I ove akademske godine nastavljamo s dugogodišnjom tradicijom održavanja naše manifestacije „Cash&Carry
– Dan otvorenih vrata umjetnosti”, koju ponosno predstavljamo po 17. put. Ovaj jedinstveni projekt vode studenti treće godine preddiplomskog studija Nastavničkog odsjeka Akademije likovnih umjetnosti, uz potporu profesora.
Ova kulturno-likovna, edukacijska, promotivna, glazbena i humanitarna manifestacija omogućuje komunikaciju građanstva i stručne publike s mladim umjetnicima i njihovim kreativnim radom u neposrednom radnom okruženju. Naš je glavni cilj promoviranje razvoja umjetničke scene i rada mladih umjetnika.
Posjetitelji imaju priliku razgovarati sa studentima, kupiti radove i direktno poduprijeti njihovo stvaralaštvo. S druge strane, studentima se pruža prilika da javno predstave sebe i svoj rad i da se okušaju u snalaženju u izravnoj komunikaciji sa zainteresiranima.
Osim podrške nama studentima, ovom manifestacijom pomažemo potrebitijim skupinama ljudi – sav prihod ostvaren prodajom radova na humanitarnom dijelu izložbe namijenjen je Centru za autizam te drugim udrugama za različite potrebe.
U sklopu manifestacije nudimo osim izložbenih aktivnosti u svim prostorima i edukativne
sadržaje u obliku dječjih likovnih radionica, te glazbene nastupe brojnih bendova, umjetničke intervencije u vanjskom prostoru i još mnogo više!
Važno je napomenuti da će cijeli program biti prilagođen aktualnim epidemiološkim mjerama u vrijeme održavanja. Interes za našu jednodnevnu manifestaciju je vrlo velik i redovito je posjeti 1500 do 2500 posjetitelja.
“A BAND CALLED DEATH” – priča o pionirima punka iz Detroita
Program i projekcije su u potpunosti besplatni za sve gledatelje/ice i posjetitelje/ice.
https://www.youtube.com/watch?v=RDPDm9_nX0o…
Naša zajednička kuhanja, sakupljanja hrane i večere nastavljaju se istom dinamikom, pa je vrijeme za druženje u travnju!
Ovaj puta People’s kitchen dobio je malo drugačiji format, jer ćemo ugostiti aktivisticu iz Turske s kojom ćemo pogledati dva dokumentarna filma:
Rosa Women’s Association – film o organizaciji koja je aktivna u polju borbe protiv nasilja nad ženama, osnovana 2018.godine, akumuliranim znanjem i inspiracijom dugogodišnje borbe kurdskih žena za slobodu. U ovom video-dokumentarcu koji je pripremila dokumentaristica i feministička video-aktivistica Güliz Sağlam, svjedočimo priči o ženama koje se bore za svoja prava i svoje živote, pokušavajući popuniti prazninu ženskih centara solidarnosti i savjetovališta koje je zatvorila skrbnička uprava stvaranjem sigurnog prostora za okupljanje
Redateljica: Guliz Saglam
Za detaljne informacije o projektu ???????? www.sesdernegi.org
Za novosti o “Mir i sigurnost” ???????? www.esitlikadaletkadin.org
Remember this crowd/ Istanbul Convention –
„Dokumentarna serija ‘Remember This Crowd’ projekt je usmene povijesti koju smo mi, kao Žene za ženska ljudska prava – Novi načini, pokrenule kako bismo se osvrnule na kampanje feminističkog pokreta kroz njegovu/našu povijest, da bismo potaknule kolektivno sjećanje na gomile koje su se okupile u našoj rastućoj borbi tijekom godina. Prvi film serijala fokusiran je na Istanbulsku konvenciju koja je postala predmet žestoke javne rasprave, koja i dalje traje. U dokumentarcu se vraćamo na podrijetlo Istanbulske konvencije koja datira iz odluke Europskog suda za ljudska prava u slučaju Nahide Opuz. Još jednom prepoznajemo napore feministica u Turskoj u formiranju konvencije, kao i borbu koju smo vodile tijekom službenog povlačenja Turske iz konvencije. Obraćamo se Feride Acar, Canan Arın, Şehnaz Kıymaz Bahçeci, Meral Danış Beştaş, Feride Eralp i Yıldız Tar kako bismo čule povijest iza slogana “Istanbulska konvencija je naša”.
