Mar
22
Tue
Tribina u Močvari @ Klub Močvara
Mar 22 @ 20:00

 

TURBINA-03-FB-1200-x-628-pix-Cover-V2

 

TURBINA – TURBO TRIBINA:
TI SI SLJEDEĆI – JE LI HRVATSKA POSTALA BIG BROTHER DRUŠTVO?

Gosti: NORA KRSTULOVIĆ (Zagreb), ZRINKA PAVLIĆ (Zagreb), DAMIR KANTOCI (Zagreb), MARIO KOVAČ (Zagreb). Moderator: VID JERAJ (Zagreb).

Reality show koji je podjednako snažno obilježio i generaciju y i milenijalce od pisca Georgea Orwella posudio je ime sveprisutnog negativca, a to je Veliki brat.

Svemoćni pipci u kojima svi nadziru jedni druge, ne ostavljajući prostora niti za vlastitu intimu, u vidu prava na rad i osiguranje, prometnuo se u našu svakidašnjicu. S nama će o posljedicama suočavanja s društvom spektakla govoriti redateljica Nora Krstulović, spisateljica i kolumnistica Zrinka Pavlić, kao i ekipa prvog Big Brothera tehničar Damir Kantoci i redatelj Mario Kovač.

Mar
30
Wed
Povratak na mjesto zločina – izložba o dinamičnim danima Galerije ESCE 1990./91. @ Galerija SC
Mar 30 @ 18:00 – Apr 15 @ 21:45

Kico gromoglasno najavljuje Ted Miltona, the Blurt, 5.3. 1991, Galerija eSCe 057

“Pri radu u Galeriji jako smo brzo shvatili da nam je u krilo pala nevjerojatna prilika. Galerija je po prvi put postala artists-run space. Naša prva odluka bila je da promijenimo ime, da takvim činom ostavimo trag, makar smo znali da će sljedeća generacija vratiti ime. Bili smo svjesni da smo tu u tranzitu, ali htjeli smo tu usputnu stanicu dobro iskoristiti.” 

(iz predgovora, umjetnica Helena Klakočar)

 

Poštovani,

 

otvorenje izložbe artefakata programa Galerije Studentskoga centra iz razdoblja 1990./91. bit će u srijedu, 30. ožujka u Galeriji SC s početkom u 20 sati, kada će se održati i koncert benda Pajino jato (članovi bendova Cul-de-Sac i Franz Kafka Ensemble) te Zlih bubnjara. Otvorenju izložbe originalnih plakata, pozivnica i kataloga prethodit će razgovor s ondašnjim voditeljima Galerije ESCE i kreativcima iz tog perioda u 18 sati. Pridružit će nam se Sonja Hindkjaer (danas Lucien), Helena Klakočar, Damir Bartol-Indoš, Zlatko Burić-Kićo, Benjamin Perasović, Kornel Šeper, Milan Vukšić-Ciki, Ivan Marušić-Klif, Romana Rožić, Aleksandar Dragaš, a poseban gost na Skypeu bit će Dušan Kojić Koja. Razgovori, predavanja i koncerti aktera iz tog doba na rasporedu su sve do 15. travnja, kada ujedno i zatvaramo izložbu uz nastup kultnog benda Šumski.

Galerija eSCe izlozba Kojinih plakata pred koncert  Discipline Kichme01

Kicin program Periskop Performance najavljuje srijedom...u Galeriji eSCe

ZA ZZOT , Nina Haramija, Zeljko Zorica, i Nik Valentic

Povratak na mjesto zlocina 3, Galerija eSCe prosinac 1990 Koja - Ja imam sarene oci 028

 
Radno vrijeme Galerije je radnim danom od 12 do 20 te subotom od 10 do 13 sati.


Galerija Studentskog centra
 je, u sezoni 1990./91., bila uvjerljivo najuzbudljiviji centar alternativnih kulturnih događanja u ovom dijelu Europe. Pod vodstvom umjetnice i strip autorice Helene Klakočar i konceptualnog kazališnog umjetnika Damira Bartola-Indoša i u društvu ljudi iz Kugle i grupe SexA, stvoren je jedinstven i inspirativan okvir za suradnju i ispreplitanje šire supkulturne i umjetničke scene u kojem se galerijski prostor svakodnevno transformirao u dinamičan prostor za susrete različitih vrsta umjetnosti i ljudi.

