Nov
20
Sat
KLUBVIZIJA PREDSTAVLJA : 10 GODINA ANALOGICE @ Kino Kinoteka
Nov 20 @ 20:00

Zagrebački filmski laboratorij Klubvizija poziva vas 20. studenog 2021. u 20 sati u Kino Kinoteka na projekciju kratkometražnih filmova s međunarodnog festivala analognog filma ANALOGICA koji ove godine slavi 10 godina postojanja. Na posebnom retrospektivnom programu prikazat će se devet filmova koji njeguju eksperimentalni pristup filmskoj materiji te koriste različite, veoma osobne jezike i narative kako bi istražili teme sjećanja i transformacije. Program će uživo predstaviti Maja Pilati, talijanska umjetnica i članica

ANALOGICE u razgovoru s Ejlom Kovačević, filmskom kritičarkom i članicom Klubvizije.

Ulaz na program je besplatan, uz prethodno podizanje besplatne ulaznice na blagajni Kinoteke.

PROGRAM (62′)

Kustos: Vincenzo Mancuso (direktor ANALOGICE)

 

Britomartis (Britomarti)

  1. Samira Guadagnuoulo

1′ / 2017 / Italija / 16mm, found footage

 

U fokusu sjećanja (In Focus Memories)

  1. Danilo Torre

5’30” / 2010 / Italija / Super 8 found footage

 

Svo lišće je smeđe (All The Leaves Are Brown)

  1. Daniel Robin

11′ / 2017 / SAD/ Super 8

 

Ponovni susret (Reencuentro)

  1. Andrea Montanari

3′ 28” / 2016 / Italija / 35 mm

 

Otoci (The Islands)

  1. Hsuan-Kuang Hsieh

9’50” / 2016 / Tajvan – USA / 16 mm

 

Jama (The Pit)

  1. Joana Gerlach

10’51” / 2019 / SAD / 16mm, found footage

 

Vratit ću se unatrag s našeg puta (Andrò a ritroso della nostra corsa)

  1. Mattia Biondi

2′ 50” / 2019 / Italija / super8 found footage

 

Što je važno (It Matters What)

  1. Francisca Duran

9’03“ / 2019 / Kanada / 16mm

 

Opet i iznova (Over&Over)

  1. Michael Fleming

8′ / 2016 / Nizozemska / Found Footage

 

*Svi filmovi prikazuju se na digitalnoj kopiji.

ANALOGICA je platforma za istraživanje i promociju analognih praksi u audiovizualnim eksperimentima. Nastaje 2008. godine u Rimu kroz niz spontanih projekcija na kojima se prikazuju Super 8 i 16-milimetarski filmovi, a s ciljem pružanja ‘analognog otpora’ te očuvanja tehnologija i znanja koja su početkom 2000-ih bili u opasnosti od tihog iščeznuća.

Na projekcijama se rađaju brojne kolaboracije među umjetnicima i filmašima, a 2011. godine održano je i prvo izdanje međunarodnog filmskog festivala ANALOGICA s fokusom na filmove koji na inovativan način istražuju mogućnosti filmske vrpce. Festival se održava svake godine u talijanskom gradiću Bolzano, a u zadnjih 10 godina odabrano je i prikazano više od 350 filmova iz cijeloga svijeta. https://www.analogica.org/

KLUBVIZIJA je jedini filmski laboratorij za rad s analognim filmom na području Hrvatske i regije, koji redovito organizira razne edukativne programe – filmske radionice, projekcije, predavanja i ostale srodne aktivnosti.

Program Klubvizije odvija se uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra.

May
14
Sat
17. Cash & Carry – Dan otvorenih vrata umjetnosti @ ALU
May 14 @ 10:00

I ove akademske godine nastavljamo s dugogodišnjom tradicijom održavanja naše manifestacije „Cash&Carry

– Dan otvorenih vrata umjetnosti”, koju ponosno predstavljamo po 17. put. Ovaj jedinstveni projekt vode studenti treće godine preddiplomskog studija Nastavničkog odsjeka Akademije likovnih umjetnosti, uz potporu profesora.
Ova kulturno-likovna, edukacijska, promotivna, glazbena i humanitarna manifestacija omogućuje komunikaciju građanstva i stručne publike s mladim umjetnicima i njihovim kreativnim radom u neposrednom radnom okruženju. Naš je glavni cilj promoviranje razvoja umjetničke scene i rada mladih umjetnika.

Posjetitelji imaju priliku razgovarati sa studentima, kupiti radove i direktno poduprijeti njihovo stvaralaštvo. S druge strane, studentima se pruža prilika da javno predstave sebe i svoj rad i da se okušaju u snalaženju u izravnoj komunikaciji sa zainteresiranima.

Osim podrške nama studentima, ovom manifestacijom pomažemo potrebitijim skupinama ljudi – sav prihod ostvaren prodajom radova na humanitarnom dijelu izložbe namijenjen je Centru za autizam te drugim udrugama za različite potrebe.

U sklopu manifestacije nudimo osim izložbenih aktivnosti u svim prostorima i edukativne
sadržaje u obliku dječjih likovnih radionica, te glazbene nastupe brojnih bendova, umjetničke intervencije u vanjskom prostoru i još mnogo više!

Važno je napomenuti da će cijeli program biti prilagođen aktualnim epidemiološkim mjerama u vrijeme održavanja. Interes za našu jednodnevnu manifestaciju je vrlo velik i redovito je posjeti 1500 do 2500 posjetitelja.

PROGRAM:
 
– IZLOŽBE: Kiparstvo, slikarstvo, grafika i primijenjena grafika (radovi studenata 2. i 3. god. preddiplomskog te 1. i 2. godine diplomskog studija likovne kulture), Gosti s Akademije za umjetnost i kulturu, Osijek (radovi studenata 1. i 2. godine diplomskog studija Akademije za umjetnost i kulturu, Osijek), C&C Humanitarne izložbe i Hommage Ivi Vraneković (1983.-2011.)
 