Filmovi su s engleskim prijevodom, a nakon projekcija slijedi rasprava na engleskom jeziku.
Tijekom zajedničke večere sakupljati ćemo donacije za queer/feministički kolektiv Afet için Feminist Dayanışma, koji pomaže žrtvama stradalim u potresu.
Više o kolektivu: https://bit.ly/42U0Anu
People’s kitchen je kuharsko – gastronomski kolektiv s osnovnom ciljem kuhanja i organiziranja zajedničkih večera, druženja, razmjena iskustava, razgovora o različitim kuhinjama i tradicijama, međusobnog upoznavanja i upoznavanja različitosti kroz kulinarstvo. No, dobrodošle su i sve druge teme, a poanta je na razgovoru uz večeru. Peolple’s Kitchen želi osvijestiti da hrana treba biti dostupna svima, a može se kvalitetno jesti i uz malu naknadu. Većina namirnica koje se kuhaju, sakupljene su na tržnicama gdje bi se inače bacile, pa time i podržavamo model zero vaste.
Ukoliko ste zainteresirani/e za pomoć u pripremi zajedničke večere, vidimo se u 15.00
********************************************************************************
https://www.facebook.com/akc.attack
https://www.instagram.com/akc.attack/
Gosti: Josip Žuvan (Trogir/Zagreb), Tomislav Sutlar (Zagreb)
Moderira: Višnja Pentić (Split/Zagreb)
Raspored:
20:00 h razgovor
20:30 h projekcija: Garbura (Josip Žuvan, 2022)
Filmske večeri u Močvari ove godine imaju novu programsku liniju nazvanu Debi i debata posvećenu debitantskim dugometražnim igranim filmovima domaćih redatelja, a cilj joj je uspostaviti dvostruki okvir prezentacije u kojem gostuju autori filma te u razgovoru s domaćicom Filmskih večeri filmskom kritičarkom Višnjom Pentić kroz dijalog i potencijalnu debatu istražuju različite mogućnosti čitanja i vrednovanja određenog filma.
Program smo otvorili zajedničkim debijem dvojice mladih redatelja Andrije Mardešića i Davida Kapca Stric, a nastavljamo ga dugometražnim igranim prvijencem redatelja i scenarista Josipa Žuvana. Njegova Garbura donosi priču o dvojici najboljih prijatelja, dvanaestogodišnjacima Nikoli i Antoniju koji žive u susjednim kućama i vrijeme krate paljenjem karabita. Kako to doliči pred tinejdžerima u 21. stoljeću svoje pirotehničke pothvate snimaju i objavljuju na Youtubeu i sanjaju o pratiteljima i slavi. No, kao i uvijek, postoji problem, a on leži u činjenci kako su obitelji dječaka zavađene što će se naravno odraziti i na odnos dvojice mladih junaka.
Priča je smještena na rub dalmatinskog gradića, u vrijeme kada vlada muk jer se žrvanj turizma utišao pa ćemo s dugometražnim debitantom Josipom Žuvanom i njegovim direktorom fotografije Tomislavom Sutlarom prije besplatne projekcije filma među ostalim razgovarati zašto baš ovo podneblje i sredina, kako raditi s dječjim glumcima i zašto se baviti međugeneracijskim prijenosom konflikta.
Suosnivačica je Platforme HR u Hrvatskoj, a od 2000.g. umjetnička je direktorica Plesnog centra TALA. Osnivačica je NDA Hrvatska, aktivna je članica NOMAD DANCE ACADEMY, regionalne mreže koja radi na razvoju suvremenog plesa i nezavisne scene. U 2021. suosniva 741 – Udrugu za promicanje plesa, umjetnosti i kvalitete življenja kroz koju kreira programe koji u fokusu imaju svjesno, kreativno, kvalitetno i ispunjeno življenje. Organizatorica je različitih akcija i projekata vezanih za razvoj suvremenog plesa i plesno stvaralaštvo. Fokus njenog rada je na integraciji plesa u svakodnevni život, primarno kroz edukaciju kao alat za uspostavljanje otvorenog, svjesnog i kreativnog društva. Ples smatra jednim od važnih čimbenika za osobni razvoj i razvoj društva.
prema svijetu i drugima. Film “Sklonište” dio je kurirane zbirke europskog art filma na platformi CinEd: https://www.cined.eu/collection. CinEd 2.1 “Gledajmo zajedno” je europski projekt edukativnog karaktera, koji učiteljima, profesorima i kulturnim medijatorima olakšava podučavanje djece i mladih o filmu i kroz film. U projekt je uključeno 12 europskih zemalja, a partner u Hrvatskoj je umjetnička Udruga Bacači sjenki.