MegaCityFour_04_03_91_ZG_esce_02

 

Izložbu je inicirala Helena Klakočar, a realizira se u suradnji sa suradnicima ondašnje Galerije ESCE te u koprodukciji Kulture promjene SC-a, Udruženja za razvoj kulture „URK“ i kluba Močvara.

Ted Milton, the Blurt, 5.3.1991, Galerija eSCe, foto prije koncerta u Klubu Kamov

 

Više na www.sczg.unizg.hr/kultura/program/povratak-na-mjesto-zlocina-izlozba , galerija.sczg.hr i www.mochvara.hr/povrataknamjestozlocina

Apr
4
Mon
Filmske večeri u Močvari predstavljaju: ¡NO PASARÁN!: RECITE TO FILMOM @ Klub Močvara
Apr 4 @ 20:00

2016-04-04-W

 

Gosti: IGOR BEZINOVIĆ (EPK Rijeka), DRAGAN JURAK (Zagreb), ANTONIJA LETINIĆ (Zagreb).
Vodi i moderira: MIMA SIMIĆ (Zagreb).

Od početka 2016. svaki je dan za stanovnike Republike Hrvatske nova pustolovina vrijedna ekranizacije. Uistinu, uz malo političke volje Domovina bi bez dvojbe mogla ozbiljno konkurirati za mnoge prestižne filmske nagrade u svim kategorijama: od scenarija i režije, preko glume, pa do scenografije i specijalnih efekata. Prigodno, večerašnja tribina u Močvari bavi se analizom umjetničkih dosega političke proizvodnje novog poretka. Što se događa (u) hrvatskoj kulturi, posebice njezinom filmskom segmentu (programskom, proizvodnom, interpretativnom)? Što je nama njihova kulturna politika dala; tko, kako, zašto i kada odlučuje što ćemo gledati, što ćemo financirati, kako ćemo razumjeti? Tko je i zašto (ne)podoban, tko stručan? Koliko i kako se ovim preskriptivnim mehanizmima možemo oduprijeti – gledanjem, pisanjem, snimanjem? Koji su dosezi filma kao strategije političkog otpora (ali i dresure)?

Sva ta pitanja pretrest će, proširiti pa u sitne komadiće isjeckati neprispodobivi trojac – redatelj, scenarist, mahom dokumentarist Igor Bezinović, filmski i književni kritičar i prikriveni pjesnik Dragan Jurak, te perjanica kulturno-kritičke scene i prva bajuneta Kulturpunkta Antonija Letinić.

Nakon tribine svakako ostanite na projekciji Bezinovićeve Blokade (2012) u produkciji Factuma i Restarta, ovaj put dvostruko prigodničarske: travanj obilježava sedam godina od okupacije FFZG-a, kao i sedam godina vjernosti otporu višoj sili kojemu svjedočimo i ovih dana na Filozofskom fakultetu u Zagrebu…

Ako ne stignete dizati revoluciju, barem dođite na tribinu.

*Fotografija s plakata preuzeta je s www.slobodnifilozofski.com.
Program su sufinancirali Grad Zagreb i Hrvatski audiovizualni Centar.

Apr
12
Tue
”O čemu pjevaju strojevi?” u Galeriji Močvara @ Pogon Jedinstvo
Apr 12 @ 20:00 – Apr 14 @ 20:00

Front_Cut_Closer

 

Martin Backes (DE): “O čemu pjevaju strojevi?”

 

multimedijalna instalacija

otvorenje izložbe i razgovor s umjetnikom: utorak, 12.4.2016. u 20:00 h

Instalacija se može razgledati 13. i 14.4.2016. od 17:00 do 20:00 h

@ velika dvorana Pogona Jedinstvo, Zagreb, Trnjanski nasip bb

upad: 0 kn

 

 

Novo događanje u Galeriji Močvara posvećeno je glazbi ljubavi i nježnim, sentimentalnim emocijama – ali ipak u malo drugačijem aranžmanu od onog na koji su navikli ljubitelji balada.

