May
24
Fri
Helene Schultheis Edgeler – razgovor i projekcija @ MM Centar
May 24 @ 20:00

Razgovor i projekcija video radova umjetnice Helene Schultheis Edgeler održat će se u petak, 24. svibnja u MM centru u 20:00. Ulaz na program je besplatan!

Program:

The Man Without a Naval Yet Lives in Me (2002/04), zvuk, c/b, 4.40 min.,

režija: Helena Schultheis Edgeler i Azra Svedružić

Dawn Before Sunrise (2010.), zvuk, boja, 5.20 min.

režija: Helena Schultheis Edgeler

Tesseract/Somnium (2012.), zvuk, boja, 12.11 min.

režija: Helena Schultheis Edgeler

Dvanaest (2015.), zvuk, boja, 7.44 – video je posvećen Ivanu Ladislavu Galeti

režija: Helena Schultheis Edgeler

 

Helena Schultheis Edgeler (1972.),  diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Studirala je na Rietveldacademie u Nizozemskoj, a magistrirala na Institut Voor Schilderkunst u Amsterdamu. Od 1989. nadalje ostvarila je produktivnu karijeru na području eksperimentalnog videa i radovi su joj predstavljeni na brojnim festivalima u Hrvatskoj i inozemstvu. Trenutno radi kao docentica na Fakultetu za tekstilnu tehnologiju u Zagrebu. Osebujnost njezina rada temelji se na medijskim istraživanjima kao i na filozofskim, znanstvenim i umjetničkim postulatima.

May
31
Fri
Proždirani u vatri, kružimo subterraneusom – Željko Kipke @ MM Centar
May 31 @ 20:00

U petak, 31. svibnja u MM centru očekuje nas projekcija filmova ”Botanički dnevnik” i ”We Turn in the Fire, Consumed by Subterraneus” Željka Kipkea nakon kojih slijedi razgovor Leile Topić, Vanje Babića i autora. Program počinje u 20:00 a ulaz je besplatan.

► ►► Botanički dnevnik, (2018.), HD video, kolor, c/b, zvuk, 32′ 42”, Scenarij, kamera i režija: Željko Kipke

Film govori o autorovim šetnjama zagrebačkim javnim vrtom nakon operacije kralježnice. Tijekom rehabilitacijskih šetnji autor priča o enciklopedijskom zanosu, stazama koje se račvaju, smrti, Borgesu, Kišu, Sebaldu i Cortázaru. Javni park je dramatični okvir i za priče o filmskim klasicima, manirizmu, metafizici, iracionalnoj matematici i mučnom oporavku. U njemu (filmu) čak ima mjesta i za Martinovku, zagrebačku četvrt u kojoj je autor počeo prve šetnje, prije nego što je ušao u Botanički vrt i upoznao se sa stazama koje se račvaju.

►►► We Turn in the Fire, Consumed by Subterraneus (2018.), HD video, c/b, kolor, zvuk, 17′ 41”, (u sjećanje na SI), Režija: Željko Kipke

Jedan će antipjesnik spaliti 50 primjeraka knjige Vodič kroz subterraneus, tiskane u 600 primjeraka u Nakladi MD u Zagrebu 1992. godine. Metafizički dubiozna, sastavljena od trinaest snova i njihova opisa, nastalih krajem 80-ih, knjiga je bila posve nerazumljiva, kako za prosječno obrazovana čitatelja tako i za pojedinaca zahtjevnijega diskursa. Nakon 26 godina broj raspoloživih primjeraka sveo se na spomenutih 50. Ostali su uglavnom podijeljeni, a izdavačka kuća je vrlo brzo nakon izdavanja Vodiča prestala postojati. Kako bi se njegov sadržaj simbolično vratio subterraneusu, autor knjige je odlučio spaliti preostale primjerke i pepeo zapečatiti u staklenu posudu.

Željko Kipke (1953.), transmedijalni autor jedinstvenog angažiranog stila, na hrvatskoj je suvremenoj umjetničkoj sceni, aktivan više od 40 godina. Post-konceptualni umjetnik, slikar, književnik, filmaš, performer, audio-vizualni kritičar i kolumnist, svoj rad temelji na neoavangardnim i konstantno istraživačkim pozicijama. Istodobno, izniman je poznavatelj povijesti umjetnosti, a svoje mnogovrsne radove: slike, filmove, videoradove , objekte i instalacije, osim kod nas, izlagao je u mnogim prestižnim medijskim i galerijskim ustanovama u Americi i Europi.