Radionice su inspirirane projektom Turbul´en Chap` koji cirkuska škola Turbul´provodi već duži niz godina na margini grada Nimesa, u četvrti Valdegour, a kroz koji je leteći trapez probalo više od dvije tisuće djece i odraslih.
Od tada, aktivnosti koje Cirkorama provodi, stekle su regionalni i međunarodni značaj, kroz brojne suradnje sa sličnim organizacijama i umjetnicima iz cijelog svijeta.
Liniju 109 čine Sara Vorberger (gitara, vokal), Zana Bubica (bas gitara), Ana Gavran (gitara) i Lucija Pranjić (bubnjevi).
Bend čine Filip Radaljac (gitara, vokal), Jakov Damjanović (bas gitara), Bruno Petanović (bubnjevi) i Stjepan Nemec (klavijature).
Nakon nekoliko godina stanke vraća se zagrebački anarhistički sajam knjiga! Ovog puta se održava u prostorima Pogona Jedinstvo i kluba Močvara.
Knjige domaćih i stranih izdavača bit će dostupne oba dana sajma, a pripremamo i popratni program u obliku predstavljanja novih publikacija, predavanja i diskusija.
Za želuce će biti zaslužna ekipa iz kolektiva Hrana, a ne oružje Zagreb, dok vas u nedjelju navečer čeka i koncertić u Močvari.
Pratite Facebook stranicu za dodatne informacije.
Vidimo se!
▬▬▬
Subota 30.9.2023.
Sajam knjiga:
10:00-20:00 (Velika Dvorana Jedinstva, prizemlje)
Predavanja i radionice (Mala dvorana Jedinstva na katu)
10:00-10:45
Doručak/kava i sastanak volontera
10:45-11:00
Uvodna riječ (HRV ili ENG) – Organizacijski kolektiv ZASK-a (Hrvatska)
11:00-13:00
Moderno anarhističko organiziranje i radikalizacija (HRV ili ENG) – MAK (Hrvatska)
13:00-15:00
Pauza za ručak – Hrana, a ne oružje (Zagreb)
15:00-17:00
Antipolitika #3 o nacionalizmu, brošura jugoslavenskog proturatnog pokreta i brošura Balkanske povijesne mreže (SRB) – Antipolitika (Balkan)
17:00-18:00
1. Novosti vezane uz CAS (HRV) – Centar za anarhističke studije (Hrvatska)
2. Predstavljanje prijevoda i rasprava: Sami ćemo – anarhosindikalizam i klasna borba (HRV) – MASA, Mreža anarhosindikalista (Hrvatska)
18:00-20:00
Anarhisti kao primitivni pobunjenici? O Banditima Erica Hobsbawma (HRV) – Luka Pejić, researcher (Hrvatska)
20:00-23:00
1. Neformalno umrežavanje**
2. Jovasapiens Rave*** – House of Flamingo @ Močvara
* U zagradama je navedena kratica jezika održavanja predavanja/rasprave/radionice
**Druženje i piće oko prostora sajma ili odlazak do grada
***Nije u organizaciji kolektiva ZASK. Drag show se održava u Močvari. Plaća se upad i mogućnost da nema ulaznica na ulazu.
▬▬▬
Nedjelja 1.10.2023.
Sajam knjiga:
10:00-20:00 (Velika dvorana Jedinstva, prizemlje)
Predavanja i radionice (terasa Močvare)
09:30-10:00
Doručak/kava i sastanak volontera
10:00-12:00
Radionica uvezivanja i skeniranja knjiga (ENG) ― DIY Kolektiv (Španjolska)
12:00-13:30
Čiji je naš zvuk? Kultura otpora u etnomuzikološkim studijama (SRB) – Branislav Stevanić, istraživač (Srbija)
13:00-15:00
Pauza za ručak – Hrana, a ne oružje (Zagreb)
15:00-17:00
Industrijska prizvodnja hrane – veganstvo i kapitalizam (HRV ili ENG) – Hrana, a ne oružje (Zagreb)
17:00-18:30
Postoje gore stvari od lošeg okvira (HRV) – Martin Beroš, portal Slobodni Filozofski (Hrvatska)
18:30-19:00
Završna riječ (HRV ili ENG) – Organizacijski kolektiv ZASK-a (Hrvatska)
21:00
Koncert @ Močvara: TAČKE (Kutina), NABOD
Upad: donacije
▬▬▬
Događaj organizira
ZASK – Zagrebački anarhistički sajam knjiga.