U sklopu programa ove zagrebačke galerije posvećene umjetnosti zvuka njemački umjetnik Martin Backes predstavlja multimedijalnu instalaciju pod golicavim nazivom “O čemu pjevaju strojevi?”. Uz milozvučnu izvedbu najvećih hit-balada 90-ih, poput epske “I Will Always Love You” Whitney Houston, Backesov raspjevani uređaj pomoću računalnog programa pokušava odgonetnuti emocije u svakoj od pjesama i unijeti ih u interpretaciju i samu izvedbu – kao da i sam želi posjedovati određenu sofisticiranost pjevača i iskazati vlastitu osobnost. Otvorenje izložbe u velikoj dvorani Pogona Jedinstvo u Zagrebu održat će se u utorak, 12.04.2016. u 20:00 sati, kada je na rasporedu i razgovor s umjetnikom, koji će objasniti ideju koja stoji iza ovog rada.  

 

Martin Backes je  umjetnik, dizajner, performer, skladatelj i predavač, koji živi i radi u Berlinu. Studirao je medijsku umjetnost i dizajn te zvuk na Umjetničkoj akademiji u Berlinu. U svojim radovima često koristi medijske tehnologije kako bi odrazio određene funkcionalnosti, efekte, ideologije ili pitanja ljudske percepcije. Backesovo hibridno i eksperimentalno djelovanje na području intermedijske umjetnosti i znanosti kreće se od skulpturalnih i multimedijskih radova do intervencija u javnom prostoru i instalacija te radio drama i računalnih/video radova. Projekte je predstavio na brojnim međunarodnim izložbama i festivalima.

 

www.martinbackes.com

 

 

organizatori: Udruženje za razvoj kulture “URK” + Klub Močvara i KONTEJNER | biro suvremene umjetničke prakse

medijski partneri: H-alter, Kulturpunkt, Radio Student

projekt podržavaju: Goethe-Institut Kroatien, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Grad Zagreb, Zaklada “Kultura nova”

Apr
21
Thu
Satirično dešifriranje ekonomije s Ujakom Bernardom na Kratkim slikama! @ MM Centar
Apr 21 @ 19:30

Bernard Maris

 

Francuski ekonomist Bernard Maris (Ujak Bernard) ubijen je u napadu na Charlie Hebdo u siječnju 2015. Dokumentarac Oncle Bernard – A Counter-Lesson in Economics kanadskog redatelja Richarda Brouilletteauzbudljivo je i britko dešifriranje ekonomije kroz Marisovu smjelost i satiričnost. Film je na rasporedu u četvrtak, 21. travnja u 19:30 u MM centru (Savska cesta 25), u okviru programa Kratke slike. Ulaz na program je besplatan, a više informacija potražite na http://mmcentar.sczg.hr/ te nawww.facebook.com/kratkeslike.

Bernard Maris bio je sveučilišni profesor, književnik i satiričar čiji je ekonomski um bio izvan svih okvira klasičnog, a akademsku karijeru uspješno je kombinirao s novinarstvom. Bio je jedan od suvlasnika, urednika te kolumnista časopisa Charlie Hebdo. Kolumna koju je pisao pod imenom Ujak Bernard oštrim je, ali i duhovitim stilom bacala novo svjetlo na različite aspekte ekonomije. Intervju s Marisom snimljen 2000. godine u prostorima Charlie Hebdoa istovremeno je neizmjerno zabavna i duboko poučna anti-lekcija iz ekonomije. U opuštenoj atmosferi,  mudro, smjelo i kroz satiru, Maris  s velikim žarom otkriva oštre činjenice koje izazivaju postojeće dogme današnje znanosti o ekonomiji. Intervju je snimljen za potrebe dokumentarne serijeEncirclement – Neoliberalism  Ensnares Democracy R. Brouillettea, a nakon tragedije u siječnju 2015., autor je napravio svojevrsni hommage velikom ekonomskom umu Ujaku Bernardu upotrijebivši cijeli izvorni materijal iz 2000. godine. Razgovor, snimljen 16 mm kamerom, nije montiran i kroz 79 minuta filma pred nama se povremeno rastvaraju i svi produkcijski  i tehnički elementi te problemi koji nastaju prilikom snimanja, posebice filmskom vrpcom.

