Močvara, klub zagrebačkog Udruženja za razvoj kulture “URK”, u periodu 27.5. do 3.6. slavi 16 godina postojanja. 16 godina klupske aktivnosti Močvara obilježava višednevnim programom čija je kruna koncert The Thurston Moore Banda (ex-Sonic Youth) u utorak, 2. lipnja.
Jedna od najdužih klupskih inicijativa u Hrvatskoj pokrenuta je 16.4.1999. u Runjaninovoj 2 (kod Botaničkog vrta) otvorenjem “prve” Močvare, da bi nakon pola godine rada uslijedilo i seljenje u današnje prostore na Trnjanskom nasipu. Klub koji se iz percepcije šire javnosti pojavio niotkud bio je plod volonterskog rada djevojaka i mladića iz neprofitne udruge građana Udruženje za razvoj kulture “URK”, koji su nekoliko godina prije toga marljivo organizirali koncerte, svirali u bendovima, bavili se nezavisnim izdavaštvom te koji su u jednom trenutku shvatili da jedino zajedničkim naporima u Zagrebu mogu otvoriti klub kakav je gradu bio prijeko potreban. Uz Močvarinu obljetnicu, URK u ovoj godini slavi i 20 godina svog postojanja.
Močvara je otvorena u vrijeme koje vaninstitucionalnoj kulturi nije bilo naklonjeno. Poslijeratni period u Zagrebu i Hrvatskoj subkulture mladih gurao je na društvene margine, no ipak, entuzijazam i velika želja svih uključenih u rad Močvare nadvladali su nepovoljne okolnosti. Uz Mamu, Attack i brojne druge istomišljenike, Močvara je dala svoj prilog u razvoju drugačijeg i zasigurno humanijeg Zagreba, pružajući mu drugačije sadržaje koji grad čine gradom. Močvarini pionirski koraci reizgradnje klubske kulture poslužili su kao primjer drugim aktivistima širom Hrvatske i regije koji i danas pokreću i realiziraju inicijative i prostore za prezentaciju drugačijih kulturnih sadržaja. Zagreb i Hrvatska na taj su se način približili europskim gradovima u kojima se napušteni industrijski prostori transformiraju u kulturne centre.
U Močvari se tijekom godine održi na desetine koncerata, slušaona, filmskih projekcija, izložbi, tribina… 16 godina takvog programa rezultiralo je velikim brojem onih koji su prošli kroz klub. Neki od njih su bili i Arsen Dedić, Darko Rundek, Let 3, TBF, Vlada Divljan, Disciplin A Kitschme, Mostar Sevdah Reunion, Dubioza kolektiv, Einstürzende Neubauten, The Mars Volta, Black Rebel Motorcycle Club, Tortoise, Tuxedomoon, Wovenhand, Jonathan Richman, Sick Of It All, Converge, Soulfly, Kreator i mnogi mnogi drugi, veliki i mali, više ili manje popularni. URK i Močvara su tokom godina bili uključeni i u realizacju festivala poput Human Rights Film Festival, Otokultivator, Seasplash Reggae Festival, Močvara u Karanteni…
U Močvari se sklopilo puno novih poznanstava, prijateljstava, veza, klub je i danas mjesto otvoreno za sve pozitivne ljude, različitih životnih stavova i svjetonazora, bez ikakvih netrepeljivosti. Zajedno sa Ksetom, Vintage Industrial Barom, Tvornicom, Medikom i ostalim scenskim “suborcima”, Močvara i dalje stoji na braniku promoviranja pozitivnih vrijednosti u zagrebačkom kulturnom životu.
Kao i svake godine, Močvara rođendan proslavlja radno. Višednevni program proslave 16. rođendana Močvare svojevrstan je pregled programa koji se tijekom godine održava u klubu. Prvog dana proslave, 27.5. u Močvari se održava program “Književnost u Močvari” dok je dan kasnije na programu kultno “Pesničenje”. U petak, 29.5. održava se klasični party Dirty Dancing. Subota, 30.5., u suradnji s portalom Potlista na Savskom nasipu (pored kluba) donosi koncert/piknik na kojem nastupaju Analena, ESC life, (The) Lesser Men i drugi, dok se u klubu do kasno u noć održava reggae/dub/dubstep party. Nedjelja, 31.5. nudi tradicionalni sajam ploča i stripova te večer s Bore Lee-em. Koncert kantautora u okviru programa Začarana Močvara kojeg vodi Nina Romić rezerviran je za ponedjeljak 1.6.. U utorak 2.6. u Močvari se održava već spomenuti nastup The Thurston Moore Banda (u kojem uz Thurstona sviraju i Steve Shelley iz Sonic Youth-a, Deb Googe iz My Bloody Valentine te James Sedwards) i Lovely Quinces kao support. Proslava završava u srijedu, 3.6. nastupom legendarnog ska benda The Toasters iz New Yorka.
Detaljan program proslave dostupan je na www.mochvara.hr/16rodjendan.
Prije starta rođendanskog programa, u Močvari se u periodu od 20.5. do 23.5. održava 16. Žedno uho festival. Najavljeni su And So I Watch You From Afar, Mylets, Vessel i drugi. Do kraja ove koncertne sezone u klubu će nastupiti i kanadski psihodelični rockeri Black Mountain (15.6.) te možda i najveći deathcore bend danas – Suicide Silence (25.7.).
PROGRAM PROSLAVE 16. ROĐENDANA MOČVARE
SRIJEDA 27.05.
20:00 @Močvara
KNJIŽEVNOST U MOČVARI
ČETVRTAK 28.05.
20:00 @Močvara
PESNIČENJE
PETAK 29.05.
22:00 @Močvara
DIRTY DANCING
SUBOTA 30.05.
