U petak, 12.12. u Galeriji SKCa s početkom od 20h otvaramo izložbu pod radnim nazivom “400”.Izložba je to fotografija autorskog dvojca: Lunar i Smack. Iza navedenih pseudonima kriju se braća Slaven i Ivo Kosanović, priznati graffiti umjetnici, koji po prvi put zajedno izlažu u Rijeci.”Glavna tema ovog izložbenog predstavljanja je putovanje, a time i sve što ono konotira: opuštenost, uzbuđenje otkrivanja novih prostora, ljudi, fascinacija nepredvidljivošću trenutka…” iz teksta Barbare Vujanović. Putujuću izložbu fotografija (nakon Tuzle i Zagreba) moguće je pogledati do subote 27.12. svakim radnim danom osim nedjeljom I praznikom, od 18-21h.
Klubvizija SC poziva na projekciju izbora kratkih filmova i AV performans ”Ghost Tapes”, ovu subotu, 11. travnja, s početkom u 20h, u MM centru.
Prikazujemo odabrane radove članova nastale kroz 2014. i 2015., koji predstavljaju eksperimentalni i DIY pristup u radu s filmskom vrpcom i dijele fascinaciju u otkrivanju mogućnosti filmskog medija, kombinirajući niz tehnika i fotokemijskih procesa.
AV performans ”Ghost Tapes” nastao je iz zvučne kompozicije inspirirane pronađenim vrpcama, terenskim snimcima, beatovima i radijskim frekvencijama. U suradnji El Mahdya Jr i Maje Rezoug zvuk se nadograđuje fragmentiranim filmovima (S8 &16 MM) u formi live vizuala.
Performans ”Ghost Tapes” premijerno je izveden na izložbi The Laboratory of Hearing u Helsinkiju.
Facebook event: https://www.facebook.com/
Ulaz na program je besplatan!
OHOHO FESTIVAL UNDERGROUND D.I.Y. STRIPA I ULIČNE UMJETNOSTI
U organizaciji Autonomonog kulturnog centra Attack! festival će se održati od 16.-19.travnja 2015. u prostorima bivše tvornice Medika u Pierottijevoj 11.
Ohoho festival zamišljen je prventstveno kako bi se omogućio prostor neafirmiranim umjetnicima/cama i umjetnicima/cama koji/e stvaraju u undergroundu, a koji su za svoj medij stvaranja odabrali ilustraciju, strip ili pak uličnu umjetnost. Svrha festivala je neometano izlaganje, ali i razmjena iskustava, te edukacija.
Zašto ovakav festival? Prisustvujući kao aktivni akteri na ovoj sceni unatrag pet godina, svjedoci/kinje smo njezinog naglog razvoja, ali i sve većeg zanimanja šire publike za produkciju umjetnika/ca koji su obuhvaćeni/e ovim granama underground umjetnosti. S obzirom da je umjetnost tzv. Street arta rubna i često se vidi u obliku “potpisa” tj. writinga koji mogu neugledno djelovati na fasadama, jedna od ideja ovog festivala je edukacija mladih, te osvještavanje ulične estetike legalnim putem. Umjetnost na ulici može biti jak estetski segment koji bi poboljšao vizualni identitet sivih gradskih četvrti – što je veliki svjetski trend!
S druge strane strip stvaralaštvo ima golemu komercijalnu produkciju širom svijeta (najjače su u SAD-u, Japanu i Francuskoj). Osim komercijalne produkcije postoji isto tako i međunarodna scena autorskog, umjetničkog i nezavisnog stripa. Njihovi stripovi nisu orijentirani na masovnu publiku i komercijalni učinak i zato se upravo tu događaju zanimljivi eksperimenti i pomaci bitni za razvoj medija. Na svim postojećim strip festivalima u Hrvatskoj glavni je problem što ne postoji prostor za neafirmirane strip crtače/ce, već se većinom izlaže i promovira komercijalno strip izdavaštvo koje prezentira rad već afirmiranih strip umjetnika/ca. OHOHO festival će zato pokušati otvoriti prostor svima onima koji/e stvaraju na nezavisnoj sceni.
Trend smanjivanja sredstava za nezavisne kulturne programe od strane Grada Zagreba i Gradskog ureda za kulturu obrazovanje i sport kao i Minstarstva kulture nije zaobišao i naš festival, stoga smo bili primorani odustati od dijela programa koji je trebao ugostiti još neke inozemne kolektive. Unatoč tome, festival smo ipak odlučili održati u skromnijim uvjetima stoga se nadamo da ovogodišnji Ohoho festival nije ujedno i zadnji Ohoho festival.
Festival počinje burzom stripa i izdanja na kojem će nam se predstaviti nekoliko strip izdavača, autora/ica i kolektiva iz Hrvatske i regije pa i šire. Neki od njih su KOMIKAZE, GARAGE L iz Francuske, Tvrdokorne mrlje, Kolektiv Sitotisak, Damir Steinfel i Enver Krivac iz Rijeke, te SLUŠAJ NAJGLASNIJE!.
U djelu festivala posvećenom uličnoj umjetnosti, osim zagrebačkih umjetnika/ca na Jam-u će gostovati graffiti kolektiv 1170 iz Ljubljane, Džedaj i Tifani Rubi iz Rijeke, Avet iz Banja Luke i Fat Kid Benny iz Beograda.
Na ovogodišnejm Ohoho Festivalu biti će otvorene dvije izložbe; Prva je “Poster Extravaganza” u Mikrogaleriji, a to je skupna izložba autora koji svoj izričaj grade kroz plakate. Druga izložba je izložba stripa riječkih autora Damira Steinfela i Envera Krivca i doržat će se u galeriji Sivoj.
Tokom sva tri dana posjetitelji/ce će moći prisustvovati i edukacijama kroz strip stencil radionice, radionice linoreza i radionice izrade naljepnica.
Trodnevni grafiti jam počinje u četvrtak 16. travnja u 12:00, a ove godine ugošćuje preko 50 umjetnika/ca koji će oslikavati i crtati po unutrašnjim i vanjskim zidovima prostora Medike. Na jam-ovom grafiti dijelu sudjeluju gosti iz Slovenije, BIH, Srbije i Hrvatske: Animals, Guns Crew, 1107 klann uz potporu brojnih zagrebačkih grafitera. Na street art dijelu jam-a sudjeluje tridesetak umjetnika/ca: Linnch It, Maja Maar, Lonac, Stipan Tadić, Panda 186 samo su neki od sudionika/ca.
Prvi dan festivala kolektiv Sitostisak održati će svoj performans, a svečano otvaranje festivala nastavlja se glazbenim programom u klubu Attack! na kojem će nastupati gosti BABILONCI, Marko i Dj Zdena.
Večernji program rezerviran je i za glazbene programe u Chakka’s Room ili redovnom programu kluba Attack!.
Realizaciju festivala omogućili su Grad Zagreb, Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport; Ministarstvo kulture republike Hrvatske i Nacinalna zaklada za razvoj civilnog društva i Zaklada kultura nova.
Program realiziran uz potporu Autonomnog kulturnog centra – Attack, udruge Otompotom, Mikro Galerije, udruge Cirkorame, kolektiva sito(S)tisak i svih stanovnika, volontera i rezidenata AKC MEDIKE.
PROGRAM FESTIVALA:
ČETVRTAK 16.04.2015.
12:00 DVORIŠTE: GRAFITTI JAM
Ovogodišnji dvodnevni Graffiti jam osim domaćih rezidenta aerosol umjetnosti i klasičnog street arta ugostiti će umjetnike/ce iz Beograda, Ljubljane, Sarajeva, Zagreba i Rijeke.