Redatelj filma Richard Brouillette filmski je producent, redatelj, montažer, kustos i jedno od najvažnijih imena kanadskog nezavisnog filma .

Nakon lekcija iz ekonomije Bernarda Marisa, s gostom  Mislavom Žitkom (Odsjek za filozofiju, FFZG) nastavit ćemo razgovarati o značaju ekonomije u svakodnevnom životu te kako je ona je ona postala dominantni interpretacijski okvir za razumijevanja društvenih odnosa. Na tragu termina koje nam rasvjetljava Ujak Bernard, pozabavit ćemo se njihovim značenjem u domaćem kontekstu. Ovaj uvod poslužit će i kao smjernica za nastavak razgovora ideološki određenim  ekonomskim praksama koje nam se unutar javnog diskursa predstavljaju kao imperativi svake ekonomske politike.

Kratke slike filmski su program MM centra, kina osnovanog sredinom 1970-ih, pozornost posvećuju inovativnim filmskim strujanjima, prateći tokove suvremene produkcije, ali i klasičnih ostvarenja. Programska cjelina Proširena slika, u sklopu koje prikazujemo ovaj film, bavi se odnosom kinematografije prema aktualnim društveno – političkim temama.

Apr
22
Fri
Izložba MARKA KROJAČA i koncert SLOW SLOW LORIS @ AKC Matrijaršija
Apr 22 @ 15:00

11906821_1681496732111015_6858149518543064970_o

 

AKC Matrijaršija vas poziva u petak, 22. 4. na otvaranje izložbe Marka Krojača, umetnika iz Berlina, koji je trenutno na rezidencijalnom programu centra. Krojač će izlagati svoje radove koji predstavljaju intervencije u tehnici sitoštampe na sopstvenim fotografijama iz Berlina devedesetih.

Posetioci su dobrodošli već od 15h da učestvuju u crtačkim radionicama i uživaju u tajlandskom obroku koji će pripremati Marko i Jo’s Angels. Otvaranje izložbe se ošekuje od 20h, a kasnije i nastup benda Slow Slow Loris.

To je berlinski eksperimentalni/avangardni duo koji svira melodični nojz, a u stvari je kolaboracija dva odvojena projekta – ANY i G6PD. Koristeći glas i elektronske uređaje otkrivaju melodiju unutar nesklada. Upravo su objavili svoj prvi album From Monster till Morning za izdavačku kuću Staaltape.

Nešto više o izložbi:

  1. istočni Berlin bio je prazan jer je na hiljade istočnih Nemaca prešlo je preko Mađarske i Čehoslovačke u zapadnu Nemačku. Prvi ljudi koji su otišli u istočni Berlin shvatili su da je taj deo grada prazan kao grad duhova. U političkom vakumu između pada zida i ujedinjenja, vlada istočne Nemačke je skoro prestala da ima bilo kakvu funkciju. To je omogućilo ljudima u istočnom Berlinu da zauzmu prazne kuće i žive u njima.

Godinu dana nakon pada berlinskog zida bilo je oko 120 skvotova u istočnom delu Berlina. U istočnoj Nemačkoj bilo je uobičajeno „skvotirati” napuštene stanove, ali je iskustvo zauzimanja celih kuća bilo novo. Bio je to šareniš od ljudi i filozofija, militantne feminističke kuće, pankrokerske, hipi, naci, mešane po spratovima i sl.

noly91

 

Pod pritiskom zapada istok je 1. avgusta 1990. izmislio zakon koji je onemogućio „skvotiranje”. Zapad je zapravo već imao iskustva sa skvotovima tokom sedamdesetih i osamdesetih, a posle skvotova ’80-ih, izmislili su pravilo da svaki novi skvot mora biti ispražnjen posle 24 sata.