Jun
14
Fri
Izložba Paradigme animacije @ Galerija Galženica
Jun 14 @ 20:00

Galeriji Galženica, u petak 14. lipnja 2019. u 20 sati otvara se izložba Paradigme animacije. 

Izložba je otvorena do 13. srpnja. 2019.

Radovi na izložbi prikazuju odabir iz produkcije u posljednje dvije godine i ukazuju na pokretačke uzore, inspiraciju ili primjere koji prethode njihovu nastanku: vezu animacijskog i likovnog svijeta kroz jasnu inspiraciju radovima drugog umjetnika koji određuje stilski razvoj filma (Biciklisti), dokumentaristički pristup i naslanjanje na radove kroz koje se razvija vlastita redateljska priča (Mačka je uvijek ženska) i samostalno stilsko određenje koje pratimo kroz razradu predprodukcijskih faza. Domaćim radovima pridružen je i jedan emblematski primjer strane produkcije Loving Vincent iz 2017. godine.

Na izložbi se mogu vidjeti radovi Draška Ivezića, Chintis Lundgren, Martine Meštrović, Jelene Oroz, Veljka Popovića, Tanje Vujasinović te radovi umjetnika koji su bili inspiracija animiranim filmovima i njihovim radovima Vaska Lipovca i Marije Ujević Galetović.

Kustosica izložbe je Marta Kiš u suradnji s Ivom Gašparović i Tanjom Šoškić

Izložba je organizirana u suradnji Galerije Galženica i AM centra.

Sve novosti vezane uz izložbu ”Paradigme animacije” pratite na web stranicama AM centra i službenim Facebook stranicama eventa.

Program AM centra je sufinanciran sredstvima Društva hrvatskih filmskih redatelja (DHFR) i Hrvatskog audiovizualnog centra (HAVC).

Program Galerije Galženica financiran je sredstvima Grada Velike Gorice, Ministarstva kulture RH i Zagrebačke županije.

Oct
19
Sat
Zelena Močvara! @ Klub Močvara
Oct 19 @ 14:30

Zelena akcija i klub Močvara vas pozivaju 19. listopada na cjelodnevno druženje učenika i učenica, profesora i profesorica iz Klasične gimnazije ZagrebŠkole primijenjene umjetnosti i dizajna i Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok, koje sudjeluju u projektu “Škole održivosti” i koji će se zajedno u sljedeće dvije godine obrazovati o održivom razvoju. Cilj projekta jest poticati mlade da postaju aktivniji građani, da se razvijaju i uče te da odlučuju i zahtijevaju održivost i pravednost u svim aspektima društva, ekonomije i okoliša. Uz pomoć jedni drugih, svojih profesora_ica i mentora_ica te Zelene akcije i Močvare učenici će i samostalno razvijati vlastite ideje, kritički i kreativno promišljati i djelovati za održivije društvo.

Prvi dio programa bit će interan i rezerviran za njihovo upoznavanje i razmjene ideja, nakon čega slijedi film “Koga je briga” koji je otvoren za javnost i koji će nam prikazati pregršt dobrih i izvedivih poduzetničkih ideja koje donose rješenja koja pozitivno utječu na lokalnu zajednicu, kao i na društvo u globalu, a ne služe samo stvaranju profita. U sklopu programa možete pogledati i izložbu učeničkih radova, koja će biti otvorena do početka glazbenog programa. 

Upad je besplatan!

Raspored:
14:30 – 16:00 Obrazovanjem do škola održivosti (interni program za učenike)
16:15 – 17:45 Film “Koga je briga?” – otvoreno za javnost
18:00 – 20:00 Izložba radova učenika triju škola
20:00 Koncert: Two By Two, Cassia, Them Moose Rush, Kandžija i Gole Žene
+ afterparty by Neügodna Kollektiv