Crtaju street art umjetnici/e:
Lonac (Zagreb)- specijalizirao na muralima, vrlo vidljiv umjetnik na ulicama, prepoznatljiv po svom stilu, i to ne samo u Hrvatskoj. Radovi mu hiperrealistično prikazuju osobna stanja svijesti, kojima vrlo zanimljivo propitkuje, provocira, šokira i potiče na razmišljanje.
http://www.jasam.hr/
http://www.jasam.hr/
https://www.facebook.com/
http://lonac.blogspot.com/
Artez (Beograd) – rođen 1988. godine, diplomirao je na Arhitektonskom Fakultetu Univerziteta u Beogradu 2013. godine. Proteklih 12 godina bavi se uličnom umjetnošću pod pseudonimom ‘Artez’ i trenutno je jedan je od najistaknutijih srpskih uličnih umjetnika. Tokom proteklih nekoliko godina aktivan je na internacionalnoj sceni ulične umetnosti – svoj trag je ostavio u mnogim europskim gradovima – Berlinu, Zagrebu, Helsinkiju, Rimu, Bukureštu, Parizu, ali u u brojnim gradovima širom Brazila i Indije. U pauzama između putovanja živi i radi u Beogradu.
https://www.facebook.com/
http://
Vanja Vikalo (Herceg Novi) – poznatiji kao Linnch, ilustrator je i dizajner karaktera, a dolazi iz Herceg Novog. Za sebe kaže da bi najradije samo to i radio; ilustrirao, kreirao storytelling svojih karaktera i stvarao animirane filmove. Već godinama je prisutan na umjetničkoj sceni u Crnoj Gori, Srbiji, ali i Hrvatskoj. Zajedno sa dizajnerom Mirkom Lazarevićem, 2008. godine osniva D-Bend studio, sa fokusom na alternativnijem kreativnom izrazu, uz izbegavanje korporativnog pristupa dizajnu. Sa istomišljenicima iz Herceg Novog i Beograda pokretač je festivala suvremene umjetnosti u Herceg Novom pod nazivom Sinestezija, koji se održava od 2011. U posljednje vrijeme ogroman fokus posvećuje crtanoj animaciji kroz novo-nastali studio za video produkciju – Rudnik Film. Sa animatorom Noyz-om, nedavno je završio ilustrirani spot za crnogorski hip hop bend Who See i numeru “Dinamida”. Hrvatskoj publici se predstavio kroz učešće na Muzeju Ulicne Umjetnosti 2013, dok je u studenom 2013 održao svoju drugu samostalnu izložbu pod nazivom “Baaad Dog” u galeriji Boonika u Zagrebu. Linnchov rad je duhovita i oštroumna kritika društva u kojem živi. Radovi su mu satirični, ironični, a poruke u njegovim crtežima i njihova višeslojnost su nešto što ga u velikoj mjeri razlikuje od brojnih ilustratora mlađe generacije.
www.linnch.it
http://vizkultura.hr/
http://www.vijesti.me/
http://www.vijesti.me/
Džedaj / Mislav Lešić (Županja) – završio je Osnovnu školu u Bošnjacima, Opću Gimnaziju u Županji i kasnije se upisao Akademiju Primijenjenih Umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, gdje trenutno pohađa 3.godinu; smjer slikarstvo. Stvara u slikarstvu, grafici, street artu, dizajnu, fotografiji, kolažu… Za sebe kaže da mu uzori potječu iz impresionističkog slikarstva i moderne na prijelazu pomješane sa psihodeličnom secesijskom i Durerovskom grafikom (posteri i street art), dadaističkim kolažima i filozofiji koja se bazira na nevjerovatnoj slučajnosti i nelogičnosti koja povezuje sve to.
Magna Mater (Zagreb) – mlada zagrebačka likovna umjetnica, prvotno grafička dizajnerica (završila je odjel grafike u Školi primijenjene umjetnosti i dizajna) a nastavila je svoje umjetničko formiranje na nastavničkom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu.
Njezin nesvakidašnji pseudonim (lat. Magna Mater – Velika iliti Vrhovna Majka) drevno je ime najstarijeg poznatog štovanog božanstva iz kojeg su se kroz povijest razvila mnoga ženska božanstva. Velika Majka označava moćnu žensku energiju, davateljicu života, snažnu strastvenu ženu i zaštitnicu. Ona je prijateljica i majka nadnaravnih bića, životinja i ljudi, prirode i cijelog svemira. Rad Magna Mater je svestran i intermedijalan (intermedijalnost – korištenje više tehnika pri stvaranju jednog rada). Tehnike bira kao najadekvatnije oruđe za izražavanje svojih ideja. Njezin kreativan um bez prestanka stvara. Odraz toga su brojne grafike, crteži, slike, kolaži, murali, dizajni i videi-i.
Iva Milaković (Pula) – Rođena u Dubrovniku 1986. godine. 2004. završava školu primijenjenih umjetnosti i dizajna u Puli; smjer grafički dizajn. 2010. godine završava dodiplomski studij pri Accademia di belle arti di Venezia, a 2013. pri istoj akademiji i diplomski studij, smjer nove umjetničke tehnologije- multimedijsko projektiranje s ocjenom 110 e lode. Do sada imala dvije samostalne izložbe i sudjelovala je na više grupnih. Njezini radovi odišu istom poetikom, bilo da se radi o crtežu, instalaciji ili video instalaciji, bez obzira na medij, svojom linearnošću podržavaju osnovnu Ivinu (pra)tehniku crteža, a uporabni predmeti koji su dio instalacija podupiru ideju glavnog motiva.
Crtaju još Tifani Rubi http://
17:00 DVORIŠTE: BURZA STRIPA
Burza strip izdanja dati će pregled samoizdatih albuma i materijala vezanih uz strip, različitih kolektiva iz regije. Sudjeluju Slušaj najglasnije, Tvrdokorne mrlje, Sitostisak kolektiv, Komikaze, Garage L…
17:00 MIKROGALERIJA : RADIONICA GERILLA MARKETINGA: NALJEPNICE/STICKERI
Gerila marketing može se opisati kao ‘nekonvencionalna i neuobičajena metoda promocijskih aktivnosti kojima se s vrlo malo uloženih sredstava brzo postižu značajni rezultati. Ovaj način oglašavanja i senzibiliziranja javnosti o aktivnostima, prisutan je kao jeftina, a učinkovita metoda koja uz to ima i umjetnički karakter. Gerila marketing proteže se od stencil i graffiti ulične umjetnosti, do izrade uličnih stickera (naljepnica) i murala, plakata, transparenata, majica i video arta. Zbog svoje praktične upotrebe, stikeri (naljepnice) su veoma popularan način izražavanja u svijetu ulične umjetnosti. Umjetnici se pri izradi uglavnom koriste računalom za dizajn i obradu naljepnica te printerom da bi ih prenijeli u fizički oblik. U ovom slučaju na radionici će se koristiti starija manualna metoda izrade naljepnica pomoću samoljepljivih folija raznih boja, skalpela i podloga za rezanje.
Voditelj radionice – Mario Miličić graffiti umjetnik i grafički dizajner
PRIJAVE ZA RADIONICE VRŠE SE NA MAIL: ohohofestival@gmail.com ZAKLJUČNO S 15.TRAVNJEM; sudjelovanje na radionici je potpuno besplatno
17:00 – 18:00 DVORIŠTE: DRUŽBA sito(S)tisak
DRUŽBA sito(S)tisak očekuje vaš dolazak na naš događaj u sklopu događaja – sito(S)tisak na OHOHO, sve u službi hepeninga začinjeno performansom bez spektakla na kraju!
