoslaviji. Iako Markova karijera diskografski nije toliko bogata, kvalitetom je teško nadmašiva. Cocktail tako stoji rame uz rame s kultnim albumima “Odpotovanja” Tomaža Pengova, “Pjesme s planine” Drage Mlinarca i “Homo Volans” Arsena Dedića.
Netipičnu glabenu karijeru, Marko je kroz posljednje desetljeće obilježio i nizom akcija nazvanih “Meki terorizam”. Tako je između ostalog izveo simbolično bombardiranje američke ambasade i slovenske vlade u Ljubljani. Izveo je to papirnatim avionima i balonima na zrak, pokazavši što misli o agresivnoj USA i NATO politici. “Meki terorizam” je onesposobio i zvona na koparskoj crkvi, upozorivši pritom na trend klerofašizama u Sloveniji. Brecelja je javni sukob s osuđivanim koparskim gradonačelnikom Borisom Popovičem na koncu stajao i dozvole za korištenje prostora kluba MKC u kojem je djelovao sa svojim Društvom prijateljev zmernega napredka.
Glazbeno društveni aktivizam Marka Brecelja jedinstvena je pojava na ovim prostorima. Uz sve nabrojano, razlog je to da njegovo gostovanje u Močvari nikako ne propustite.
Začarana Močvara je projekt koji nastavlja tradiciju organiziranja koncerata intimnijeg ugođaja, pod umjetničkim vodstvom Nine Romić. Program je realiziran uz potporu HDS ZAMP-a.
OHOHO FESTIVAL UNDERGROUND D.I.Y. STRIPA I ULIČNE UMJETNOSTI
U organizaciji Autonomonog kulturnog centra Attack! festival će se održati od 16.-19.travnja 2015. u prostorima bivše tvornice Medika u Pierottijevoj 11.
Ohoho festival zamišljen je prventstveno kako bi se omogućio prostor neafirmiranim umjetnicima/cama i umjetnicima/cama koji/e stvaraju u undergroundu, a koji su za svoj medij stvaranja odabrali ilustraciju, strip ili pak uličnu umjetnost. Svrha festivala je neometano izlaganje, ali i razmjena iskustava, te edukacija.
Zašto ovakav festival? Prisustvujući kao aktivni akteri na ovoj sceni unatrag pet godina, svjedoci/kinje smo njezinog naglog razvoja, ali i sve većeg zanimanja šire publike za produkciju umjetnika/ca koji su obuhvaćeni/e ovim granama underground umjetnosti. S obzirom da je umjetnost tzv. Street arta rubna i često se vidi u obliku “potpisa” tj. writinga koji mogu neugledno djelovati na fasadama, jedna od ideja ovog festivala je edukacija mladih, te osvještavanje ulične estetike legalnim putem. Umjetnost na ulici može biti jak estetski segment koji bi poboljšao vizualni identitet sivih gradskih četvrti – što je veliki svjetski trend!
S druge strane strip stvaralaštvo ima golemu komercijalnu produkciju širom svijeta (najjače su u SAD-u, Japanu i Francuskoj). Osim komercijalne produkcije postoji isto tako i međunarodna scena autorskog, umjetničkog i nezavisnog stripa. Njihovi stripovi nisu orijentirani na masovnu publiku i komercijalni učinak i zato se upravo tu događaju zanimljivi eksperimenti i pomaci bitni za razvoj medija. Na svim postojećim strip festivalima u Hrvatskoj glavni je problem što ne postoji prostor za neafirmirane strip crtače/ce, već se većinom izlaže i promovira komercijalno strip izdavaštvo koje prezentira rad već afirmiranih strip umjetnika/ca. OHOHO festival će zato pokušati otvoriti prostor svima onima koji/e stvaraju na nezavisnoj sceni.
Trend smanjivanja sredstava za nezavisne kulturne programe od strane Grada Zagreba i Gradskog ureda za kulturu obrazovanje i sport kao i Minstarstva kulture nije zaobišao i naš festival, stoga smo bili primorani odustati od dijela programa koji je trebao ugostiti još neke inozemne kolektive. Unatoč tome, festival smo ipak odlučili održati u skromnijim uvjetima stoga se nadamo da ovogodišnji Ohoho festival nije ujedno i zadnji Ohoho festival.
Festival počinje burzom stripa i izdanja na kojem će nam se predstaviti nekoliko strip izdavača, autora/ica i kolektiva iz Hrvatske i regije pa i šire. Neki od njih su KOMIKAZE, GARAGE L iz Francuske, Tvrdokorne mrlje, Kolektiv Sitotisak, Damir Steinfel i Enver Krivac iz Rijeke, te SLUŠAJ NAJGLASNIJE!.
U djelu festivala posvećenom uličnoj umjetnosti, osim zagrebačkih umjetnika/ca na Jam-u će gostovati graffiti kolektiv 1170 iz Ljubljane, Džedaj i Tifani Rubi iz Rijeke, Avet iz Banja Luke i Fat Kid Benny iz Beograda.
Na ovogodišnejm Ohoho Festivalu biti će otvorene dvije izložbe; Prva je “Poster Extravaganza” u Mikrogaleriji, a to je skupna izložba autora koji svoj izričaj grade kroz plakate. Druga izložba je izložba stripa riječkih autora Damira Steinfela i Envera Krivca i doržat će se u galeriji Sivoj.
Tokom sva tri dana posjetitelji/ce će moći prisustvovati i edukacijama kroz strip stencil radionice, radionice linoreza i radionice izrade naljepnica.
Trodnevni grafiti jam počinje u četvrtak 16. travnja u 12:00, a ove godine ugošćuje preko 50 umjetnika/ca koji će oslikavati i crtati po unutrašnjim i vanjskim zidovima prostora Medike. Na jam-ovom grafiti dijelu sudjeluju gosti iz Slovenije, BIH, Srbije i Hrvatske: Animals, Guns Crew, 1107 klann uz potporu brojnih zagrebačkih grafitera. Na street art dijelu jam-a sudjeluje tridesetak umjetnika/ca: Linnch It, Maja Maar, Lonac, Stipan Tadić, Panda 186 samo su neki od sudionika/ca.
Prvi dan festivala kolektiv Sitostisak održati će svoj performans, a svečano otvaranje festivala nastavlja se glazbenim programom u klubu Attack! na kojem će nastupati gosti BABILONCI, Marko i Dj Zdena.
Večernji program rezerviran je i za glazbene programe u Chakka’s Room ili redovnom programu kluba Attack!.
Realizaciju festivala omogućili su Grad Zagreb, Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport; Ministarstvo kulture republike Hrvatske i Nacinalna zaklada za razvoj civilnog društva i Zaklada kultura nova.
Program realiziran uz potporu Autonomnog kulturnog centra – Attack, udruge Otompotom, Mikro Galerije, udruge Cirkorame, kolektiva sito(S)tisak i svih stanovnika, volontera i rezidenata AKC MEDIKE.