15:00 @Nasip kraj Močvare
POT LISTA PIKNIK: ANALENA, ESC LIFE, (THE) LESSER MEN, NISAM BIO DOBAR SIN, ZVAO SAM SE DRAŽEN I LIDIJA
Više Facebook
15:00 @Nasip kraj Močvare
MOČVARNI LABORATORIJ: RADIONICA IZRADE ZMAJEVA
20:00 @Močvara
DUB/REGGAE/DUBSTEP/JUNGLE/DNB/… PARTY
NEDJELJA 31.05.
11:00 @Močvara
26. MOČVARNIN SAJAM PLOČA I STRIPOVA
20:00 @Močvara
TURBINA – TURBO TRIBINA & FILMSKE VEČERI U MOČVARI: BORE LEE
PONEDJELJAK 01.06.
21:00 @Močvara
ZAČARANA MOČVARA: ELEPHANT AND THE MOON, ROKAMBOL, SEINE, LUKA BELANI, DENIS KATANEC, SOFIE JANE, IVANA PICEK
UTORAK 02.06.
20:00 @Močvara
THURSTON MOORE BAND, LOVELY QUINCES
SRIJEDA 03.06.
21:00 @Močvara
THE TOASTERS, THE BLARNEY STONES
Vidimo se u Močvari!
SRIJEDA 27.05.2015. • VRATA 20:00 • POČETAK 20:30 • UPAD 0 KN
16. ROĐENDAN MOČVARE
27.5. – 3.6.2015.
www.mochvara.hr/16rodjendan
KNJIŽEVNOST U MOČVARI: RANI RADOVI
Gosti: MAJA KLARIĆ (Šibenik), IVA HLAVAČ (Valpovo), VLADO SIMCICH VAVA (Rijeka).
Moderira: ROBERT PERIŠIĆ (Zagreb).
Program Književnost u Močvari u 2015. godini odvija se pod nazivom “Radi radovi”. Ciklus “Rani radovi” na svakoj će tribini, uz mlade autore koje promovira, ugošćavati i jednog starijeg autora. Uz razgovor s piscem Robertom Perišićem, koji je i koncipirao ovaj ciklus tribina, mladi autori će čitati svoje radove, a stariji autor također svoje mlade radove, te se prisjetiti svojeg književnog debija, što će biti i prilika za usporedbu književnih prilika, generacijskih razlika i drugih tema koje otvara ovakvo “sučeljavanje”. Nije isključeno da može biti i zabavno. Pridružite nam se u Močvari!
O gostima:
Maja Klarić, rođena 1985. godine u Šibeniku. Organizira manifestaciju Šumski pjesnici pored Grožnjana. Objavljuje poeziju i kraću prozu. Nagrađena na međunarodnom pjesničkom natječaju Castello di Duino (Trst, Italija, 2008.), natječaju za kratku priču Sea of Words (Barcelona, Španjolska, 2008.), natječaju Ulaznica 2010. i 2012. (Zrenjanin, Srbija). Prevodi i putuje. Objavila dvije zbirke putopisne poezije – Život u ruksaku (AGM, 2012.) i Quinta Pitanga (V.B.Z., 2013.).
Iva Hlavač rođena je 1986. godine u Osijeku. Živi u Valpovu. Diplomirala je na Pravnom fakultetu u Osijeku. Objavila je zbirku kratkih priča “I obični ljudi imaju snove” (Matica hrvatska, Osijek, 2009.). Uvrštena je u regionalni zbornik kratke priče “Izvan koridora – Najbolja kratka priča 2011.” (VBZ, 2011.), te u antologiju najmlađih hrvatskih prozaika “Bez vrata, bez kucanja” (Sandorf, 2012.). Osim proze, piše i objavljuje poeziju. Povratnica s privremenog rada u Republici Irskoj. Uskoro joj izlazi prozna knjiga “Grad od papira” (Profil).
Vlado Simcich Vava je pisac, glazbenik i još… Diplomirao hrvatski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Rijeci. Pisao u novinama i časopisima: Val, Novi list, Rival, Re te na portalima. Bio je dugogodišnji glavni urednik radio stanice Svid Radio. Autor je romana Odstranjivač ljubavi (2012.) i Srce od gume (2014.). Poznat je kao glazbeni autor i rock gitarist, član riječkih bendova En Face, Laufer, Mone, Blagdan Band. Objavio je nekoliko samostalnih albuma, a kao autor glazbe i tekstova surađuje s više izvođača.
Na Booksa.hr pročitajte interview s Robertom Perišićem o programu Književnost u Močvari.
http://booksa.hr/kolumne/mladi-pamte-zasto-pisu
16. ROĐENDAN MOČVARE
27.5. – 3.6.2015.
www.mochvara.hr/16rodjendan
ČETVRTAK 28.05.2015. • VRATA 20:00 • POČETAK 21:00 • UPAD 0 KN
PESNIČENJE
Zaželjeli smo se starih prijatelja i novih poznanstava – Pesničenje dolazi na Močvarin rođendan!
U sklopu proslave 16. rođendana, u četvrtak 28. svibnja, Močvara otvara svoja vrata pjesnicima i pjesnikinjama iz Beograda i Zagreba!
I ovog puta nastupit će aktualni pjesnici i pjesnikinje, performeri, izvođači i kantautori iz Srbije i Hrvatske koji pišu i izvode van ustaljenih, afirmiranih poetskih krugova. U dva kruga čitanja neafirmirani rame uz rame s poznatim autorima i autoricama u zanimljivim izvođenjima zagrebačkoj će publici predstaviti najnovije stihove, tekstove i songove.