KANDŽIJA I GOLE ŽENE (Osijek)
Sigurno je da je Kandžija uz svoj bend Gole Žene i nakon prepunih koncerata jedno od najbitnijih imena regionalne hip hop scene. Od demo izdanja “Jea… mixhejt” iz 2006. do danas jasno je da se radi o izvrsnom MC-u i liričaru specifičnog stila i humora. Osvojio je pažnju šire javnosti već prvim albumom “Narodnjaci” i hit pjesmom Jelena. 2011. izlazi album “Koktel od Rakije”, a 2012. “Zlatne Žbice” s drugim čovjekom benda Toxarom. Suradnja s beogradskim reperom Bvanom dovela je do vinilnog EP-a “Bvanđžija”, a album “Folder” s Golim Ženama iz iste godine prvi je s pratećim bendom. Na “Folderu” se našla još jedna hit pjesma Donji Miholjac. Sve je to bio uvod za najzreliji potez u višegodišnjoj karijeri. Krajem 2015. Kanđžija i Gole Žene izbacuju album “Nema Labavo” čiji su izlazak popratila tri singla Crkva, Mače i Đuro. Album je zasluženo dobio hvalospjeve od svih glazbenih medija i kritičara i završio u vrhu svih top ljestvica. 2018. Kandžija objavljuje novi solo album “Beton”. Sniman u garaži bez ikakve izolacije, okružen samo betonskim zidovima, album donosi 10 pjesama u kojima Kandžija majstorski ovladava savršeno preciznim zvukovima matrica.

THEM MOOSE RUSH (Bjelovar)
Them Moose Rush je ove godine odradio Europsku i UK turneju, nekoliko renomiranih domaćih festivala, a nedavno se vratio iz Loftas festivala iz Litve. Oni su jedan od rijetkih domaćih bendova koji uspješno gradi i internacionalnu karijeru te dobiva odlične i domaće i strane press reakcije. Ovo je prilika da ulovite nikad moćnije losove u jedinom klupskom gigu u Zagrebu ove godine! Dečki već finaliziraju novi album, pa ćete moći čuti i pokoju novu stvar!

CASSIA (Zagreb)
Cassia je bend koji čini grupa zaljubljenika u glazbu, a zapadnoafrički ritam je ono što ih je spojilo i prati ih već dugi niz godina. Sviraju tradicionalne afričke ritmove. Ritam djembea i dun-dun bubnjeva upotpunit će i pokoja afrička pjesma te zvuci balafona. Očekujemo vatrenu plesnu vibru!

TWO BY TWO (Klasična Gimnazija, Zagreb)
Srednjoškolski bend iz Klasične gimnazije u Zagrebu.

NEÜGODNA KOLLEKTIV (Zagreb)
Za after je zadužen Neügodna Kollektiv, sastavljen od bivših i sadašnjih glazbenih urednika Radio Studenta. Ističu se krajnje eklektičnim DJ setovima, šarajući kroz više žanrova elektronike, a ove godine mogli ste ih čuti i na INmusic festivalu. Ako ste tu priliku propustili, svakako će se pobrinuti da do ranog jutra cupkate u Močvari!

Događaj je organiziran u sklopu projekta “Škole održivosti – obrazovanjem do aktivnog građanstva i društvene jednakosti”.
Stajališta izražena u ovom programu isključiva su odgovornost Zelene akcije i projektnih partnera i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Program sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. 

Oct
24
Thu
Filmske večeri u Močvari: „Dragi dnevniče…” @ Klub Močvara
Oct 24 @ 20:00

Ekranizacija ljudske intime na Filmskim večerima u Močvari

Klub Močvara organizira još jednu u nizu listopadskih filmskih večeri u četvrtak, 24. listopada u 20 sati. Ove će filmske večeri pod nazivom „Dragi dnevniče…” istraživati koji su ključni sastojci uspješnog prenošenja vlastite intime na film. Uz projekcije dvaju kratkometražnih filmova redatelja Anite Čeko i Tomislava Đurinca, program će sadržavati i razgovor s autorima.

Program će započeti projekcijom filma Jabuka, tri dvopeka, jogurt (2019.) autorice Anite Čeko. Svježe diplomirana dramaturginja ovim debitantskim dokumentarno-eksperimentalnim filmom prikazuje svoje ranjive tinejdžerske dane bazirane na osobnim dnevničkim zapisima. Ovo javno filmsko istraživanje vlastitih identitetskih dilema donijelo joj je Posebno priznanje na ovogodišnjem Tabor Film Festivalu.