PROGRAM FESTIVALA:
ČETVRTAK 16.04.2015.
12:00 DVORIŠTE: GRAFITTI JAM
Ovogodišnji dvodnevni Graffiti jam osim domaćih rezidenta aerosol umjetnosti i klasičnog street arta ugostiti će umjetnike/ce iz Beograda, Ljubljane, Sarajeva, Zagreba i Rijeke.
Crtaju street art umjetnici/e:
Lonac (Zagreb)- specijalizirao na muralima, vrlo vidljiv umjetnik na ulicama, prepoznatljiv po svom stilu, i to ne samo u Hrvatskoj. Radovi mu hiperrealistično prikazuju osobna stanja svijesti, kojima vrlo zanimljivo propitkuje, provocira, šokira i potiče na razmišljanje.
http://www.jasam.hr/
http://www.jasam.hr/
https://www.facebook.com/
http://lonac.blogspot.com/
Artez (Beograd) – rođen 1988. godine, diplomirao je na Arhitektonskom Fakultetu Univerziteta u Beogradu 2013. godine. Proteklih 12 godina bavi se uličnom umjetnošću pod pseudonimom ‘Artez’ i trenutno je jedan je od najistaknutijih srpskih uličnih umjetnika. Tokom proteklih nekoliko godina aktivan je na internacionalnoj sceni ulične umetnosti – svoj trag je ostavio u mnogim europskim gradovima – Berlinu, Zagrebu, Helsinkiju, Rimu, Bukureštu, Parizu, ali u u brojnim gradovima širom Brazila i Indije. U pauzama između putovanja živi i radi u Beogradu.
https://www.facebook.com/
http://
Vanja Vikalo (Herceg Novi) – poznatiji kao Linnch, ilustrator je i dizajner karaktera, a dolazi iz Herceg Novog. Za sebe kaže da bi najradije samo to i radio; ilustrirao, kreirao storytelling svojih karaktera i stvarao animirane filmove. Već godinama je prisutan na umjetničkoj sceni u Crnoj Gori, Srbiji, ali i Hrvatskoj. Zajedno sa dizajnerom Mirkom Lazarevićem, 2008. godine osniva D-Bend studio, sa fokusom na alternativnijem kreativnom izrazu, uz izbegavanje korporativnog pristupa dizajnu. Sa istomišljenicima iz Herceg Novog i Beograda pokretač je festivala suvremene umjetnosti u Herceg Novom pod nazivom Sinestezija, koji se održava od 2011. U posljednje vrijeme ogroman fokus posvećuje crtanoj animaciji kroz novo-nastali studio za video produkciju – Rudnik Film. Sa animatorom Noyz-om, nedavno je završio ilustrirani spot za crnogorski hip hop bend Who See i numeru “Dinamida”. Hrvatskoj publici se predstavio kroz učešće na Muzeju Ulicne Umjetnosti 2013, dok je u studenom 2013 održao svoju drugu samostalnu izložbu pod nazivom “Baaad Dog” u galeriji Boonika u Zagrebu. Linnchov rad je duhovita i oštroumna kritika društva u kojem živi. Radovi su mu satirični, ironični, a poruke u njegovim crtežima i njihova višeslojnost su nešto što ga u velikoj mjeri razlikuje od brojnih ilustratora mlađe generacije.
www.linnch.it
http://vizkultura.hr/
http://www.vijesti.me/
http://www.vijesti.me/
Džedaj / Mislav Lešić (Županja) – završio je Osnovnu školu u Bošnjacima, Opću Gimnaziju u Županji i kasnije se upisao Akademiju Primijenjenih Umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, gdje trenutno pohađa 3.godinu; smjer slikarstvo. Stvara u slikarstvu, grafici, street artu, dizajnu, fotografiji, kolažu… Za sebe kaže da mu uzori potječu iz impresionističkog slikarstva i moderne na prijelazu pomješane sa psihodeličnom secesijskom i Durerovskom grafikom (posteri i street art), dadaističkim kolažima i filozofiji koja se bazira na nevjerovatnoj slučajnosti i nelogičnosti koja povezuje sve to.
Magna Mater (Zagreb) – mlada zagrebačka likovna umjetnica, prvotno grafička dizajnerica (završila je odjel grafike u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna) a nastavila je svoje umjetničko formiranje na nastavničkom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu.
Njezin nesvakidašnji pseudonim (lat. Magna Mater – Velika iliti Vrhovna Majka) drevno je ime najstarijeg poznatog štovanog božanstva iz kojeg su se kroz povijest razvila mnoga ženska božanstva. Velika Majka označava moćnu žensku energiju, davateljicu života, snažnu strastvenu ženu i zaštitnicu. Ona je prijateljica i majka nadnaravnih bića, životinja i ljudi, prirode i cijelog svemira. Rad Magna Mater je svestran i intermedijalan (intermedijalnost – korištenje više tehnika pri stvaranju jednog rada). Tehnike bira kao najadekvatnije oruđe za izražavanje svojih ideja. Njezin kreativan um bez prestanka stvara. Odraz toga su brojne grafike, crteži, slike, kolaži, murali, dizajni i videi-i.
Iva Milaković (Pula) – Rođena u Dubrovniku 1986. godine. 2004. završava školu primijenjenih umjetnosti i dizajna u Puli; smjer grafički dizajn. 2010. godine završava dodiplomski studij pri Accademia di belle arti di Venezia, a 2013. pri istoj akademiji i diplomski studij, smjer nove umjetničke tehnologije- multimedijsko projektiranje s ocjenom 110 e lode. Do sada imala dvije samostalne izložbe i sudjelovala je na više grupnih. Njezini radovi odišu istom poetikom, bilo da se radi o crtežu, instalaciji ili video instalaciji, bez obzira na medij, svojom linearnošću podržavaju osnovnu Ivinu (pra)tehniku crteža, a uporabni predmeti koji su dio instalacija podupiru ideju glavnog motiva.
Crtaju još Tifani Rubi http://
17:00 DVORIŠTE: BURZA STRIPA
Burza strip izdanja dati će pregled samoizdatih albuma i materijala vezanih uz strip, različitih kolektiva iz regije. Sudjeluju Slušaj najglasnije, Tvrdokorne mrlje, Sitostisak kolektiv, Komikaze, Garage L…
17:00 MIKROGALERIJA : RADIONICA GERILLA MARKETINGA: NALJEPNICE/STICKERI
Gerila marketing može se opisati kao ‘nekonvencionalna i neuobičajena metoda promocijskih aktivnosti kojima se s vrlo malo uloženih sredstava brzo postižu značajni rezultati. Ovaj način oglašavanja i senzibiliziranja javnosti o aktivnostima, prisutan je kao jeftina, a učinkovita metoda koja uz to ima i umjetnički karakter. Gerila marketing proteže se od stencil i graffiti ulične umjetnosti, do izrade uličnih stickera (naljepnica) i murala, plakata, transparenata, majica i video arta. Zbog svoje praktične upotrebe, stikeri (naljepnice) su veoma popularan način izražavanja u svijetu ulične umjetnosti. Umjetnici se pri izradi uglavnom koriste računalom za dizajn i obradu naljepnica te printerom da bi ih prenijeli u fizički oblik. U ovom slučaju na radionici će se koristiti starija manualna metoda izrade naljepnica pomoću samoljepljivih folija raznih boja, skalpela i podloga za rezanje.