Facebook event
Ovogodišnje šesto izdanje filmskog festivala FUSE – Film Under Severe Experiment u organizaciji Kinokluba Karlovac bit će održano u Karlovcu od 20. do 22. listopada. Glavna ovogodišnja festivalska lokacija je Kino Edison.
Ove godine na festival pristiglo je čak 482 filma iz svih krajeva svijeta te je selekcijska komisija, koju čine redateljica Dalija Dozet, student Filmske i TV režije David Gašo te producent Vedran Šuvar, odabrala 38 filmova koji će biti prikazani u natjecateljskom programu. Autori se natječu za nagrade za najbolju režiju, montažu, fotografiju te Grand Prix festivala. Osim navedenih nagrada o kojima odlučuje stručni žiri i publika ima priliku izraziti svoje mišljenje te dodijeliti vlastitu nagradu – nagradu publike. Uz natjecateljske projekcije, posjetitelje očekuje bogat popratni program.
Prvi festivalski dan – petak 20. listopada 2023. započinje programom u suradnji s umjetničkom organizacijom Format C @expo.fubar.space gdje će posjetitelji moći prošetati virtualnom izložbom. Program počinje u 13:30 h u prostoru Kinokluba Karlovac (Ulica Matice hrvatske 4).
Kinoklub Karlovac je ove godine pripremio izložbu QR kodova, GIF for FUSE, koja će biti otvorena u Kinu Edison 20. listopada, u sklopu otvorenja festivala u 20 sati. Izložba je produkt projekta “FUSE_work in progress” koji se provodi u okviru programa Clubture-HR programska razmjena i suradnja, a partneri na projektu bili su Udruga Blank iz Zagreba i Studio Kreativnih Ideja Gunja MMC SKIG iz Gunje.
Nakon otvaranja uslijedit će projekcija prošlogodišnjeg pobjedničkog filma “The Forbidden Durain” redatelja Txaia Ferraza. Na kraju prve filmske večeri slijedi projekcija filma “Horror Vacui” redatelja Borisa Poljaka, ujedno i jednog od ovogodišnjih članova stručnog žirija. Pojam Horror vacui, strah od praznog prostora, upotrebljava se kao metafora koja izražava strah od neizvjesne budućnosti koja proizvodi osjećaj tjeskobe i usamljenosti. Kroz duge, asocijativno povezane kadar-sekvence, film upozorava na rastuću militarizaciju u svijetu i posljedice koje ima na ljudsku psihu. Budući da u filmu ne postoje odrednice vremena i mjesta događanja, u globaliziranu svijetu sve se može dogoditi bilo gdje i bilo kada.
U subotu, 21. listopada na rasporedu su 2 natjecateljske projekcije s početkom u 16 sati u Maloj dvorani Kina Edison. U sklopu večernjeg programa u Društvenom centru “Prostorija” u 20 sati bit će predstavljena izložba predmeta – 5 godina FUSE-a i prigodno druženje.
Posljednji festivalski dan, nedjelja 22. listopada započet će posljednjom projekcijom natjecateljskog programa u 11 sati. U 16 sati očekuje nas okrugli stol na temu eksperimentalnog filma, a u 17 sati bit će dodjela ovogodišnjih nagrada, o kojima će odlučiti stručni žiri. Festival će ugostiti Tonija Šarića, direktora festivala DORF (Dokumentarni Rock Film) i velikog filmofila, Borisa Poljaka, filmskog snimatelja i istaknutog autora eksperimentalnih i dokumentarnih filmova te mladu i uspješnu filmsku montažerku Martu Bregeš.
Ulaz na cijeli festivalski program je besplatan, a filmovi natjecateljskog programa tijekom trajanja festivala bit će dostupni i online na Vimeo kanalu Kinokluba Karlovac. Organizator FUSE festivala je Kinoklub Karlovac, a pokrovitelji ovogodišnjeg izdanja su Hrvatski audiovizualni centar, Grad Karlovac, Vodovod i kanalizacija d.o.o. Karlovac, Zajednica tehničke kulture Karlovac i Zaklada Kultura nova.
