Grad na drugi pogled je putujući interdisciplinarni edukacijski-izložbeni projekt koji povezuje angažirano promišljanje grada, umjetničku produkciju, edukaciju djece i mladih kroz radionice s renomiranim suvremenim umjetnicima te razvoj publike. Na samom predstavljanju naglasak će biti na prezentaciji radionice urbanog aktivizma koja će se također održati u sklopu Grada na drugi pogled na jesen 2017. pod vodstvom publicista i aktivista Saše Šimprage. Projekt će se u cijelosti provesti u Karlovcu u suradnji s Gradskim muzejom Karlovac i udrugom KA-MATRIX.
Predstavljanje projekta Grad na drugi pogled organizira KA-MATRIX u okviru programa Infoshopa Karlovac, Moment kulture uz potporu Ministarstva kulture RH.
Beat Manifest je konferencija i kulturni manifest koji je pokrenula udruga ViBRa u suradnji s mrežom Clubture sa ciljem komentiranja i pronalaženja rješenja za probleme s kojima se susreću autori i promotori urbane glazbe u Hrvatskoj. U Karlovcu će uvodna izlaganja imati petoro aktera s lokalne nezavisne kulturne scene nakon kojih će uslijediti rasprava s prisutnima.
Svaki panelist ima 5 minuta i 5 slajdova za iznošenje teme te potom publika ima 5 minuta za pitanja i komentare.
U Karlovcu će uz lokalnu publiku sudjelovati i članovi udruge ViBRa koji će se također uključiti u raspravu. Organizatori pozivaju sve koji dolaze da donesu svoju glazbu u mp3 formatu kako bi je mogli slušati na ViBRa BoXu!
Program se realizira uz potporu Ministarstva kulture RH.
TURBINA – TURBO TRIBINA:
PREDSTAVLJANJE INICIJATIVE ZA FEMINISTIČKI FILOZOFSKI
Gosti: MARIJA DEJANOVIĆ (Zagreb), KATARINA POLJAK (Zagreb), PETRA KURTOVIĆ (Zagreb).
Moderator: TOMISLAV ČANKOVIĆ (Zagreb).
U sklopu projekta Turbina – turbo tribina nam dolazi novonastala Inicijativa za feministički Filozofski s ciljem predstavljanja njihovih temelja, strukture, metodologije rada, ali i važnosti i učinkovitosti ovakvog oblika studentske inicijative na ovim prostorima, pogotovo kada je riječ o približavanju suvremene feminističke problematike široj skupini ljudi, odnosno oblikovanju javnog mišljenja mladih i ostalih dobnih skupina. Osim pukog predstavljanja organizacijske strukture i djelovanja Inicijative, koja će sama po sebi biti uvod, ali i poticaj za daljnju raspravu, bit će riječi i o samom feminizmu danas, odnosno njegovim mogućnostima, ograničenjima, oblicima i potrebama u današnjem društvu.
Kroz izložbu, tribine i, naravno, filmove ovogodišnji Velesajam kulture bavi se pitanjem revitalizacije i prenamjene prostora kino dvorana te njihovih arhitektonskih zadatosti. 14. izdanje festivala održat će se od 19. do 21. listopada u Studentskom centru, a ulaz na sve programe je besplatan.
U predvorju Kina SC, u suradnji sa studentskim kustoskim kolektivom EMGE, bit će postavljena izložba Kino 041 – pogled na prošlost i sadašnjost zagrebačkih kino dvorana, koja će obuhvaćati arhivsku dokumentaciju iz zlatnoga doba tradicionalnih kino dvorana, dokumentaciju njihova postupnoga propadanja i trenutačnoga stanja. Uvođenjem multiplexa kao vrhunskoga primjera posudbe amerikaniziranoga kapitalizma u suvremenoj umjetnosti, tzv. kvartovska kina izgubila su na popularnosti, a s vremenom i na funkcionalnosti.
„Temeljna nit vodilja velesajamske izložbe proučavanje je zgrada zagrebačkih kino dvorana iz arhitektonsko-antropološke perspektive s ciljem osvješćivanja građana o redefiniranju prostora, posebice namjene prostora, ali i povremenoga materijalnoga preoblikovanja.“ istaknuli su kustosi.
Izložba ostaje otvorena do 1. studenog.
Na dvjema tribinama osvrnut ćemo se na arhitektonski pogled na pitanje adaptacije prostora nekadašnjih kvartovskih kina te na film kao element popularne i masovne kulture. Razgovaramo s arhitektima Sašom Begovićem (3LHD) i Zdravkom Krasićem(Urbana tehnika) te etnografkinjom Sonjom Leboš.