Pesničenje je trening aktivne poezije, nastao kao inicijativa grupe Škart 2008. godine kao pokušaj da se poezija približi publici jednim otvorenijim i neformalnijim pristupom koji svima daje mogućnost da se izraze na sceni. Pesničenje se sastoji od mjesečnih festivala poezije, kao i drugih pjesničkih, izvođačkih i edukativnih inicijativa i poetskih provokacija, kao i izdavačke aktivnosti, a sve u cilju stvaranja i isprobavanja nove i drugačije forme dijaloga između različitih kultura, socijalnih grupa i individua.
Redakcija Pesničenja je krajem 2013. označila kraj redovnih okupljanja u Kulturnom centru REX, sa željom da nastavi inicijative u novim pravcima – ka neposlušnijim slovima i neposustalijim glasovima nezaustavljive pjesničke scene. Dosadašnja mnogočlana volonterska redakcija (škart, Dušica Parezanović, Ljiljana Ilić, Vesna Bjedov, Miloš Trifunović, Đorđe Ilić, Ružica Dević, Tamara Petrović, Marko Aksentijević, Filip i Goran Zarić) već sedmu godinu za redom, promovira nove aktere poetske, umjetničke i kantautorske scene u školama, knjižnicama, zatvoru, kuhinjama, aktivističkim prostorima, javnim prostorima i na solidarnim akcijama, često u suradnji s drugim kolektivima i organizacijama s aktivističke i nezavisne kulturne scene iz Srbije i iz regije. Upravo se jedna takva suradnja događa istog dana u Beogradu gdje redakcija organizira Frižidersko Pesničenje, kao podršku programu feminističke fondacije Rekonstrukcija ženski fond “Sestre to rade najbolje 4”, na kome će se skupljati novac za frižider sestrama čiji su domovi nastradali u poplavama.
Ovo svibanjsko Pesničenje je rezultat dugogodišnjih prijateljstava i suradnje s hrvatskom pjesničkom scenom i prostorima nezavisne kulture, od Bookse do korčulanskog Šušur festivala. Neki od sudionika Močvarinog rođendanskog Pesničenja su naši stari znanci, a neki posve novi prijatelji: Goran Bogunović, Asja Bakić, Nina Romić, Ana Brnardić, duo Domes i Chang, Mima Simić, Brane Oblučar, Branko Bogunović, Darko Šeparović, Dorta Jagić, Kate Brajdić, Kralj Čačka, kontarapesnik-kontrabasista Miša Peruničić, Aleksandar Nikolić, Zoran Trklja… popis je još uvijek otvoren!
Pozivamo sve početnice i slavne, miljenike i odmetnice, posustale, ali svakako neodustale, da nam se pridruže kao pjesnici namjernici na sceni, da se prijave u toku Pesničenja i podijele s nama svoje stihove.
Program vode vjerni prijatelji Pesničenja: Mario Kovač i Mima Simić.
Ulaz je besplatan, a u rođendanskom raspoloženju dijele se poklon poetske naljepnice!
Ovu nedjelju Udruga za zaštitu životinja Sedma od devet u Močvari slavi svoj drugi rođendan u sklopu našeg projekta Turbina – turbo tribina. Naglasak na samom rođendanu je problematika izbacivanje pasa u sezoni godišnjih odmora.
Program:
– izložba fotografija (Lada Bonacci, Ana Majhenić)
– pseća proza (Rujana Jeger)
– photo booth
– torta
– koncert: Kamaradi
– DJ Mario Kovač
UDRUGA ZA ZAŠTITU ŽIVOTINJA SEDMA OD DEVET
Udruga za zaštitu životinja Sedma od Devet predstavlja event “Sedma slavi drugi”.
Udruga Sedma od Devet odlučila je nadolazeći drugi rođendan proslaviti na malo drugačiji način. “Sedma slavi drugi” event je koji će se održati 21.6. u sezoni godišnjih odmora koja je, na žalost, za velik broj ljubimaca, a ponajviše pasa sezona izbacivanja na ulicu. Upravo iz tog razloga Udruga Sedma od Devet odlučila je proslaviti rođendan na malo drugačiji način te kao centralno događanje predstaviti izložbu “Hrvatski morski pas”.
Do sada su bile prisutne kampanje protiv napuštanja kućnih ljubimaca u vrijeme godišnjih odmora, ali su mahom bile negativne, odnosno fokusirale su se na kazne koje prijete neodgovornim vlasnicima.
Za postavljanje izložbe “Hrvatski morski pas” povodom rođendana odlučili smo se jer nismo željeli imati proslavu bez poruke. Fotografije pasa koje su njihove obitelji vodile na ljetovanje šalju poruku da je ljetovanje s psom ne samo moguće nego i ugodno iskustvo za vlasnike i ljubimce.
Našu poruku šalju i glumice Lada Bonacci i Ana Majhenić koje su nam dostavile fotografije svojih ljubimaca na ljetovanju.
Osim same izložbe koja je za sve zainteresirane besplatna, od 17:00 u predvorju Močvare Udruga je pripremila i mnoštvo drugih sadržaja poput točionika sa humanitarnim pivom, prigodne prodaje psećih kolačića i photo booth za sve vlasnike koji žele profesionalni portret sa svojim ljubimcem.
Službeno otvorenje izložbe i rođendanskog tuluma planirano je za 20:00 kada će nas poznata spisateljica Rujana Jeger upoznati s psećom prozom čitajući ulomke iz svoje knjige posvećene psima “Bez dlake na jeziku”, a da bi se lakše uživjeli u humoristične opise svakodnevnih dogodovština vlasnika pasa, glumica Dora Lipovčan pomoći će nam dajući dramsku podršku Rujaninim tekstovima.
Nakon kulturnog uzdizanja slijedi nam torta, a dirigentsku palicu preuzima DJ Mario Kovač kojem će u pomoć priskočiti grupa Kamaradi i klapa glazbeno uslužnog poduzeća Pianissimo d.o.o. svojim live nastupima.