Voditelj radionice – Mario Miličić graffiti umjetnik i grafički dizajner
PRIJAVE ZA RADIONICE VRŠE SE NA MAIL: ohohofestival@gmail.com ZAKLJUČNO S 15.TRAVNJEM; sudjelovanje na radionici je potpuno besplatno
17:00 – 18:00 DVORIŠTE: DRUŽBA sito(S)tisak
DRUŽBA sito(S)tisak očekuje vaš dolazak na naš događaj u sklopu događaja – sito(S)tisak na OHOHO, sve u službi hepeninga začinjeno performansom bez spektakla na kraju!
5 umjetnika daje po 1 rad – umjetnici radnici – pratite okolo pa ćeš saznati koji su umjetnici RADNICI! VI dođete – platite 50 kuna – donesete robu (majice, košulje, torbe, pregače i ostalo…) – birate 1/5 ili 5/1 – Mi štampamo! Umjetnici radnici i izvođači radova umjetnosti za narod – narod za tvornicu čuda!
Sav prihod je benefitiran za AKC MEDIKU – dakle vašim novcem krpamo rupe u proračunu i omogućujemo daljnju – vašu i našu egzistenciju u prostoru! Svi radovi su limitirani na Sad i Više nikad – dakle štampamo ih taj dan, nakon čega uništavamo sita i lomimo ruke umjetnicima i izvođačima radova, nakon čega više neće biti mogućnosti za naknadna tiskanja, dotiskivanja i potiskivanja!
Primamo narudžbe od 17:00 do 18:00 nakon čega zatvaramo šalter. Vi nam ostavljate vaše za ovu priliku pripremljene konfekcijske proizvode (majice, šalove, pregače i torbe, cekere kao i ostalo…), minimalno jedan, a maksimalno pet proizvoda. Izvođenje radova je od 18:00 do 20:00, a uključuje: tiskanje RADOVA , sušenje i peglanje istih kao i konačna isporuka RADA naručitelju, odnosno vama.
Svi sretni i zadovolnji u 20:00 zatvaramo!
19:00 GALERIJA SIVA: IZLOŽBA STRIPA DAMIRA STEINFELA
Damir Steinfl – rođen u Rijeci. Bavi se stripom, ilustracijom, organiziranjem i vođenjem strip radionica. Bio je član strip skupina Variete Radikale (1995-1999) i Emisija Emocija (2004-2009), te je surađivao sa strip kolektivom Komikaze. Radove je objavljivao u raznim tiskovinama i internet stranicama u Hrvatskoj, Austriji, Francuskoj, Italiji, Latviji, Mađarskoj, Makedoniji, Njemačkoj i Srbiji. Izlagao je na brojnim izložbama u zemlji i inozemstvu. Nagrade: 1995, Najbolji mladi autor, Salon stripa Vinkovci ’95. 1997, Grupa Variete Radikale osvaja nagradu za inovaciju u stripu. Tijekom školske godine svake subote u Opatiji vodi Kreativnu radionicu stripa i ilustracije namijenjenu osnovnoškolskom uzrastu. Živi i radi u Opatiji!
20:00 MIKRO GALERIJA: OTVARANJE IZLOŽBE POSTER EKSTRAVAGANZZA
IZLAŽU: Tvrdokorne Mrlje, Miro župa, Garage L, Miron Milić, Tifani Rubi, This town needs posters, Posteri *PRIGODNI, AUTORSKI, UPORABNI* iz ateljea Radione Sito(S)tiskarske&MoreZadru
22.30 KLUB ATTACK: OHOHO ZABAVA ILI SVEČANO OTVORENJE FESTIVALA
Babilonci – bend/projekt osnivača nezavisne kuće “Slušaj najglasnije!”, legendarnog Zdenka Franjića. Slušaj najglasnije je tijekom više od 20 godina djelovanja izdao više od 300 albuma iz cijelog svijeta, a manje je poznato da je upravo ta etiketa po prvi puta objavila albume Majki, Overflowa, Bambi Molestersa, Satana Panonskog, Goribora, Damira Avdića i mnogih drugih bendova koji su u međuvremenu ostvarili status priznatih glazbenika i oživjeli domaću scenu. Zdenko je i pokretač je nezavisne naklade knjiga “Bratstvo Duša” u kojoj se nalaze knjige pjesama Satana Panonskog, Aleksandra Stojkovića, kao i roman Pitija iz Goribora, Damira Avdića, Loua Profe te idejni začetnik kompilacije “Bombardiranje New Yorka”, koja je od svog prvog izdanja s kraja osamdesetih, pa sve do danas doživjela čak 14 izdanja te pružila značajan proboj brojnim domaćim bendovima na svjetsku scenu.
U njegovom bendu Babilonci povremeni postav čine i vokal Goribora Aleksandar Stojković St, Hrvoje Stančina – Hrc, koji vodi glavnu produkcijsku riječ u bendu te Robert Bušić – Buš, inače frontman prve postave Kojota. Glazba koju sviraju može se opisati kao zanimljiva mješavina kraut-rocka, elektronike, duba, psihodelije, trip-hopa i reggaea.
U glazbenom programu za otvaranje festivala nastupiti će i Marko i Darko; bend iz Zagreba. Sviraju vlastiti materijal koji se može opisati kao glasni, prljavi i ritmični garage-blues-punk s free-noise elementima. Ili jednostavnije: Marko i Darko je rock’n’roll bend iz Zagreba.
Nakon bendova zabavlja svojim odabirom funka Dj Zdena.
PETAK 17.4.
12:00 DVORIŠTE: GRAFITI JAM
Street art umjetnicima u petak se na graffiti jam-u pridružuju i grafiteri.