Filmski program donosi četiri naslova koji se, svaki na svoj način, bave kinom kao prostorom osobnih uspomena, društvenih stupova i izumirućim dijelovima urbanoga tkiva. Dokumentarni film Filmski putnici (Cinema Travellers) Shirely Abraham iAmita Madheshiye o putujućim kinima koja jednom godišnje donose čaroliju filma u zabačena indijska sela, osvojio je posebno priznanje za najbolji dokumentarni film na festivalu u Cannesu 2016., dok rumunjski Cinema, mon amour u režiji Alexandrua Belca govori o borbi protiv gašenja lokalne kino dvorane, a prikazujemo ga u suradnji sa zagrebačkim Dokukinom. Film KinoKaterine Dude govori o trešnjevačkom kinu Triglav, a Kino Crvena zvijezda Silvestra Kolbasa portretira ruševine nekadašnjega kina u Vinkovcima i pronađene ostatke oštećenih filmskih vrpci.
A tradicionalni Kviz promjene u Klubu SC, u petak, 20. listopada nudi jedinstvenu poslasticu. Uz standardne teme opće kulture i trivije, velesajamski kviz donosi pojačane filmske teme za sve ljubitelje sedme umjetnosti i one koji se tako osjećaju! Prijave nisu potrebne, samo se pojavite s ekipom do 5 članova.
Sve informacije na Facebook eventu i na www.sczg.unizg.hr.
Program se održava uz potporu Ministarstva kulture RH i Grada Zagreba.
Izvor c/b fotografija:
Kino Central – Hrvatski filmski arhiv
Kino Partizan – hrvatski državni arhiv
Kino apolo hrvatski državni arhiv
Na nizu primjera bit će predstavljen rad neformalne građanske incijative 1POSTOZAGRAD koja se volonterski bavi javnim prostorom i javnim dobrima. Kroz upoznavanje s praksama, alatima, metodama i ciljevima rada, uvodno predavanje će poslužiti i za informiranje potencijalnih polaznika i polaznica radionice zainteresiranih za društveni angažman na pitanjima javnog prostora Karlovca i rad na mogućim inicijativama za poboljšanje ili sadržajnu nadogradnju grada.
Radionice aktivizma održat će se nakon predavanja kroz nekoliko termina u listopadu i studenom, a proces i rezultati bit će predstavljeni u sklopu završne izložbe cjelokupnog projeka Grad na drugi pogled u siječnju 2018. u Galeriji Zilik.
POZIV NA UKLJUČIVANJE na aktivističku radionicu otvoren je za sve zainteresirane građane!
Saša Šimpraga je analitičar prostora, publicist i aktivist. Autor je knjige „Zagreb, javni prostor“ te osnivač i voditelj platforme 1POSTOZAGRAD. Više o platformi 1posto za grad na https://www.facebook.com/
Projekt u Karlovcu održava se u suradnji s udrugom KA-MATRIX, Gradskim muzejom Karlovac, Kinoklubom Karlovac i Knjižnicom za mlade.
Grad na drugi pogled Karlovac podržavaju Grad Zagreb, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske, Zaklada Kultura nova i Hrvatski audiovizualni savez.
Službeni Facebook event nalazi se na https://www.facebook.com/
Karlovačka platforma udruga u nezavisnoj kulturi KAoperativa na maloj sceni Hrvatskog doma organizira tribinu “Hrvatski dom u centru” koja će se održati u srijedu, 20. Prosinca 2017. Godine s početkom u 18:00 sati.
Tribina se organizira povodom objavljivanja natječaja “Kultura u centru – potpora razvoju javno-civilnog partnerstva u kulturi” kako bi se sagledale dosadašanje aktivnosti oko pokretanja društveno-kulturnog centra Hrvatski dom, mogućnosti koje se otvaraju raspisivanjem natječaja te razmotriti benefite za lokalnu zajednicu otvaranjem centra kroz primjere iz Hrvatske i Europe.
Smisao tribine je propitati i prethodne korake koji su objedinjeni u strateškim dokumentima u izdanju KAoperative, Operandum 1 – 3, čuti trenutno mišljenje Grada Karlovca, stavove stručne javnosti i korisnika, te kriterije prijave na idući natječaj.
Na tribini će kao panelisti sudjelovati predstavnici mreže Urbanistička početnica, arhitektica Miranda Veljačić i profesor Mirko Petrić, predstavnika tvrtke WYG Mario Protulipac te predstavnici KAoperative.
Tribina je otvorena za druge djelatnike u kulturi, medije i građane.
Tribina se provodi uz potporu Zaklade Kultura nova i kroz suradnju s mrežom Urbanistička početnica.
Facebook event: https://www.facebook.com/
U organizaciji ekscene 03. veljače 2018. u 12:00 sati u dvorani 117 Pučkog otvorenog učilišta, Vukovarska 68 održati će se javna prezentacija projekta pod nazivom Vertical Dance Platform Croatia – Zadar 2018, autorice Marije Šćekić, začetnice vertikalnog plesa u Republici Hrvatskoj.