– KREATIVNI PUNKTOVI I POSEBNA DOGAĐANJA: Projekcija Animafest, Umjetnost pod suncem-Outdoorart, Friz Art, Zidić, Cash&Carry plakati, Crtanje portreta, Oslikavanje lica i Izbor imena za folk-punk/gypsy/cabaret bend
 
– RADIONICE ZA DJECU (I ODRASLE): Potraga za blagom, Radionica “Kućica”, Radionica “Kolaž”, Radionica crtanja krokija
 
– PREDAVANJE: Razgovori na Jabukovcu 10
 
– GLAZBENI PROGRAM: Šećer (Tena Rak), Ivan Judaš, Martin Ladika, Čudnoređe (Ognjen Bašić), Kosan, Folk/punk/gypsy/cabaret bend bez imena, Mrave brojim, Empe2, Šuš, Abergaz, Biciklić, Doktor Bokčilo, Flaner, Marko i Darko, Žlice I Gitara + DJ Emir Fulurija i DJ Hvala Sven
*** glazbeni program podložan je promjenama ***
May
19
Thu
Rocument u VIB-u: A BAND CALLED DEATH @ Vintage Industrial Bar
May 19 @ 20:00
 
ČETVRTAK 19.05.2022. | Rocument u VIB-u: A BAND CALLED DEATH/w @tockakulture | Start: 19:30 h I Ulaz: FREE
VINTAGE INDUSTRIAL BAR I UDRUGA “TOČKA KULTURE” PREDSTAVLJAJU:
“A BAND CALLED DEATH” – priča o pionirima punka iz Detroita
 
Vintage Industrial Bar i Udruga „Točka kulture“ nastavljaju zajedničkim snagama s trećom ovosezonskom besplatnom filmskom projekcijom u sklopu filmskog i edukacijskog projekta “Rocument u VIB-u”.
 
“A Band Called Death” je američki dokumentarni film iz 2012. redatelja Marka Christophera Covina i Jeffa Howletta.
 
Dokumentarac govori o legendarnom bendu Death iz 1970-ih i njihovoj novostečenoj popularnosti desetljećima nakon što je bend snimio svoju glazbu.
 
Prije Bad Brainsa, Sex Pistolsa ili čak Ramonesa, postojao je Death.
 
Osnovan početkom 70-ih od strane trojice braće Hackney (David, Bobby i Dannis), tinejdžera iz Detroita, Death se smatra prvim afroameričkim punk rock bendom i općenito pionirima punka.
Program i projekcije su u potpunosti besplatni za sve gledatelje/ice i posjetitelje/ice.
 
Cjelokupan program „Rocument u VIB-u“ će se održati uz poštivanje svih propisanih epidemioloških mjera.
 
Važan segment projekt “Rocument u VIB-u” je i besplatna radionica produkcije glazbenih dokumentarnih filmova “ROCKDOC” s kojom krećemo ubrzo u Vintage-u.
 
Program je sufinancirao Hrvatski audiovizualni Centar – HAVC.
Apr
5
Wed
People’s kitchen i projekcije dokumentarnih filmova @ AKC Medika/Infoshop Knjižnica Pippilotta
Apr 5 @ 19:00

Naša zajednička kuhanja, sakupljanja hrane i večere nastavljaju se istom dinamikom, pa je vrijeme za druženje u travnju!

Ovaj puta People’s kitchen dobio je malo drugačiji format, jer ćemo ugostiti aktivisticu iz Turske s kojom ćemo pogledati dva dokumentarna filma:

Rosa Women’s Association – film o organizaciji koja je aktivna u polju borbe protiv nasilja nad ženama, osnovana 2018.godine, akumuliranim znanjem i inspiracijom dugogodišnje borbe kurdskih žena za slobodu. U ovom video-dokumentarcu koji je pripremila dokumentaristica i feministička video-aktivistica Güliz Sağlam, svjedočimo priči o ženama koje se bore za svoja prava i svoje živote, pokušavajući popuniti prazninu ženskih centara solidarnosti i savjetovališta koje je zatvorila skrbnička uprava stvaranjem sigurnog prostora za okupljanje

Redateljica: Guliz Saglam

Za detaljne informacije o projektu ???????? www.sesdernegi.org

Za novosti o “Mir i sigurnost” ???????? www.esitlikadaletkadin.org

 

Remember this crowd/ Istanbul Convention –

„Dokumentarna serija ‘Remember This Crowd’ projekt je usmene povijesti koju smo mi, kao Žene za ženska ljudska prava – Novi načini, pokrenule kako bismo se osvrnule na kampanje feminističkog pokreta kroz njegovu/našu povijest, da bismo potaknule kolektivno sjećanje na gomile koje su se okupile u našoj rastućoj borbi tijekom godina. Prvi film serijala fokusiran je na Istanbulsku konvenciju koja je postala predmet žestoke javne rasprave, koja i dalje traje. U dokumentarcu se vraćamo na podrijetlo Istanbulske konvencije koja datira iz odluke Europskog suda za ljudska prava u slučaju Nahide Opuz. Još jednom prepoznajemo napore feministica u Turskoj u formiranju konvencije, kao i borbu koju smo vodile tijekom službenog povlačenja Turske iz konvencije. Obraćamo se Feride Acar, Canan Arın, Şehnaz Kıymaz Bahçeci, Meral Danış Beştaş, Feride Eralp i Yıldız Tar kako bismo čule povijest iza slogana “Istanbulska konvencija je naša”.

Filmovi su s engleskim prijevodom, a nakon projekcija slijedi rasprava na engleskom jeziku.

Tijekom zajedničke večere sakupljati ćemo donacije za queer/feministički kolektiv Afet için Feminist Dayanışma, koji pomaže žrtvama stradalim u potresu.