Nakon projekcije prvoga filma slijedi prikazivanje filmskog ostvarenja Doma za Božić (2018.) autora Tomislava Đurinca, studenta filmske režije. U glavnoj ulozi pronašao se upravo on kao glavna meta vlastitih okrutnih opažanja. Filmom prati samoga sebe u periodu božićnih blagdana kada se vraća kući svojoj obitelji s ciljem da im konačno objavi kako je gay. Doma za Božić je emocionalni triler kojeg karakterizira intimni striptiz samoga redatelja koji konačno objavljuje srž vlastitoga identiteta. Film je nagrađen na nekolicini studentskih filmskih festivala.

Nastavno na obje projekcije u 20:45 sati voditeljica Filmskih večeri u Močvari Višnja Vukašinović moderirat će razgovor s autorima koji će s gledateljima podijeliti iskustva o zahvalnim i nezahvalnim aspektima ogoljivanja vlastite intime pred kamerom ─ i to u vlastitoj režiji.

Ulaz je besplatan, a program su sufinancirali Grad Zagreb i Hrvatski audiovizualni centar.

 

Facebook događaj: https://www.facebook.com/events/750538592053891/

Internetska stranica kluba Močvara: http://mochvara.hr/program/info/filmske-veceri-u-mocvari-191024

Oct
26
Sat
ARTBEAT Street Art Tour u Karlovcu @ Mala scena HD
Oct 26 @ 16:00

Nakon Vukovara, Osijeka i Valpova ARTBEAT Street Art Tour stiže u Karlovac na Malu scenu HD. Ovogodišnja turneja uključuje ARTBeat izložbu, graffiti jam, radionice izrade jednostavnih stickera i radionice sitotiska uz glazbeni program.Na radionici sitotiska polaznici će moći naučiti više o DIY (“uredi sam”) sitotisku te izraditi majice s vlastitim dizajnom dok će radionicu izrade stickera voditi članovi udruga, a posjetitelji će imati priliku da izrade vlastite unikatne stickere koji će se nalijepiti na ploču i time postati dio postave ARTbeat izložbe .

Radionice su besplatne za polaznike, a pozvani su svi koje zanima ovakav vid pristupa uličnoj umjetnosti.
Facebook event – https://www.facebook.com/events/1066000403610714/
Artbeat promovira street art umjetnost koja predstavlja uličnu umjetnost kao urbani fenomen. Nekoć se o umjetničkim radovima na ulici govorilo kao o graffitima, dok se njihovo relativno novo izdanje u medijima redovito navodi kao street art. Značajan terminološki pomak, s nečega što je donedavno povezivano sa specifičnim subkulturama i vandalizmom, označava da se radi o zanimljivom likovnom i društvenom fenomenu aktera novog vala ulične umjetnosti. “Stickere” danas mnogi svrstavaju u podvrstu graffiti kulture, upravo zbog njihove uloge ostavljanja traga ili potpisa u javnom prostoru. Kod stvaranja ovakvih naljepnica i postera, umjetnici se koriste raznim tehnikama kao što su oslikavanje rukom, korištenje šablona, linorez, drvorez, pa sve do sito ili digitalnog tiska, što ih čini vrlo rasprostranjenim medijem izražavanja. Ova neobična izložba, koja je ujedno i jedna od prvih ovakve vrste na našim prostorima, naišla je na odličan odaziv street artista koji su poslali svoje najbolje radove. Sudjelovalo je preko 200 umjetnika iz cijelog svijeta iz više od 80 različitih zemalja svijeta, od Južne Afrike, Meksika, Brazila, SAD-a, preko cijele Europe, pa sve do Filipina i Japana

Projekt “ARTbeat street art tour” provodi Udruga mladih za poticanje kreativnog izražavanja “Revolucija” – Valpovo u partnerstvu s udrugama KA-MATRIX – Karlovac, udrugom Vuka – Vukovar, a uz potporu Ministarstva kulture RH, Grada Zagreba – Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport), Zaklade “Kultura Nova” i Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva / projekt Centri znanja.

Nov
8
Fri
Trashxploitation Film Festival Showcase @ AKC Medika
Nov 8 @ 19:00 – Nov 10 @ 23:00

 

Autonomni kulturni centar Attack kroz Program Filmskog studija Medika od 8. – 10. Studenog ugostiti će parišku inicijativu za promociju samoproduciranih i domaćih filmova, Festival Trashxploitation.