Gosti festivala su:
1107 KLAN — LJUBLJANA
https://www.facebook.com/
GUNS CREW — LJUBLJANA
http://
ZEK CREW — LJUBLJANA
http://www.zek.si/
TRU SKOOL KOLEKTIV — SARAJEVO
https://www.facebook.com/
Crtaju još street art umjetnici/e:
Lonac (Zagreb) specijalizirao na muralima
http://lonac.blogspot.com/
Artuditu (Zagreb) slikarski mladi dvojac široko vidjiv na ulicama
http://
Bins (Zagreb)
Lav (Zagreb)
Panda 160 (Velika Gorica)
Džedaj (Rijeka)
Tifani Rubi (Rijeka)
Grafiteri/aerosol umjetnici/e /zagrebački crew: Mane mei, Kole one, Sarmer, Rinok, Chuck, Fakat, Flyer, Casino, Royale, Chez186, Equipment, Modul 8, Kaktus
15:00 GALERIJA SIVA: IZLOŽBA STRIPA DAMIRA STEINFELA
15:00 MIKRO GALERIJA: OTVARANJE IZLOŽBE POSTER EKSTRAVAGANZZA
IZLAŽU: Tvrdokorne Mrlje, Miro Župa, Garage L, Miron Milić, Tifani Rubi, This town needs posters, Posteri *PRIGODNI, AUTORSKI, UPORABNI* iz atelje-a / radione Sito(S)tiskarske & MoreZadruge.
Garage L – organizacija je koja je svoj prostor za realizaciju osigurala u garažama Laurens grada Forcalquier u južnoj Francuskoj. Nekadašnje auto zastupništvo, 90-tih godina umjetnici/ce pretvaraju u umjetnički studio, a od 2006. postaje radionica posvećena izdavaštvu i grafici. Radionica je otvorena za izložbe, rezidencije, tisak i kreativni rad. Jedan on načina samofinaciranja udruge Garage L je profesionalni tisak knjiga, restauracija i ilustracije. Umjetnici koji stvaraju u okviru ovog kolektiva specijalizirani su za grafiku, litografiju i sitotisak. Neki od umjetnika/ca koji stvaraju u Garage L su: Vanessa Krolikowski (ilustratorica), Romuald Sourisse (restaurator), Alkbazz (slobodni umjetnik), Philippe Moreau (ilustrator), Catherine Georgarakis (grafičar), Timothy Georgarakis (grafički dizajner), Eric Ferrier (ilustrator), Fanny Pageaud (ilustratorica).
This Town Needs Posters – dvojac je koji se bavi oblikovanjem i tiskom plakata. Smatrajući se nedizajnerima, grafičko oblikovanje svode na same osnove, a naglasak stavljaju na proces fizičke izrade plakata. Materijali, vrsta boje i tip papira postaju glavni alati u procesu nedizajna. Svaka nepreciznost, nesavršenost i zanatska nevještina prihvaćene su kao dodatne vrijednosti.
Od 2012. godine fokusiraju se na izradu ručnih plakata tehnikom visokog tiska, među ostalima rade za bendove poput Die! Die! Die!, Storms, Criple and Casino, Punčke, ###, Joan of Arc, VVhile, Umor, Gone Bald i druge, te za klubove AKC Attack!, Močvaru, Spunk i nama nepoznata mjesta na Novom Zelandu. Na Danu D, 2014. godine, u sklopu izložbe “Dizajn na rubu” nagrađeni su od strane žirija prvim mjestom za najbolje izlagače na manifestaciji.
17.00 MIKROGALERIJA : RADIONICA GERILLA MARKETINGA: NALJEPNICE/STICKERSI
PRIJAVE ZA RADIONICE VRŠE SE NA MAIL: ohohofestival@gmail.com ZAKLJUČNO S 15.TRAVNJEM; sudjelovanje na radionici je potpuno besplatno
17:00 GALERIJA SIVA: STENCIL – STRIP radionica
Radionica spaja medij stripa i stencil grafita u jedno. Na radionici će se razraditi strip u njegovom jednostavnijem obliku, s posebnim naglaskom na likovnim i likovno-narativnim prikazima, gegovima i porukama u jednom do tri kadra. Stripu se reducira veličina i sadržaj kako bi se prilagodio stencil tehnici.
Za podlogu koriste se zidovi, a tehnike za izradu motiva su sprej i tamponi s bojom.Stencil grafit (šablona, matrica) je oblik grafita koji omogućuje korištenje matrice izrađene od papira, kartona ili drugih medija za stvaranje slike ili teksta koja je lako ponavlja. Željeni dizajn se izrezuje iz odabranog medija koji može zadržati formu (papir, plastika, drvo ili metal), dok se motiv prenosi na površinu pomoću spreja, valjka ili tampona koji se umaču u boju. Boja prolazi kroz izrezane rupe i ostavlja trag na površini ispod šablone. Za stvaranje višebojnog prikaza koristi se više različitih šablona. Matrice se sastoje od izrezanog crteža -rupe i pune površine s “mostovima” -tankim trakama materijala koji drže na okupu neizrezani dio matrice.Šablonom se mogu raditi i negativni prikazi kao što su prikazi ruku u špiljskim slikama, kada se pigment raspršuje oko motiva. Ova tehnika naziva se i aerografija.
Šablone su kroz povijest imale mnoge praktične primjene od prapovijesti u špiljskim crtežima, oslikavanja tkanine u starom Japanu, u grafikama starih majstora, ilustracijama knjiga i slikovnica, za štampanje masovnih publikacija (novina, letaka, naljepnica, igraćih karata..), za izradu prometnih znakova, za razne industrijske, vojne, trgovačke, stambene, komunalne, rekreacijske i druge potrebe, kao zidni ukrasi, te kao novi medij u suvremenoj uličnoj umjetnosti.
Voditeljica radionice: Ivana Zubović
PRIJAVE ZA RADIONICE VRŠE SE NA MAIL: ohohofestival@gmail.com ZAKLJUČNO S 15.TRAVNJEM; sudjelovanje na radionici je potpuno besplatno
17:00 DVORIŠTE: BURZA STRIPA Burza strip izdanja dati će pregled samoizdatih albuma i materijala vezanih uz strip, različitih kolektiva iz regije. Sudjeluju Slušaj najglasnije, Tvrdokorne mrlje, Sitostisak kolektiv, Komikaze, Garage L…
17:00 DVORIŠTE: KOMIKAZE Komikaze beđomatik akcija! radionica unikat beđeva/štand + izložba napravljenih ohoho! beđeva pod pokroviteljstvom Zaklada Kultura Nova.