U svakom slučaju nedjelju 21.6. od 17:00 rezervirajte jer “Sedma slavi drugi” i, naravno, ljubimci su dobrodošli.
KUM – KAZALIŠTE U MOČVARI PREDSTAVLJA:
PRVO DRŽAVNO PRVENSTVO HRVATSKE U SLAM POEZIJI
Natječaj: Prvo državno prvenstvo Hrvatske u slam poeziji održati će se 28. lipnja 2015. u klubu Močvara u Zagrebu s početkom u 20 sati. Događaj organizira udruga DADAnti (Split) u suradnji s udrugom Udruženje za razvoj kulture – URK (Zagreb).
Na natječaj se može prijaviti bilo koji punoljetan državljanin RH. Kandidate ocjenjuju 3 volontera iz publike i 3 člana stručnog žirija. Svi ocjenjuju s ocjenama od 1 do 5. Kandidati koji budu čitali (ne budu znali svoju poeziju napamet) ocjenjuju se ocjenama od 1 do 4. Pobjednik prvenstva dobiva besplatno putovanje za dvije osobe i dva dana plaćen hotel i hranu u Estoniji, u gradu Tartuu (nije glavni grad), u kojem će 29. studenog na europskom prvenstvu u slam poeziji predstavljati Hrvatsku. Dio troškova putovanja (nakon povratka iz Estonije uz pravilno popunjen putni nalog) dodjeljuje udruga DADAnti, a dio daju Estonci (200 eura) koji plaćaju i hotel i hranu.
Prije prijave guglajte malo o slamu. Poezija mora biti narativna i angažirana (na primjer govoriti o socijalno-ekonomskim problemima, problemima manjina, promicati ljudska prava – naravno, možete govoriti i o vlastitim problemima :D). Od kandidata se očekuje da prilože i prijevod svoje pjesme (nastupa, ako je više kraćih pjesama) na engleski jezik za promotivne materijale. Pobjedniku će se montirati video s engleskim titlovima za potrebe nastupa u Estoniji. Izvedba bi trebala trajati do 3 minute, maksimalno 5 minuta. Ukoliko kandidat probije vremensko ograničenje voditelj programa ga zaustavlja u daljnjem nastupu. Imajte u vidu da nije važna samo poezija. Ocjenjuje se i scenski nastup, jer slam poezija više spada u izvedbene umjetnosti nego u književnost.
Kandidati moraju unaprijed (do 27. lipnja) voditelju programa (Mario Kovač) dostaviti: ime i prezime, OIB, adresu prebivališta (onu s osobne), kontakt telefon, e-mail adresu i prijevod nastupa na engleski. Prijave poslati na mail: mariokovac69@yahoo.com
Stručni žiri: Mario Kovač, Franko Bušić i Zdenko Franjić.
Ukoliko se prijavi manji broj kandidata ostavljamo mogućnost da kandidatima budu isplaćeni i putni troškovi do Zagreba i to na način da kandidatima iz Splita troškove plaća udruga DADAnti, a kandidatima iz drugih gradova udruga URK. Kandidati će o eventualnoj isplati putnih troškova i načinu isplate biti obaviješteni nakon sastavljanja konačnog popisa 27. lipnja.
SRIJEDA 26.08.2015. • VRATA 18:00 • POČETAK 18:30
KNJIŽEVNOST U MOČVARI
RANI RADOVI
Suradnja međunarodnog Lit link festivala i Močvare.
Program Književnost u Močvari koji se odvija se pod nazivom “Radi radovi” i promovira mlade autore/ice – ugostit će 26. kolovoza četiri mlada pisca kao i francuske urednike, goste internacionalnog festivala Književna karika ili Lit link, koji dolaze s ciljem upoznavanja hrvatske književne scene. Autori će čitati na hrvatskom uz prijevod na francuski (projekcija titla).
Cilj ovog programa jest upoznavanje francuskih urednika (“mainstream” i alternativnih) s pisanjem najmlađih domaćih autora što je podloga za mogući budući interes, a – nadamo se – i podstrek mladim piscima za budući rad.
Gosti urednici: DOMINIQUE BORDES (Monsieur Toussaint Louverture), EMMANUELLE COLLAS (Galaade), MARION DUVERT (Seuil), EVELYNE LAGRANGE (Gaïa Éditions), BENOIT VIROT (Le Nouvel Atilla).
Moderira: ROBERT PERIŠIĆ.
Prozu i poeziju čitaju: IVAN ZRINUŠIĆ (poezija), ASJA BAKIĆ (proza), DAVOR IVANKOVAC (poezija), IVA HLAVAČ (proza).
Ivan Zrinušić (1981., Osijek) osječki je pjesnik nepretencioznog i životnog stiha. Autor je pet zbirki pjesama objavljenih kod underground izdavača: Netko nešto ništa, Bilirubin, Vidiš kako je lijepo, Tri mrava, Najbolje je da se ne javljaš.
Asja Bakić (1982., Tuzla) u književnost je ušla kao pjesnikinja s knjigom Može i kaktus, samo neka bode. Godine 2015. objavljuje zbirku priča Mars te piše zapažen blog. Njezino pismo u sebi spaja otvorenost, humor, feminizam, provokativnost te svjesno izbjegavanje akademskog ziheraštva.
Davor Ivankovac (1984., Vinkovci) živi u Nuštru kod Vikovaca. Dobitnik je nacionalne književne nagrade za mlade pjesnike Goranovo proljeće, te drugih priznanja. Objavio je dvije knjige poezije „Rezanje magle“ i „Freud na Facebooku“. U pripremi je njegov prvi roman. Čitat će iz novog pjesničkog rukopisa.
Iva Hlavač (1986., Osijek) živi na relaciji Valpovo-Zagreb. Objavila je zbirku kratkih priča I obični ljudi imaju snove. Uskoro joj izlazi prozna knjiga Grad od papira – smještena u mali slavonski grad, opet među obične ljude i njihove snove – iz koje će pročitati odomak.