5 umjetnika daje po 1 rad – umjetnici radnici – pratite okolo pa ćeš saznati koji su umjetnici RADNICI! VI dođete – platite 50 kuna – donesete robu (majice, košulje, torbe, pregače i ostalo…) – birate 1/5 ili 5/1 – Mi štampamo! Umjetnici radnici i izvođači radova umjetnosti za narod – narod za tvornicu čuda!
Sav prihod je benefitiran za AKC MEDIKU – dakle vašim novcem krpamo rupe u proračunu i omogućujemo daljnju – vašu i našu egzistenciju u prostoru! Svi radovi su limitirani na Sad i Više nikad – dakle štampamo ih taj dan, nakon čega uništavamo sita i lomimo ruke umjetnicima i izvođačima radova, nakon čega više neće biti mogućnosti za naknadna tiskanja, dotiskivanja i potiskivanja!
Primamo narudžbe od 17:00 do 18:00 nakon čega zatvaramo šalter. Vi nam ostavljate vaše za ovu priliku pripremljene konfekcijske proizvode (majice, šalove, pregače i torbe, cekere kao i ostalo…), minimalno jedan, a maksimalno pet proizvoda. Izvođenje radova je od 18:00 do 20:00, a uključuje: tiskanje RADOVA , sušenje i peglanje istih kao i konačna isporuka RADA naručitelju, odnosno vama.
Svi sretni i zadovolnji u 20:00 zatvaramo!
19:00 GALERIJA SIVA: IZLOŽBA STRIPA DAMIRA STEINFELA
Damir Steinfl – rođen u Rijeci. Bavi se stripom, ilustracijom, organiziranjem i vođenjem strip radionica. Bio je član strip skupina Variete Radikale (1995-1999) i Emisija Emocija (2004-2009), te je surađivao sa strip kolektivom Komikaze. Radove je objavljivao u raznim tiskovinama i internet stranicama u Hrvatskoj, Austriji, Francuskoj, Italiji, Latviji, Mađarskoj, Makedoniji, Njemačkoj i Srbiji. Izlagao je na brojnim izložbama u zemlji i inozemstvu. Nagrade: 1995, Najbolji mladi autor, Salon stripa Vinkovci ’95. 1997, Grupa Variete Radikale osvaja nagradu za inovaciju u stripu. Tijekom školske godine svake subote u Opatiji vodi Kreativnu radionicu stripa i ilustracije namijenjenu osnovnoškolskom uzrastu. Živi i radi u Opatiji!
20:00 MIKRO GALERIJA: OTVARANJE IZLOŽBE POSTER EKSTRAVAGANZZA
IZLAŽU: Tvrdokorne Mrlje, Miro župa, Garage L, Miron Milić, Tifani Rubi, This town needs posters, Posteri *PRIGODNI, AUTORSKI, UPORABNI* iz ateljea Radione Sito(S)tiskarske&MoreZadru
22.30 KLUB ATTACK: OHOHO ZABAVA ILI SVEČANO OTVORENJE FESTIVALA
Babilonci – bend/projekt osnivača nezavisne kuće “Slušaj najglasnije!”, legendarnog Zdenka Franjića. Slušaj najglasnije je tijekom više od 20 godina djelovanja izdao više od 300 albuma iz cijelog svijeta, a manje je poznato da je upravo ta etiketa po prvi puta objavila albume Majki, Overflowa, Bambi Molestersa, Satana Panonskog, Goribora, Damira Avdića i mnogih drugih bendova koji su u međuvremenu ostvarili status priznatih glazbenika i oživjeli domaću scenu. Zdenko je i pokretač je nezavisne naklade knjiga “Bratstvo Duša” u kojoj se nalaze knjige pjesama Satana Panonskog, Aleksandra Stojkovića, kao i roman Pitija iz Goribora, Damira Avdića, Loua Profe te idejni začetnik kompilacije “Bombardiranje New Yorka”, koja je od svog prvog izdanja s kraja osamdesetih, pa sve do danas doživjela čak 14 izdanja te pružila značajan proboj brojnim domaćim bendovima na svjetsku scenu.
U njegovom bendu Babilonci povremeni postav čine i vokal Goribora Aleksandar Stojković St, Hrvoje Stančina – Hrc, koji vodi glavnu produkcijsku riječ u bendu te Robert Bušić – Buš, inače frontman prve postave Kojota. Glazba koju sviraju može se opisati kao zanimljiva mješavina kraut-rocka, elektronike, duba, psihodelije, trip-hopa i reggaea.
U glazbenom programu za otvaranje festivala nastupiti će i Marko i Darko; bend iz Zagreba. Sviraju vlastiti materijal koji se može opisati kao glasni, prljavi i ritmični garage-blues-punk s free-noise elementima. Ili jednostavnije: Marko i Darko je rock’n’roll bend iz Zagreba.
Nakon bendova zabavlja svojim odabirom funka Dj Zdena.
PETAK 17.4.
12:00 DVORIŠTE: GRAFITI JAM
Street art umjetnicima u petak se na graffiti jam-u pridružuju i grafiteri.
Gosti festivala su:
1107 KLAN — LJUBLJANA
https://www.facebook.com/
GUNS CREW — LJUBLJANA
http://
ZEK CREW — LJUBLJANA
http://www.zek.si/
TRU SKOOL KOLEKTIV — SARAJEVO
https://www.facebook.com/
Crtaju još street art umjetnici/e:
Lonac (Zagreb) specijalizirao na muralima
http://lonac.blogspot.com/
Artuditu (Zagreb) slikarski mladi dvojac široko vidjiv na ulicama
http://
Bins (Zagreb)
Lav (Zagreb)
Panda 160 (Velika Gorica)
Džedaj (Rijeka)
Tifani Rubi (Rijeka)
Grafiteri/aerosol umjetnici/e /zagrebački crew: Mane mei, Kole one, Sarmer, Rinok, Chuck, Fakat, Flyer, Casino, Royale, Chez186, Equipment, Modul 8, Kaktus
15:00 GALERIJA SIVA: IZLOŽBA STRIPA DAMIRA STEINFELA
15:00 MIKRO GALERIJA: OTVARANJE IZLOŽBE POSTER EKSTRAVAGANZZA
IZLAŽU: Tvrdokorne Mrlje, Miro Župa, Garage L, Miron Milić, Tifani Rubi, This town needs posters, Posteri *PRIGODNI, AUTORSKI, UPORABNI* iz atelje-a / radione Sito(S)tiskarske & MoreZadruge.
Garage L – organizacija je koja je svoj prostor za realizaciju osigurala u garažama Laurens grada Forcalquier u južnoj Francuskoj. Nekadašnje auto zastupništvo, 90-tih godina umjetnici/ce pretvaraju u umjetnički studio, a od 2006. postaje radionica posvećena izdavaštvu i grafici. Radionica je otvorena za izložbe, rezidencije, tisak i kreativni rad. Jedan on načina samofinaciranja udruge Garage L je profesionalni tisak knjiga, restauracija i ilustracije. Umjetnici koji stvaraju u okviru ovog kolektiva specijalizirani su za grafiku, litografiju i sitotisak. Neki od umjetnika/ca koji stvaraju u Garage L su: Vanessa Krolikowski (ilustratorica), Romuald Sourisse (restaurator), Alkbazz (slobodni umjetnik), Philippe Moreau (ilustrator), Catherine Georgarakis (grafičar), Timothy Georgarakis (grafički dizajner), Eric Ferrier (ilustrator), Fanny Pageaud (ilustratorica).
This Town Needs Posters – dvojac je koji se bavi oblikovanjem i tiskom plakata. Smatrajući se nedizajnerima, grafičko oblikovanje svode na same osnove, a naglasak stavljaju na proces fizičke izrade plakata. Materijali, vrsta boje i tip papira postaju glavni alati u procesu nedizajna. Svaka nepreciznost, nesavršenost i zanatska nevještina prihvaćene su kao dodatne vrijednosti.