http://www.komikaze.hr/
17:00 INFOSHOP /KNJIŽNICA PIPILOTTA : PREDSTAVLJANJE NOVE ETIKETE BRATSTVO DUŠA ZDENKA FRANJIĆA
Bratstvo duša nova je etiketa za strip i književnost. Osnivač etikete je Slušaj najglasnije!, prva nezavisne kuće u regiji. Franjić je rekorder po broju objavljenih naslova, od kraja osamdesetih do danas objavio je oko 500 albuma alternativnih izvođača. Ovog zagriženog, po mnogočemu specifičnog alternativca, ne zanimajunačini funkcioniranja glazbenog tržišta, no upravo je on na svojoj etiketi prvi put izdao mnoge od kasnije afirmiranih underground bendova. Smatra li nužnim da nezavisni izvođač u trenutku rasta svog utjecaja i dosega potpiše ugovor s većom kućom i tako na neki način izgubi 100% nezavisni status? “Mislim da to nije nezaobilazno. Izvođači koji krenu tim putom obično imaju u cilju da stignu do većeg broja slušatelja, a i nadaju se nekoj konkretnoj koristi od rada koji su uložili no obično se ubrzo i ono umjetničko i pokretačko (po meni dobro) pretvori u rad, odrađivanje i kolotečinu. No, ima i autora kojima je važnija sloboda izražavanja i umjetnička sloboda i kojib ostaju na mojoj etiketi i nastavljaju sa radom. Takvi autori imaju i po dvadesetak albuma i jako su produktivni jer ih ne ograničavaju zakoni biznisa. Takvi autori su po meni najkvalitetniji”, tvrdi čovjek koji nikad nije težio podizanju svoje kuće na neku komercijalniju razinu.
19:00 DVORIŠTE: RADIONICA LINOREZA
Linorez je tradicionalna grafička tehnika, koja danas, u rukama underground umjetnika postiže nevjerojatnu ekspresivnu snagu. Linorez se ponovo javlja kroz jezik suvremenog stripa i plakata, bok uz bok sa sitotiskom, s kojim dijeli jos jednu osobinu – mogućnost do it yourself- kućne produkcije, sto ih čini značajnim autorskim pa čak i subverzivnim sredstvom. Upravo zbog sve veće revitalizacije ove klasične tehnike u suvremenoj umjetnosti i njezine sve veće uporabe, francuski umjetnik Alkabazz održati će radionicu. Radionica će obuhvatiti čitav proces stvaranja grafike, od rezanja linoleuma, dizajna ilustracije do tiskanja. Cilj je proizvesti seriju autorskih grafika koje ce biti izložene tokom festivala, tempom kojim budu nastajale. Dakle, ostvariti novu formu radionicu-izložbu. Prijave za radionicu će biti objavljane prije samog festivala, ali tokom festivala radionica će imati otvoren karakter, model work in progressa s ciljem da se u stvaranju priključe posjetitelji i posjetitelji/ce festivala i na taj način utječu na dinamičnost stvaranja.
Voditelji radionice Garage L – Francuska
20:30 MIKROGALERIJA: DADAnti SPLIT VS ZAGREBAČKI SLAMERI – večer slam poezije
Nakon svega zabava i slušaona u Mikru!
SUBOTA 18.04.2015.
12:00 DVORIŠTE: GRAFITI JAM
15:00 GALERIJA SIVA: IZLOŽBA STRIPA DAMIRA STEINFELA
15:00 MIKRO GALERIJA: OTVARANJE IZLOŽBE POSTER EKSTRAVAGANZZA IZLAŽU: Tvrdokorne Mrlje, Miro župa, Garage L, Miron Milic , Tfani Rubi, This town needs posters, Posteri *PRIGODNI,AUTORSKI,UPORABN
17:00 DVORIŠTE: KOMIKAZE Komikaze beđomatik akcija! radionica unikat beđeva/štand + izložba napravljenih ohoho! beđeva pod pokroviteljstvom Zaklada Kultura Nova.
17.00 MIKROGALERIJA : RADIONICA GERILLA MARKETINGA: NALJEPNICE/STICKERSI
17:00 GALERIJA SIVA: STENCIL – STRIP radionica
17:00 DVORIŠTE: RADIONICA LINOREZA
PRIJAVE ZA RADIONICE VRŠE SE NA MAIL: ohohofestival@gmail.com ZAKLJUČNO S 15.TRAVNJEM; sudjelovanje na radionici je potpuno besplatno
17:00 DVORIŠTE: BURZA STRIPA Burza strip izdanja dati će pregled samoizdatih albuma i materijala vezanih uz strip, različitih kolektiva iz regije. Sudjeluju Slušaj najglasnije, Tvrdokorne mrlje, Sitostisak kolektiv, Komikaze i Garage L.
20:00 MIKRO GALERIJA: DADAnti Split vs zagrebački slemeri – članovi udruge DADAnti iz središnjice u Splitu i iz Zagreba na sceni se natječu u angažiranoj izvedbenoj slam poeziji protiv slam skupine Marija Kovača.
Događaj služi i kao generalna proba za 1. nacionalno prvenstvo u slam poeziji kojeg u zagrebačkoj Močvari tijekom lipnja organizira udruga DADAnti u suradnji s udrugom URK. Pobjednik prvenstva predstavljati će Hrvatsku na europskom prvenstvu u Estoniji.
Program se održava u MIKROgaleriji u suradnji sa udrugom Otompotom.
NEDJELJA 19.04.2015.
14:00 DVORIŠTE: BURZA STRIPA Burza strip izdanja dati će pregled samoizdatih albuma i materijala vezanih uz strip, različitih kolektiva iz regije. Sudjeluju Slušaj najglasnije, Tvrdokorne mrlje, Sitostisak kolektiv, Komikaze, Garage L…
14:00 MIKRO GALERIJA: IZLOŽBE POSTER EKSTRAVAGANZZA
IZLAŽU: Tvrdokorne Mrlje, Miro župa, Garage L, Miron Milić, Tifani Rubi, This town needs posters, Posteri *PRIGODNI,AUTORSKI,UPORABN
Službeni website:
18.4.2015. DAN PROTIV GRANICA
Akc Medika, Pierottijeva 11
Pozivamo vas da sudjelujete u programu kreiranom od strane izbjeglica za izbjeglice!
Program:
Info punkt : leci, fanzini, informativni materijali o inicijativi „No Border“
Informacije i rasprava o sustavu prihvaćanja tražitelja/ca azila u Hrvatskoj i o zatvoru za migrante u Ježevu.
Radionica sitotiska – tisak na vašu majicu prigodnih motiva
17.00h – druženje, razmjena informacija i iskustava
19.30h – anti-nacionalna večera sa specijalnim desertom.
večera je na donacije, a sva prikupljena sredstva upotrijebiti će se za osnovne životne potrebe izbjeglica koje žive u Hrvatskoj
22.00h – party u klubu Attack!
Nastupaju:
Dj Maher (Somalija) – pušta popularnu glazbu od hip hopa do popa
Dj Prince (najpoznatiji afrički Dalmatinac) i Dj Balde članovi udruge Društvo Afrikanaca Hrvatske – puštaju sve od R&B, hip hopa pa do african beata…
Vibrice – bubnjarski kolektiv/bend
Vaše ideje i pitanja su dobrodošle na:
noborderzagreb@riseup.net
Program organiziraju No Border Zagreb i Akc Attack.