Naš već dobro poznati bučni i veseli vlak je ponovo u pogonu u opasnoj namjeri da spoji dva odlična grada – Suboticu i Zagreb! U ovoj, sada već trećoj sezoni Subotica Expressa, na uzbudljiv put kreću dvije raznolike družine.
7.11. za Suboticu se iz Zagreba voze elektro-punkeri Baden-Baden, maštovita šarmantna kantautorica Ivana Picek, poster-majstori po imenu This Town Needs Posters, a sa sobom nose film “Nepoznate energije, neidentificirani osjećaji” Dalibor Barića i Tomislava Babića.
22.11. iz Subotice u Zagreb nam stiže bend Neuroleptic Trio, audio-video projekt Bifet smrti, književnik Borislav Stanić i strip autor Dr. Gnoj. Sa sobom nose film “Cveće zla” Sabolč Tolnaia i predstavljaju izložbu Subotički nesvrstani strip: vukodlaci sa severa. Kao lokalna podrška nastupit će zagrebački bend Fjodor i DJ Ivan Krželj (Muzikfantastique).
Dođi i otkrij izazovan svijet koji se događa ispod površine!
Ovaj projekt kulturne razmjene u sklopu kojeg će umjetnici jednog grada biti predstavljeni u drugom su pokrenuli Udruženje za razvoj kulture “URK” iz Zagreba i Fondacija za omladinsku kulturu i stvaralaštvo Danilo Kiš iz Subotice.
PROGRAM U ZAGREBU (MOČVARA), 22.11.2015.:
BORISLAV STANIĆ
Borislav Stanić (1983). Objavio knjigu pjesama Rupe (Matica srpska, 2012). Radovi su mu zastupljeni u književnim časopisima, zbornicima i internet portalima ex-Yu prostora. Bavi se aproprijacijom tekstova. Najnovije radove iz text-kuhinje možete pratiti na blogu (de)montaža atrakcija.
SUBOTIČKI NESVRSTANI STRIP: VUKODLACI SA SEVERA
Rad na terenu, insajderske informacije, fus-note, interne aluzije, nečitljive veze. Pitanje da li postoji subotička scena ili ne. Utvrđivanje genealogije. Ozbiljan rad kao pokušaj rasplitanja složenog narativa koji ima svoje likove, njihove odnose, svoju kronologiju i pejzaže, koji liče ili ne na ostale predjele stripa. O njemu su progovorili poznavaoci unutrašnjih prilika, lokalni eksperti i nezaustavljive tračare.
Izložba o subotičkom stripu istražuje lokalne arhivske i suvremene strip fenomene. Razotkrivanjem subotičkog stripa ukazuje se na kontinuitete i utjecaje, senzibilitete i sporedne podvodne tokove svieta nesvrstanog stripa. Subotička scena se proučava u širem kontekstu alternativnog stripa u Vojvodini, ali očigledno predstavlja autohtonu, endemsku neobjašnjivu sortu.
Miroslav Lazendić/Greed Graphics, Septic, Damir Rijović Originalov, Dr Fuzz su samo neke od rijetkih vrsta ovog habitata koje će biti predstavljene na izložbi ovih specifičnih, ne i slučajnih, subotičkih mikronarativnih prilika.
Preuzeto sa zvanične stranice Festivala Novo Doba.
DR. GNOJ PRINT SHOP
Web: MySpace
Dr Gnoj (Greed Graphics, Subotica) je subotički strip autor Miroslav Lazendić, čiji se stil može okarakterizirati kao post-apokaliptični vizualni homage jednoj civilizaciji koja polako tone zatrpana vlastitim smećem i pohlepom. Dr Gnoj prisutan je na domaćoj strip sceni od sredine 90-ih, kada je počela raditi i subotička strip formacija Entropija. Njegov stil karakteriziraju intenzivan ritam i jaki kontrasti, na potezu od art bruta do svedene ulične umjetnosti. Ilustracije Dr Gnoja obrađuju uglavnom socijalno angažirane teme i ukazuju na ključne točke kolektivne nekorektnosti suvremenog potrošačkog društva.
Objavljivao je radove u Striperu, Patagoniji, Stripburgeru, Kartonu, Symposionu, kao i u vlastitom periodičnom izdanju Kick in the Brain. Osim stripa, bavi se i street artom i sitoštamparskom produkcijom, pa će posjetioci print shopa imati priliku da na licu mjesta na vlastitim majicama dobiju printove s grafičkim rješenjima Dr Gnoja.
CVEĆE ZLA
Film je crna komedija koja se bavi privatizacijom u Jugoistočnoj Europi. Samoživi, bogati, kapriciozni industrijalac (Nikolaj) obećava svojoj ženi Diznilend na tlu bivše tvornice kemijskih proizvoda. Uz pomoć ministra privrede on kupuje propalu tvornicu za 1 euro. Bivši radnici, sada štrajkači, prisiljeni su igrati ponižavajuće uloge Diznijevih likova…
Redatelj: Sabolč Tolnai
Scenarist: Sabolč Tolnai/ Oto Tolnai
Montažer: Darko Maletin/ Kornel Silađi/ Nandor Heveši
Direktor fotografije: Sabolč Tolnai/ Kornel Silađi/ Nandor Heveši
Producent: Sabolč Tolnai
Dizajner zvuka: Hungarian Soundpainting Orchestra/ Gabor Ripli/ Vladimir Dabić
Animator: Darko Maletin
Uloge: Zoltan Pletl/ Henrieta Varga/ Deneš Debrei/ Josip Tikvicki/ Junya Ishii
Sabolč Tolnai, redatelj i scenarist, rođen je 1971. godine u Subotici. Diplomirao je filmsku režiju na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, u klasi profesora Bore Draškovića. U periodu 1991-1995. i 1999-2001. živio je u Budimpešti, gdje je radio igrane filmove (redatelj, asistent, scenarist), dokumentarne filmove i TV emisije za Televiziju Dunav. Jedan je od osnivača Kino-kluba Novi Sad. Zamjenik je direktora Festivala europskog filma Palić. Njegov igrani film Peščanik osvojio je brojna priznanja na domaćim i inozemnim festivalima, između ostalih na Nacionalnom filmskom festivalu u Novom Sadu 2007. godine dobiva nagradu za najboljeg redatelja u Srbiji, kao i prestižnu nagradu Zlatni Aleksandar za najbolje umjetničko dostignuće na 49. filmskom festivalu u Solunu. Radi i kao scenarist u igranim filmovima. Trenutno promovira svoj igrani film Čudna šuma koji je nastao po motivima Judite Šalgo.