Od 2012. godine fokusiraju se na izradu ručnih plakata tehnikom visokog tiska, među ostalima rade za bendove poput Die! Die! Die!, Storms, Criple and Casino, Punčke, ###, Joan of Arc, VVhile, Umor, Gone Bald i druge, te za klubove AKC Attack!, Močvaru, Spunk i nama nepoznata mjesta na Novom Zelandu. Na Danu D, 2014. godine, u sklopu izložbe “Dizajn na rubu” nagrađeni su od strane žirija prvim mjestom za najbolje izlagače na manifestaciji.
17.00 MIKROGALERIJA : RADIONICA GERILLA MARKETINGA: NALJEPNICE/STICKERSI
PRIJAVE ZA RADIONICE VRŠE SE NA MAIL: ohohofestival@gmail.com ZAKLJUČNO S 15.TRAVNJEM; sudjelovanje na radionici je potpuno besplatno
17:00 GALERIJA SIVA: STENCIL – STRIP radionica
Radionica spaja medij stripa i stencil grafita u jedno. Na radionici će se razraditi strip u njegovom jednostavnijem obliku, s posebnim naglaskom na likovnim i likovno-narativnim prikazima, gegovima i porukama u jednom do tri kadra. Stripu se reducira veličina i sadržaj kako bi se prilagodio stencil tehnici.
Za podlogu koriste se zidovi, a tehnike za izradu motiva su sprej i tamponi s bojom.Stencil grafit (šablona, matrica) je oblik grafita koji omogućuje korištenje matrice izrađene od papira, kartona ili drugih medija za stvaranje slike ili teksta koja je lako ponavlja. Željeni dizajn se izrezuje iz odabranog medija koji može zadržati formu (papir, plastika, drvo ili metal), dok se motiv prenosi na površinu pomoću spreja, valjka ili tampona koji se umaču u boju. Boja prolazi kroz izrezane rupe i ostavlja trag na površini ispod šablone. Za stvaranje višebojnog prikaza koristi se više različitih šablona. Matrice se sastoje od izrezanog crteža -rupe i pune površine s “mostovima” -tankim trakama materijala koji drže na okupu neizrezani dio matrice.Šablonom se mogu raditi i negativni prikazi kao što su prikazi ruku u špiljskim slikama, kada se pigment raspršuje oko motiva. Ova tehnika naziva se i aerografija.
Šablone su kroz povijest imale mnoge praktične primjene od prapovijesti u špiljskim crtežima, oslikavanja tkanine u starom Japanu, u grafikama starih majstora, ilustracijama knjiga i slikovnica, za štampanje masovnih publikacija (novina, letaka, naljepnica, igraćih karata..), za izradu prometnih znakova, za razne industrijske, vojne, trgovačke, stambene, komunalne, rekreacijske i druge potrebe, kao zidni ukrasi, te kao novi medij u suvremenoj uličnoj umjetnosti.
Voditeljica radionice: Ivana Zubović
PRIJAVE ZA RADIONICE VRŠE SE NA MAIL: ohohofestival@gmail.com ZAKLJUČNO S 15.TRAVNJEM; sudjelovanje na radionici je potpuno besplatno
17:00 DVORIŠTE: BURZA STRIPA Burza strip izdanja dati će pregled samoizdatih albuma i materijala vezanih uz strip, različitih kolektiva iz regije. Sudjeluju Slušaj najglasnije, Tvrdokorne mrlje, Sitostisak kolektiv, Komikaze, Garage L…
17:00 DVORIŠTE: KOMIKAZE Komikaze beđomatik akcija! radionica unikat beđeva/štand + izložba napravljenih ohoho! beđeva pod pokroviteljstvom Zaklada Kultura Nova.
http://www.komikaze.hr/
17:00 INFOSHOP /KNJIŽNICA PIPILOTTA : PREDSTAVLJANJE NOVE ETIKETE BRATSTVO DUŠA ZDENKA FRANJIĆA
Bratstvo duša nova je etiketa za strip i književnost. Osnivač etikete je Slušaj najglasnije!, prva nezavisne kuće u regiji. Franjić je rekorder po broju objavljenih naslova, od kraja osamdesetih do danas objavio je oko 500 albuma alternativnih izvođača. Ovog zagriženog, po mnogočemu specifičnog alternativca, ne zanimajunačini funkcioniranja glazbenog tržišta, no upravo je on na svojoj etiketi prvi put izdao mnoge od kasnije afirmiranih underground bendova. Smatra li nužnim da nezavisni izvođač u trenutku rasta svog utjecaja i dosega potpiše ugovor s većom kućom i tako na neki način izgubi 100% nezavisni status? “Mislim da to nije nezaobilazno. Izvođači koji krenu tim putom obično imaju u cilju da stignu do većeg broja slušatelja, a i nadaju se nekoj konkretnoj koristi od rada koji su uložili no obično se ubrzo i ono umjetničko i pokretačko (po meni dobro) pretvori u rad, odrađivanje i kolotečinu. No, ima i autora kojima je važnija sloboda izražavanja i umjetnička sloboda i kojib ostaju na mojoj etiketi i nastavljaju sa radom. Takvi autori imaju i po dvadesetak albuma i jako su produktivni jer ih ne ograničavaju zakoni biznisa. Takvi autori su po meni najkvalitetniji”, tvrdi čovjek koji nikad nije težio podizanju svoje kuće na neku komercijalniju razinu.
19:00 DVORIŠTE: RADIONICA LINOREZA
Linorez je tradicionalna grafička tehnika, koja danas, u rukama underground umjetnika postiže nevjerojatnu ekspresivnu snagu. Linorez se ponovo javlja kroz jezik suvremenog stripa i plakata, bok uz bok sa sitotiskom, s kojim dijeli jos jednu osobinu – mogućnost do it yourself- kućne produkcije, sto ih čini značajnim autorskim pa čak i subverzivnim sredstvom. Upravo zbog sve veće revitalizacije ove klasične tehnike u suvremenoj umjetnosti i njezine sve veće uporabe, francuski umjetnik Alkabazz održati će radionicu. Radionica će obuhvatiti čitav proces stvaranja grafike, od rezanja linoleuma, dizajna ilustracije do tiskanja. Cilj je proizvesti seriju autorskih grafika koje ce biti izložene tokom festivala, tempom kojim budu nastajale. Dakle, ostvariti novu formu radionicu-izložbu. Prijave za radionicu će biti objavljane prije samog festivala, ali tokom festivala radionica će imati otvoren karakter, model work in progressa s ciljem da se u stvaranju priključe posjetitelji i posjetitelji/ce festivala i na taj način utječu na dinamičnost stvaranja.
Voditelji radionice Garage L – Francuska
20:30 MIKROGALERIJA: DADAnti SPLIT VS ZAGREBAČKI SLAMERI – večer slam poezije
Nakon svega zabava i slušaona u Mikru!
SUBOTA 18.04.2015.
12:00 DVORIŠTE: GRAFITI JAM
15:00 GALERIJA SIVA: IZLOŽBA STRIPA DAMIRA STEINFELA
15:00 MIKRO GALERIJA: OTVARANJE IZLOŽBE POSTER EKSTRAVAGANZZA IZLAŽU: Tvrdokorne Mrlje, Miro župa, Garage L, Miron Milic , Tfani Rubi, This town needs posters, Posteri *PRIGODNI,AUTORSKI,UPORABN
17:00 DVORIŠTE: KOMIKAZE Komikaze beđomatik akcija! radionica unikat beđeva/štand + izložba napravljenih ohoho! beđeva pod pokroviteljstvom Zaklada Kultura Nova.