Gosti: DRAGO ŽUPARIĆ-ILJIĆ (Zagreb), KREŠIMIR DUJMOVIĆ (Zagreb), DEAN DEREŽIĆ (Zagreb), EMA KNEŽEVIĆ (Zagreb).
Vodi i moderira: VID JERAJ (Zagreb).
Ne tako davno, u ružičasto-blaženim danima adolescencije “Should I Stay or Should I Go?”, pjevali su isti oni koji danas s istim pitanjem stupaju u status prekarnog radništva. Dok im poslodavci obnavljaju ugovore na određeno, a istodobno iz zemlje odlaze liječnici, piloti i inženjeri brodogradnje, može se činiti istinitom fama o travi koja je zelenija sa susjedove strane ograde. A još ako nema granica?
Gosti:
Drago Župarić-Iljić znanstveni je novak na Institutu za migracije i narodnosti zaposlen na programu Sociologija migracija. Prati tematiku azila i prisilnih migracija. Ujedno je i na doktoratu na FF-u SvuZg.
Novinar Krešimir Dujmović je na T-portalu imao zapaženu seriju o strancima u Hrvatskoj. Sam je višestruki emigrant i povratnik, radio je i obrazovao se u europskim zemljama uoči priključenja Republike Hrvatske Europskoj zajednici.
Dean Derežić je radnik-povratnik iz Švedske, koji je s aktivistima izbjegličkog pokreta u Njemačkoj sudjelovao u okupaciji i skvotiranju berlinskih trgova i škola. Trenutno je koordinator platforme nevladinih organizacija Zaustavimo TTIP i član Radničke fronte.
Ena Knežević će predstaviti feminističku organizaciju CESI koja se zalaže za unapređenje društvenog položaja žena i ostvarenje spolne i rodne ravnopravnosti, čije recentno istraživanje, upućuje na znakovit broj mladih koji razmišljaju o odlasku iz Hrvatske.
Močvara, klub zagrebačkog Udruženja za razvoj kulture “URK”, u periodu 27.5. do 3.6. slavi 16 godina postojanja. 16 godina klupske aktivnosti Močvara obilježava višednevnim programom čija je kruna koncert The Thurston Moore Banda (ex-Sonic Youth) u utorak, 2. lipnja.
Jedna od najdužih klupskih inicijativa u Hrvatskoj pokrenuta je 16.4.1999. u Runjaninovoj 2 (kod Botaničkog vrta) otvorenjem “prve” Močvare, da bi nakon pola godine rada uslijedilo i seljenje u današnje prostore na Trnjanskom nasipu. Klub koji se iz percepcije šire javnosti pojavio niotkud bio je plod volonterskog rada djevojaka i mladića iz neprofitne udruge građana Udruženje za razvoj kulture “URK”, koji su nekoliko godina prije toga marljivo organizirali koncerte, svirali u bendovima, bavili se nezavisnim izdavaštvom te koji su u jednom trenutku shvatili da jedino zajedničkim naporima u Zagrebu mogu otvoriti klub kakav je gradu bio prijeko potreban. Uz Močvarinu obljetnicu, URK u ovoj godini slavi i 20 godina svog postojanja.
Močvara je otvorena u vrijeme koje vaninstitucionalnoj kulturi nije bilo naklonjeno. Poslijeratni period u Zagrebu i Hrvatskoj subkulture mladih gurao je na društvene margine, no ipak, entuzijazam i velika želja svih uključenih u rad Močvare nadvladali su nepovoljne okolnosti. Uz Mamu, Attack i brojne druge istomišljenike, Močvara je dala svoj prilog u razvoju drugačijeg i zasigurno humanijeg Zagreba, pružajući mu drugačije sadržaje koji grad čine gradom. Močvarini pionirski koraci reizgradnje klubske kulture poslužili su kao primjer drugim aktivistima širom Hrvatske i regije koji i danas pokreću i realiziraju inicijative i prostore za prezentaciju drugačijih kulturnih sadržaja. Zagreb i Hrvatska na taj su se način približili europskim gradovima u kojima se napušteni industrijski prostori transformiraju u kulturne centre.
U Močvari se tijekom godine održi na desetine koncerata, slušaona, filmskih projekcija, izložbi, tribina… 16 godina takvog programa rezultiralo je velikim brojem onih koji su prošli kroz klub. Neki od njih su bili i Arsen Dedić, Darko Rundek, Let 3, TBF, Vlada Divljan, Disciplin A Kitschme, Mostar Sevdah Reunion, Dubioza kolektiv, Einstürzende Neubauten, The Mars Volta, Black Rebel Motorcycle Club, Tortoise, Tuxedomoon, Wovenhand, Jonathan Richman, Sick Of It All, Converge, Soulfly, Kreator i mnogi mnogi drugi, veliki i mali, više ili manje popularni. URK i Močvara su tokom godina bili uključeni i u realizacju festivala poput Human Rights Film Festival, Otokultivator, Seasplash Reggae Festival, Močvara u Karanteni…
U Močvari se sklopilo puno novih poznanstava, prijateljstava, veza, klub je i danas mjesto otvoreno za sve pozitivne ljude, različitih životnih stavova i svjetonazora, bez ikakvih netrepeljivosti. Zajedno sa Ksetom, Vintage Industrial Barom, Tvornicom, Medikom i ostalim scenskim “suborcima”, Močvara i dalje stoji na braniku promoviranja pozitivnih vrijednosti u zagrebačkom kulturnom životu.
Kao i svake godine, Močvara rođendan proslavlja radno. Višednevni program proslave 16. rođendana Močvare svojevrstan je pregled programa koji se tijekom godine održava u klubu. Prvog dana proslave, 27.5. u Močvari se održava program “Književnost u Močvari” dok je dan kasnije na programu kultno “Pesničenje”. U petak, 29.5. održava se klasični party Dirty Dancing. Subota, 30.5., u suradnji s portalom Potlista na Savskom nasipu (pored kluba) donosi koncert/piknik na kojem nastupaju Analena, ESC life, (The) Lesser Men i drugi, dok se u klubu do kasno u noć održava reggae/dub/dubstep party. Nedjelja, 31.5. nudi tradicionalni sajam ploča i stripova te večer s Bore Lee-em. Koncert kantautora u okviru programa Začarana Močvara kojeg vodi Nina Romić rezerviran je za ponedjeljak 1.6.. U utorak 2.6. u Močvari se održava već spomenuti nastup The Thurston Moore Banda (u kojem uz Thurstona sviraju i Steve Shelley iz Sonic Youth-a, Deb Googe iz My Bloody Valentine te James Sedwards) i Lovely Quinces kao support. Proslava završava u srijedu, 3.6. nastupom legendarnog ska benda The Toasters iz New Yorka.
Detaljan program proslave dostupan je na www.mochvara.hr/16rodjendan.