KA-MATRIX i Format C u 2023. godini nastavljaju suradnju organiziranjem produkcije Free/Libre Art Glitch – FLAG 2023. Tema ovogodišnjeg FLAG-a su zvuk i audio modifikacije, a aktivnosti se provode kroz dvije etape. U subotu 18. studenog od 18:00 sati u karlovačkoj galeriji ZILIK bit će otvoren postav TV WALL na kojem će biti predstavljeni video i audio radovi polaznika/ca rezidencijalnih radionica prethodno provedenih u kolovozu ove godine.
Audio i video materijale predstavljene instalacijom snimali su Dina Gligo, Denis Mikšić, Vedran Gligo i Antonio Krstić u pogonima Tvornice turbina Karlovac pod vodstvom zagrebačkog multimedijskog umjetnika Tina Dožića.
Za više informacija molimo da nas kontaktirate mailom na info@ka-matrix.hr, telefonom, putem Facebook eventa ili osobno u prostorijama udruge KA-MATRIX
vodstvo snimanja: Tin Dožić
snimanje: Dina Gligo, Tin Dožić, Denis Mikšić, Antonio Krstić
audio obrada: Dina Gligo, Tin Dožić, Denis Mikšić, Bobo, Vedran Gligo
video produkcija: Denis Mikšić
audio programiranje: Vedran Gligo
izložbeni postav: Denis Mikšić, Dina Gligo, Vedran Gligo
produkcija: KA-MATRIX i Format C
Zimski TRASH&BURN KUSTOM ART festival već tradicionalno obilježava kraj godine.
Američki automobili, kustom art umjetnici, tattoo artisti, buvljak starih vintage predmeta, odjeće, časopisa, sajam vinil ploča, nakita, majica, slika, printeva, kutak sa pin-up frizurama, rockabilly i rock and roll DJ-evi, samo su dio atmosfere koja vas očekuje 9.12.u Meta baru Čakovec.
Festival otvara vrata u 20 sati, projekcijom odličnog i nagrađivanog dokumentarnog filma RETRO BOOM, o hrvatskoj retro sceni u kojem je predstavljen i Trash&Burn miting.
Zavirite u retro svijet Trash&Burn-a, zabavite se uz rockabilly i rock and roll plesnjak, nabavite originalne i jedinstvene poklone za predstojeće blagdane.
Upad je besplatan do 21h, nakon toga se naplaćuje 3€.
Ovim novim izdanjima kuće Fox & His Friends Records, nastavlja se rad na opusu kompozitora koji je potpisao nekoliko stotina filmskih partitura, a koji je već objavljen na albumima glazbe za film „Gosti iz galaksije“ (2017.) i „Visitors From The Galaxy Revisited“ (2021.) na kojemu su urednici Ahel i Luketić pozvali 11 umjetnika iz 9 zemalja da vlastitim kompozicijama reinterpretiraju Simovićev rad za prvi jugoslavenski i hrvatski SF film koji je na ovogodišnjem Pula Film Festivalu u Areni, u sklopu proslave 70 godina Zagreb filma, prikazan u novoj, restauriranoj verziji.
Na zagrebačkoj promociji izdanja, 11. prosinca u kinu Kinoteka u 18:00 sati, publici će biti prikazana i selekcija rijetko viđenih naslova iz arhive Zagreb filma i Hrvatske kinoteke: „Plemeniti soj“ i „Opera Cordis“ Dušana Vukotića, „San“ Rudolfa Borošaka, „Utopia“ Borisa Kolara, „Homo Augens“ Ante Zaninovića, „Kugina kuća“ Zlatka Pavlinića, te između ostalih, „Medvjeđa romansa“ Tonyja Claara, jedinog Fulbrightovog stipendista Zagrebačke škole animacije čiji film u posljednjih 40 godina nije prikazivan. Detaljan raspored filmova potražite na stranicama kina Kinoteka (https://kinokinoteka.hr).
https://www.facebook.com/
http://www.instagram.com/fox.
https://www.discogs.com/label/
https://www.facebook.com/
https://www.youtube.com/
https://bfan.link/the-zagreb-
https://bfan.link/professor-
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.