17.00 MIKROGALERIJA : RADIONICA GERILLA MARKETINGA: NALJEPNICE/STICKERSI
17:00 GALERIJA SIVA: STENCIL – STRIP radionica
17:00 DVORIŠTE: RADIONICA LINOREZA
PRIJAVE ZA RADIONICE VRŠE SE NA MAIL: ohohofestival@gmail.com ZAKLJUČNO S 15.TRAVNJEM; sudjelovanje na radionici je potpuno besplatno
17:00 DVORIŠTE: BURZA STRIPA Burza strip izdanja dati će pregled samoizdatih albuma i materijala vezanih uz strip, različitih kolektiva iz regije. Sudjeluju Slušaj najglasnije, Tvrdokorne mrlje, Sitostisak kolektiv, Komikaze i Garage L.
20:00 MIKRO GALERIJA: DADAnti Split vs zagrebački slemeri – članovi udruge DADAnti iz središnjice u Splitu i iz Zagreba na sceni se natječu u angažiranoj izvedbenoj slam poeziji protiv slam skupine Marija Kovača.
Događaj služi i kao generalna proba za 1. nacionalno prvenstvo u slam poeziji kojeg u zagrebačkoj Močvari tijekom lipnja organizira udruga DADAnti u suradnji s udrugom URK. Pobjednik prvenstva predstavljati će Hrvatsku na europskom prvenstvu u Estoniji.
Program se održava u MIKROgaleriji u suradnji sa udrugom Otompotom.
NEDJELJA 19.04.2015.
14:00 DVORIŠTE: BURZA STRIPA Burza strip izdanja dati će pregled samoizdatih albuma i materijala vezanih uz strip, različitih kolektiva iz regije. Sudjeluju Slušaj najglasnije, Tvrdokorne mrlje, Sitostisak kolektiv, Komikaze, Garage L…
14:00 MIKRO GALERIJA: IZLOŽBE POSTER EKSTRAVAGANZZA
IZLAŽU: Tvrdokorne Mrlje, Miro župa, Garage L, Miron Milić, Tifani Rubi, This town needs posters, Posteri *PRIGODNI,AUTORSKI,UPORABN
Službeni website:
1.FirtlFest na Črnomercu!!!
12.-14.6.2015.
Pozivamo Vas na festival urbane kulture ovaj vikend na igralištu osnovne škole Ivana Cankara na Črnomercu s početkom u petak 12.6. u 17 sati!
Imati ćete priliku vidjeti umjetnost u nastajanju tokom Graffiti Jama, B-boy nastupe, upoznati se radom zagrebačkih udruga, sudjelovati u edukativnim radionicama kroz Sajam udruga, aktivno sudjelovati u sportskim turnirima te natjecanju zaboravljenih igara kao što su gumi-gumi i potezanje užeta, vježbi prve pomoći, pokaznoj vježbi DVDa Črnomerec..Moći ćete i podržati naše demo bendove od kojih su neki već pronašli svoju odskočnu dasku, primjerice DasRage-finalist ovogodišnjeg HGFa ali i oni koji ju još uvijek traže a svakako su vrijedni pažnje.
Uz FirtlFest održati će se i Break It Out Jam, otvoreni bboy session koji će se po prvi puta održati u sklopu Firtl Festivala.
Za ovaj Jam pripremio se jedan vrlo dobar band Tannu Tuwa koji će svojim funky i groove ritmovima potaknuti sve prisutne na ples. Uz live muziku nastupiti će razni breakdance plesaći iz Hrvatske te gosti i prijatelji van Lijepe naše koji će uveličati ovaj događaj i pružiti Vam odličan vikend i zabavu.
FirtlFest je prvi u nizu koraka koje udruga Urban Črnomerec planira poduzeti na području gradske četvrti Črnomerec ali i šire.
Detaljana program potražite na našem FACEBOOK EVENTU.
ULAZ SLOBODAN!
Udrugu smo osnovali jer nismo zadovoljni stanjem u kojem se naša zajednica trenutno nalazi i mislimo da svojom građanskom aktivnošću možemo potaknuti susjede na aktivno sudjelovanje u lokalnoj zajednici. Naš subjektivni dojam je kako je došlo do porasta određenih rizičnih ponašanja čije uzroke dijelom vidimo u društvenoj izolaciji i manjku kulturnih i edukativnih sadržaja odnosno mogućnosti izražavanja vlastitog karaktera na društveno prihvatljiv način i posljedično tome manjku osjećaja pripadnosti samoj zajednici. Htjeli bismo proširiti okvire u kojima svaki pojedinac može djelovati na sebi svojstven način.
PROGRAM:
Petak, 12.06.2015.
17.00 Izrada štandova od paleta
17.00 Open graffiti jam
17.00 Početak prijava za sportske turnire
17:00 Scenski dio festivala
Subota, 13.06.2015.
10.00 Sajam udruga
10:00 Povijesni kutak Črnomerca – 1. dio
11.00 Košarkaški turnir
11.00 Nogometni turnir
11.00 Radionica prve pomoći
12.00 Edukativne i kreativne radionice
12.00 Grafitti jam
16.00 Break It Out bboy session
18.00 Dodjele nagrada sportskih turnira
20.15 Scenski dio festivala
Nedjelja, 14.06.2015.
15.00 Povijesni kutak Črnomerca – 2. dio
15.00 Natjecanje zaboravljenih igara
15.30 Graffiti radionica
15.00 Edukativne i kreativne radionice
16.00 Break It Out bboy session
18.30 Dodjela nagrada zaboravljenih igara
20.15 Zatvaranje festivala
20.15 Scenski dio festivala
______________Scenski program_________________
Petak, 12.06.2015.
17:00 Otvorenje FirtlFesta
20:15 Otkazni ro(c)k
21:00 Code of Nelson’s folly
22:00 DJ
Subota, 13.06.2015.
20.15 Headchrusher
21.00 Štublin band
22.00 S3NGS
23.00 DJ
Nedjelja, 14.06.2015.
20:45 Das rage
-snimanje live nastupa pobjednika 8. Demofesta Zaprešić
22:00 DJ
Suradnici: Centar za civilne inicijative, Udruga Sretna misao, Udruga studenata socijalne pedagogije-Pupovci, Udruga Mr. James, Udruga Savršeni krug i mnogi drugi…
Break It Out Jam : 13.-14.6. OŠ Ivana Cankara (Igralište) s početkom u 16:00h
Break It Out Jam je otvoren bboy session koji će se po prvi puta održati 13. i 14.06. od 16h u sklopu Firtl Festivala, na školskom igralištu OŠ Ivana Cankara na Črnomercu.
Za ovaj Jam pripremio se jedan vrlo dobar band Tannu Tuwa (https://www.facebook.com/TannuTuwa ) koji će svojim funk-om i groove-om pokrenuti sve na ples i staviti ljudima osmijeh na lice. Uz live muziku biti će tu i raznih bboya iz HR te gosti i prijatelji izvan HR koji jednostavno ne mogu napraviti ništa drugo nego odličnu zabavu i kvalitetan bboy session. Mikrofon koji ce tamo kruziti biti ce u rukama ljudi koji znaju kako se mikrofon drži i čemu on služi te će svojim glasom predstaviti, zagrijati i održati atnosferu u pozitivi za sve.
Ukoliko voliš glazbu, ples i druženje onda je ovaj Jam nešto što ne bi trebao propustiti, jer da budeš dio cijele priče ne moraš ništa drugo napraviti nego pojaviti se. Za ovu akciju ne postoji upad, ne moraš obući cipele, nije bitno koliko imaš godina i da bi plesao ne košta te ništa, moraš samo biti tamo da bi bio dio svega.