Kroz tri dana u Filmskom studiju Medika projicirat će se niz žanrom raznovrsnih nezavisnih filmova, i kratkih animiranih i glazbenih videa koji predstavljaju samo dio selekcije ovog pariškog festivala.

PROGRAM:

Petak, 8. studeni program:

19h: SMRT I GLAVA / 59min, SAD, 2019. /

Umjetnik sa sjedištem u Pittsburgu, poznat kao TENTATIVELY a Convenience, prati svoju 93-godišnju majku kroz njezinu kuću, dok mu ona objašnjava što bi željela da učini nakon njene smrti. Zapravo film snimljen je 2012. godine kada je imala 86 godina.

20h30min

TRASHXPLOITATION FESTIVAL SHORT FILMS SELECTION – eho izbor kratkih animiranih i glazbenih videa koje je kurirala festivalska producentica Andreea Maceea / 60min /:

Back in my mind_Yann Baïzid
World Cup_Ari Gold
Hell_Natasha Cantwell
Ma Terre_Gouri Mounir
Bai Bai x 100_Aoi Swimming and Mikio Saito
Dinosauria_Alessia Cecchet
Tara’s Dream_Patrick Jenkins
Licorne_Emilie Moustis
Prepared For Everything_Dmytro Kurovskiy
Decisions_Ari Gold
The Bedford Level Experiment_Kaspar Ravel
These Boots are Made for Walkin’_Eden Mitsenmacher and Rebecca Tritschler
Rio me porque és da aldeia e vieste de burro ao baile_Sandra Araújo
Scorpaeniformes_Giorgos Myrgiotis
Siren’s Carcass Marais _Alexandra Brillant
The House of Blue Leaves_Carmen Higueras
Clairvoyance_Andriana Oborocean and Madalina Gaceanu
DVA No Survi_Andrej Kolencik and Peter Skala
I woke up like this_Madalina Garbea
North_Julian Gallese
Delirium and Vera Bacteria take Miami!_Tom Coates and Sid Vian
Florent Texier – Ma belle plante
Yva & the Toy George – Rat
M comme Marche C comme Ca_Bug
La guerre froide_Kravtsov, Khustochka, Sagnes
Last Supper Born Dead_Caitlin Driscoll
Theory Of Garbage 3.0, For The Nerve, Ft. Lauderdale, In Abstentia_Kalaan Sherard
Histoire d’une baleine_Dana Sereda

Subota 09. studeni program:

 

19h: NATURE MORTE AVEC ORANGES/ Dick Turner, SAD / Francuska /, 50min

Dick Turner, slikar i skladatelj, stvorio je alegorijsku priču remek-djela o iskrenoj Marianne, djevojci koja živi u svijetu u kojem svi nose nevidljive lance ..

 

20:30

BRING BACK REALITY, BRING IT BACK TO YOU AND ME – Trashxploitation Festival 18+ izbor, kustos Dzaizku, direktor festivala

STIPPLE STIPPLE, Florent Texier, 3:36

DELIRIUM AND VERA BACTERIA TAKE MIAMI, Tom Coates i Sid Vian, 1:23

WHITE STUDIES, Danilo Ferreira, 2: 51
A PERMANENT PART OF ME, Geoffroy C. Dedenis, 2:52
PINA_UMA LEMBRANCA BOA COM VOCE – TE DESEJAR DA CAMA DA CIMA, 2:36
TRAVAILLER, Carlos Vezina, 2 :14
LILI, Anais Commaret, 3 :29
REFUGIUM, Rock Brenner, 4 :51
WHATCHA SAY BOI, Zander Porter, 1:00
UNE COMEDIE ROMANTIQUE, Rock Brenner, 4:52
MA BELLE PLANTE, Florent Texier, 1 :37
1717, Susu Laroche, 1 :43
L’EPOQUE DES CARICATURES, Danilo Ferreira, 3:36
J’ADORE LE SPORT, Louise Mervelet, 3 :10
BODY OF WORK, Susu Laroche, 2 :15
Thund3R80LT, JAROD UNOFFISAL, 1:14
TRIBUTZ, 148 produzioni audiovisive, 6:01
Theory of Garbage 3.0, for the nerve, ft Lauderdale, In Absentia, Kalaan Sherard, 2:35
HORRIFIC-URAMI, Mikael Kamaji 1:31
RAT, Yva and the Toy George, 3:43

BILLY BLANKS TRIBUTE John HH Weilacher, 2:32

KAMEN- ČOVJEK TULJAK- film Zlatka Burića Kiće i Dragana Ruljančića @ MM Centar
Nov 8 @ 20:00

Projekcija eksperimentalnog filma KAMEN (ČOVJEK TULJAK)  Zlatka Burića Kiće i Dragana Ruljančića održat će se u petak, 8. studenog u MM centru u 20:00. Ulaz besplatan.