Prezentacija je namijenjena široj javnosti kao i predstavnicima lokalnih i regionalnih samouprava, turističkih zajednica, ravnateljima kazališta te voditeljima kulturno-umjetničkih institucija u zemlji s otvorenim pozivom na suradnju.
neka od pitanja o kojima će autorica govoriti:
– što je vertikalni ples?
– kakvi su uvjeti rada u RH?
– plan osnivanja Histeria Nova Vertikalnog trening centra u Sv. Filip i Jakovu
– promocija sigurnosnog protokola i mjera zaštite plesača (HGSS)
– vertikalni ples kao 3D razuglednica kulturno-prirodne baštine Republike Hrvatske
– vertikalni ples kao inovativni, eksperimentalni umjetnički izričaj u RH
Film je osvojio Blue Sun Nagradu za 1.mjesto na IX Paklenica Film festivalu
Za sva dodatna pitanja stojimo Vam na raspolaganju:
Sudbina vojarne Luščić jedno je od važnijih pitanja za okolne gradske četvrti Luščić, Jamadol i Novi Centar, ali zbog svog potencijala i lokacije i za cijeli grad Karlovac. Na tribini će se tematizirati što je učinjeno u vezi vojarne od prošle tribine, održane na jesen 2016. godine ( http://
Na tribini će govoriti gradonačelnik Grada Karlovca Damir Mandić, Vladimir Petrović, dipl. ing. arh., Antun Alegro, dipl. ing. biol. i Luka Krmpotić, mag. ing. arh.
Tribinu zajednički organiziraju platforma KAoperativa i Društvo arhitekata, građevinara i geodeta Karlovac – DAGGK uz potporu Zaklade Kultura Nova i Grada Karlovca.
VINTAGE LJETNI VRT:
Putopisi u Ljetnom vrtu:
Život u Sahari i narod Saharawi
PETAK 19.7.2018 /// Upad: FREE
FB: https://www.facebook.com/events/242560423222143/
Nakon odličnog putopisa iz Sjeverne Koreje, u četvrtak 19. srpnja vas vodimo u Saharu., tj. vodi vas Damir Vujnovec. Budite u Savskoj 160 od 19:00h.
VIDEO: https://youtu.be/m77hAVTm0uY
Najveća pješčana pustinja na Zemlji dom je naroda Saharawi, ljudi koji zadnjih četrdesetak godina žive u okrutnom okolišu u kojem malo toga uspijeva preživjeti. Nedaće kroz koje prolaze nisu maknule osmijehe s njihovih lica i volju za životom, učenjem i upoznavanjem dobrih ljudi iz njima dalekog svijeta kojima vole biti odlični domaćini.
Damir Vujnovac boravio je dvaput među njima i donosi nam priču sa sunčane strane Sahare.
Nakon putopisa vas čeka novi program Savske 160 u formi druženja s umjetnicima -> FB: Vrtlarenje – Art Hangout vol. 2 I 19/7/18 VIB
**************************************
Više informacija o programu Vintage Industriala:
www.vintageindustrial-bar.com
www.facebook.com/vintageindbar
www.twitter.com/VintageIndBarZg
www.instagram.com/vintageindzagreb
(Predavanje se odvija na engleskom jeziku; ulaz je slobodan.)
Hakeri – kao tehnolozi, teoretičari, umjetnici i pretpostavljena avangarda, također rade “bullshit” poslove [D.Graeber: “Bullshit jobs”] kako bi opstali. Većina ne samo da živi život podređen logici recentnih neoliberalnih kapitalističkih društava, već ih i unapređuju.
Zbog svoje uvjetovanosti politikom financiranja, trenutni tipovi institucija koji nude potencijal za razvoj mehanizma promjene – nevladine ili akademske organizacije, “etički” startupi, kao i trenutni hackerspaceovi – nedovoljni su za da bi se ta promjena dogodila za većinu.
Dodatno, već ograničeni resursni kapaciteti [carrying capacity] tih institucija, u pogledu prenošenja i skaliranja – često su izloženi sustavnoj opasnosti upravo proporcionalno mjeri u kojoj je njihov rad transformativan. To se očituje u zatvaranju sveučilišnih humanističkih programa diljem svijeta, ciljanoj razgradnji regulatornih agencija, kampanjama diskreditiranja nevladinih organizacija itd.
Međutim, hackbases – “hakerske baze” ili samo “baze” – mogu ponuditi upravo onaj kritično potreban, prenosiv i održiv model rada i življenja koji bi svima omogućio život integralne političke i tehničke prakse na dobrovoljnoj osnovi [opt-in] i uz puno zaposlenje [full-time].
Ovi prostori za hakiranje, teoriju, umjetničku, političku praksu i život [live-in] – eksperimentiraju, razvijaju i nude nove temelje za pobunu – ne bi li preokrenuli negativan trend kojime tehnologija transformira društva i prirode.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.