Više o kolektivu: https://bit.ly/42U0Anu

 

People’s kitchen je kuharsko – gastronomski kolektiv s osnovnom ciljem kuhanja i organiziranja zajedničkih večera, druženja, razmjena iskustava, razgovora o različitim kuhinjama i tradicijama, međusobnog upoznavanja i upoznavanja različitosti kroz kulinarstvo. No, dobrodošle su i sve druge teme, a poanta je na razgovoru uz večeru. Peolple’s Kitchen želi osvijestiti da hrana treba biti dostupna svima, a može se kvalitetno jesti i uz malu naknadu. Većina namirnica koje se kuhaju, sakupljene su na tržnicama gdje bi se inače bacile, pa time i podržavamo model zero vaste.

Ukoliko ste zainteresirani/e za pomoć u pripremi zajedničke večere, vidimo se u 15.00

 

********************************************************************************

attack.hr

https://www.facebook.com/akc.attack

https://www.instagram.com/akc.attack/

https://www.tiktok.com/@akcattack

https://twitter.com/AKCAttack

May
9
Tue
Filmske večeri u Močvari: Debi i debata: Garbura @ Klub Močvara
May 9 @ 20:00

 

 

Gosti: Josip Žuvan (Trogir/Zagreb), Tomislav Sutlar (Zagreb)
Moderira: Višnja Pentić (Split/Zagreb)

Raspored:
20:00 h razgovor
20:30 h projekcija: Garbura (Josip Žuvan, 2022)

Filmske večeri u Močvari ove godine imaju novu programsku liniju nazvanu Debi i debata posvećenu debitantskim dugometražnim igranim filmovima domaćih redatelja, a cilj joj je uspostaviti dvostruki okvir prezentacije u kojem gostuju autori filma te u razgovoru s domaćicom Filmskih večeri filmskom kritičarkom Višnjom Pentić kroz dijalog i potencijalnu debatu istražuju različite mogućnosti čitanja i vrednovanja određenog filma.

Program smo otvorili zajedničkim debijem dvojice mladih redatelja Andrije Mardešića i Davida Kapca Stric, a nastavljamo ga dugometražnim igranim prvijencem redatelja i scenarista Josipa Žuvana. Njegova Garbura donosi priču o dvojici najboljih prijatelja, dvanaestogodišnjacima Nikoli i Antoniju koji žive u susjednim kućama i vrijeme krate paljenjem karabita. Kako to doliči pred tinejdžerima u 21. stoljeću svoje pirotehničke pothvate snimaju i objavljuju na Youtubeu i sanjaju o pratiteljima i slavi. No, kao i uvijek, postoji problem, a on leži u činjenci kako su obitelji dječaka zavađene što će se naravno odraziti i na odnos dvojice mladih junaka.

Priča je smještena na rub dalmatinskog gradića, u vrijeme kada vlada muk jer se žrvanj turizma utišao pa ćemo s dugometražnim debitantom Josipom Žuvanom i njegovim direktorom fotografije Tomislavom Sutlarom prije besplatne projekcije filma među ostalim razgovarati zašto baš ovo podneblje i sredina, kako raditi s dječjim glumcima i zašto se baviti međugeneracijskim prijenosom konflikta.

Jun
11
Sun
Jedinstvena vrtna zabava Vol. 7 @ Pogon Jedinstvo
Jun 11 @ 10:00
 
Sedma po redu “Jedinstvena vrtna zabava” održat će se u i oko zgrade Pogona Jedinstvo. Cjelodnevno druženje za velike i male, naše trnjanske susjede i sve one za koje želimo da se u Pogonu osjećaju kao doma.
 
Od radionica za svakog po nešto: vrtna, cirkuska (leteći trapez na nasipu), filmska i literarna.
Za one koji se žele malo razgibati, uz ples se družimo s našom dugogodišnjom suradnicom Tamarom Curić.
 
Ako vam je potreban remont vašeg omiljenog ljubimca na dva kotača, dođite na biciklopopravljaonu Zelene akcije.
 
Uživo ćete moći promatrati kako nastaje zadnji dio murala na istočnom zidu Jedinstva, kojeg je Helena Nemec aka Helakopter oslikala na Jedinstvenoj vrtnoj zabavi 2020. godine. Jedinstvo će ponovo doživjeti vizualno osvježenje pod Heleninim slikarskim kistom.
 
Bez tradicionalne Kulturpunktove kviz-o-rame nema ni Jedinstvene vrtne zabave, tako da i ove godine imate priliku čupati kosu i negodovati oko pitanja naše Lane Pukanić i Vatroslava Miloša.
Večer je rezervirana za nastup mladih demo bendova koje ugošćujemo zajedno s dragim susjedima iz Močvare, a u sklopu projekta Podrži scenu!
 
Čitavi dan, i nakon koncerta, uživat ćete u pomno složenoj playlisti, koju će za vas izraditi DJ Božena i ekipa iz Kluba mladih Pogona.
 
PROGRAM
 
Guerilla gardening: Seed Bombs
 
Započnimo vrtlarsku revoluciju cvjetnim bombama za pčele! Pridružite nam se na jedinstvenoj vrtlarskoj radionici u sklopu koje ćemo, po uzoru nametode gerila vrtlarstva, izrađivati “bombice” od kompostirane zemlje, gline, vode i sjemenja cvijeća kojeg pčele vole. Gerila vrtlarstvo je pojam za zeleni urbanistički aktivizam sadnjom na javnim površinamakoje nisu u vlasništvu vrtlara, s ciljem promicanja ponovnog razmatranja svrhe i vlasništva nad zemljom. Sudjelovanje na radionici je besplatno, jedino što vam treba je majica kojoj neće zasmetati malo blata.
 
Vrijeme: 10 – 12 sati
 
Mjesto: Pogon Jedinstvo, vrt u dvorištu
 
Voditeljica: Ivana Šešlek
 
Ivana Šešlek je kustosica i edukatorica, voli prirodu i životinje te aktivno podupire njihovo očuvanje i zaštitu.
 