Kamen (Čovjek tuljak) (1988./89.)
c/b, bez zvuka, 16´17´´

Film je bio sastavni dio predstave Otpust u produkciji Kym & Kym Organizacija, jedne od frakcija tada rasformiranog, čuvenog Kugla glumišta. Skupinu su činili Zlatko Burić, Kićo, Ivan Bilosnić Bic, Sonja Hindkjaer, Goran Šuljić, Krljo i dr.

U filmu se uz navedene umjetnike pojavljuju i u svojstvu izvođača i Emil Matešić, Nina Haramija, Kruno Mavar. “Kamen” je alternativno eksperimentalni film, sastoji se od arhivskih, dokumentarnih snimaka iz perioda II. Svjetskog rata te od filmskih bilježenja akcija i performansa u urbanoj sredini. Važna je napomena kako film nikad nije bio na montažnom stolu, bio je montiran prilikom samog snimanja, nastao je izravno u kameri, što čini svojevrstan kreativni odmak od tadašnje uobičajene filmske prakse. Snimljene sekvence umjetničke grupe, preciznije njihove performativne akcije čine nešto od najsnažnijih estetskih alternativnih dojmova u hrvatskoj suvremenoj umjetnosti. Izuzetno kreativno smišljeno, izrežirano na-licu-mjesta umjetničko događanje, povezuje niz medijskih disciplina, poput plesa, ekstenzivnog i fizičkog teatra, intervencije u svakodnevni život i javni prostor te začuđujuće antifilmske naracije čine djelo iznimno značajnim u području naše suvremene umjetničke scene.

Kamen je pronašao Zlatko Burić Kićo glavni lik u filmu, na željezničkom kolodvoru u Kopenhagenu, 1984. Film je bio sastavni dio umjetničkih alternativnih i avangardnih muzičkih zahvata i performans umjetničke skupine iz Kopenhagena, TIG (Telepathic International Group). U sklopu veoma važnog suvremenog umjetničkog i istraživačkog projekta, Barutana 019, nedavno održanog u Osijeku (radi se o festivalu medijskih istraživanja performansa, filma, videa, plesa umjetničkih skupina i pojedinaca iz RH), film je nakon 30 godina prikazan u gradu u kojem je i nastalo i zamišljeno Kugla glumište, od strane osnivača i idejnih nositelja, Dunje Koprolčec i Zlatka Burića Kiće.

Nov
16
Sat
Subotica Express – kulturna razmjena Subotica i Zagreba @ Klub Močvara
Nov 16 @ 20:00

Program kulturne razmjene “Subotica Express” se ove 2019. godine održava sedmi put u Subotici (19.10.) i Zagrebu (16.11.). Projekt su pokrenuli Udruženje za razvoj kulture “URK” i Fondacija za omladinsku kulturu i stvaralaštvo “Danilo Kiš” iz Subotice, a od prošle godine subotički partner projekta je Udruženje “Klara i Rosa”.

“Subotica Express” stiže u Zagreb 16. studenog 2019. godine i u suradnji sa Začaranom Močvarom predstavlja zanimljive putnike iz Subotice – kantautoricu Anne Marie, likovnu umjetnicu Marijanu Buljovčić, pisca Pera Peića Tukuljcai režiserku Mašu Šarović. Lokalnu podršku pružit će likovni umjetnik Marin Remić/Smelly Feet Guy iz Zagreba.

ANNE MARIE (Subotica)
Web: YoutubeYoutube

Subotička kantautorica Anamarija Tumbas, pod umjetničkim imenom “Anne Marie”, svojim pjesmama je osvojila pažnju ljubitelja indie i alter pop zvuka. Poznata je kao suradnica mnogih autorskih “underground” bendova kao što su Zli jezici, Sputnik i Wooden Ambulance. Svoj stil opisuje kao sladunjavi dark pop oslanjajući se na emotivne tekstove, električnu gitaru i vokalne loopove, dok u punom sastavu uz nju sviraju i Dragan Vidaković Rista (bas) i Aleksa Otašević (bubanj).