Uz Break Jam u sklopu Firtl Festivala u programu biti će raznih drugih akcija kao crtanje grafita, sajam Udruga urbane kulture, nogometni turniri, koncerti i razne druge aktivnosti. To je jednostavno festival za cijelu obitelj i dobru zabavu. Vise o festivalu pogledajte službenom facebook eventu koji se nalazi na linku https://www.facebook.com/FirtlFest
Ovaj događaj inicijativa je Udruge „Urban Črnomerec“ te u suradnji sa Udrugama „Mr. James“ i „Savršen Krug“ priprema se ovaj break Jam ali tu ima i raznih drugih Udruga koje su svoji program uvrstile u ovaj festival. Ovom akcijom želimo izvesti Hip Hop nazad na ulice i ponuditi ljudima da budu dio ove kulture bez toga da moraju nešto izdvojiti osim vremena.
Ovim putem pozivamo i tebe da se pridružiš akciji, na taj način podržiš istu i ako želiš baci break ili na neki drugi način se zabavi.
FB Event : https://www.facebook.com/events/1398525300476754/
8.08. subota / saturday
(20.00 – 24.00)
Brodogradilište Mali Lošinj / Shipyards of Mali Lošinj
OTVORENA VRATA :: OPEN DOORS
brodovi, barke, umjetnici i radnici, umjetnost i industrija, roštilj i izložba / ships, boats, artists and workers, art and industry, barbeque and exhibition
umjetnici / artists:
Davor Sanvincenti
Miodrag Gladović
Vana Gaćina
Boris Hoppek
Dunja Janković
9.08. nedelja / sunday
(19.00 – 23.00)
Boćalište na Zagazinama / Bocce playground at Zagazine
TURNIR U BOĆANJU / BOCCE TOURNAMENT
Natjecanje timova sastavljenih od umjetnika, škverana i profesionalnih igrača boća. Navijanje na najjače. / Teams made out of artists, shipyard workers and professional bocce ball players. Cheerleading wanted!
10.08. ponedeljak / monday
(21.30 – 23.00)
Brodska dizalica “Zvonko” na novoj rivi / Ship crane “Zvonko” on the Nova Riva
FLOAT ON plutajuće kino / floating cinema
Predstavljanje FAME street art festivala, Italija / Presentation of FAME street art festival, Italy
14. i 15.08. petak, subota / friday, saturday
Predstavljanje LIBURNIJA FILM FESTIVALA, izbor najboljih filmova sa proslogodisnjeg izdanja
/ Presentation of LIBURNIJA FILM FESTIVAL, screening of the last year’s awarded movies
ŠKVER je međunarodni umjetnički projekt iz eksperimentalne i rubne umjetnosti koji se zbiva unutar i oko brodogradilišta, kroz suradnju umjetnika i radnika, šestu godinu za redom.
ŠKVER is an international experimental and fringe art project that has been happening through a collaboration of workers and artists in and around the shipyards, for 6 years in a row.
Tko još nije bio, magarac se skrio!
Ljubiteljima umjetnosti i eksperimenta, teške mehanizacije i velikih brodova, stvaralačkih stranputica i kreativnih koincidencija, štovateljima otoka i histerije turizma, aficionadosima svevremenske mode trliša, svima njima Škver – Festival eksperimentalne i rubne umjetnosti u subotu, 8. kolovoza, otvara vrata malološinjskog brodogradilišta. Ususret šestom festivalskom izdanju krećemo kraćim predstavljanjem gostujućih umjetnika zaduženih za ovogodišnji hod po rubu i vješto balansiranje između pretencioznosti suvremene umjetnosti i banalnosti svakodnevice. Na koji će način Vana Gaćina, Mijo- Moidrag Gladović, Davor Sanvincenti, Boris Hoppek i Dunja Janković primijeniti kohezivni potencijal umjetnosti te nevidljive veze samo naizgled suprotstavljenih instanci učiniti vidljivima, predstoji nam još vidjeti. U ovom trenutku podsjećamo na njihov dosadašnji rad.
Vana Gaćina, doajenka Škvera, završila je slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Želja da u svoje slike unese pokret dovodi je do magisterija video umjetnosti na Likovnoj akademiji u Ljubljani te različitih metoda povezivanja umjetnosti i suvremene tehnologije. Klasična forma ostaje u fokusu njena interesa, no sada biva nadograđena analognim i digitalnim medijima te reproducirana posredstvom pokreta i zvuka. Zvuk predstavlja domenu Mije- Miodraga Gladovića, inžinjera elektroakustike, glazbenika (Analena, Lunar), producenta i multimedijalnog umjetnika. Mijo posjeduje neobičan dar koji se očituje u osluškivanju bezvučnih manifestacija života. Kako bi ta, po mnogočemu jedinstvena, glazba postala dijeljeno iskustvo mnogih, Mijo konstruira instrumente te iznalazi inovativne metode njene prezentacije. U suradnji s Bojanom Gagićem 2011. godine on dolazi do metode konverzije svjetla u zvuk koristeći fotonaponski efekt solarnih panela te, za svoj doprinos u razvoju luminoakustike, dobiva treću nagradu na prestižnom natjecanju Margaret Guthman New Musical Instrument Competition održanom u Atlanti 2012.
Davoru Sanvincentiu također je blizak princip transgresije percepcije, medija i perspektive. Njegovi najbolji radovi reflektiraju strukturu kozmosa, egzistiraju na savršenoj ravnoteži pojedinačnog i univerzalnog, materijalnog i duhovnog te računaju na urođenu ljudsku dispoziciju osjeta i spoznaje kao orijentira u individualnoj navigaciji između naznačenih polova. Davor je dobitnik više nagrada među kojima nagrade Radoslav Putar (2010.) za najboljeg umjetnika do 35 godina te T-HT nagrade pri Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu (2008).
Boris Hoppek njemački je umjetnik internacionalne reputacije. Iako stvaralaštvo započinje u mediju grafita, danas njegov opus nastaje u rasponu slikarstva, fotografije, videa, skulpture i instalacija. Propitivanju urbanih prostora, ali i neuralgičnih tema naše urbane svakodnevice (imigracija, rasizam, nasilje) prilazi depersonaliziranim tretmanom stiliziranih formi. Godine 2010. uvršten je među vodeće umjetnike europske urban art scene. Predstavljanje ovogodišnjih umjetnika Škvera zaključujemo Dunjom Janković, glavnom organizatoricom Festivala i zagovornicom spajanja naizgled nespojivog, što je, uz ostvarivanje naizgled neostvarivog postala i filozofija ŠKVER projekta, a čije umjetničko kretanje se razvija kroz medij stripa, preko muzike, videa i dizajna do raznih drugih interdisciplinarnih kombinacija. Nakon godina provedenih u studiranju i radu u inozemstvu, vraća se na otok i sa sobom donosi valove svjetske eksperimentalne i rubne umjetničke scene te razgibava izvaninstitucionalnu kulturno/umjetničku scenu otoka kroz ŠKVER projekt, galeriju POLA POLA i umjetnički studio koji se nalazi u bivšoj tvornici sardina.
Osim gostujućih umjetnika, na ovogodišnjem ŠKVER-u gostovati će i festivali pa tako u ponedeljak 10.8. na legendarnoj brodskoj dizalici Zvonko predstavljamo izbor kratkih videa street art festivala FAME iz Italije, a za vikend 14. i 15.8., susjedni Liburnija film festival iz Ičića, najavljuje svoje ovogodišnje izdanje kroz izbor projekcija prošlogodisnjih pobjedničkih filmova.
Vana Gović
www.skver-art.com
Peto izdanje Ganz novog festivala, međunarodnog festivala razvojnog kazališta, održat će se od 19. do 23. rujna u Studentskom centru, a postfestum, Ganz poslije Ganza slijedi 26. rujna.