Neki su ljudi pokušavali da zauzmu kuće i nakon ovog datuma, ali su bili izbacivani posle svega nekoliko dana.

  1. novembra 1990, mesec dana nakon ujedinjenja Nemačke policija je ispraznila 3 kuće. Kao reakciju na to ljudi iz Mainzer strasse (ulice sa 14 skvotiranih kuća) zaustavili su saobraćaj na Frankfurter Allee, jednoj od najvažnijih ulica istočnog Berlina. Policija je surovo reagovala. Sve se završilo trodnevnim neredima. Država je poslala 7500 specijalaca da se bori protiv 400 skvotera. Posle toga nastupilo je razočarenje među skvoterima, svaka kuća pokušavala je da se legalizuje i sklopi neku vrstu ugovora.

Međutim, tada je neko od skvotera otkrio da postoji stari zakon zapadne Nemačke po kome policija ne sme da izbaci ljude koji, makar i ilegalno, ostanu duže od mesec dana u nekoj kući.

STEIN_01

 

To je olakšalo situaciju i do 96.  Je bilo mirno, vlada je probala da izbaci skvotere, ali nije imala zakonski okvir za to. Tada je doneta odluka da Berlin postane glavni grad ujedinjene Nemačke. Zbog toga je morao da bude „očišćen” i za tu svrhu kao ministar unutrašnjih poslova Berlina angažovan je desničarski orijentisan general. Vlasnici kuća počeli su da plaćaju ljude da podmeću požare po skvotovima, a general je prećutno odobravao i sam na nezakonit način „očistio” oko 20 kuća. Kada je otišao sa vlasti nije bilo više ni jedne skvotirane kuće. Skvoteri su bili ili oterani, ili su sklopili ugovore.

wassers

 

Danas situacija izgleda ovako: ljudi iz srećnijih skvotova napravili su sindikate i uspeli da kupe 6 kuća. Sada u njima stanuju i rentom otplaćuju kuće koje će kroz nekoliko godina upravo oni posedovati. Ostali imaju privremene ugovore sa vlasnicima, privatnim ili državnim.

AKC Matrijaršija, Djordja Čutukovića 13, Zemun

Autobuski prevoz: 15, 18, 78

Beovoz: stanica Zemun

Noćni prevoz: 15

Sep
9
Fri
Otvoreni grad – intervencije u javnom prostoru Pule @ Više lokacija u gradu
Sep 9 @ 19:00 – Sep 11 @ 23:00

 

14111635_10154066548939737_1435424271_n

 

Predstavljamo program “Otvoreni grad 2016” koji će se od 9. do 11. rujna 2016 održati na sljedećim lokacijama u centru grada: “Terasa Tržnica” /Robna kuća Pula/, “Ex kino Beograd” /Giardini/ te “Kuća bez krova” /Ul. Hermana Dalmatina 5/.
—–
“Hell Drive-in (vječna vatra gnjeva)” – Kino-akcija / Dalibor Martinis /,
“Dinamička ravan” – Video rad / Saša Pančić /,
Live performans + kino projekcija / Audio vizualni kolektiv Palme /,
DJ set + plesni performans / BukaNoise /,
“Transmutations” – Izložba / Iva Milaković /,
Literarna matineja / Bojan Žižović /,
“Naslov nepoznat” – Društvena igra / voditeljica: Ivana Vratarić /,
“Nestajanje ili postajanje?” – Arhitektonska radionica / DiA DAI SAI /,
“Scenarij: javni čovjek – javni prostor” – Okrugli stol / gosti: Irena Boljunčić, Edgar Buršić, Emil Jurcan, Krešimir Krolo, moderatorica: Breda Bizjak /
—–
Projekt ‘Otvoreni grad’ pokrenula je arhitektica Breda Bizjak u lipnju 2015. godine kao novi program u sklopu Društva arhitekata Istre. Ovogodišnjim projektom obuhvaćene su četiri postojeće lokacije u povijesnoj jezgri grada, no tri će se lokacije za vrijeme trajanja programa redefinirati i aktivirati kao prostori-događaji kroz umjetničke i performativne intervencije. Četvrta lokacija, “Nalazište amfora” /Kandlerova ul./, izuzeta je iz programa događaja zbog aktualnih građevinskih radova koji se na njoj odvijaju te smo za tu lokaciju predvidjeli video rad pod naslovom “Dinamička ravan” umjetnika Saše Pančića, a koji će premijerno biti prikazan na Danima arhitekture u Istri u novembru ove godine.