Prije starta rođendanskog programa, u Močvari se u periodu od 20.5. do 23.5. održava 16. Žedno uho festival. Najavljeni su And So I Watch You From Afar, Mylets, Vessel i drugi. Do kraja ove koncertne sezone u klubu će nastupiti i kanadski psihodelični rockeri Black Mountain (15.6.) te možda i najveći deathcore bend danas – Suicide Silence (25.7.).
PROGRAM PROSLAVE 16. ROĐENDANA MOČVARE
SRIJEDA 27.05.
20:00 @Močvara
KNJIŽEVNOST U MOČVARI
ČETVRTAK 28.05.
20:00 @Močvara
PESNIČENJE
PETAK 29.05.
22:00 @Močvara
DIRTY DANCING
SUBOTA 30.05.
15:00 @Nasip kraj Močvare
POT LISTA PIKNIK: ANALENA, ESC LIFE, (THE) LESSER MEN, NISAM BIO DOBAR SIN, ZVAO SAM SE DRAŽEN I LIDIJA
Više Facebook
15:00 @Nasip kraj Močvare
MOČVARNI LABORATORIJ: RADIONICA IZRADE ZMAJEVA
20:00 @Močvara
DUB/REGGAE/DUBSTEP/JUNGLE/DNB/… PARTY
NEDJELJA 31.05.
11:00 @Močvara
26. MOČVARNIN SAJAM PLOČA I STRIPOVA
20:00 @Močvara
TURBINA – TURBO TRIBINA & FILMSKE VEČERI U MOČVARI: BORE LEE
PONEDJELJAK 01.06.
21:00 @Močvara
ZAČARANA MOČVARA: ELEPHANT AND THE MOON, ROKAMBOL, SEINE, LUKA BELANI, DENIS KATANEC, SOFIE JANE, IVANA PICEK
UTORAK 02.06.
20:00 @Močvara
THURSTON MOORE BAND, LOVELY QUINCES
SRIJEDA 03.06.
21:00 @Močvara
THE TOASTERS, THE BLARNEY STONES
Vidimo se u Močvari!
1.FirtlFest na Črnomercu!!!
12.-14.6.2015.
Pozivamo Vas na festival urbane kulture ovaj vikend na igralištu osnovne škole Ivana Cankara na Črnomercu s početkom u petak 12.6. u 17 sati!
Imati ćete priliku vidjeti umjetnost u nastajanju tokom Graffiti Jama, B-boy nastupe, upoznati se radom zagrebačkih udruga, sudjelovati u edukativnim radionicama kroz Sajam udruga, aktivno sudjelovati u sportskim turnirima te natjecanju zaboravljenih igara kao što su gumi-gumi i potezanje užeta, vježbi prve pomoći, pokaznoj vježbi DVDa Črnomerec..Moći ćete i podržati naše demo bendove od kojih su neki već pronašli svoju odskočnu dasku, primjerice DasRage-finalist ovogodišnjeg HGFa ali i oni koji ju još uvijek traže a svakako su vrijedni pažnje.
Uz FirtlFest održati će se i Break It Out Jam, otvoreni bboy session koji će se po prvi puta održati u sklopu Firtl Festivala.
Za ovaj Jam pripremio se jedan vrlo dobar band Tannu Tuwa koji će svojim funky i groove ritmovima potaknuti sve prisutne na ples. Uz live muziku nastupiti će razni breakdance plesaći iz Hrvatske te gosti i prijatelji van Lijepe naše koji će uveličati ovaj događaj i pružiti Vam odličan vikend i zabavu.
FirtlFest je prvi u nizu koraka koje udruga Urban Črnomerec planira poduzeti na području gradske četvrti Črnomerec ali i šire.
Detaljana program potražite na našem FACEBOOK EVENTU.
ULAZ SLOBODAN!
Udrugu smo osnovali jer nismo zadovoljni stanjem u kojem se naša zajednica trenutno nalazi i mislimo da svojom građanskom aktivnošću možemo potaknuti susjede na aktivno sudjelovanje u lokalnoj zajednici. Naš subjektivni dojam je kako je došlo do porasta određenih rizičnih ponašanja čije uzroke dijelom vidimo u društvenoj izolaciji i manjku kulturnih i edukativnih sadržaja odnosno mogućnosti izražavanja vlastitog karaktera na društveno prihvatljiv način i posljedično tome manjku osjećaja pripadnosti samoj zajednici. Htjeli bismo proširiti okvire u kojima svaki pojedinac može djelovati na sebi svojstven način.
PROGRAM:
Petak, 12.06.2015.
17.00 Izrada štandova od paleta
17.00 Open graffiti jam
17.00 Početak prijava za sportske turnire
17:00 Scenski dio festivala
Subota, 13.06.2015.
10.00 Sajam udruga
10:00 Povijesni kutak Črnomerca – 1. dio
11.00 Košarkaški turnir
11.00 Nogometni turnir
11.00 Radionica prve pomoći
12.00 Edukativne i kreativne radionice
12.00 Grafitti jam
16.00 Break It Out bboy session
18.00 Dodjele nagrada sportskih turnira
20.15 Scenski dio festivala
Nedjelja, 14.06.2015.
15.00 Povijesni kutak Črnomerca – 2. dio
15.00 Natjecanje zaboravljenih igara
15.30 Graffiti radionica
15.00 Edukativne i kreativne radionice
16.00 Break It Out bboy session
18.30 Dodjela nagrada zaboravljenih igara
20.15 Zatvaranje festivala
20.15 Scenski dio festivala
______________Scenski program_________________
Petak, 12.06.2015.
17:00 Otvorenje FirtlFesta
20:15 Otkazni ro(c)k
21:00 Code of Nelson’s folly
22:00 DJ
Subota, 13.06.2015.
20.15 Headchrusher
21.00 Štublin band
22.00 S3NGS
23.00 DJ
Nedjelja, 14.06.2015.
20:45 Das rage
-snimanje live nastupa pobjednika 8. Demofesta Zaprešić
22:00 DJ
Suradnici: Centar za civilne inicijative, Udruga Sretna misao, Udruga studenata socijalne pedagogije-Pupovci, Udruga Mr. James, Udruga Savršeni krug i mnogi drugi…
Break It Out Jam : 13.-14.6. OŠ Ivana Cankara (Igralište) s početkom u 16:00h
Break It Out Jam je otvoren bboy session koji će se po prvi puta održati 13. i 14.06. od 16h u sklopu Firtl Festivala, na školskom igralištu OŠ Ivana Cankara na Črnomercu.
Za ovaj Jam pripremio se jedan vrlo dobar band Tannu Tuwa (https://www.facebook.com/TannuTuwa ) koji će svojim funk-om i groove-om pokrenuti sve na ples i staviti ljudima osmijeh na lice. Uz live muziku biti će tu i raznih bboya iz HR te gosti i prijatelji izvan HR koji jednostavno ne mogu napraviti ništa drugo nego odličnu zabavu i kvalitetan bboy session. Mikrofon koji ce tamo kruziti biti ce u rukama ljudi koji znaju kako se mikrofon drži i čemu on služi te će svojim glasom predstaviti, zagrijati i održati atnosferu u pozitivi za sve.