Biciklopopravljaona Zelene akcije
 
Biciklopopravljaona Zelene akcije je besplatni volonterski servis za (samo)popravak bicikla koji djeluje od 2009. godine. U Biciklopopravljaoni svatko – neovisno o razini prethodnog znanja – može besplatno popraviti svoj bicikl, uz pomoć dežurnih volontera. Jedini uvjet za korisnike je da u popravku svog bicikla moraju sami sudjelovati. Osnažujući svoje korisnike da popravke na biciklima vrše sami, prikupljajući stare biciklističke dijelove koji su korisnicima dostupni besplatno, prosljeđujući donacije cijelih bicikala onima koji si ih ne mogu kupiti sami i otvarajući prostor u kojem ljudi jedni drugima pomažu kroz volonterski rad – Biciklopopravljaona promiče održivi transport, učinkovito gospodarenje resursima i izgradnju društvene solidarnosti. Biciklopopravljaona djeluje u sklopu Zelene akcije / Friends of the Earth Croatia.
 
Vrijeme: 10 – 13 sati
 
Mjesto: parkić ispred Pogona Jedinstvo
 
Voditelj: Antonio Dominik (Zelena akcija)
 
Antonio Dominik se u bicikl kao prijevozno sredstvo zaljubio kad je kao trnjanski klinac shvatio da se i lošim biciklom do Jaruna može doći duplo brže nego tramvajem. Zadnjih desetak godina volontira u Biciklopopravljaoni Zelene akcije, gdje građane poučava kako da sami poprave svoje (loše) bicikle i provodi edukacije za nove volontere. Suautor je i suvoditelj jedinog sveobuhvatnog obrazovnog programa za servisere za bicikle u Hrvatskoj.
 
Radionica Don’t judge a book by its cover
 
Svaka knjiga ima svog savršenog čitatelja, samo je pitanje tko će ju uzeti u ruke, bilo da je riječ o biografiji, krimiću, ljubiću ili vodiču za sviranje gitare za početnike, svaka knjiga nađe svoj dom. Ponekad same korice knjige utječu na čitatelja hoće li istu uzeti u ruke, a na ovoj radionici želimo budućim čitateljima omogućiti da isključivo na osnovi sadržaja pojedine knjige odluče žele li istu udomiti. Na radionici ćemo zamatati knjige u smeđi papir i na njih pisati kratki sadržaj knjige koji će svaki sudionik/-ica sam/-a osmisliti ili samo napisati prvu rečenicu iz knjige. Pozivamo sve zainteresirane koji se žele “riješiti” knjiških viškova iz vlastitih biblioteka da od četvrtka 1.6. do petka 9.6. od 9 do 17 sati donesu knjige u Pogon Jedinstvo, a mi ćemo ih vrijedno zamatati na Jedinstvenoj vrtnoj zabavi te će iste biti dostupne čitateljima u Frižnici ispred Močvare.
 
Vrijeme: 10 – 13 sati i 16 – 19 sati
 
Mjesto: predvorje Pogona Jedinstvo
 
Plesni susret na Jedinstvenoj vrtnoj zabavi
 
Ples kao tjelesna aktivnost i meditacija koja iscjeljuje. Opustite se krećući se. Neka vam tijelo bude putokaz do vlastitog ispunjenja i zadovoljstva.Upoznajte sebe i živite potpunije. Koliko često stanemo i saslušamo što nam tijelo priča? Ono sve čuje, sve osjeti, sve čuva duboko pohranjeno u stanicama, na sigurnom. Kad se obratimo tijelu ono nam odmah priča. Priča razne priče, nikad istu, nekad sličnu, nekad novu, nekad zastrašujuću, nekad najljubavniju, nekad je napeto nekad opušteno i tako u beskraj hodnicima tijela, duša pleše slušajući srce.
 
Ovo je prilika da se rasteretimo, budemo poletni i kreativni, osjetimo potrebu svog srca i uživamo punim plućima u svakom danu. Susret se bazira na praksi kreativnog plesa, tjelesne metode čiji je glavni cilj autentična i slobodna komunikacija sa samim sobom, kao i sa okolinom. Komunikacija se promatra kao proces razmjene informacija i stvaranja značenja poruke. Naslanja se na umjetničke prakse i metode koje se primjenjuju u suvremenoplesnim umjetničkim kreativnim procesima i tjelesno orijentiranim iscjeljivanjima. Riječ je o jednostavnim, zabavnim, tjelesnim igrama, zadacima i vođenim vježbama i plesu za ne-plesače. Naravno, plesači su dobrodošli, no prethodno znanje nije potrebno.
 
Na radionici ćemo istraživati odnos prema sebi, drugom biću i grupi. Svaki od ta tri su važni učitelji, iako sve kreće od odnosa prema samome sebi i iskustava na kojima se temelje naši osobni zakljuci. Ti zakljuci su nas udaljili od istine srca, a to je ljubav. Svi smo mi u svojoj suštini ljubav, samo smo se sakrili od srama i straha.
 
Vrijeme: 11 – 12 sati
 
Mjesto: nasip kod Pogona Jedinstvo
 
Voditeljica: Tamara Curić (741 – Udruga Kreativni Ples za promicanje plesa, umjetnosti i kvalitete življenja)
 
Tamara Curić diplomirala je 1995.g. na Vlaamse Dansacademie, Brugge (Belgija). Od 1988.g. radi kao profesionalna plesačica u nekoliko kompanija u Hrvatskoj i Europi. Kao koreografkinja sudjeluje na koreografskim platformama u Belgiji, surađuje s brojnim dramskim kazalištima i režiserima. Autorica je nekoliko cjelovečernjih predstava i plesnih predstava za djecu i odrasle.
Suosnivačica je Platforme HR u Hrvatskoj, a od 2000.g. umjetnička je direktorica Plesnog centra TALA. Osnivačica je NDA Hrvatska, aktivna je članica NOMAD DANCE ACADEMY, regionalne mreže koja radi na razvoju suvremenog plesa i nezavisne scene. U 2021. suosniva 741 – Udrugu za promicanje plesa, umjetnosti i kvalitete življenja kroz koju kreira programe koji u fokusu imaju svjesno, kreativno, kvalitetno i ispunjeno življenje. Organizatorica je različitih akcija i projekata vezanih za razvoj suvremenog plesa i plesno stvaralaštvo. Fokus njenog rada je na integraciji plesa u svakodnevni život, primarno kroz edukaciju kao alat za uspostavljanje otvorenog, svjesnog i kreativnog društva. Ples smatra jednim od važnih čimbenika za osobni razvoj i razvoj društva.
 