Ulaz na festival je besplatan, a sve informacije dostupne su na ganznovi.sczg.hr.
Ove će godine festival ugostiti 40-ak umjetnika iz 8 zemalja koji će kroz 14 programa ganz novoj publici predstaviti suvremene tendencije u kazalištu i plesu te zaigranim instalacijama intervenirati u javni prostor.
Njegovih početaka prisjeća se umjetnička voditeljica festivala, Silvija Stipanov: Rođen u vremenu kojeg mediji nazivaju kriznim, Ganz je pokušavao ustrajati u ideji da predstavlja nova imena i smjerove razvoja kazališne scene, da u projektima spaja mlade i etablirane autore različitih estetika i kultura, da olakšava razmjenu znanja i umrežava, i mislim da u tome, možda ne u onakvom opsegu kako je prvotno zamišljeno, ustvari i uspijeva. Ovogodišnji Ganzovi projekti nude drugačiju, kreativniju, viziju stvarnosti, odnosno perspektivu gledanja iste, a to je ono što nama danas, čini se, najviše treba.
Na ovogodišnjem festivalu, osim nadolazećih europskih kazališnih i plesnih imena, sudjelovat će i renomirana hrvatska umjetnica s pariškom adresom Ivana Müller. Nakon 7 godina, Ivana se vraća na zagrebačku scenu s dvije predstave: We Are Still Watching s kojom je sudjelovala u programu ovogodišnjeg Venecijanskog bijenala te Positions, predstavom koja, riječima autorice, formalno funkcionira gotovo kao igra pokera međutim kontinuirano postavlja pitanja o mehanizmima razmjene, vlasništva i vrijednosti, a koja je ujedno i dio aktualnog Rendez-vousa, festivala Francuske u Hrvatskoj.
U predstavi We Are Still Watching pokušavamo stvoriti jedan performativni kontekst u sklopu kojega su svi izvođači u jednakoj poziciji. Svi čitaju scenarij prvi put u svome životu i nitko ne zna kako će predstava završiti. Tokom predstave u prostoriji nije prisutan ni jedan predstavnik „autoriteta“. Gledatelji „izvode“ jedni za druge, dodala je Müller.
Premijerno ćemo na Ganzu gledati predstave The Cosmic Dust Practice, mladog hrvatskog plesnog umjetnika Pavla Heidlera, te Genezu slovenske koreografkinje i plesačice Male Kline, također iz programa Rendez-vous festivala. Geneza govori o stvaranju svijeta kroz naše sanjanje. Povratak je na način sanjanja koje smo poznavali kao djeca, a kojega se kao odrasli rijetko sjećamo, objašnjava umjetnica Mala Kline.
Uz potporu HIPP-a i ZPC-a te u suradnji s Ganzom premijerno stiže i Out of Season, autorski rad kanadske koreografkinje Ame Henderson i mladog hrvatskog umjetnika Matije Ferlina kojega je New York V Magazine proglasio jednim od vodećih mladih koreografa 2011. godine. Možda će vas zanimati, kao nas, iskustvo provedenoga vremena, pažnje i pozornosti, povjerenja i posvećenosti onome što se rađa između nas. I kad kažemo „nas“, mislimo na sve nas, dodali su Henderson i Ferlin.
Iz Španjolske, dolaze nam kazališni umjetnik David Espinosa s najvećom/najmanjom predstavom na svijetu My Great Work koja na pozornici okuplja čak 300 glumaca, vojni orkestar, rock bend, životinje, auto i helikopter, te svestrana umjetnica Maria Jerez koja s novim solom-u-nastanku What is Third pokušava odgonetnuti enigmu susreta dvoje ljudi. Emocija, trenje, kritika, ljubav, drugost te granica govornoga jezika, ono je što tvori njezinu predstavu.
Tijekom festivala moći ćete uživati u instalaciji stoičke kupke za odrasle Terme francuskih umjetnika Annaloro/Defoorta/Fourneta/Goergera/Viala, još jednoj suradnji s Rendez-vous festivalom. Imat ćete osjećaj kao da ste na najčudnijem mjestu ikada da dobijete informacije o stoičkoj filozofiji, a nakon nekog vremena u bazenu poželjet ćete da ste studirali filozofiju na takav način, najavljuju autori projekta.
Pomoću Ibsenove priče o sudbini Doktora Stockmanna i njegove obitelji, u brehtijanskoj formi dijalektičkoga kazališta, redatelj Zlatko Paković, s glumcima i glazbenikom na sceni oblikuje jedan sasvim originalan kazališni organizam estetike i etike otpora, predstavu Ibsenov neprijatelj naroda kao Brechtov poučni komad.
Pisac i reditelj pametno je, vispreno i iznad svega osvežavajuće duhovito i teatarski potentno – mada krajnje svedenim sredstvima, gde i muzika ima znatnu ulogu – zaokružio svoju priču o nadilaženju građanskog pozorišta (kao onog koje tek prikazuje, ako ne i slavi postojeći poredak), i to prvo kroz kritičko ibzenovsko pozorište, a onda i kroz brehtovski dijalektički teatar koji posve prelazi na drugu stranu duge, i sve to uglavnom umesno i vešto povezujući sa -ovdašnjom trenutnom situacijom’ kako političkom tako i socijalnom, napravivši živu i uzbudljivu predstavu koja vas tera da tražite još. ( Teofil Pančić, Vreme).
U subotu, 26. rujna, u sklopu manifestacije Bijela noć, ‘besane noći’ suvremene umjetnosti i završnog događanja Rendez-vousa, festivala Francuske u Hrvatskoj, te u suradnji s Goethe institutom predstavit ćemo njemačko-francuskog umjetnika Jana Vormanna koji će plastičnim kockicama popunjavati narušene i oštećene zidove te pukotine u Zagrebu. S radom Dispatchwork,Janje uljepšao 36 gradova diljem svijeta; od Ljubljane do Taipeia, od New Yorka do Pariza te od Venecije sve do Quita u Ekvadoru. Iste večeri, polaznici radionice luminoakustike, multimedijskog umjetnika Bojana Gagića i inženjera elektroakustike, glazbenika i producenta Miodraga Gladovića izvest će noćni performans u zagrebačkom Oktogonu, koristeći razne kreativne tehnike intervencije u prostoru. Performans je također dio manifestacije Rendez-vousa , festivala Francuske u Hrvatskoj.
Za svoj 5. rođendan, Ganz svojoj publici daruje tri zanimljiva edukativna programa, radionicu razvoja umjetničkih projekata autorice i redateljice Nataše Rajković, već spomenutu radionicu luminoakustike umjetničkog dvojca Gagić/ Gladović te niz prezentacija dobre prakse u sklopu programa produkcije umjetničkih projekata.
Za glazbeni dio programa zadužen je The Projection Band, koji će improvizirati uz video projekciju, inače rad Hidden Landscapes umjetnika Ivana Mršića.
Festival je dio projekta apap-Performing Europe, koji se održava uz potporu Europske komisije – Kultura 2007-2013. Festival se realizira uz potporu Ministarstva kulture RH i Grada Zagreba te u suradnji s Rendez-vousom, festivalom Francuske u Hrvatskoj, Francuskim institutom, projektom TransARTE, programom TEATROSKOP, organizacijom Acción Cultural Española, Goethe Institutom u Hrvatskoj, Hrvatskim institutom za pokret i ples i Zagrebačkim plesnim centrom.
Ulaz na festival je besplatan, za vas.
Vidimo se na Ganzu!