Program obuhvaća široki spektar umjetničkih aktivnosti, od glazbenih događaja i plesnog performansa, umjetničke akcije, likovne izložbe, do društvene igre, okruglog stola te literarne matineje. Koncepcija pojedinog prostora-događaja temelji na suradnji sa određenim umjetnikom odn. umjetničkim kolektivom s kojima je osmišljen privremeni sadržaj lokacije. U projektu sudjeluje više od 20 učesnika od kojih je većina iz Pule, ali i iz Zagreba i Beograda.

Kroz projekt “Otvorenog grada” istražuju se različiti scenariji korištenja prostora i njihove reaktivacije odn. ponovnog ‘isčitavanja’ prostora grada. Motivirani trenutnom situacijom koja implicira stagnaciju, degradaciju i sve veću privatizaciju javnog prostora te nemogućnost formalnog učestvovanja u kvalitativnim promjenama istog, ovim se akcijama želi potaknuti razmišljanje, rasprava i rad na projektima u postojećim javnim prostorima povijesne jezgre grada Pule. Upozoriti na ‘nevidljive’, zapuštene i neiskorištene gradske prostore te istražiti i ostvariti mogućnosti za njihovo korištenje za potrebe građana i ponovnu revalorizaciju. Projektom se istražuje javni, polujavni i privatni prostor te moguće međusobne interakcije koje se mogu označiti terminima poput ‘privatni javno dostupan prostor’ i koje je njegovo značenje u urbanom kontekstu. Prostori – događaji u toku tri dana postati će privremena prizorišta javnog života, umjetnosti, druženja i razgovora, a koji će potaknuti ovim događanjima možda postati stalni javni prostori.

Projekt su omogućili: Društvo arhitekata Istre (Dai Sai), Ministarstvo za kulturu RH, Grad Pula, Puljanka d.d., Infobip d.o.o., Andre d.o.o., Cream j. d.o.o., Apoteka – prostor za suvremenu umjetnost / cinemaniac > misliti film, Ara Electronic, Muzej suvremene umjetnosti Istre

Sep
11
Sun
“Dosta!” – poziv na javni nastup o mobbingu @ Tvornica Jedinstvo
Sep 11 @ 20:00

UPSET teatar Vas ovim putem poziva na javni nastup ” Dosta!” koji obrađuje temu mobbinga na radnom mjestu. Nastup će se održati u Velikoj dvorani tvornice Jedinstvo u nedjelju, 11. rujna 2016. u 20h.

Nastupiti će amateri/sudionici dramsko-akcijske radionice koji od 4. rujna 2016. istražuju što je mobbing te koje akcije pojedinac ili društvo mogu poduzeti kako bi nadišle ovaj društveni problem, a to će prikazati i tijekom nastupa.

Nakon nastupa održat će se diskusija s izvođačima, te mali domjenak.

_____________________________________________________

Ulaz je besplatan!
Veselimo se vašem dolasku!
Slobodno proslijedite obavijest drugima za koje smatrate da ih interesira
“DOSTA!” 2016
11.9.2016. u 20h
Velika dvorana
Tvornica Jedinstvo
Trnjanski nasip bb (zgrada u kojoj se nalazi i klub “Močvara”)
______________________________________________________

Ukoliko još niste, možete sudjelovati u istraživanju ispunjavanjem kratke anonimne ankete na temu mobbinga klikom na poveznicu:

ANKETA O MOBBINGU NA RADNOM MJESTU

Vaš doprinos pomoći će boljem shvaćanju problematike mobbinga i pronalaženju pozitivnih akcija kojima možemo promijeniti ovaj društveni trend.