DINO SAURIĆ (Zagreb)
Web: FacebookInstagramYouTube1YouTube2

Dino Saurić je glazbenik koji se unazad 5 godina aktivno bavi glazbom. Svoju inspiraciju nalazi u melankoličnim blues melodijama, ali i u reggae ritmovima koje pomoću svojeg loopera vješto uklapa u svoje autorske pjesme. Njegovo glazbeno stvaralaštvo objedinjuje više različitih stilova pa od njega možete očekivati fuziju glazbenih izričaja – minimalizam uz intimnu akustiku, ritmičnost uz loopove i beatboxing te primjese psihodelije koju vješto kombinira uz svoj snažan vokal. Odradivši brojne nastupe u Zagrebu i okolici dobiva inspiraciju da se intenzivnije posveti svojoj glazbi te se fokusira na snimanje autorskih pjesama koje uskoro planira objediniti u album prvijenac.

PERO PEIĆ TUKULJAC (Subotica)
Web: Wikipedia

Pero Peić Tukuljac (1983.) ističe kako je imao vrlo sretno djetinjstvo, koje je ostavilo lijep trag u njegovim uspomenama, a bio je mirno i povučeno dijete. Po završetku osnovne škole bio je neodlučan i nije znao što upisati, kao niti što bi želio raditi u životu. Upisao je školu za kuhara, nakon čega je dopunski završio i četvrtu godinu srednje škole. Ta izvanredna godina školovanja bila je, kako ističe, značajna i po tome što je u tom razdoblju počeo pisati pjesme.
“Poglavito sam “spavao” na satima u školi i kad sam se povremeno budio dolazili su mi na pamet stihovi, koje sam počeo sakupljati. Prva zbirka koja je objavljena zvala se Ulica cvijeća il’ raj na zemlji.”
Pisanje mu se stalno isprepletalo tijekom svih promjena radnih mjesta. Prekidom kuharske karijere, obnovio je suradnju s Predragom Opalićem i dobio potporu fondacije Fokus za objavljivanje knjige pjesama Skitanja. Ta knjiga predstavlja povijest njegova pješačenja kroz grad – Suboticu. Pero je pravi šetač, jer ne šeće samo po korzu “kad se dotjera”, već i po malim i zabačenim ulicama, jednako kao i velikim i bitnim, a ta šetanja ponekad potraju i do sedam sati. Glazba koju sluša također se prilično oslikava na njegovo pisanje. 

MAŠA ŠAROVIĆ (Subotica)
Web: ImDb

Maša Šarović je rođena 1993. godine u Subotici. Diplomirala je na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, gdje je studirala filmsku režiju. Njen kratki film Grad (2016.) premijerno je prikazan na Filmskom festivalu u San Sebastianu, nakon čega je prikazivan i nagrađivan na mnogim filmskim festivalima. Njen drugi kratki film Najtopliji ljetni dani (2018.) premijerno je prikazan na Sarajevo Film Festivalu i putovao je na mnoge druge festivale: FID Marseille, Ljubljana FEKK (Grand Prix za Najbolji film), Winterthur International Short Film Festival, TAU Student Film Festival, Early Bird… 2019. godine učestvuje u The Factory projektu Kanskog festivala, gdje režira segment omnibusa snimljenog u Sarajevu pod nazivom U tvojim rukama. Trenutno završava master studije na FDU i razvija svoj prvi dugometražni film.
Najtopliji dani leta (2017.) – 22″
Igraju: Jovana Gavrilović, Marko Vasiljević, Davor Golubović 
Sinopsis filma:
Mladi par živi sa roditeljima momka. Frustrirani ovom situacijom često se prepiru. U jednom momentu odlučuju uraditi nešto povodom toga pitanja.

MARIJANA BULJOVČIĆ (Subotica)
Web: saatchiart.com/marijana.buljovcic

Marijana Buljovčić rođena je 1991. godine u Subotici. Diplomirala je 2015. godine na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, smjer slikarstvo u klasi Dragana Matića. 2017. godine diplomirala je na master studijima pod mentorstvom istog profesora.