Mural by Helakopter
 
Uživo ćete moći promatrati kako nastaje zadnji dio murala na istočnom zidu Jedinstva, kojeg je Helena Nemec aka Helakopter oslikala na Jedinstvenoj vrtnoj zabavi 2020. godine. Jedinstvo će ponovo doživjeti vizualno osvježenje pod Heleninim slikarskim kistom.
 
Vrijeme: 12 – 20 sati
 
Mjesto: istočni zid Jedinstva
 
Oslikava: Helena Nemec aka Helakopter
 
Helena Nemec aka Helakopter je mlada ilustratorica iz Zagreba zaljubljena u jarke boje, grafičku stilizaciju, teksture i uzorke. Završila je vizualne komunikacije na Studiju dizajna u Zagrebu, a potom diplomski na ESAD-u u Portugalu. Inspirira ju okolina – priroda, odnosi s drugima, svakodnevni rituali i osjećaji koje želi vizualno interpretirati. Uglavnom koristi gvaš i drvene bojice, a osim papira su joj podloge nekad i zidovi.
 
Filmska radionica CinEd
 
Na radionici ćemo gledati film “Sklonište” bugarskog redatelja Dragomira Sholeva, koji na zanimljiv način donosi priču o 12-godišnjem Radi i njegovom odnosu s roditeljima nakon neobjašnjivog vikend bijega. Osim gledanja filma, radionica uključuje praktični dio koji služi razvoju kritičkih i analitičkih vještina, razumijevanju filmskog jezika te poticanju znatiželje
prema svijetu i drugima. Film “Sklonište” dio je kurirane zbirke europskog art filma na platformi CinEd: https://www.cined.eu/collection. CinEd 2.1 “Gledajmo zajedno” je europski projekt edukativnog karaktera, koji učiteljima, profesorima i kulturnim medijatorima olakšava podučavanje djece i mladih o filmu i kroz film. U projekt je uključeno 12 europskih zemalja, a partner u Hrvatskoj je umjetnička Udruga Bacači sjenki.
 
Radionica je besplatna i namijenjena mladima od 11 do 15 godina, ali nam se mogu pridružiti svi koji se tako osjećaju! Prijave putem linka: https://forms.gle/2XpcqfsubbCvPmi9A
 
Vrijeme: 16 – 18:30 sati
 
Mjesto: mala dvorana Jedinstva
 
Voditeljice: Ivana Šešlek i Hana Juranović (Udruga Bacači sjenki)
 
Ivana i Hana su kulturno-umjetničke medijatorice i bacačice sjenki koje u slobodno vrijeme najviše vole otići na dobar koncert ili pogledati zanimljivi art film.
 
Leteći trapez
 
U sklopu programa »Leteća turneja« u Zagreb od 11. do 16. lipnja dolazi cirkuska škola Turbul´ iz Nimesa (Francuska), te će na nasipu iznad dvorišta Pogona Jedinstvo postaviti veliki leteći trapez. Osim profesionalnih radionica, iskusni cirkuski pedagozi održati će i dvije besplatne radionice otvorene za javnost i sve uzraste, a prva slijedi u sklopu Jedinstvene vrtne zabave 11.6. od 17:00-19:00. Sve što je potrebno jest želja da se okušate u ovoj staroj i poznatoj cirkuskoj tehnici i doživite novo adrenalinsko iskustvo, kao i da se pojavite tridesetak minuta ranije kako biste se upisali u red letenja.
 
Polaznicima su omogućeni kontrolirani i sigurni uvjeti učenja (zaštitna mreža, pojas, osiguranje).
Radionice su inspirirane projektom Turbul´en Chap` koji cirkuska škola Turbul´provodi već duži niz godina na margini grada Nimesa, u četvrti Valdegour, a kroz koji je leteći trapez probalo više od dvije tisuće djece i odraslih.
 
Leteća turneja odvija se u Puli, Zagrebu i Beogradu, uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija RH, Teatroskopa – Southeastern European Network for Performing Arts, Gradskog ureda za kulturu, međugradsku i međunarodnu suradnju i civilno društvo, Francuskog instituta u Hrvatskoj, Zaklade Kultura nova.
 
Leteća turneja partnerski je projekt Cirkorame, Udruge Čarobnjakov šešir, Cirkusfere I Cirkuske škole Turbul’.
 
Vrijeme: 17:00 – 19:00 sati
 
Mjesto: Trnjanski nasip
 
Cirkorama je osnovana 2008. godine s osnovnom idejom razvoja i osnaživanja suvremenih umjetničkih izvedbenih praksi u Hrvatskoj, s naglaskom na suvremeni cirkus; istraživanju, obrazovanju, produkciji i promociji na njegovom području.
Od tada, aktivnosti koje Cirkorama provodi, stekle su regionalni i međunarodni značaj, kroz brojne suradnje sa sličnim organizacijama i umjetnicima iz cijelog svijeta.
 
Kulturpunktova kviz-o-rama
 
Za već tradicionalno kvizaško druženje na Jedinstvenoj vrtnoj zabavi zaduženi su Lana Pukanić i Vatroslav Miloš koji vam i ove godine donose puno smijeha, ali i suza, puno zabave, ali i nerviranja i svakako puno ne baš korisnih informacija o ne tako popularnim temama. Nagrade su bogate, ostatak programa Jedinstvene vrtne zabave također. Ekipa može brojati do pet članova, a svoju možete prijaviti putem linka: https://forms.gle/7yEisKdXzfkXKrHR6.
 