Za više informacija o projektu posjetite http://upset.hr/hr/dosta/
Pridružite nam se na Facebooku: www.facebook.com/upset.theatre 
Koristimo priliku da Vam ukažemo na osnovne informacije o mobbingu (definiciju i pravnu zaštitu u Hrvatskoj; sa stranice Pravne Klinike Pravnog fakulteta u Zagrebu: http://klinika.pravo.unizg.hr/content/sto-je-mobbing).
Negativan utjecaj mobbinga opisali su sudionici istraživanja, što je vidljivo iz pojmova koje povezuju s iskustvom mobbinga na radnom mjestu:
UPSET-Dosta2016_o mobbingu_Wordle
Oct
15
Sat
Zelena Močvara @ Klub Močvara
Oct 15 @ 11:00

Zelena Močvara 2 – sajam lokalne hrane, radionice, koncert!

SUBOTA 15.10.2016. • POČETAK 11:00 • BESPLATAN UPAD
Zelena akcija poziva vas 15.10. u Močvaru na “Zelenu Močvaru 2” – drugi po redu cjelodnevni zabavni i edukativni događaj povodom Međunarodnog dana hrane (16.10.), koji promovira održivost, zaštitu okoliša i društvenu pravdu. U sklopu događaja događa se sajam lokalnih proizvoda, razne radionice i predavanja, film te večernji koncert. Svi događaji su besplatni!

Glavna tema Zelene Močvare je pitanje hrane – želja nam je promovirati kupovinu lokalno uzgojene hrane koja ima niski ugljični otisak i koja nije prešla nebrojene kilometre kako bi došla do potrošača. Takvi i slični proizvodi, osim što su štetni za okoliš, često nisu niti zdravi zbog prljave metode transporta, raznih pesticida i drugih kemikalija koje se nalaze u njima. U isto vrijeme postoje mali i srednji proizvođači u Hrvatskoj koji svoje proizvode ne mogu plasirati jer ne mogu konkurirati distributivnim lancima velikih kompanija niti cijenama koje postavljaju uvoznici. Uz sajam na Zelenoj Močvari posjetitelji i posjetiteljice moći će se informirati na nekom od naših predavanja ili filmu, dok će se djeca, ali i odrasli moći zabaviti i nešto naučiti na jednoj od naših kreativnih radionica. Fokus glavnog programa su film “Gazda” te tribina “Kako ne biti planetožder: tribina o gladi, mesu i industriji”, na kojoj će se tematizirati mnogi problemi moderne prehrane (kao što je nezdrava industrijska hrana, visoke emisije proizvodnje hrane, bacanje hrane…), ali i predstaviti mnoga pozitivna rješenja, kao što je prehrana s malim ili nikakvim udjelom mesa ili mliječnih proizvoda te recikliranje prehrambenog otpada koji je još jestiv.

Osim promocije potrošnje lokalnih proizvoda, događaj će se baviti i problemima egzotičnog uvezenog voća, o čijoj proizvodnji ovisi veliki broj radnika i malih poljoprivrednika iz siromašnih zemalja trećeg svijeta. Bit će predstavljena međunarodna kampanja “Make Fruit Fair” (hrv. “Želimo pravednu proizvodnju tropskog voća”) u kojoj sudjeluje i Zelena akcija. Cilj je ove kampanje osvijestiti potrošače u zemljama EU o kršenju ljudskih i radničkih prava proizvođača hrane (prvenstveno voća) u zemljama u razvoju. Egzotično voće se od proizvođača otkupljuje po cijenama koje su toliko niske da ugrožavaju njihovu egzistenciju i mogućnost da prehrane svoju obitelj. Osim toga, pritisak za “efikasnošću”, tj. proizvodnjama što većih količina za krajnje nisku cijenu, rezultira poljoprivrednim praksama koje su vrlo štetne za okoliš i zdravlje (prvenstveno samih proizvođača). Jedan od glavnih krivaca za ovaj cjenovni pritisak jesu veliki trgovački lanci, koji predstavljaju najveće otkupljivače te kontroliraju najveći dio maloprodaje ovih proizvoda u EU. Kampanja “Make Fruit Fair” želi izvršiti pritisak na veliko trgovačke lance da osiguraju uvjete otkupa koji će pogodovati poboljšanju radnih i smanjenju šteta za okoliš.