Nagrade i stipendije:
Nagrada “Dragan Rakić” za najuspješniji umjetnički rad iz predmeta Digitalna slika i oblasti Novi likovni mediji u školskoj 2014./15. godini
Dositejeva stipendija, Fond za mlade talente Republike Srbije, 2014.
“Top 5”, Fondacija Danilo Kiš, 2013.

Osim brojnih kolektivnih sljedeće su samostalne izložbe:
2019. “Space shuffle”, izložba slika i cijanotipija, Savremena galerija Subotica
2018. Izložba slika i grafika, social bar & art gallery “Klein house”, Subotica
2018. “Space shuffle”, galerija “TERRA”, Kikinda
2018. Izložba master rada “Space shuffle”, galerija “Hol”, AUNS
2017. Izložba slika “Flashback”, filmski klub “Orijent”, Lifka, Subotica
2015. Izložba slika, “N-REM”, SKCNS, “Fabrika”, Novi Sad

MARIN REMIĆ/SMELLY FEET GUY (Zagreb)
Web: InstagramKomikaze
  
Rođen 1995. Jedan od najaktivnijih i trenutačno najatraktivnijih zagrebačkih ilustratora. Također se bavi tetoviranjem i animacijom. Prisutan je na sceni otprilike zadnjih 5 godina kada je bio jedan od suorganizatora jednovečernje guerilla izložbe kolektiva Trash will smash koja se održala još tri puta na različitim lokacijama, a prošle je godine organizirao sličnu izložbu u zagrebačkom skvotu Bek pod nazivom Pero Zloba i Tinu Ninu. Osim toga, autor je vizuala za majice zagrebačkih bendova Porto Morto, Peglica i Komandos, Fire in Cairo, a zaslužan je i za sve vizuale benda Pseća Plaža. Ove su godine dva njegova stripa uvrštena u online izdanje strip-mreže Komikaze.

Bonus:
Moći će se nabaviti posljednji broj kultnog subotičkog časopisa Symposion, čiji omot je ilustrirao Igor Hofbauer.

Nov
25
Mon
Filmske večeri u Močvari: „One se traže” @ Klub Močvara
Nov 25 @ 20:00

 

O misterijima umjetničkih, ženskih i drugih identiteta na Filmskoj večeri u Močvari

Klub Močvara organizira novu filmsku večer u ponedjeljak, 25. studenog s početkom u 20 sati. Ova će se filmska večer pod nazivom „One se traže” baviti nepresušnim tajnama i nepredvidivim putanjama ženskog srca i uma. Uz projekcije triju kratkometražnih filmova redatelja Tomislava Šobana, program će sadržavati i razgovor sa samim redateljem te gošćama Ivanom Perčinlić i Magdalenom Ptiček.

Program započinje projekcijom filma Kako je Iva otišla 16. rujna 2016. (2016.). U ovom radikalno dokumentaristički fragmentarnom filmu svjedočimo nekolicini izrazito sugestivnih situacija što ih doživljava naslovna junakinja pred svoj odlazak na rad u Norvešku. Idući film koji će se prikazati jest Nije odgoj (2017.) u kojem Šoban stišće narativ fokusirajući se na jednu dramaturški potentnu situaciju u kojoj junakinja Dunja provodi večer sa svojim profesorom s Akademije. Treći i posljednji film koji će gledatelji moći vidjeti jest Krhko (2019.), Šobanov diplomski film. U njemu je udružio snage s glumicom i pjevačicom Majom Posavec kako bi najodvažnije do sada zaronio u žensku psihu i tamo pronašao Almu, mladu ženu koja poput istoimene Bergmanove junakinje, tvrdoglavo ulazi i izlazi iz uloga odbijajući da ijednu poistovjeti s nepreglednim prostranstvima svog jastva. Mladi redatelj Tomislav Šoban svoja je tri najintrigantnija kratka igrana filma posvetio mladim ženama koje se traže ispitujući granice vlastitog identiteta u susretu s oporom realnošću tranzicijskog svijeta.

Nastavno na projekcije u 21 sat voditeljica Filmskih večeri u Močvari Višnja Vukašinović moderirat će razgovor s autorom i gošćama.

Program su sufinancirali Grad Zagreb i Hrvatski audiovizualni centar, a ulaz je slobodan.

Facebook događaj: https://www.facebook.com/events/1461923397289479/

Web stranica: http://mochvara.hr/program/info/filmske-veceri-u-mocvari-191125

Leave a Reply