Filmografija: Ove noge nisu male, Letnji film, Himna mladosti, Licem ka zemlji, Dnevnik nepoznatog, Peščanik, Cveće zla, Minotaur, Čudna šuma.
BITEF SMRTI
Bitef smrti je audio-video projekt subotičkih autora Predraga Vitnera aka Dr Fuzz (pamtimo ga i kao karizmatičnog frontmena legendarne subotičke grupe Ludolf Neum i njegov paranormalni džuboks) i Petra Mitrića nastao u periodu od 2013. do 2015. godine. Kompletan audio materijal je proizvod dugogodišnjeg komponiranja/sviranja, prikupljanja, ljepljenja, sastavljanja i moduliranja raznih zvučnih zapisa s analognih nosača zvuka Dr Fuzz-a u periodu od sredine 80-ih do danas. U suradnji s Petrom Mitrićem sastavljen je video zapis uz koji zajedno nastupaju uživo pod nazivom Bitef smrti koristeći analogne instrumente, magnetofonske trake, radio aparate i modulatore zvuka.
NEUROLEPTIC TRIO
Web: Bandcamp, YouTube, YouTube, YouTube, YouTube
Neuroleptic trio je bend iz Subotice formiran 2007. godine od strane muzičara koji su svoje dugogodišnje iskustvo stekli u bendovima poput: Sherbet Underground, Panix, Gyass, Earth While Sky Band, Wroom, surađujući s autorima poput Lajka Feliksa, Olaha Vincea, Silarda i Mezeija radeći muziku za kazališta, performanse i kratke filmove.
Muzika je, u početku, bazirana na slobodnoj improvizaciji, da bi se vremenom, kako se i mijenjala postava, prešlo na vođenu improvizaciju koja je bazirana na elektronskim matricama (jungle, dub techno, deep house). Dosad su objavili devet albuma i dva EP-ja od kojih jedan u ožujku ove godine (Desperate Waiting For Spring). Pored elektronskih izdanja, fizička (u obliku CD-a) je objavio zagrebački izdavač Slušaj najglasnije. Trenutno su aktualna dva izdanja: EP Antigona/Ismene-Variations za talijanskog izdavača MoBlack Records, koji je uzeo dvije varijacije s istoimenog prošlogodišnjeg albuma, kao i singl za Njemačku etiketu Audaz. Izdanja su u elektronskom i vinilnom obliku.
Kao lokalna podrška nastupit će zagrebački bend Fjodor i DJ Ivan Krželj (Muzikfantastique).
FJODOR (Zagreb)
Web: Facebook, Bandcamp, YouTube
Fjodor je zagrebački psihodelični trio rodom iz Gajnica. Bend se mijenjao tijekom godina, no Ivan Beuc – gitara, Aljoša Reljić – bubnjevi i Mirko Golubić – bass ne odustaju u svom naumu da razrokaju svaki klub u gradu Zagrebu i zato će nam se pridužiti u našem dugogodišnjem projektu Subotica express i pokazat će nam kako se psihodelija izvodi na zagrebački način. Svirali su po mnogim europskim i balkanskim turnejama i tako su se našli i rame uz rame sa Zechs Marquiseom, Dukatalonom, Beograd Noiz društvom, Oresund Space Collectiveom i mnogim drugim srodnim bendovima. Na pitanje koji su im budući planovi, uvijek odgovaraju da su im jedini planovi svirati što više i bolje mogu!
DJ IVAN KRŽELJ (MUZIKFANTASTIQUE)
Intimna slušaona elektro-popularne muzike 70 | 80 | 90 | 00 | 11
Cold wave | post-punk | dark wave | minimal synth | experimental | industrial | synth-pop *
* Martin Dupont | Kas Product | Suicide | Soft Cell | Fad Gadget | Cabaret Voltaire | The Human League | Portion Control | Agent Side Grinder | Absolute Body Control | Frank (Just Frank) | Martial Canterel | Xeno & Oaklander | Siouxsie And The Banshees | Ymo | Boyd Rice | The Cure | Snowy Red | Normal | Joy Division | New Order | Throbbing Gristle | Gary Numan | Wermut | Deux | The Soft Moon | Bauhaus | Depeche Mode | Spk | Yazoo | John Foxx | Kraftwerk | Visage ….