U sklopu kampanje skupljamo potpise za peticiju u kojoj se od Lidla, jednog od najvećih trgovačkih lanaca i uvoznika egzotičnog voća u Europi, traži plaćanje poštenih otkupnih cijena proizvođačima banana i ananasa iz siromašnih zemalja globalnog juga. Peticija se potpisuje online (www.makefruitfair.com/hr), a moći će se potpisati i fizički na Zelenoj Močvari.

Raspored događaja:
11:00 – 16:00 Sajam lokalnih proizvoda i radionice – odlična prilika da istražite što nude razni manji proizvođači hrane u široj okolici Zagreba i šire te da kupite nešto od njihovih proizvoda! Usto, imat ćete priliku na radionicama naučiti zanimljive stvari o pripremi hrane te kako najbolje organizirati vlastitu ekološku kupovinu. Saznat ćete razne nove informacije koje će vas više osvijestiti o vlastitim životnim praksama.
Puni popis izlagača bit će objavljen nekoliko dana prije samog događaja.

11:00 – 14:00 Radionice za djecu i odrasle
11:00 – 14:00 Kreativna radionica transparenata
12:00 – 13:00 Radionica: “Kreativna reciklaža”, gostujuća radionica Eko Limach Festa

14:00 – 20:00 Glavni program
14:00 Predavanje: egzotično voće, “fair trade” i kampanja “Make Fruit Fair”
14:00 “Hrana: pravo, a ne privilegija!”, radionica kuhanja reciklirane hrane by Hrana, a ne oružje – Zagreb
14:30 Predavanje: Što nam nose trgovinski ugovori TTIP i CETA?
16:00 Film: “Gazda: tranzicija, privatizacija, korporacije”
18:00 “Kako ne biti planetožder: tribina o gladi, mesu i industriji” uz vegansku reciklianu hranu by Hrana, a ne oružje

20:00 – 05:00 Glazbeni program:

20:00 VIBRICA (Zagreb; džembe grupa)
22:00 SHE BROUGHT ME GASOLINE (Zagreb; blues/roots)
23:20 STONEBRIDE (Zagreb; heavy rock/alternative/doom)
00:40 SHOOT ME WENDY (Zagreb; postpunk/powerpop)
01:30 – 05:00 WOLFBAD SQUAD AFTERPARTY (disco/funk/retro wave/quentin tarantino party)

Oct
24
Mon
Rasprava “Vojarna Luščić – Naše, vaše i ničije” @ Knjižnica Za Mlade Karlovac
Oct 24 @ 18:00

kaop_vojarnaluscic_24102016

 

Ponedjeljak, 24. listopada 2016., Knjižnica za mlade, Banjavčićeva 8, 18 sati

Mreža udruga KAoperativa poziva Vas na raspravu “Vojarna Luščić – Naše, vaše i ničije – privremeno i povremeno korištenje vojarne” koja će se održati u ponedjeljak, 24. listopada 2016. godine s početkom u 18 sati u Knjižnici za mlade, Banjavčićeva 8, Karlovac.

Ovom aktivnosti želi se nastaviti komunikacija između predstavnika Grada Karlovca, medija, javnih ustanova i drugih institucija, poslovnog sektora i šire javnosti o neiskorištenim javnim prostorima u gradu Karlovcu te mogućnostima njihovog povremenog i privremenog korištenja.
Kroz ovu raspravu žele se pojasniti široj publici vlasnički odnosi vezani za prostore na kojima se vojarna nalazi, trenutnim mogućnostima legalnog korištenja i prenamjene te mogućnosti povremenog ili privremenog korištenja dijela ukupnog prostora.

Na raspravi će uvod dati Sanda Kočevar Stepinac, profesorica Veleučilište u Karlovcu, Tatjana Basar, arhitektica, predsjednica Društva arhitekata, građevinara i geodeta Karlovac te Davor Bartolac, Grad Karlovac, pročelnik Upravni odjel za imovinsko pravne poslove i upravljanje imovinom.

Leave a Reply