Vrijeme: 17:00 – 19:00
 
Mjesto: šator Cirkobalkane u dvorištu Jedinstva
 
Voditeljica: Lana Pukanić
 
KONCERT MLADIH DEMO BENDOVA: TereT, Linija 109 i Slow Cured
 
U suradnji s Močvarom, a u sklopu projekta Podrži scenu!, Pogon u šator Cirkobalkane dovodi mlade nade zagrebačke alternativne glazbene scene: TereT, Linija 109 i Slow Cured!
 
TereT je bend iz Zagreba, osnovan 2022. Iako se nisu još potpuno žanrovski definirali u svojim pjesmama koriste elemente rocka, funka te malo jazza. Kroz zadnjih godinu dana baziraju se uglavnom na klupskim svirkama te su svirali na festivalu u Puli, ali kao trenutačni najveći uspjeh je to što su u Hali svirali kao predgrupa Zabranjenom pušenju. Zasad su izbacili dva singla “Spasi me” i najnoviji “Cimet”.
Članovi benda su: Fran Kovačević (gitara, vokal), Borna Brosig (gitara), Antonio Jakus (bass) i Karlo Lugarić (bubnjevi).
 
Linija 109 zagrebački je bend osnovan u veljači 2022. Sviraju autorske stvari koje se baziraju na rocku, s utjecajima novog vala te indie, punk, pa i metal glazbe. Godina dana zajedničkog sviranja urodila je singlom “Čas” koji će kroz par mjeseci biti dostupan za slušanje svima.
Liniju 109 čine Sara Vorberger (gitara, vokal), Zana Bubica (bas gitara), Ana Gavran (gitara) i Lucija Pranjić (bubnjevi).
 
Slow Cured je zagrebački rock bend s primjesama indie-a i funka. Izbacili su singlove pod nazivom “Umoran” i “F#” te “87” i “ANTE BELLA” koji su snimljeni uživo na koncertu u zagrebačkom klubu KSET. Već broje 15-ak nastupa po raznim klubovima i festivalima poput InMusica, Saxa, Supervala, Mocvare, KSET-a.
Bend čine Filip Radaljac (gitara, vokal), Jakov Damjanović (bas gitara), Bruno Petanović (bubnjevi) i Stjepan Nemec (klavijature).
 
Vrijeme: 19:15 – 21:30
 
Mjesto: šator Cirkobalkane u dvorištu Jedinstva
 
SATNICA
 
10:00-12:00 Guerilla Gardening: Seed Bombs @ vrt u dvorištu Jedinstva
10:00-13:00 Biciklopopravljaona by Zelena akcija @ parkić ispred Jedinstva
10:00-13:00 Radionica “Don’t judge a book by its cover” @ predvorje Jedinstva
11:00-12:00 Plesni susret s Tamarom Curić @ Trnjanski nasip
12:00-20:00 Mural by Helakopter @ istočni zid Jedinstva
16:00-18:30 Gledanje i analiza filma “Sklonište” @ mala dvorana Jedinstva
17:00-19:00 Leteći trapez @ šator Cirkobalkane u dvorištu Jedinstva
17:00-18:30 Kulturpunktova kviz-o-rama @ šator Cirkobalkane u dvorištu Jedinstva
19:15-21:30 Koncert mladih demo bendova @ šator Cirkobalkane u dvorištu Jedinstva
Oct
20
Fri
FUSE festival @ Karlovac
Oct 20 @ 13:30 – Oct 22 @ 18:00

Ovogodišnje šesto izdanje filmskog festivala FUSE – Film Under Severe Experiment u organizaciji Kinokluba Karlovac bit će održano u Karlovcu od 20. do 22. listopada. Glavna ovogodišnja festivalska lokacija je Kino Edison.

Ove godine na festival pristiglo je čak 482 filma iz svih krajeva svijeta te je selekcijska komisija, koju čine redateljica Dalija Dozet, student Filmske i TV režije David Gašo te producent Vedran Šuvar, odabrala 38 filmova koji će biti prikazani u natjecateljskom programu. Autori se natječu za nagrade za najbolju režiju, montažu, fotografiju te Grand Prix festivala. Osim navedenih nagrada o kojima odlučuje stručni žiri i publika ima priliku izraziti svoje mišljenje te dodijeliti vlastitu nagradu – nagradu publike. Uz natjecateljske projekcije, posjetitelje očekuje bogat popratni program.

Prvi festivalski dan – petak 20. listopada 2023. započinje programom u suradnji s umjetničkom organizacijom Format C @expo.fubar.space gdje će posjetitelji moći prošetati virtualnom izložbom. Program počinje u 13:30 h u prostoru Kinokluba Karlovac (Ulica Matice hrvatske 4).

Kinoklub Karlovac je ove godine pripremio izložbu QR kodova, GIF for FUSE, koja će biti otvorena u Kinu Edison 20. listopada, u sklopu otvorenja festivala u 20 sati. Izložba je produkt projekta “FUSE_work in  progress” koji se provodi u okviru programa Clubture-HR programska razmjena i suradnja, a partneri na projektu bili su Udruga Blank iz Zagreba i Studio Kreativnih Ideja Gunja MMC SKIG iz Gunje.

Nakon otvaranja uslijedit će projekcija prošlogodišnjeg pobjedničkog filma “The Forbidden Durain” redatelja Txaia Ferraza. Na kraju prve filmske večeri slijedi projekcija filma “Horror Vacui” redatelja Borisa Poljaka, ujedno i jednog od ovogodišnjih članova stručnog žirija. Pojam Horror vacui, strah od praznog prostora, upotrebljava se kao metafora koja izražava strah od neizvjesne budućnosti koja proizvodi osjećaj tjeskobe i usamljenosti. Kroz duge, asocijativno povezane kadar-sekvence, film upozorava na rastuću militarizaciju u svijetu i posljedice koje ima na ljudsku psihu. Budući da u filmu ne postoje odrednice vremena i mjesta događanja, u globaliziranu svijetu sve se može dogoditi bilo gdje i bilo kada.