PROGRAM U SUBOTICI (OMLADINSKI KLUB SKLADIŠTE), 7.11.2015.:
THIS TOWN NEEDS POSTERS
Web: Facebook, Tumblr, Vimeo
This Town Needs Posters je platforma za analogni dizajn i tisak iza koje stoje Hrvoje Spudić i Sven Sorić. U svom radu naglasak stavljaju na materijale, proces i tehniku rada, te sve njihove nedostatke, a zanatske nesavršenosti proizašle iz procesa prihvaćaju kao elemente dizajna. Djeluju na području nezavisne glazbene i kulturne scene unutar koje surađuju s domaćim i inozemnim akterima. Među ostalima radili su plakate za Močvaru, MM Centar, Žedno Uho, ZEZ, to jest za bendove Earth, Mark Lanegana, Melvins, Zu, Colin Stetson, Die! Die! Die!, VVhile, Storms, Joan of Arc, Umor, Cripple and Casino,…
Na zagrebačkom Danu D 2014. godine nagrađeni su prvom nagradom žirija, te im je na beogradskom Mikseru 2015. dodijeljen Mikser Award. Drže predavanja na SOS Dizajn Festivalu u Sarajevu, DA festivalu u Zagrebu, izlagali su u Zagrebu, Rijeci i Sisku, te na posljednjem Danu D držali su radionicu arhiviranja grada.
NEPOZNATE ENERGIJE, NEIDENTIFICIRANI OSJEĆAJI
Web: YouTube
Tajanstvena Fondacija financira rad Instituta za istraživanje parapsiholoških fenomena i mentalnih filmova. Korespondencija između Fondacije i Instituta obavlja se preko odabranog izvjestitelja. Radi objektivnog i povjerljivog izvještavanja Fondacija koristi agente s induciranim, sintetičkim identitetom. Taj proces privremeno potpuno suzbija izvornu osobnost agenta. Izvjestitelj Isidor Dukas dolazi u Institut. Suočavanjem s jednim od testnih subjekata, nešto što je trebala biti rutinska kontrola pretvara se u labirint bez kraja.
Scenarij, montaža: Dalibor Barić, Tomislav Babić.
Animacija, tekst: Dalibor Barić.
Glazba, oblikovanje zvuka: Tomislav Babić.
Producent: Vedran Šuvar.
Produkcija: Kinoklub Zagreb, 2015.
BADEN-BADEN
Web: Facebook, Bandcamp, YouTube
Pukovnija Baden-Baden sastavljena je od 5 legionara elektro-punka. Nakon jednog EP-a i 3 kultna spota činilo se da su posustali. Naravno da nisu.
Naoružani novim EP-em i videom u džepovima uskin džinsa, popraćeni hordom fanatičnih sljedbenika, marširaju ususret zlim silama popularne glazbe.
IVANA PICEK
Web: Facebook, Bandcamp, YouTube
Ivana Picek zagrebačka je kantautorica koju uskoro neće trebati posebno najavljivati. Mlada umjetnica iz nastupa u nastup pokazuje svoju kvalitetu i oduševljava sve više i više poklonika singer-songwritinga u Hrvatskoj i šire te se može potencijalno smatrati jednom od najprominentnijih imena na zagrebačkoj sceni. Njezin stil karakteriziraju nježan vokal, snene melodije i topli tekstovi, a iza sebe već ima i dva samoizdata albuma (od kojih se posljednji album našao na mnogim popisima najboljih albuma 2012. godine), brojne pobjede na festivalima u i izvan Hrvatske, kao i nastup na Terraneo festivalu 2013. godine. U zadnje vrijeme bacila se i u produkcijske i snimateljske vode, tako da trenutno radi na novim stvarima koje su malo mračnijeg electro-dub-synth karaktera, a kako to zvuči zasad se može doživjeti samo na koncertima, no nadamo se uskoro i novom albumu!
ZLATKO MAJSEC
Web: YouTube
Zlatko Majsec – čovjek, pjesnik i još koješta. Od kad je svjestan samog sebe – živi, stvara i piše u Velikoj Gorici. Uz pisanje pjesama i kratkih priča igra se i kantautora/pjevača u bendu Mel Camino s kojim je izdao tri albuma: Kapadokija, Kolumbo svoje duše i Avion bez uzletne piste. Uz koncerte s bendom, nastupa podosta i posvuda u sklopu dugogodišnjeg projekta slam poezije. Odnedavno piše kolumnu “Frik iz kvarta” na Kronikama VG, a za etiketu Bratsvo duša nedavno je izdao i svoju prvu zbirku pjesama: “Sve filozofije završe u narodnim poslovicama”.
Diplomirao je filozofiju 2008. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Putuje s vjetrom, zna s mravima, spava s nevjericom, ljudi mu ne vjeruju da je avion…
UTORAK 24.11.2015. • VRATA 20:00 • POČETAK 20:30 • UPAD 0 KN
KNJIŽEVNOST U MOČVARI
RANI RADOVI
Gosti: KATJA GRCIĆ (Split), FRANE MARČELIĆ (Preko, Ugljan), ZORAN FERIĆ (Zagreb/Rab).
Moderira: ROBERT PERIŠIĆ (Krapinske toplice).
Program “Književnost u Močvari” u 2015. godini odvija se pod nazivom “Radi radovi”.
Ciklus “Rani radovi” na svakoj tribini, uz mlade autore koje promovira, ugošćava i jednog dodatnog gosta, ovaj put poznatog prozaika Zorana Ferića. Uz razgovor s piscem Robertom Perišićem, koji je i koncipirao ovaj ciklus tribina, autori će čitati svoje radove, a usput ćemo komentirati mlađu književnu scenu, osame blizu mora i šire.
Pridružite nam se u Močvari!
O gostima:
Katja Grcić (1982., Split) diplomirala je njemački i engleski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Zadru, a stručno se usavršavala pri Sveučilištu Karl-Franz u Grazu, te Institutu za prevoditelje i tumače u Beču. Poeziju objavljuje u časopisima (Quorum, Pobocza, Vijenac, Zarez, Mogućnosti, Tema i dr.), a pojedine su joj pjesme prevedene na poljski, češki i slovenski jezik. Osim poezije, piše i prozu, a bavi se i vizualnom umjetnošću. Uskoro će biti objavljena njena prva zbirka poezije pod nazivom Nosive konstrukcije, u izdanju Meandra.