Device_art 5.015
24. rujna – 4. listopada 2015., Zagreb
———-
festivalske lokacije:
Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4 (1)
Plato Gradec (2)
Akademija likovnih umjetnosti, Ilica 85 (3)
Fakultet elektrotehnike i računarstva, Unska 3 (4)
———-
24.09. četvrtak
17:00 h predavanje – Bill Vorn (CA): Inferno i performativnost u robotičkoj umjetnosti (4)
20:00 h otvorenje međunarodne izložbe u Galeriji Klovićevi dvori i na Platou Gradec
20:30 h hibridni performans – Nataliya Petkova (CA): La mariée mise à nue par le binaire (2)
23:00 h after party – Banana Zvuk (Luka iz TBF-a i Yuri iz St!llnessa) (1)
25.09. petak
11:00 h predavanje – David Rokeby (CA): Računalo kao filozofska proteza (3)
21:30 h koncert Baden-Baden (1)
26.09. subota
17:00 h radionica za djecu – Erin Gee (CA): Neobični teremin (1)*
20:30 h robotički performans – Louis-Philippe Demers (CA) & Bill Vorn (CA): Inferno (2)
21:00 h after party – DJ Eddy Ramich (1)
27.09. nedjelja
20:30 h robotički performans – Louis-Philippe Demers (CA) & Bill Vorn (CA): Inferno (2)
21:00 h after party – Šlagerstep (1)
28.09. ponedjeljak
21:00 h after party – DJ LIK A (1)
29.09. utorak
21:00 h after party – DJ Crew Temperatura (1)
30.09. srijeda
21:00 h after party – Filip Riđički Radio Student party (1)
01.10. četvrtak
20:00 h zvučni performans – Paradise Now (BE): City Sonic mix (2)
21:00 h after party – DJ LIK B (1)
02.10. petak
11:00 h predavanje – Philippe Franck (BE): Transcultures – iskustvo s digitalnom umjetnošću i umjetnošću zvuka (5)
21:30 h koncert Plastic Knives (1)
03.10. subota
14:00 h radionica za odrasle – Radiona.org (HR): Synthomir (2)*
17:00 h radionica za djecu – Mladen Tomić (HR): Oblik zvuka (1)*
20:00 h zvučni performans – Myriam Bleau (CA): Soft Revolvers(2)*
21:00 h after party – phillitchevanje (1)
04.10. nedjelja
14:00 h radionica za odrasle – Radiona.org (HR): Synthomir (2)*
21:00 h after party – Šlagerstep (1)
———-
Ulaz na cjelokupni program festivala je besplatan
———-
OPĆE INFORMACIJE:
– Radno vrijeme izložbe (Galerija Klovićevi dvori i Plato Gradec):
ponedjeljak – nedjelja 14:00 h – 21:00 h
– 26.09. subota, izložba će biti otvorena od 14:00 h – 24:00 h
——
VODSTVA PO IZLOŽBI
– Besplatna vodstva za građanstvo svakim danom u 18:00 h.
– Vodstva za grupe na hrvatskom i stranom jeziku uz prethodnu najavu na broj 095/8261 492.
– Dostupna su vodstva za osnovne i srednje škole, fakultete, osobe s invaliditetom i ostale.
– Više informacija možete dobiti na broj 095/8261 492.
– Koordinatorica vodstva: Patricia Počanić
———
* PRIJAVE ZA RADIONICE
Prijave za radionice na e-mail ili telefon: jelena@kontejner.org, 091/7203 963.
Prijave primamo do 24.09. za radionicu Erin Gee, te do 02.10.2015. za radionicu Mladena Tomića i Radione.org.
Broj polaznika na radionicama je ograničen.
Radionica animacije, subota, 24.10. i nedjelja, 25. 10. 2015. od 11 do 13 sati
Za umjetnika Carstena Höllera tobogani nisu tek funkcionalne sprave koje nalazimo na dječjim igralištima, u tematskim parkovima ili na mjestima izlaza za nuždu. Klizanje toboganima, smatra on, obogaćuje nas iskustvom koje je više od igre i uzbuđenja koje ona donosi. Što predstavlja Dvostruki tobogan djeci? Mjesto straha, panike ili ipak uživanja? Pokušat ćemo odgovoriti na ova pitanja kroz dva dana druženja i crtanja u MSU-u.
Voditelji radionice: Sandra Malenica i Hrvoje Selec; VANIMA, Varaždin
Radionica TV reportaže, subota 24. 10. 2015. od 11 do 13 sati
Polaznici će se upoznati s opremom, pripremom intervjua i razgovora sa sugovornicima, te snimanjem zvuka/videa. Sav materijal će se potom u nedjelju, 25. 10. 2015. od 11 do 13 sati montirati na glazbenu podlogu, a mentor će polaznike uputiti u mnoge tajne oko montaže zvuka i slike. Nakon završetka montaže pogledat će se i komentirati zajednički video uradak. Voditelj radionice: Filip Meštrović; RARE, Vinkovci
Veliko finale platforme EDIT Comics u MSU Zagreb
Nakon osam radionica animiranog filma i osam radionica TV reportaže, koje se od početka godine održavaju u gradovima iz kojih dolaze članovi platforme EDIT Comics (Vinkovci, Zabok, Slavonski Brod, Osijek, Varaždin, Koprivnica, Ogulin, Hrvatska Kostajnica) na red je došao i Zagreb. Temeljni koncept platforme, uz edukaciju djece i mladih o medijskoj kulturi, a ponajviše o filmu, je da se filmske radionice održavaju u prostorima muzeja koji tako postaju i tema filma, ali i mjesto drugačijeg promišljanja i o filmu i muzejima.
Kroz intenzivne i dinamične radionice animiranog filma koju vodi VANIMA iz Varaždina i TV reportaže koju vodi RARE iz Vinkovaca, djeca – polaznici radionica, u dva dana praktično uče osnove filmske umjetnosti i sami prolaze kroz sve procese izrade i nastanka filma. Radionica animacije u Zagrebu održava se u Muzeju suvremene umjetnosti, a za temu će imati Dvostruki tobogan, instalaciju Carstena Höllera na sjevernom krilu MSU-a, a radionica TV reportaže pratit će proces izrade animiranog filma.
Na radionice se mogu prijaviti djeca i mladi od 10 do 15 godina.
Radionice su besplatne, a sav materijal, pribor i oprema su osigurani.
Zbog ograničenog broja sudionika potrebno je prijaviti se na mail: eduakcija@msu.hr najkasnije do 20. listopada 2015.
Projekt se provodi uz financijsku podršku Zaklade “Kultura nova”, u suradnji s Pedagoškim odjelom MSU-a.
Više o suradničkoj platformi EDIT-COMICS
NOSITELJ – Udruga ljubitelja filma RARE Vinkovci
PARTNERI – GOKUL Zabok, PUŽ Slavonski Brod, Video klub MURSA Osijek, Filmsko-kreativni studio VANIMA Varaždin, UO ANIMA Zagreb, Savez udruga F.U.N.K Koprivnica (Udruga maMUZE), Ivanina kuća bajke Ogulin, Udruga EKS Hrvatska Kostajnica
CILJ: edukacija djece i mladih o medijskoj kulturi, a ponajviše o filmu, i to kroz intenzivne i dinamične radionice animiranog filma i osnovnih filmskih vještina, u suradnji s ostalim udrugama, školama, institucijama.
DUGOROČNI CILJ: promocija medijske kulture, razvoj, povećanje učestalosti i kvalitete aktivnosti neovisne kulturne scene u Vinkovcima, Zaboku, Osijeku, Koprivnici, Varaždinu, Slavonskom Brodu, Ogulinu, Hrvatskoj Kostajnici i Zagrebu, odnosno u regijama djelovanja.
Platforma EDIT Comics, uz filmske radionice za djecu, provodi i niz drugih programa poput predstavljanja novih izdanja literature iz medijske kulture, predavanja, izložbe stripa, projekcije, a sadržajima primjerenim uzrastu.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.