U subotu, 21. listopada na rasporedu su 2 natjecateljske projekcije s početkom u 16 sati u Maloj dvorani Kina Edison. U sklopu večernjeg programa u Društvenom centru “Prostorija” u 20 sati bit će predstavljena izložba predmeta – 5 godina FUSE-a i prigodno druženje.

Posljednji festivalski dan, nedjelja 22. listopada započet će posljednjom projekcijom natjecateljskog programa u 11 sati. U 16 sati očekuje nas okrugli stol na temu eksperimentalnog filma, a u 17 sati bit će dodjela ovogodišnjih nagrada, o kojima će odlučiti stručni žiri. Festival će ugostiti Tonija Šarića, direktora festivala DORF (Dokumentarni Rock Film) i velikog filmofila, Borisa Poljaka, filmskog snimatelja i istaknutog autora eksperimentalnih i dokumentarnih filmova te mladu i uspješnu filmsku montažerku Martu Bregeš.

Ulaz na cijeli festivalski program je besplatan, a filmovi natjecateljskog programa tijekom trajanja festivala bit će dostupni i online na Vimeo kanalu Kinokluba Karlovac. Organizator FUSE festivala je Kinoklub Karlovac, a pokrovitelji ovogodišnjeg izdanja su Hrvatski audiovizualni centar, Grad Karlovac, Vodovod i kanalizacija d.o.o. Karlovac, Zajednica tehničke kulture Karlovac i Zaklada Kultura nova.

Nov
18
Sat
TV WALL – osmo izdanje Free Art Glitch rezidencije u Karlovcu @ Galerija Zilik
Nov 18 @ 18:00

 

KA-MATRIX i Format C u 2023. godini nastavljaju suradnju organiziranjem produkcije Free/Libre Art Glitch – FLAG 2023. Tema ovogodišnjeg FLAG-a su zvuk i audio modifikacije, a aktivnosti se provode kroz dvije etape. U subotu 18. studenog od 18:00 sati u karlovačkoj galeriji ZILIK bit će otvoren postav TV WALL na kojem će biti predstavljeni video i audio radovi polaznika/ca rezidencijalnih radionica prethodno provedenih u kolovozu ove godine.

Audio i video materijale predstavljene instalacijom snimali su Dina Gligo, Denis Mikšić, Vedran Gligo i Antonio Krstić u pogonima Tvornice turbina Karlovac pod vodstvom zagrebačkog multimedijskog umjetnika Tina Dožića.

Prikupljeni audio materijali će osim kao zvučna podloga na izložbi / instalaciji TV wall biti postavljeni i za slobodan mrežni download te će se korisititi kao soundtrack glitch dokumentarca koji zajednički producira ekipa Formata C i udruge KA-MATRIX.
 
Sve zainteresirane za sudjelovanje u postavljanju izložbe / instalacije pozivamo da nam se jave na info@ka-matrix.hr, telefon 095 444 6880 ili putem Facebook eventa / kontakta. Više informacija objavljivat ćemo na Facebook eventu.
Instalaciju TV Wall organizira KA-MATRIX – udruga za društveni razvoj u suradnji s umjetničkom organizacijom Format C u okviru programa Nova kultura_Hibridni grad 023. i Fubar uz potporu Zaklade Kultura nova, Ministarstva kulture i medija RH, Karlovačke županije, Grada Karlovca, Grada Zagreba i pomoć Dječjeg doma Vladimir Nazor.

Za više informacija molimo da nas kontaktirate mailom na info@ka-matrix.hr, telefonom, putem Facebook eventa ili osobno u prostorijama udruge KA-MATRIX

vodstvo snimanja: Tin Dožić
snimanje: Dina Gligo, Tin Dožić, Denis Mikšić, Antonio Krstić
audio obrada: Dina Gligo, Tin Dožić, Denis Mikšić, Bobo, Vedran Gligo
video produkcija: Denis Mikšić
audio programiranje: Vedran Gligo
izložbeni postav: Denis Mikšić, Dina Gligo, Vedran Gligo
produkcija: KA-MATRIX i Format C

Dec
9
Sat
Trash&Burn Kustom Art festival @ Meta bar Čakovec
Dec 9 @ 20:00

Zimski TRASH&BURN KUSTOM ART festival već tradicionalno obilježava kraj godine.

Američki automobili, kustom art umjetnici, tattoo artisti, buvljak starih vintage predmeta, odjeće, časopisa, sajam vinil ploča, nakita, majica, slika, printeva, kutak sa pin-up frizurama, rockabilly i rock and roll DJ-evi, samo su dio atmosfere koja vas očekuje 9.12.u Meta baru Čakovec.

Festival otvara vrata u 20 sati, projekcijom odličnog i nagrađivanog dokumentarnog filma RETRO BOOM, o hrvatskoj retro sceni u kojem je predstavljen i Trash&Burn miting.

Zavirite u retro svijet Trash&Burn-a, zabavite se uz rockabilly i rock and roll plesnjak, nabavite originalne i jedinstvene poklone za predstojeće blagdane.

Upad je besplatan do 21h,  nakon toga se naplaćuje 3€.

Dec
11
Mon
Zagrebačka škola animacije i Profesor Baltazar u kinu Kinoteka: Predstavljanje vinila i projekcija filmova s glazbom Tomislava Simovića @ Kino Kinoteka
Dec 11 @ 18:00

 
Nakon premijernog izvođenja na ovogodišnjem Pula Film Festivalu i gostovanja na Indigo Festivalu u Ljubljani, riječko-zagrebačka izdavačka kuća Fox & His Friends Records, svoja dva nova izdanja filmske glazbe Tomislava Simovića predstavlja zagrebačkoj publici 11. prosinca u kinu Kinoteka, u 18:00 sati. Uz uvodne riječi urednika izdanja Lerija Ahela, Željka Luketića i gostiju, publici će biti prikazana i selekcija filmova iz produkcije Zagreb filma za koje je Simović skladao glazbu. U suradnji s našom vodećom produkcijskom kućom iz područja kratkog animiranog filma, te Hrvatskim državnim arhivom i Hrvatskom kinotekom, odabrani su rijetko prikazivani i viđeni naslovi koje povezuje jedinstveni pristup soundtracku jednog od naših najvećih kompozitora filmske glazbe.
 