Ukoliko voliš glazbu, ples i druženje onda je ovaj Jam nešto što ne bi trebao propustiti, jer da budeš dio cijele priče ne moraš ništa drugo napraviti nego pojaviti se. Za ovu akciju ne postoji upad, ne moraš obući cipele, nije bitno koliko imaš godina i da bi plesao ne košta te ništa, moraš samo biti tamo da bi bio dio svega.
Uz Break Jam u sklopu Firtl Festivala u programu biti će raznih drugih akcija kao crtanje grafita, sajam Udruga urbane kulture, nogometni turniri, koncerti i razne druge aktivnosti. To je jednostavno festival za cijelu obitelj i dobru zabavu. Vise o festivalu pogledajte službenom facebook eventu koji se nalazi na linku https://www.facebook.com/FirtlFest
Ovaj događaj inicijativa je Udruge „Urban Črnomerec“ te u suradnji sa Udrugama „Mr. James“ i „Savršen Krug“ priprema se ovaj break Jam ali tu ima i raznih drugih Udruga koje su svoji program uvrstile u ovaj festival. Ovom akcijom želimo izvesti Hip Hop nazad na ulice i ponuditi ljudima da budu dio ove kulture bez toga da moraju nešto izdvojiti osim vremena.
Ovim putem pozivamo i tebe da se pridružiš akciji, na taj način podržiš istu i ako želiš baci break ili na neki drugi način se zabavi.
FB Event : https://www.facebook.com/events/1398525300476754/
Zajednički odozdo: perspektiva solidarnog povezivanja LGBT i radničkog pokreta
Gosti: MIJAT STANIĆ (Nezavisni cestarski sindikat, Zagreb), NIKOLA ZDUNIĆ(Organizacijski odbor Povorke ponosa, Zagreb), SARA LALIĆ (Centar za mirovne studije, Zagreb).
Moderatorica: JELENA MILOŠ (BRID/Pravo na grad, Zagreb).
U sklopu Filmskih večeri u Močvari nastavljamo raspravu o mogućnostima povezivanja LGBT i radničkog pokreta uz dokumentarac “All out! Dancing in Dulais” koji tematizira solidarnost između londonske LGBT zajednice i velških rudara tijekom velikog rudarskog štrajka osamdesetih godina. Snimljen kamerom aktivističke skupine “Lesbians and gays support the miners”, film donosi autentične iskaze protagonista koji svjedoče o dojmljivoj solidarnosti, zajedničkim akcijama i trajnom povezivanju dviju naizgled sasvim različitih grupa.
Je li takvo povezivanje i danas moguće i koja su to zajednička pitanja na kojima danas mogu surađivati LGBT i radnički pokret komentirat će gosti tribine: Mijat Stanić iz Nezavisnog cestarskog sindikata, Nikola Zdunić iz Organizacijskog odbora Povorke ponosa te Sara Lalić iz Centra za mirovne studije. Na tribini ćemo razgovarati o konkretnim modelima suradnje, potrebnim koracima da bi se ona ostvarila i načinima na koje bi se mogla realizirati u bliskoj budućnosti. Navratite na filmsko-aktivističku večer u Močvari i pridružite nam se u diskusiji!
Filmske večeri i tribinu su zajedničkim snagama organizirali Udruženje za razvoj kulture “URK”, klub Močvara, ZG pride i organizacija BRID (Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju).
Web organizacija:
Močvara, Zagreb Pride, BRID
TURBINA – TURBO TRIBINA
GOLI GRAD (NAKED CITY) – REFLEKSIJA GRADA IZ KUTA TZV. IZGUBLJENE GENERACIJE
Gosti: IGOR ČUMANDRA (Zagreb), ZDENKO FRANJIĆ (Zagreb), NIKOLA VINCELJ JINKS (Zagreb), DAVOR BUTKOVIĆ ŽU (Zagreb).
Vodi i moderira: VID JERAJ (Zagreb).
Predstavljamo Zagreb u dijalogu s četiri gradska glasa – senzibilnim beatnikom, rock-izdavačem, vizualcem i alpinistom.
Zahvaljujući kratkim pričama koje je objavljivao osamdesetih na stranicama književnog časopisa Quorum, Igora Čumandru poznajemo kao senzibilnog novozagrebačkog beatnika iz Zapruđa koji je prijateljevao s Ripperom iz Pipsa. Međutim, prvu je knjigu objavio tek 2005. godine i od tad ne posustaje, za njim će ostati, “Trbuh crnog bombardera” (pjesme), proze “Sretni ljudi svi” i “Sunčana strana radijatora”, kao i roman, “Posljednji čovjek koji je umro prije rata”. Uslijedile su poezija, “Letač koji je svoje nebo smotao kao čarobni ćilim”, poezija za djecu “Vjetar nema tenisice” i “Žemlja je okrugla”, kvazimemoarska”, Ljudi iz žute Sambe”, te poezija “Ambulanta za bol”.
Zdenko Franjić, arhivist, izdavač, Slušaj najglasnije!, pjesnik, glazbenik, vođa malih sastava
Prvi nezavisni izdavač na ovim prostorima do danas je ostao vjeran svojim DIY načelima alternativne scene i aktivizma. Iz njegovog su kataloga izronili neki od najznačajnijih bendova zadnjih 30-ak godina iz domaje i inozemstva. U svojem je katalogu otvorio prostor i za njihove razne solo-izlete, pružajući potporu i novim mladim izvođačima, kao i renomiranim strip-autorima. Ukratko, Zdenko odbija staviti bar code i od djela napraviti proizvod.
Nikola Vincelj Jinks (Cul-de-Sac), diplomirao grafiku (1989.) na Akademiji likovnih umjetnosti u klasi Miroslava Šuteja. Početkom 90-ih odlazi u Amsterdam, aktivan na skvoterskoj sceni s generacijom grupe Sexa… surađuje s grupom Cul-de-Sac i The Ex, bavi se uređenjem interijera; uz projekcije autorskih slajdova, do danas, kao i s Franz Kafka Ensemble. 80-ih se bavio vizualnim dizajnom kao autor postera i covera za kazete.
Davor Butković Žu, hrvatski alpinist i himalaist, suradnik za letenje u kazalištu, speleolog u suradnji sa saborskim odborima, koji su istraživali Šaranove jame i Jazovke, spustio se 2002. godine na uličnom festivalu Cest is d’best biciklom niz fasadu na Cvjetni trg čime je simbolično uveo hrvatsku alternativnu scenu u 21. stoljeće.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.