Frane Marčelić (1983.) živi i radi u Preku na otoku Ugljanu. Dosad je objavljivao pjesme u “Zarezu”, “Agonu” i na “Kritičnoj masi”. Svira u post-punk bendu “Lice mista”. Radi u marini, u masliniku, i drugdje.
Zoran Ferić (1961.) se četiri godine nakon velikog uspjeha “Kalendara Maja” pojavljuje s romanom “Na osami blizu mora”. Ferićev književni dom i ovaj je put otok Rab na kojem pratimo živote nekoliko lokalnih “galebova” te brojnih drugih likova. Ljubav, seks, mnoštvo prepoznatljivo ferićevskih grotesknih situacija, ali i tuga, melankolija i vječna borba sa životom… Svakako, imat će o čemu pričati s dvoje mlađih pjesnika s mora.
Posljednja dva tjedna svakoga dana u atriju Centra za kutluru Trešnjevka i Parku Stara Trešnjevka građani uživaju u Ljetnom diskontu kulture. Peto izdanje donosi koncerte, izložbe, predstave, kvizove, plesnjake, knjižoke i druženja uz ulaznicu po cijeni donacije jednog artikla zagrebačkoj socijalnoj samoposluzi.
Posljednji diskontni tjedan započeo je predstavom. CeKaTe je ugostio studente Fakulteta za film i scenske umjetnosti koji su uz mentorstvo glumačke prvakinje Branke Cvitković oblikovali cjelovitu predstavu Miroslava Krleže “U agoniji” prema prvotisku iz 1928. godine.
Tjedan nastavlja doku utorak. Kinedok i CeKaTe ovoga puta predstavljaju dokumentarni film Braća po pjesmi. Ovaj rumunjski film prožet živom glazbom priča je o folk glazbeniku koji, nakon što je preživio prometnu nesreću s umalo smrtonosnim posljedicama, stvara obradu pjesme mađarske pop-rock ikone, koji se pak upravo vratio s rehabilitacije zbog ovisnosti. Pjesma postaje hit nezapamćenih razmjera, a radnja se zakuhava kada gledatelji saznaju odakle potječe original.
Glazbena srijeda u znaku je ponajboljih klasićnih skladatelja! U atriju CeKaTe-a nastupit će Anamarija Milić (1989.), mlada violinistica koja će izvoditi skladbe J. S. Bacha, A. Vivaldija i N. Paganinija. Anamarija je do sada nastupala u 40 – tak gradova Hrvatske, Slovenije, Rusije, Italije, Austrije, Lichtensteina, Bosne i Hercegovine, Srbije, Češke, Rumunjske i Poljske, te je pritom osvajala brojne nagrada za mlade violiniste. 2010. diplomirala je violinu na MA u Zagrebu, te nastavila školovanje u Maastrichtu u klasi Borisa Belkina.
Nakon što se prošloga četvrtka 15 ekipa časno borilo za naslov pobjednika CeKaTe-ovog kviza znanja, četvrtak 14.7. rezerviran je za posljednji okršaj u znanju na Diskontu. Pobjedniku vječna slava i vrijedne nagrade (čitaj: putovanja!).
Za kraj ovogodišnjeg Ljetnog diskonta kulture cij je rasplesati sve posjetitelje uz koncert Boom Pacha Boom sedmeročlanoga retro-rock banda iz Zagreba, zaštitni znak kojega su tri ljupka ženska vokala s višeglasnim pjevanjem. Repertoar grupe čine uglavnom pjesme tzv. ‘girl bandova’ iz 50ih i 60-ih godina dvadesetog stoljeća poznate nam s filmskih maturalnih zabava, ali i sve popularnijih plesanjaka po gradu.
CeKaTe poziva posjetitelje da se pridruže posljednjem tjednu Ljetnog diskonta kulture i doprinesu boljem životu svojih sugrađana! U Centru je i dalje smještena zagrebačka socijalna samoposluga pa se posjetitelji pozivaju da, umjesto ulaznice, ponesu priloge za najpotrebnije, posebice higijenske potrepštine i trajne prehrambene namirnice.
Ljetni diskont kulture dio je proslave 35. Rođendana CeKaTe-a koji se obilježava održavanjem 35 događanja besplatnih za javnost.
Više informacija o Ljetnom diskontu kulture pronađite na Facebook eventu i službenoj stranici CeKaTe-a.
PROGRAM:
12.7. | uto | 21:00 h | film | Braća po pjesmi
13.7. | sri | 20:00 h | koncert | Anamarija Milić (violina) i gosti
14.7. | čet | 21:00 h | kviz | Znanje na Diskontu
15.7. | pet | 20:00 h | koncert | Boom Pacha Boom
Novi sasvim bombastični Fijuk sajam malih izdavača 1. jula predstavlja Bombe Devedesetih i promociju Gudroslavije 2 uz podršku DJ Kanba i DJ Zhakilu i goste: grupu EDB i Sirov. Muzički program u CUK Imagu počinje u 23h, dok će se u 20h u Uličnoj galeriji održati otvaranje izložbe Jane Vasiljević. Sa početkom u 17h gosti sajma će moću u izobilju da gustiraju sve od stripova, knjiga i fanzina, preko hrane i puzzleraja, do nakita i mode. Ali, ovog puta će gosti moći i da se upoznaju sa rizograf tehnikom štampe; prava poslastica za fanzinomanijake i prekaljene sladokusce /konosere mašinske štampe!
Dođite da se zabavljamo! Ulaz je iz Dečanske, 150 dinara, posle 23h – 300 din
Promo video:
Ivent na Fejsu: https://www.facebook.com/events/526694797541366/?active_tab=highlights
Gudroslavija 2 se već nalazi na: http://www14.zippyshare.com/v/nQblh7Q0/file.html
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.