Za izdanja koja će biti predstavljena, glazbu iz kultne serije „Profesor Baltazar“ i dvostruku kompilaciju glazbe „Zagrebačka škola animiranog filma“, višegodišnji proces restauracije uključio je pronalazak i pregled preko 500 izvornih vrpci hrvatskog kompozitora Tomislava Simovića. Obzirom na značaj i kvalitetu materijala, te nedostatak sličnih izdanja u domaćoj diskografiji, urednici iz Fox & His Friends Records odlučili su se za istovremenu objavu čak dva albuma filmske glazbe u ukupnom trajanju od preko 120 minuta. Vodeći svjetski časopis za eksperimentalnu glazbu The Wire piše o ovoj glazbi i izdanju „da je hrabar, složen i netradicionalan kontrast Disneyjevoj školi animacije, baš kao i filmovi za koje je komponirana.“
 
Dvostruki album „Zagrebačka škola animiranog filma“, u izvorniku „The Zagreb School Of Animated Film (Original Soundtracks 1961-1982)“, sadrži izbor tema iz 18 kratkometražnih naslova slavne Zagrebačke škole crtanog filma. Uključena je i glazba iz Oscarom nagrađenog „Surogata“ Dušana Vukotića, zatim „Dnevnika“ Nedeljka Dragića„Posjeta iz svemira“ Zlatka Grgića i brojnih drugih naslova. Sve teme objavljuju se prvi put i do danas su se smatrale izgubljenima. 
 
Istovremeno izdani „Profesor Baltazar“, odnosno „Professor Balthazar (Music From The Original TV Series)“, premijerno objavljuje i do danas nepoznatu produženu jazz verziju naslovne teme, te dječje hitove poput „Zbora životinja“ u kojem pjevaju mačke i psi, kao i zabavni pokušaj opernog pjevanja iz epizode „Krojač Silvestar“ koju je Simović zamislio kao domaću verziju Florence Foster Jenkins.
 
Urednici oba izdanja, Leri Ahel i Željko Luketić iz izdavačke kuće Fox & His Friends Records, prije tri godine su kurirali i najveću dokumentacijsku i interaktivnu izložbu o profesoru Baltazaru u riječkom Muzeju moderne i suvremene umjetnosti pod naslovom „51000 Baltazargrad“ i to u sklopu projekta Europske prijestolnice kulture 2020. Izložbu je, unatoč ograničenjima uslijed pandemije Covida, vidjelo preko 10.000 posjetitelja. Poseban dio bio je rezerviran za Tomislava Simovića, kompozitora kojega su autori Zagrebačke škole i Baltazara smatrali svojim dodatnim članom, jer bez njegove glazbe, svi ti filmovi, smatrali su, ne bi bili toliko uspješni.
 
Uz veliko povjerenje kolega animatora i autora serijala, te producenata iz Zagreb filma, Simović je skladao glazbu koja je razigrana, maštovita i dinamična, a žanrovski toliko slobodna da s lakoćom kreće od jazza i orkestralne glazbe i pritom zalazi u etno, elektroniku i eksperimentalnu elektro-akustičnu glazbu. Uz samog Simovića koji na pojedinim temama čak i pjeva, te orkestru daje upute, na albumima se nalaze i brojni gostujući glazbenici poput Ozrena Depola koji je „Surogatu“ dao glas, zatim Igora Savina, Zlatka Tanodija, Silvija Glojnarića, Marijana Domića, Rajka Milosavljevića i drugih.

Ovim novim izdanjima kuće Fox & His Friends Records, nastavlja se rad na opusu kompozitora koji je potpisao nekoliko stotina filmskih partitura, a koji je već objavljen na albumima glazbe za film „Gosti iz galaksije“ (2017.) i „Visitors From The Galaxy Revisited“ (2021.) na kojemu su urednici Ahel i Luketić pozvali 11 umjetnika iz 9 zemalja da vlastitim kompozicijama reinterpretiraju Simovićev rad za prvi jugoslavenski i hrvatski SF film koji je na ovogodišnjem Pula Film Festivalu u Areni, u sklopu proslave 70 godina Zagreb filma, prikazan u novoj, restauriranoj verziji.

Na zagrebačkoj promociji izdanja, 11. prosinca u kinu Kinoteka u 18:00 sati, publici će biti prikazana i selekcija rijetko viđenih naslova iz arhive Zagreb filma i Hrvatske kinoteke: „Plemeniti soj“ i „Opera Cordis“ Dušana Vukotića, „San“ Rudolfa Borošaka, „Utopia“ Borisa Kolara, „Homo Augens“ Ante Zaninovića, „Kugina kuća“ Zlatka Pavlinića, te između ostalih, „Medvjeđa romansa“ Tonyja Claara, jedinog Fulbrightovog stipendista Zagrebačke škole animacije čiji film u posljednjih 40 godina nije prikazivan. Detaljan raspored filmova potražite na stranicama kina Kinoteka (https://kinokinoteka.hr).

Dva nova izdanja glazbe Tomislava Simovića distribuira nizozemska distribucija Clone NL, francuski Believe SAS i američki Lights In The Attic. Prva edicija numeriranih kolekcionarskih izdanja je rasprodana, dok se regularna izdanja još uvijek mogu nabaviti na stranicama izdavača foxandhisfriends.bigcartel.com.
 
———————————-
KORISNI LINKOVI:

Leave a Reply